Jump to content
Billgr4

Billgr4'S Golf Mkv - Η Ολικη Μεταμορφωση

Recommended Posts

και τα TSI εχουν ψυγειο λαδιου και μαλιστα ΙΔΙΟ

 

Τα tsi εχουν, τα 14αρια fsi ομως δεν εχουν.. Σε αυτα αναφερομουν..

 

 

εχω δει μοτερ τφσι ανοιχτο στα 170000χλμ και ητανε σε παραπολυ καλη κατασταση οι βαλβιδες....καθοριστικο ρολο στα μοτερ αμεσου ψεκασμου παιζει σιγουρα η οδηγηση..ενας που παει μονιμα με χαμηλες στροφες καπνιζει τις βαλβιδες περισσοτερο απο αυτον που ξερει να το συμπεριφερετε και το κανει κανενα ανοιγμα με σταθερες στροφες 4-5κ για 3-4 λεπτα συνεχομενα.αυτα τα μοτερ δεν θελουν μονο συντηρηση αλλα και γνωση.με το να βαζεις κατς καν και παπατζιλικια δεν κερδιζεις τιποτα εκτος απο ελειπη λιπανση αυτα τα καναμε πριν πολλα πολλα χρονια στα 2λιτρα τφσι και δεν ειδαμε καμια διαφορα..η συχνες αλλαγες λαδιων και η σωστη οδηγηση σωζουν τις βαλβιδες.

Ετσι ακριβως Ανεστη...  Αφοτου ζεσταθουν αυτα τα μοτερ δεν θελουν λυπηση..

 

 

Μπεκ Βασίλη εχεις καθαρίσει .;καθαριστικο έβαζες αφού αλλαζες φιλτρο ;

Οχι Πανο.. Μονο κυλινδροκεφαλη καθαρισα κι αλλαξα τσιμουχακια βαλβιδων και φλαντζα κεφαλης.. ΤΙΠΟΤΑ αλλο (ουτε καδενα που ρωτησε ο the winner)..  Δεν ξερω αν εκανα λαθος, ελεγχθηκαν ομως ολα και δεν χρειαστηκε απο οτι μου ειπαν.. Το μονο που μετανιωσα ηταν τα ωστηρια, αλλα δεν πειραζει μωρε.. Δεν μασαει ο "γερος"..

Καθαριστικο ναι,  αφου βαλω καινουριο φιλτρο βενζινης...

Link to comment
Share on other sites

Old School Tuning..

 

 

 

 n925.jpg

 



 o8ch.jpg

                                                                                                                                                                                           wheels by MB..  ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες Βασίλη!!!

Ευχαριστω Γιωργο..

 

 

Χχαχαχα.Καλες είναι για χειμώνα.Εσύ και τα ταξί τα Ε200

ΧΑΧΑΧΑ....  Μη το γελας, κουβαλαω κοσμο καθε πρωι στη δουλεια..

Περα απο την πλακα, οπως ειπες για τον χειμωνα που τις ηθελα, μια χαρα ειναι... Και προσεξε τωρα specs! Γιατι για 5x112 pattern ειναι δυσκολο να βρεις κατι αναλογο...

Οπως προειπα λοιπον, ειναι ΟΕΜ χρωμιομενες απο το CLK320 του 2000 (μοιαζουν με τα ταξι που αναφερες, αλλα οι συγκεκριμενες ζαντες κυκλοφορησαν κυριως μονο στην Αμερικη), ειναι forged δηλαδη σφυρηλατες, 16x7   ET37 πατουρατες και βαρος μολις        ...5,7 κιλα η μια!! Οπως καταλαβαινεις, καταναλωση, επιταχυνση, ανεση κλπ ειναι σε αλλο επιπεδο... Πολλοι την εχουν καταταξει στις drag  wheels..   Συνοδευτηκαν με Dunlop Sport Maxx RT.. 

