Jump to content
giannis159

Ρυθμιζομενες Αναρτήσεις Καθ Ύψος Ta Technix Σε Golf Iv

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος στο εξής θέμα έχω ενα golf iv 2001 1.4 και θα το βελτιωσω σταδιακά τόσο εξωτερικά όσο και μηχανικά...αυτή τη περίοδο αποφάσισα να το χαμηλωσω και με ατέλειωτη διάβασμα βρήκα κάποια ελατηρια.Αλλάπηρε το ματι μου κάποιες αναρτήσεις ρυθμιζομενες καθ ύψος ιδιαίτερα οικονομικές στα 260 περίπου και αναρωτιέμαι αν αξίζουν να αναφέρω οτι περισσότερο με ενδιαφέρει το χαμηλώμα αλλά και το αμάξι θέλω να εχει ενα κρατημα τουλάχιστον σαν το τωρινό.οι αναρτήσεις που σκέφτομαι να βάλω ειναι TA Technix - "Eco Blue Line"...πληροφοριακά φοραω 15αρες ζάντες και μαμά αναρτήσεις που τα έχουν ψιλό φάει τα ψωμιά τους...σε καμία περίπτωση δεν θέλω να δώσω 600+ ευρώ τουλάχιστον όχι ακόμα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

τις φοραω στο vw Jetta 1.4 tsi που εχω παρει προσφατα.

 

για τα λεφτα τους καλες ειναι.δεν το εχω μετανιωσει.απλα βαλε στις σπειρες απο τα ελατηρια τα μπροστα λαστιχα για να μην ακουγονται οταν περνας ανωμαλιες του δρομου.

 

εχω δουλεψει και VMAX στο AUDI A3 που ειχα πριν ρυθμιζομενες ομως ως προς την σκληροτητα.

 

σε πληροφορω οτι το πισω σετ της ΤΑ με τα ελατηρια και τα αμορτισερ που εχω τωρα ειναι εξισου καλο με τα ρυθμιζομενα της VMAX που ειχα.

 

ενταξει το εμπρος λογικο ειναι να ειναι πιο ξερο και σκληρο απο την ρυθμιζομενη της vmax.

 

για εμενα αγορασε την.

 

βεβαια υπολογισε 260€ αγορα οπως λες , τοποθετηση αλλα 50€ και μια ευθυγραμμιση αλλα 20€-30€.

 

εισαι στα 350€ το πολυ.....με την τυροπιτα και τον καφε....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.θα ήθελα να μου πεις πως ακριβώς να τοποθέτησω το λάστιχο ή τι ακριβώς να πω στο μηχανικό μου. Η δεύτερη λύση ειναι να βάλω ελατηρια 3.5 πόντους και blistein μαύρα λόγω οικονομικού τι λες γι αυτό;δε θέλω σε καμία περίπτωση το αμάξι να κάνει θορύβους....Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε αν σε ενδιαφέρει κάτι εναλλακτικό μπορείς να βάλεις αμορτισέρ AL-KO sport τα κίτρινα με ελατήρια κόκκινα G&M.Η AL-KO μπορεί να μην είναι τόσο γνωστή όσο οι άλλες αλλά φασονάρει την KW και παράγει αμορτισέρ,φούσκες και ότι έχει να κάνει με αμορτισέρ και αναρτήσεις εδώ και αρκετά χρόνια.Είναι γερμανική.όσων αφορά τα ελατήρια είναι συνδιασμένα ώστε να ταιρίαζουν με τα συγκεκριμένα αμορτισέρ.Ολλανδικής κατασκευής.Τα φοράω στο polάκι το οποίο είναι χαμηλωμένο 40mm και είναι κρατάνε αρκετά καλά. Ακούγονται λίγο τα πίσω όταν είναι κρύα αλλά μόλις δουλευτούν σε στροφές το αποτέλεσμα είναι υπέρ του δέοντος!Τιμή 450-500

DSC00431

Link to comment
Share on other sites

To λαστιχο το βαζεις στις σπειρες των εμπρος ελατηριων.....

