Jump to content
stevasil

Ένδειξη Epc

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος ενός jetta του 2009 με κωδικό κινητήρα CAVD 1483. Το αμάξι το πήρα προ διμήνου από τον πατέρα μου, με 43.000 χλμ. Τα σέρβις έχουν γίνει κανονικά στην τοπική αντιπροσωπία και το δούλεμα του αυτοκινήτου μέχρι τώρα από τον πατέρα μου είναι συντηρητικό (70άρης συνταξιούχος πουλμαντζής , που όταν το αγόραζε δεν ήξερε τι έπερνε και τελικά κατέληξε σε μένα. χαχα) . Πριν λίγο και ενώ οδηγούσα με καμιά 50αρια χλμ την ώρα στο ταμπλώ εμφανήστηκε η ένδειξη EDS και ένα ανεπαίσθητο τρεμούλιασμα στο γκάζωμα στις χαμηλές στροφές και παρέμεινε για κάνα 5λεπτο, όσπου έκανα άκρη και έσβησα. Μόλις ξανάναψα εξαφανήστηκε η ένδειξη καθώς και το τρεμούλιασμα. Τι νάναι , ρωτάω γιατί ανυσηχώ, εννοείται πως αύριο θα πάω από το συνεργείο , αλλά με ζώνουν τα φίδια.

ΥΓ από όταν το πήρα βάζω εναλλάξ βενζίνη 50 ευρώ τη φορά, μία απλή , μία shell vpower δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ.

Η ένδειξη ήταν EPC και όχι η παραπάνω. Συνοδεύτηκε από άναμα του κίτρινου σήματος του κινητήρα από κάτω, η οποία όμως έσβησε κατά την διάρκεια της οδήγησης αφήνοντας αναμένη μόνο την ένδιεξη EPC η οποία όπως είπα παραπάνω δεν ξανάναψε όταν έσβησα και ξανάναψα την μηχανή. Πριν λίγο έφερα και τον μικρό από το φροντιστήριο και πάλι όλα καλά. Να είναι κάτι παροδικό ή να το κοιτάξω;

ΥΓ Ας αλλάξει παρακαλώ ένας moderator τον τίτλο μην γελάνε μαζί μου.

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεισ ειναι να βαλεισ διαγνωστικο και να δησ τι σφαλματα βγαζη .το οτι σου εσβησε ητανε κατι σποραδικο αλλα αυτο δεν σημενη οτι δεν θα σου το ξανακανη .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αυτό θα γίνει αύριο κιόλας, απλά είπα μήπως εκ πείρας ξέρετε κάτι παραπάνω , όπως τι έχει παρουσιάσει το μοντέλο κατά το παρελθόν σε παρόμοιες περιπτώσεις.. Ανησυχώ.

UPDATE

Σύμφωνα με τον μηχανικό της επίσημης εδώ στην Κέρκυρα, υπήρξε στιγμιαία δυσλειτουργία ενός κυλίνδρου, ενδεχομένως λόγω καυσίμου, θεωρεί πως δεν πρέπει να προχωρήσουμε ακόμη σε αλλαγή ας πούμε πολλαπλασιαστή, εκτός και αν το ξανακάνει. Σε ένα τρίμηνο είμαι για σέρβις οπότε θα μας πει το φίλτρο αν είναι βενζίνη ή κάτι άλλο. Μέχρι τότε βλέπουμε.

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ειναι θεμα βενζινης αυτο το σποραδικο αναμα του τσεκ.

Ο εγκεφαλος εχεις σιγουρα καταγραψει το σφαλμα οποτε βαζοντας το σε διαγνωστικο,θα λεει πιθανοτατα misfire/αστοχια σε καποιον κυλινδρο.

Ζητα να σου σβησουν τα σφαλματα,και προσπαθησε να βαζεις σταθερη βενζινη απο το ιδιο πρατηριο ωστε να ελεγξεις αν ειναι εξαιτιας της.

 

ΥΓ: Διορθωθηκε και ο τιτλος.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ειναι θεμα βενζινης αυτο το σποραδικο αναμα του τσεκ.

Ο εγκεφαλος εχεις σιγουρα καταγραψει το σφαλμα οποτε βαζοντας το σε διαγνωστικο,θα λεει πιθανοτατα misfire/αστοχια σε καποιον κυλινδρο.

Ζητα να σου σβησουν τα σφαλματα,και προσπαθησε να βαζεις σταθερη βενζινη απο το ιδιο πρατηριο ωστε να ελεγξεις αν ειναι εξαιτιας της.

 

ΥΓ: Διορθωθηκε και ο τιτλος.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το "θέμα" ; (Αφού απαντάω σε θέμα μετά από 2μηνο κ όχι 2χρονο, πάλι καλά!)

 

Στα ΙΒΙΖΑ πάντως, όταν ανάβει αυτό το λαμπάκι σαν πιθανότερη βλάβη, έχουμε αντιμετωπίσει να είναι ένα ηλεκτοβαλβιδάκι που βρίσκεται κάτω (πίσω κ λίγο πιο ψηλά για την ακρίβεια) από το πεντάλ (ποδόπληκτρο) του φρένου.

Αυτό ουσιαστικά δίνει το "σύνθημα" όταν πατάς φρένο ν'ανάψουν τα πίσω φώτα (stop).

Το κορυφαίο είναι ότι όταν το βαλβιδάκι "αστοχήσει" τελείως, τότε σου ανάβει κ το check (engine) κ το αμάξι δεν "τραβάει" (!)

 

Φαντάζομαι πως κ στο βιβλιαράκι του Jetta γράφει πως αυτό το λαμπάκι αφορά κάποιο ηλεκτρονικό πρόβλημα - βλάβη.

 

Σε μένα πάντως που άναψε (ΙΒΙΖΑ) ήταν αυτό που σου γράφω, κόστος 18 Ευρώ, αντικατάσταση σε 5 λεπτά το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, κι εγώ εμπρόθεσμα απαντάω ε; Λοιπόν, πήγα αντιπροσωπεία και το έσβησαν από το καντράν και μου είπαν πως αν το ξανακάνει θα πάω για πολλαπλασιαστή. Μέχρι σήμερα δεν το ξανάκανε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, κι εγώ εμπρόθεσμα απαντάω ε; Λοιπόν, πήγα αντιπροσωπεία και το έσβησαν από το καντράν και μου είπαν πως αν το ξανακάνει θα πάω για πολλαπλασιαστή. Μέχρι σήμερα δεν το ξανάκανε.

 

Ισως ηταν κατι παροδικο λοιπον οποτε το παρακολουθεις και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.