 

Edited by Billgr4
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τα γενεθλια του club, λοιπον, αυτες τις μερες ειχε και η Golfω μου κλεινοντας αισιως τα 9 χρονακια στην πλατη του με περιπου 222.000 χλμ.. 



Δυο χειμωνιατικες φωτογραφιουλες ετσι για το "καλη χρονια":
7rr9.jpg


ckyf.jpg


Οσον αφορα καποιες αλλαγες, λογω βροχων αλλαχτηκε η σκουπα και κρατηθηκε για το καλοκαιρακι ξανα, με την C0176 Pipercross.. Τελικα καλο φιλτρακι, δινει πνοη ειδικα στις χαμηλομεσαιες κρατωντας την καταναλωση σε χαμηλα επιπεδα με σωστη χρηση του πενταλ.. Ομως την εντυσα με dryflow, διοτι ειναι τοσο ευαερη κι ευηλια (φαινονται τα παντα αν την βαλεις κατω απο το φως χαχαχα) που φοβαμαι οτι θα γινει μεσα στην εισαγωγη του μ...ιου το πανηγυρι!

Επισης, αλλαχτηκαν και τα λαδακια του μετα απο τοσα χρονια λειτουργιας με 5w40 κι απογοητευμενος απο τα πολυδιαφημιζομενα κατα τα αλλα Motul, με Castrol Egde FST 5w30.. Μεχρι στιγμης με τοσα χιλιομετρα και χρηση αλλου ιξωδες, δεν παρατηρησα διαφορα στην καταναλωση λαδιου στα 4.200χλμ που εχουν διανυσει.. Αν δω οτι συνεχιζει και στην δευτερη αλλαγη το ιδιο, θα κρατησω αυτα.. Αλλιως θα ακουσω τον professor και θα δω αν προβω στα liqui moly...


Y.Γ. Αναθεματισμενη κριση, σαν τα Power Oil τελικα, κανενα λαδι !!


ΑΑ και κατι που ξεχασα, Dunlop Sport Maxx RΤ μαζι με τις συγκεκριμενες ζαντες ... η χαρα της οδηγησης ειδικα στις στροφες!!  Κι αφου τα εκανα γυρω στα 3.000χλμ ειπα να του ανοιξω και μια τελικη να θυμηθω τα πολυ παλια, γιατι πλεον παμε με γνωμονα την καταναλωση  και διαπιστωσα οτι ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ σταθερα με πορεια διαβητη ακομη κ στα 220φευγα χλμ!!
(Α ρε γερο ακομη αντεχεις να βαρας τελικες... χαχαχα)

 

Edited by Billgr4
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τα γενεθλια του club, λοιπον, αυτες τις μερες ειχε και η Golfω μου κλεινοντας αισιως τα 9 χρονακια στην πλατη του με περιπου 222.000 χλμ.. 

Δυο χειμωνιατικες φωτογραφιουλες ετσι για το "καλη χρονια":

7rr9.jpg

ckyf.jpg

Οσον αφορα καποιες αλλαγες, λογω βροχων αλλαχτηκε η σκουπα και κρατηθηκε για το καλοκαιρακι ξανα, με την C0176 Pipercross.. Τελικα καλο φιλτρακι, δινει πνοη ειδικα στις χαμηλομεσαιες κρατωντας την καταναλωση σε χαμηλα επιπεδα με σωστη χρηση του πενταλ.. Ομως την εντυσα με dryflow, διοτι ειναι τοσο ευαερη κι ευηλια (φαινονται τα παντα αν την βαλεις κατω απο το φως χαχαχα) που φοβαμαι οτι θα γινει μεσα στην εισαγωγη του μ...ιου το πανηγυρι!