 

μαυρα bilstein με ελατηρια απαγορευεται να βαλεις...τα μαυρα ειναι μαλακα αμορτισερ δεν κανουν για χαμηλωμα , και οταν τα χαμηλωσεις στα πρωτα 15.000km σου εγγυωμαι οτι θα πεσουν και δεν θα αποσβενουν σωστα ...

 

για εμενα τα ΤΑ technix ειναι καλα απο αποψη κρατηματος.χρηματων και κοπανημα....θα ελεγα για τα λεφτα τους τιμια...βεβαια τα φοραω 2.000km τωρα οποτε δεν ξερω την συμπεριφορα τους στα 20.000km.

 

αλλα με τα 225/40/18 λαστιχα που φοραω ειμαι ευχαριστημενος.

 

αν θες ελατηρια βαλε τα alco που λεει ο φιλος με τα GM Ή με H&R που εχω δουλεψει και ειναι καλα απο κρατημα και κοπανημα.

 

αυτα..οτι θες αλλο ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα προτιμησω αυτά της ta technix..Αυτά ήθελα από την αρχή αλλά μετά από κάποια σχόλια που διάβασα σε ενα φορουμ με seat για πολύ περίεργους θορύβους τα φοβήθηκα επίσης θα το χαμηλωσω 3.5 με 4 πόντους....

Τελικά θα προτιμησω αυτά της ta technix..Αυτά ήθελα από την αρχή αλλά μετά από κάποια σχόλια που διάβασα σε ενα φορουμ με seat για πολύ περίεργους θορύβους τα φοβήθηκα επίσης θα το χαμηλωσω 3.5 με 4 πόντους....εσυ KIT CAR το έχεις χαμηλωσει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να ριξεις και μια ματια σε αυτα εδω φιλε μου...μαζι με τα μεταφορικα βγαινουν καπου στα 20 ευρω φτηνοτερα απο τα Technix και ειναι καλυτερα.

 

http://www.fk-shop.de/en/Suspension-Tuning/Coilovers/Coilover-AK-Street-fit-for-VW-Golf-4-1J-98-04.html

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι εχω χαμηλωσει το σασι.

 

FK δεν ξαναβαζω διοτι ειχα βαλει σε ενα opel και ειχε σπασει σε λακουβα το ενα εμπρος αμορτισερ,χωρις να ειναι ζορικη λακουβα....

 

γενικα μεταξυ των δυο θα ξαναεβαζα TA TECHNIX...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να λεμε του στραβου το δικιο εγω πηρα την μεγαλη σειρα και εχει πανω σημα alcon  που εχουν και ολα τα υπολοιπα γερμανικα "ακριβα" αμορτισερ για τις φτηνες σειρες δεν ξερω και διατηρω τις επιφυλαξεις μου αλλα με 2 χρονια εγγυηση κατι θα ξερουν για να την δινουν

Link to comment
Share on other sites

Τα bilstein τα μαυρα ειναι μουφα τα ειχα εγω στο passat κοκκινα hr 3.5 ποντους και στις 15000 χλμ βγηκαν off τωρα φοραω χειροποιητα αμορτισερ με τα ιδια ελατηρια ειναι τα μαμα αμορτισερ ανοιγμενα και φτιαγμενα στα μετρα μου υπαρχει ενας στην παραμυθια που τα φτιαχνει με 200 ευρω ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος εχουν εξαφανιστει τελειως οι κλισεις το αμαξι ειναι τραπεζι και δν κοπαναει πουθενα και το καλο ειναι οτι πλεον σηκωνει τροχο οποτε δν θα εβαζα καμια αλλη αναρτηση και μολις πεσουν παω τα ανοιγει και τα ξαναφτιαχνει. απο που εισαι φιλε ?

