Jump to content
ΓΟΥΡΖΗΣ ΣΠ

Θορυβοσ Και Τρεμουλο Στο Ρελαντι Και Καψιμο Πολλαπλασιαστων

Recommended Posts

ΘΟΡΥΒΟΣ ΚΑΙ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΚΑΙ ΚΑΨΙΜΟ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΩΝ

Να σε ρωτήσω κάτι, το αυτοκίνητο φοράει πρόγραμμα ή είναι μαμά 140ps?

Έτσι που το περιγράφεις το σκηνικό, εκεί που μου πάει το μυαλό είναι οτι κάποιο πιστόνι έχει θέμα και χάνει συμπίεση... Δυστυχώς... Ένας φίλος μου με ίδιο κινητήρα έπαθε τα ίδια και το πρόβλημα ήτανε οτι είχε σπάσει λούκι απο τα ελλατήρια ενός πιστονιού... Άν βρώ την φώτο απο το πιστόνι θα την ανεβάσω να την δείς... Έχανε απο εκεί συμπίεση και είχε το τρέμουλο αυτό που αναφέρεις... Η αιτία όπως μας είπανε ήτανε αστοχία υλικού. Απο ότι μάθαμε ψάχνοντας το, έχει τύχει και σε άλλα μοτέρ TSi. Αλλά ο φίλος μου φοράει πρόγραμμα 2ο στάδιο...

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ  ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ  ΤΙΠΟΤΑ  ΠΑΝΩ  ΕΙΝΑI  ΜΑΜΑ  140 PS.ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΠΙΣΤΟΝΙ ΜΙΛΑΜΕ  ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΟ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΜΗΧΑΝΗΣ !!!!ΤΙ  ΕΚΑΝΕ  ΤΕΛΙΚΑ  Ο ΦΙΛΟΣ  ΣΟΥ ΤΟ  ΕΦΤΙΑΞΕ : ΡΩΤΗΣΑ  ΚΑΙ  ΣΤΑ  ΚΕΝΤΡΙΚΑ  ΤΗΣ VW ΜΗΠΩΣ  Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ  ΕΙΧΕ  ΚΑΝΕΙ  ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΑΛΛΑ  ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ  ΚΑΝΕΙ.ΟΠΟΤΕ  ΤΑ  ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΛΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ !!!

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ  ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ  ΤΙΠΟΤΑ  ΠΑΝΩ  ΕΙΝΑI  ΜΑΜΑ  140 PS.ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΠΙΣΤΟΝΙ ΜΙΛΑΜΕ  ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΟ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΜΗΧΑΝΗΣ !!!!ΤΙ  ΕΚΑΝΕ  ΤΕΛΙΚΑ  Ο ΦΙΛΟΣ  ΣΟΥ ΤΟ  ΕΦΤΙΑΞΕ : ΡΩΤΗΣΑ  ΚΑΙ  ΣΤΑ  ΚΕΝΤΡΙΚΑ  ΤΗΣ VW ΜΗΠΩΣ  Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ  ΕΙΧΕ  ΚΑΝΕΙ  ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΑΛΛΑ  ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ  ΚΑΝΕΙ.ΟΠΟΤΕ  ΤΑ  ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΛΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ !!!

Άλλαξε πιστόνια τελικά και τα 4 για να είναι σίγουρος οτι δεν θα πάθουν και τα υπόλοιπα αργότερα το ίδιο. Το συνεργείο που το πήγε, μόλις μέτρησε την συμπίεση και πρίν λύσει το μοτέρ του διέγνωσε τι ακριβώς είχε. Και τελικά όταν το λύσανε είδανε οτι όντως είχε δίκιο, έπεσε μέσα στην διάγνωση που έκανε...

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ ΤΕΛΙΚΑ Η ΑΛΛΑΓΗ 4ΑΔΑΣ,ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΝ ΜΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΞΩ ΟΛΕΣ  !!! ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ  GOLF ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ, ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΒΑΛΒΙΔΑ Ν 75 ΚΑΙ ΣΧΑΣΤΡΑ 249.ΜΕΤΑ ΚΑΗΚΕ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΝΑΣ,ΜΕΤΑ ΚΑΗΚΕ Ο 3 ΠΟΛΑΠΛΑΣΤΙΑΣΤΗΣ,ΜΕΤΑ ΚΟΛΗΣΑΝ ΤΑ ΑΛΑΡΜ,ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΜΕΝΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ 2 ΟΣ ΚΑΙ 4 ΟΣ ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ ΤΕΛΙΚΑ Η ΑΛΛΑΓΗ 4ΑΔΑΣ,ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΝ ΜΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΞΩ ΟΛΕΣ  !!! ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ  GOLF ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ, ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΒΑΛΒΙΔΑ Ν 75 ΚΑΙ ΣΧΑΣΤΡΑ 249.ΜΕΤΑ ΚΑΗΚΕ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΝΑΣ,ΜΕΤΑ ΚΑΗΚΕ Ο 3 ΠΟΛΑΠΛΑΣΤΙΑΣΤΗΣ,ΜΕΤΑ ΚΟΛΗΣΑΝ ΤΑ ΑΛΑΡΜ,ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΜΕΝΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ 2 ΟΣ ΚΑΙ 4 ΟΣ ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ !!!

Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα στη συνέχεια! Είναι ολα θέμα συνεργείου... Μπορεί την πρώτη φορά που σου αλλάξανε πολλαπλασιαστή να είχε θέμα το αυτοκίνητο και να μην το διαγνώσανε... Και να πλήρωσες άδικα κάποια χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ.ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ 100

% ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ  ΘΑ  ΒΡΟΥΝ ΤΙ ΕΧΕΙ ,ΟΤΙ  ΘΑ  ΜΟΥ  ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ  ΧΩΡΙΣ  ΝΑ  ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΟΥΝ  ΣΤΗ  ΤΙΜΗ, ΚΑΙ  ΟΤΙ ΣΤΗ  ΣΥΝΕΧΕΙΑ  ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ  ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!! ΑΛΛΟΣ  ΜΟΥ ΛΕΕΙ  ΝΑ  ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΣΤΟ ΜΑΣΤΟΡΑ  ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ , ΑΛΛΟΣ  ΜΟΥ  ΛΕΕΙ  ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ  ΤΗΣ VW ΚΑΙ  ΑΛΛΟΣ  ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ  ΑΛΛΟΝ  ΜΑΣΤΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΑ GOLF!!! ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΕΝΑ COROLLA ΤΟΥ 1995 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ.ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ 100

% ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ  ΘΑ  ΒΡΟΥΝ ΤΙ ΕΧΕΙ ,ΟΤΙ  ΘΑ  ΜΟΥ  ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ  ΧΩΡΙΣ  ΝΑ  ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΟΥΝ  ΣΤΗ  ΤΙΜΗ, ΚΑΙ  ΟΤΙ ΣΤΗ  ΣΥΝΕΧΕΙΑ  ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ  ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!! ΑΛΛΟΣ  ΜΟΥ ΛΕΕΙ  ΝΑ  ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΣΤΟ ΜΑΣΤΟΡΑ  ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ , ΑΛΛΟΣ  ΜΟΥ  ΛΕΕΙ  ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ  ΤΗΣ VW ΚΑΙ  ΑΛΛΟΣ  ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ  ΑΛΛΟΝ  ΜΑΣΤΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΑ GOLF!!! ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΕΝΑ COROLLA ΤΟΥ 1995 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.

Γι'αυτό είμαστε εδώ να βοηθάμε ο ένας τον άλλο! Κι εμένα με έχουν βοηθήσει πολλά μέλη και με την σειρά μου βοηθώ κι εγώ όπως και όπου μπορώ!

Έγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο στο νούμερο που σου έστειλα μέσω π.μ. και να μάθεις πράγματα για την περίπτωση που σου ανέφερα παραπάνω για να ξέρεις περίπου τι μπορεί να αντιμετωπίσεις... Να είσαι υποψιασμένος τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΔΕΡΦΕ. ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ ΤΗΛ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ  ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟ GOLFAKI ΜΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω κάτι παρόμοιο έφτιαξα post από πάνω, αν φταίει το πιστόνι τότε όλη η μηχανή είναι για πέταμα?  Καινούργια μηχανή πόσο πάει 6000 ? 7000 ?

Link to comment
Share on other sites

Για να δείς αν φταίει κάποιο πιστόνι, πρέπει πρώτα να πας σε ένα συνεργείο για να σου μετήσουνε την συμπίεση σε κάθε κύλινδρο. Αν σε κάποιον απο τους 4 είναι πεσμένη, τότε εκεί υπάρχει το πρόβλημα... Αν φταίει κάποιο πιστόνι δεν σημαίνει απαραίτητα οτι όλο το μοτέρ είναι για πέταγμα... Φίλος μου που το έπαθε αυτό, αφού λύθηκε το μοτέρ σε συνεργείο, είδε οτι όλο το υπόλοιπο μοτέρ ήτανε τζάμι. Αλλάχτηκανε πιστόνια (και τα 4), φλάτζες, κουζινέτα (όλα) και έγινε σαν καινούργιο... Κόστος κοντά στα 1500 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