Επισης, αλλαχτηκαν και τα λαδακια του μετα απο τοσα χρονια λειτουργιας με 5w40 κι απογοητευμενος απο τα πολυδιαφημιζομενα κατα τα αλλα Motul, με Castrol Egde FST 5w30.. Μεχρι στιγμης με τοσα χιλιομετρα και χρηση αλλου ιξωδες, δεν παρατηρησα διαφορα στην καταναλωση λαδιου στα 4.200χλμ που εχουν διανυσει.. Αν δω οτι συνεχιζει και στην δευτερη αλλαγη το ιδιο, θα κρατησω αυτα.. Αλλιως θα ακουσω τον professor και θα δω αν προβω στα liqui moly...

Y.Γ. Αναθεματισμενη κριση, σαν τα Power Oil τελικα, κανενα λαδι !!

ΑΑ και κατι που ξεχασα, Dunlop Sport Maxx RΤ μαζι με τις συγκεκριμενες ζαντες ... η χαρα της οδηγησης ειδικα στις στροφες!!  Κι αφου τα εκανα γυρω στα 3.000χλμ ειπα να του ανοιξω και μια τελικη να θυμηθω τα πολυ παλια, γιατι πλεον παμε με γνωμονα την καταναλωση  και διαπιστωσα οτι ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ σταθερα με πορεια διαβητη ακομη κ στα 220φευγα χλμ!!

(Α ρε γερο ακομη αντεχεις να βαρας τελικες... χαχαχα)

 

Γεια σου Βασιλάρα με την γκολφάρα σου!!!Να τα εικοσαετήσει σε 1η φάση και μετά βλέπεις χαχαχαχαχα!!!

Τι γέρος ρε!!!Έτσι είναι οι γέροι???Να το χαίρεσαι!!!Πάντα πανέμορφο και στη τρίχα να το έχεις!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βασιλάρα με την γκολφάρα σου!!!Να τα εικοσαετήσει σε 1η φάση και μετά βλέπεις χαχαχαχαχα!!!

Τι γέρος ρε!!!Έτσι είναι οι γέροι???Να το χαίρεσαι!!!Πάντα πανέμορφο και στη τρίχα να το έχεις!!!

χαχαχαχα  Σε 20 χρονια θα αποτελει μια ωραια αναμνηση...  Ευχαριστω κι εσυ να το εχεις παντα στην πενα..!!

 

 

γεια σου ρε βασιλη με την γκολφαρα σου!δεν θα γερασει ποτε αυτο το σκυλι μην φοβασαι!

Eλα ρε Ανε!!

Οπτικα δεν γερναει οντως, εδω βλεπεις (εγω παντως σπανια) στον δρομο το 7αρι που ειναι καινουριο κι ολας κι ουτε καν εντυπωσιαζεσαι για να το παρατηρησεις...  Οσον αφορα τη μηχανη ομως, με καλη συντηρηση ευελπιστω  να βγουν αληθινα τα λογια σου!!  Να 'σαι καλα κι αν ανεβεις προς Φλωρινα κανονισε μπας και βρεθουμε επιτελους..

Link to comment
Share on other sites

ρε Bill παρατηρω τις ζαντες....εκτος του οτι τα κιλα ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ κ το σκεφτομαι να τις βαλω κ εγω τι offset εχουν;;;;εχεις βαλει αποστατες;;;ποσο κ απο που τις πηρες;;

Link to comment
Share on other sites

Νικο, τις ζαντες τις πηρα απο εδω απ' την Βεροια, απο εναν ο οποιος τρακαρε το CLK του.. Τις ειχε παρει απο το εξωτερικο, διοτι εδω ειναι δυσευρετες..  Μοιαζουν πολυ με των E class που ανεφερε αστειευομενος ο wolfsburg, αλλα εχουν διαφορες και η κυριοτερη ειναι στα specs καθως η συγκεκριμενη βγαινει μονο σε R16 x 7"  ET37 και το χρωμα της μονο χρωμιου..
Οπως ειναι φυσικο κι απο τις φωτο ακομη φαινεται οτι εχουν πατουρα και καθονται ακριβως στον θολο διχως να χρειαζονται αποστατες... 
Θα χρειαστεις οπωσδηποτε δαχτυλιδια μετατροπης απο 66,6 σε 57,1 και ενα drilling 2mm στις τρυπες για να μπουν τα ΟΕΜ μπουλονια σου..