Link to comment
Share on other sites

Απο τρικαλα ειμαι αλλα τρ μενω θεσσαλονικη εδω και ενα χρονο λογο δουλειας.Βασικα εγω θελω να χαμηλωσω το αυτοκινητο στους 3.5 ποντους με κανενα 300+ και ψαχνω τη καλυτερη λυση...αυτη τη στιγμη φοραει μαμα ελατηρια και αναρτησεις μπροστα και kayaba πισω...επισης θα ελεγα πως τα ελατηρια ειναι ψιλοετοιμα για αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Τα bilstein τα μαυρα ειναι μουφα τα ειχα εγω στο passat κοκκινα hr 3.5 ποντους και στις 15000 χλμ βγηκαν off τωρα φοραω χειροποιητα αμορτισερ με τα ιδια ελατηρια ειναι τα μαμα αμορτισερ ανοιγμενα και φτιαγμενα στα μετρα μου υπαρχει ενας στην παραμυθια που τα φτιαχνει με 200 ευρω ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος εχουν εξαφανιστει τελειως οι κλισεις το αμαξι ειναι τραπεζι και δν κοπαναει πουθενα και το καλο ειναι οτι πλεον σηκωνει τροχο οποτε δν θα εβαζα καμια αλλη αναρτηση και μολις πεσουν παω τα ανοιγει και τα ξαναφτιαχνει. απο που εισαι φιλε ?

Λογικό είναι για τα Bilstein τα μαύρα δεν κάνουν με ελατήρια χαμηλώματος.Είναι για αντικατάσταση των εργοστασιακών αμορτισέρ και συνεργάζονται ΜΟΝΟ με εργοστασιακά ελατήρια!

Απο τρικαλα ειμαι αλλα τρ μενω θεσσαλονικη εδω και ενα χρονο λογο δουλειας.Βασικα εγω θελω να χαμηλωσω το αυτοκινητο στους 3.5 ποντους με κανενα 300+ και ψαχνω τη καλυτερη λυση...αυτη τη στιγμη φοραει μαμα ελατηρια και αναρτησεις μπροστα και kayaba πισω...επισης θα ελεγα πως τα ελατηρια ειναι ψιλοετοιμα για αλλαγη...

Τι εννοείς ότι τα ελατήρια είναι έτοιμα για αλλαγή.Τα ελατήρια δεν παθαίνουν τίποτα.Δεν χαλάνε απλά τα αλλάζεις με aftermarket όταν θες να το χαμηλώσεις.Και  πως και έχεις αλλάξει μόνο πίσω αμορτισέρ?

Link to comment
Share on other sites

Τα ελατηρια θελουν αλλαγη στις 140000χλμ γιατι αδυνατιζουν ετσι ειχα ακουσει.



Απο τρικαλα ειμαι αλλα τρ μενω θεσσαλονικη εδω και ενα χρονο λογο δουλειας.Βασικα εγω θελω να χαμηλωσω το αυτοκινητο στους 3.5 ποντους με κανενα 300+ και ψαχνω τη καλυτερη λυση...αυτη τη στιγμη φοραει μαμα ελατηρια και αναρτησεις μπροστα και kayaba πισω...επισης θα ελεγα πως τα ελατηρια ειναι ψιλοετοιμα για αλλαγη...

Νομιζω οτι υπαρχει στη θεσ/νικη καποιος που ανοιγει αμορτισερ και τα φτιαχνει για ψαξτο λιγο αξιζει κατα την αποψη μου αυτο παρα να αγορασεις αμορτισερ καινουρια .

Link to comment
Share on other sites

Τις αναρτησεις εννοουσα.Το αυτοκινητο ετσι το αγορασα με αλαγμενα τα πισω (kayaba) κ μαμα τα μπροστα απ οτι μου ειπε ο μηχανικος μου....

Edited by giannis159
Link to comment
Share on other sites

Τα ελατήρια είναι σφυρηλατημένο σίδερο, υπο φυσιολογικές συνθήκες δεν παθαίνουν τίποτα.Αδερφέ σκέψου το πάντως για AL-KO.Έχω μείνει ευχαριστημένος!Συνιστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.