τελικα το αφησα στο μαστορα που ειχα απο την αρχη.μετρησε τη συμπιεση των κυλινδρων και βρηκε χαμηλη συμπιεση στον 4ο κυλινδρο.μου ειπε για προβλημα σε μια βαλβιδα απο τισ 16.αυτο μαλλον ηταν το προβλημα με το  τρεμουλο στο ρελαντι. την εχει παραγγειλει και μολισ την αλλαξουμε θα δουμε τελικα εαν το λυσαμετο προβλημα.επισησ τον ρωτησα για τα πιστονια, για τον καδενα,για σφυξιμο οδηγων και τισ υπολοιπεσ βαλβιδεσ και μου ειπε οτι δεν φαινονται να εχουν προβλημα.βεβαιωσ θα τα ξαναδει παλι πιο λεπτομερη ολα και μετα θα καταληξουμε και θα δεσουμε τη μηχανη.ειδομεν!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καποιες φορες για το τρεμουλο μπορει να φταιει και ραγισμενο μπουζι.

Για την χαμπηλη συμπιεση μπορει να μην κληνει καλα

καποια βαλβιδα εισαγωγης η εξαγωγης Ας μην τρομοκρατουμαστε παντα

Απ οτι φενεται μαλλων πας για ανοιγμα κιληνδροκεφαλης

Τουλαχηστων αφου γυνεται που γυνεται αυτη η επισκευη πες του να ελεγξει

και καδενες , γραναζια χρονισμου και τα λοιπα 

Link to comment
Share on other sites

επειδή μιλάω ως παθών στο 6αρι ο κινητήρας καινούριος κοστίζει 4200 + 1200 η εργασία....

 

τελικά μόνο σε μένα το τρέμουλο ήταν σπασμένο πιστόνι.... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένο ....

 

ενοείται πως σε περίπτωση που δεν έχεις εγγύηση η λύση του μεταχειρισμένου είναι η ιδανική, εκτός και αν σου περισεύουν... 

εγώ ήμουν τυχερός γιατί η κοσμοκαρ αν και εκτός εγγύησης κάλυψε το κόστος του κινητήρα λόγω λίγων χιλιομέτρων που είχα κάνει και το συνεργείο μου έκανε έκπτωση 50% οπότε τη γλύτωσα με 600 κατοστάρικα...

Πάντως γνωστός μου  με σιροκο που έπαθε τα ίδια διαπίστωσε ότι είναι πολύ δύσκολο να βρει μεταχειρισμένο στην Ελλάδα 1.4 160hp , έχω καιρό να τον δω αλλά έμαθα ότι ακόμα ψάχνει...

Link to comment
Share on other sites

ενοείται πως σε περίπτωση που δεν έχεις εγγύηση η λύση του μεταχειρισμένου είναι η ιδανική, εκτός και αν σου περισεύουν... 

εγώ ήμουν τυχερός γιατί η κοσμοκαρ αν και εκτός εγγύησης κάλυψε το κόστος του κινητήρα λόγω λίγων χιλιομέτρων που είχα κάνει και το συνεργείο μου έκανε έκπτωση 50% οπότε τη γλύτωσα με 600 κατοστάρικα...

Πάντως γνωστός μου  με σιροκο που έπαθε τα ίδια διαπίστωσε ότι είναι πολύ δύσκολο να βρει μεταχειρισμένο στην Ελλάδα 1.4 160hp , έχω καιρό να τον δω αλλά έμαθα ότι ακόμα ψάχνει...

600 κατοστάρικα.........??????!!!!!!!! :crazy::thumbsd:  :lol:

Μάλλον 6 θα εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

forum καλησπερα.μετα απο 3 εβομαδες και κατι πηρα  επιτελους το golfακι μου.οπως σας ειχα πει παραπανω αλλαξα  τον 2 και 4 πολαπλασιαστη και για να ειμαι σιγουρος και τον 1.μετα  αλλαχτηκαν μια  βαλβιδα  που εφταιγε για  το τρεμουλο ενα μπουζι κατι φλατζες μηχανης και καποια  αλλα για  το  δεσιμο της  μηχανης μην  σας  κουραζω και  πολυ.αφου ελεξανε  παλι  τις  υπολοιπες βαλβιδες  τον καδενα  τα  πιστονια  και τους  οδηγους και μετα απο πολλες  βολτες και δοκιμες το πηρα.τελικο κοστολογιο  600 € φιλικη τιμη !!!! πρωτη εντυπωση  μου δινει οτι  δουλευει καλυτερα απο πριν λογω  προφανως συμπιεσης  της  βαλβιδας.ελπιζω πια  να  μην μου ξαναβγαλει αλλο  προβλημα  και να το χαρω  απο δω  και περα !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.