Link to comment
Share on other sites

πατεντα στην πατεντα δλδ...χμμμμ πφφφ ερχεται η ωρα για λαστιχα κ δε ξερω τι να κανω κ μου φανηκαν ωραιες αυτες σε ενα gun metal χρωματακι αλλα αμα μου λες ετσι...μαλλον θα παω για 17αρα απο gt κ τελειωσε...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, το γνωριζα απο πριν αυτο.. Η μονη πατεντα που χρειαστηκε  ηταν το drilling, υποθεση γελοια και το πολυ 5 λεπτων.. Τα δαχτυλιδια ειναι κατι που ακομη και aftermarket ζαντα να παρεις θα τα χρειαστεις... Στην αρχη που εψαχνα το θεμα με τα μπουλονια ειχα την ανησυχια, αλλα τελικα ταιριαζουν τα δικα μας και με αυτον το τροπο το αποτελεσμα ειναι σαν να εχω τις μανισιες του Golf, οπτικο αλλα κυριως οδηγικο..  Φυσικα αν δεν θελεις να μπεις σ'ολη αυτην τη διαδικασια κανε αυτο που λες αγοραζοντας του GT..
Ειλικρινα, ομως με αυτο το set, αλλαζοντας ταχυτητα νιωθεις οτι το αυτοκινητο ωθειται, λογω του βαρους των ζαντων αυτων...  Πολυ ελαστικη λειτουργια ειδικα στις χαμηλες στροφες, αφου σε φυσιολογικες συνθηκες οδηγησης  με 2500 στροφες περιπου τα νουμερα της καταναλωσης πεφτουν πολυ συχνα κατω απο τα 5 λιτρα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι φίλε μου; Το καντράν του gti πως το έβαλες ; Στην Καρέντα έγινε η πατέντα;χρειάστηκαν και εγκεφαλάκια;χιλιόμετρα σου δείχνει σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Ειδα οτι τα χρωματα του "ανοιξιατικου" Χειμωνα προϊδεαζουν για φωτογραφια και ειπα να βγαλω μια σε φαση μουρη ετοιμη για μαχη..   :p

8vnf.jpg




Σημ: Πλεον εβαλα και το nick μου διοτι διαπιστωσα οτι οι φωτο μου διαρρεουν στο fb...  Δε θελω να προσβαλω αυτον που το εκανε, αλλα επειδη αποτελουν ιδιοκτησια καλο ειναι να ρωταμε πρωτα...

Σημ2:  Φιλε Ancient_Flame εχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

 κ εγω τα ιδια!οτν ειχα fb κ ειχα ανεβασει φωτο με τη διαδικασια που το εκανα σφυρι ειχε παρει τις φωτο ενας με ενα ibiza cupra κ ελεγε οτι το εκανε αυτος! αλλα δε μου εκοψε να το κανω κ εγω τοτε!τι βλακες που ειναι αυτοι!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραματα Μπιλλαρα! 
Αντε να πω για τ Νικο να τ αντιγραψουν το εγχειρημα.. ΕΣΕΝΑ μπιλη τ αντιγραψαν? Την αγριαδα.. χαχαχα :p 

Πλακιτσα κανω στ φιλαρακι μου νεοι.. μν δω να τν κοροιδευεται κ σεις!  :growl:                                                         :geek: 

 

Link to comment
Share on other sites

 κ εγω τα ιδια!οτν ειχα fb κ ειχα ανεβασει φωτο με τη διαδικασια που το εκανα σφυρι ειχε παρει τις φωτο ενας με ενα ibiza cupra κ ελεγε οτι το εκανε αυτος! αλλα δε μου εκοψε να το κανω κ εγω τοτε!τι βλακες που ειναι αυτοι!

 

!!!! 

