Jump to content
ntip

Βοηθεια

Recommended Posts

Παιδια ξεκηνησα να κανω αλλαγη ελατηρια οπως εδω: http://furmanka.blogspot.de/2006/11/spryny-instalacja-springs-install.html?m=1

Ολλα καλα αλλα ο τυπος για να βγαλει το αμορτισερ βαζει μια βιδα στο σφηκτηρα για να ανοιξει και να βγει. Πως; Ειναι ειδικη βιδα; Παρακαλω οποιος ξερει γιατι ειναι λυμενο ολλο το αμαξι

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι βιδα, αν δεν ειναι ετοιμο εργαλειο, εχει κανει πατεντα μαλλον, και εχει τροχισει ενα μπουλονι ωστε να γινει σαν κατσαβιδι, πλατυ, ωστε το βαζει στην εγγοπη του γονατου???? και ανοιγει ωστε να βγει η μπουκαλα,

μπορεις να το κανεις με ενα φαρδυ κατσαβιδι μεγαλο,

μπορει να γλυστρησει και να βγει το αμορτισερ με ευκολια.

εμενα το μαστορι οταν ειχα αλαξει αμορτισερ, χτυπησε με ματσολα το γονατο πισω απο τον δισκο προς τα κατω και βγηκε.

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι βιδα, αν δεν ειναι ετοιμο εργαλειο, εχει κανει πατεντα μαλλον, και εχει τροχισει ενα μπουλονι ωστε να γινει σαν κατσαβιδι, πλατυ, ωστε το βαζει στην εγγοπη του γονατου???? και ανοιγει ωστε να βγει η μπουκαλα,

μπορεις να το κανεις με ενα φαρδυ κατσαβιδι μεγαλο,

μπορει να γλυστρησει και να βγει το αμορτισερ με ευκολια.

Ευχαριστω πολυ και τους δυο σας. Και αντε το χτυπαω και βγαινει. Το μαστορι σου πως το περασε μετα;

Edited by babisgt sport
Link to comment
Share on other sites

το παιδι μαλλον λεει αυτο το σημειο αν δεν κανω λαθος,??????

 

IMG_1129.jpg

 

αλλα θα χρειστει και ποιαστρες

Link to comment
Share on other sites

το παιδι μαλλον λεει αυτο το σημειο αν δεν κανω λαθος,??????

IMG_1129.jpg

αλλα θα χρειστει και ποιαστρες

ακριβως αυτο λεω. Εχω τα παντα. Μονο σε αυτο κολλαω Edited by babisgt sport
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι βιδα, αν δεν ειναι ετοιμο εργαλειο, εχει κανει πατεντα μαλλον, και εχει τροχισει ενα μπουλονι ωστε να γινει σαν κατσαβιδι, πλατυ, ωστε το βαζει στην εγγοπη του γονατου???? και ανοιγει ωστε να βγει η μπουκαλα,

μπορεις να το κανεις με ενα φαρδυ κατσαβιδι μεγαλο,

μπορει να γλυστρησει και να βγει το αμορτισερ με ευκολια.

Ευχαριστω πολυ και τους δυο σας. Και αντε το χτυπαω και βγαινει. Το μαστορι σου πως το περασε μετα;

 

τα παλια μου αμορτισερ ειχαν πιασει σκουρια σε εκεινο το σημειο, τα καινοιρια τα εβαλε λιγο γρασο ισα ισα ελαχιστο και μπηκε με απλη πιεση.

τωρα τα δικα σου λογικα αν εχουν σκουρια και την καθαρησεις μπορει να μπουν ευκολα παλι, αλλα και παλι με ενα φαρδυ μεγαλο ισιο κατσαβιδι, θα μπορεσεις να κανεις την δουλεια σου, να το βαλεις ωστε να ανοιξει λιγο η εσοχη.

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

δύσκολα φεγγάρια...αν δεν είστε για κάτι σίγουροι μην το ξεκινάτε...η οδική δεν τα φορτώνει μέσα από πιλοτές..

Link to comment
Share on other sites

το παν ειναι να στιριχτει καλα το αμαξι σε γρυλο η σε τριποδα, ολα τα αλλα ειναι παιχνιδι, φαουβε ειναι, λιγα αγγλικα να ξερεις μπενεις στο ιντερνετ και μαθαινεις τα παντα

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειναι εργαλειο, λεγετε Strut speader

 

http://www.google.gr/search?q=strut+spreader&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.47244034,d.Yms&biw=1280&bih=642&um=1&ie=UTF-8&hl=el&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=cXanUeqTL4TZsga71oHYAQ

 

 

 

ο αλλος εδω εκανε δικια του πατεντα οπως βλεπεις με το κατσαβιδι

 

s6.jpg

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

Πάει κι αυτό, το λύσαμε :crazy: :crazy:

Πάμε γι' άλλα :db: :db:

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Λοιπον ακου μην σε δουμε σε κανα STAR αποψε και ισα ισα το προλαβαινουμε το δελτιο...εκει που δενει το αμορτισερ με το ακρο ριξε λιγο πετρελαιο να σπασει βρωμιες σκουριες κλπ...παρε ενα ισιο μακρυ κατσαβιδι και βαλτο εκει που δειχνει η φωτο τραβα το προς την μερια σου και χτυπα με μια ματσολα δυνατα στο χοντροτερο σημειο του ακρου να πεσει το ακρο...ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΡΙΝ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ...,μολις πεσει το ακρο τοτε...η μερια του συνοδηγου ειναι παντα ποιο δυσκολη απο του οδηγου...ΠΡΟΣΕΧΕ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΓΡΥΛΛΟ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...ΣΤΗΡΙΞΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδες. Το ελεισα. Εφτιαξα δικο μου εργαλειο και ολλα οκ. Σας ευχαριστω ολλους για το ενδιαφερον και που με βοηθησατε αμεσως! Χιλια ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μηνα ναλαμβανετε ρε αμα ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ  και μη λυνετε την βιδα στο ιμιαξονιο,μονο το μπαλακι λινουμε για να περασει

 

και η βιζδα για να βγει το ελλατηριο την λυνουμε και την δενουμε ΜΟΝΟ με αεροκλειδο

 

και ΠΡΟΣΟΧΗ αν δεν εχουμε ειδικο σφηκτηρα για το ελλατηριο που το κλεινει δεν κανουμε πατεντες γτ εχει τρυπρισει μεχρι και τσιμεντο φαντασου να το φαμε πανο μας.

Link to comment
Share on other sites

μηνα ναλαμβανετε ρε αμα ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ και μη λυνετε την βιδα στο ιμιαξονιο,μονο το μπαλακι λινουμε για να περασει

και η βιζδα για να βγει το ελλατηριο την λυνουμε και την δενουμε ΜΟΝΟ με αεροκλειδο

και ΠΡΟΣΟΧΗ αν δεν εχουμε ειδικο σφηκτηρα για το ελλατηριο που το κλεινει δεν κανουμε πατεντες γτ εχει τρυπρισει μεχρι και τσιμεντο φαντασου να το φαμε πανο μας.

Δημητρη οντως δεν ειχα ιδεα. Εχω και σφηκτηρες και αεροκλειδο και τα παντα. Ευχαριστω παντως.

Μαζι με τα ελατηρια εχει και κατι πλαστικα. Τα περναω στη μπουκαλα. Για ποιο λογο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Λοιπον ακου μην σε δουμε σε κανα STAR αποψε και ισα ισα το προλαβαινουμε το δελτιο...εκει που δενει το αμορτισερ με το ακρο ριξε λιγο πετρελαιο να σπασει βρωμιες σκουριες κλπ...παρε ενα ισιο μακρυ κατσαβιδι και βαλτο εκει που δειχνει η φωτο τραβα το προς την μερια σου και χτυπα με μια ματσολα δυνατα στο χοντροτερο σημειο του ακρου να πεσει το ακρο...ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΡΙΝ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ...,μολις πεσει το ακρο τοτε...η μερια του συνοδηγου ειναι παντα ποιο δυσκολη απο του οδηγου...ΠΡΟΣΕΧΕ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΓΡΥΛΛΟ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...ΣΤΗΡΙΞΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...

Να ρωτησω κατι τωρα. Περασα τα ελατηρια και ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας. Μπροστα εχει 1,5 δακτυλο κενο ( το εκανα 5 εκ. μπροστα και 3,5-4 εκ. πισω. ) θα εχω προβλημα με την 18 αρα μου; Τωρα εχω ακομα 15" χειμωνιατικα. Και κατι ακομα. Το αμαξι παει ισια οπως πριν. Θελει οποσδηποτε ευθηγραμηση;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι τωρα. Περασα τα ελατηρια και ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας. Μπροστα εχει 1,5 δακτυλο κενο ( το εκανα 5 εκ. μπροστα και 3,5-4 εκ. πισω. ) θα εχω προβλημα με την 18 αρα μου; Τωρα εχω ακομα 15" χειμωνιατικα. Και κατι ακομα. Το αμαξι παει ισια οπως πριν. Θελει οποσδηποτε ευθηγραμηση;

Θες γιατι χαμηλωσε το αυτοκινητο

 

3.5 χαμηλωμα μεχρι 17αρα και 18 5 χαμηλωμα απο 18 + πανω

Οτι ειπε το παιδι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.