Ενταξει, τι να πεις.... 

 

Ωραια πραματα Μπιλλαρα! 

Αντε να πω για τ Νικο να τ αντιγραψουν το εγχειρημα.. ΕΣΕΝΑ μπιλη τ αντιγραψαν? Την αγριαδα.. χαχαχα :p 

Πλακιτσα κανω στ φιλαρακι μου νεοι.. μν δω να τν κοροιδευεται κ σεις!  :growl:                                                         :geek: 

 

Επειδη το δικο σου ειναι ενα με τον Αλιακμονα ποταμο και δεν χρειαζεται αντιγραφη δε σημαινει οτι πρεπει να ψαξουν πολυ για να αντιγραψουν το δικο μου...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ 

Σε πειραζω "καταζητουμενε"!  Ξερεις ποσο σε εκτιμω...

Οσο για εκεινον τον καφε, το σκεφτηκα και φοβαμαι πλεον να κανονισουμε για καφε γιατι θα με μπλεξεις... ΧΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεεελα ρε μλκα μην με λες τετοια κ με στεναχωρεις!!! Στον καφε θα ειμαι κυριος!!!  8) 

Τι λες για αυτη τ κυριακη? Ελα λεγε εδω μεσα στν παρουσιαση σου σου κανω προταση.. Δεχεσαι? Ναι ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε μου.. Κι εσύ να χαίρεσαι το δικό σου..  Τα καθίσματα όντως είναι σε άλλο επίπεδο κι αφού τα έχεις στο πρόγραμμα να τα βάλεις γιατι θα τα ευχαριστηθείς όσο τίποτε άλλο (θέση οδήγησης)..

 

Μόνο στο ebay αν βρεις τίποτα, γιατι τα Recaro γενικά σπανίζουν, αφού ήταν extra επιλογή κι ακριβή σαν αξεσουάρ..  

π.χ.  http://www.ebay.de/itm/VW-Golf-IV-4-R32-Sitze-Ausstattung-Schwarz-Vollleder-Ledersitze-Konig-Leder-/181200742078?pt=DE_Autoteile&fits=Model%3AGolf+IV&hash=item2a3067e6be

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε μου.. Κι εσύ να χαίρεσαι το δικό σου..  Τα καθίσματα όντως είναι σε άλλο επίπεδο κι αφού τα έχεις στο πρόγραμμα να τα βάλεις γιατι θα τα ευχαριστηθείς όσο τίποτε άλλο (θέση οδήγησης)..

 

Μόνο στο ebay αν βρεις τίποτα, γιατι τα Recaro γενικά σπανίζουν, αφού ήταν extra επιλογή κι ακριβή σαν αξεσουάρ..  

π.χ.  http://www.ebay.de/itm/VW-Golf-IV-4-R32-Sitze-Ausstattung-Schwarz-Vollleder-Ledersitze-Konig-Leder-/181200742078?pt=DE_Autoteile&fits=Model%3AGolf+IV&hash=item2a3067e6be

τα εχω δει αυτα αλλα ειναι για τετραπορτο. δεν εχουν τα χερουλια για να σηκωνονται, αν τα προσεξεις καλα.  εγω εχω δυπορτο.  τα καθισματα απο R32 ειναι konig δεν ειναι recaro. για το 4αρι τουλαχιστον που το εχω ψαξει. ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

 τα καθισματα απο R32 ειναι konig δεν ειναι recaro. για το 4αρι τουλαχιστον που το εχω ψαξει. ευχαριστω παντως.

Δεν το γνώριζα αυτό! Στα 5αρια είναι Recaro... Εύχομαι να τα βρεις και να τα βάλεις, θα με θυμηθείς....     :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνώριζα αυτό! Στα 5αρια είναι Recaro... Εύχομαι να τα βρεις και να τα βάλεις, θα με θυμηθείς....     :p

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=728893540463767&set=pb.462566373763153.-2207520000.1392252381.&type=3&theater   :good:

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.