Jump to content
Argie58

Πολλαπλη Εξαγωγησ

Recommended Posts

Γειά σας!Έχω θέμα...έχω ενα golf 5 tsi 140hp μοντέλο 2007.Μπορεί κάποιος με το ίδιο αμάξι να δει πόσες βίδες έχει η πολλαπλή κάτω από την τορμπίνα;;κάθε μια από τις 4 τρύπες έχει από 2 βίδες...η μία όμως τρύπα έχει μόνο μια βίδα... :suicide:  μου ''λείπει'' μια βίδα στη πολλαπλή δίπλα από το φίλτρο λαδιού...δίπλα από τον δυναμό...kκάτω από την σκάστρα της τουρμπίνας...έχει μία βίδα από κάτω και λείπει μια απο πάνω....λείπει ή όντως δεν υπάρχει;;;
Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

λογικα πρεπει να εχεις 5 πανω 4 κατω, συνολο 9

ή συνολο 8, 4 πανω 4 κατω, 2 ανα κυλινδρο

αν εχεις 7 εχεις θεμα...

εκει η πολλαπλη ποιανει με παξιμαδια σε μπουζονια πανω, αν σου εφυγε το παξιμαδι ειναι ευκολο αντικατεστησε,

αν ξεβιδωθηκε και το μπουζονι παλι ευκολο ειναι περνεις και το ξαναβιδωνεις,

αν ομως εχει σπασει το μπουζονι μεσα, τοτε δυσκολα...

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε φίλε είναι παξιμάδι σε μπουζόνι...αλλά μπορεί να έφυγε μόνο του;;έλεος....και που να βάλεις χέρι εκεί...δύσκολο....τουρμπίνα,σωληνώσεις λαδιού δεν μπαίνει εύκολα χέρι....αν δεν κάνω λάθος έχω 4 απο πάνω και 5 από κάτω...θα το δω αύριο....με παραξένεψε γιατί είναι η μόνη τρύπα κενη...ππφφφφφφ......ευχαριστώ πάντως....

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

Μπαινουν μην ανησυχεις.

Βγαλε τη θερμομονωση πρωτα.

Παρε ενα φακο λεντ καλυτερα και βαλτον μπροστα απο την τουρμπινα και θα τις δεις ολες μια μια.

Θα σε βοηθησει κι ενα καθρεφτακι.

Οι βιδες ειναι 5 πανω 4 κατω

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω 5 βίδες από κάτω και 3 (που θα έπρεπε να είναι 4) από πάνω...η 4η έχει κοπεί το μπουζόνι.... :sorry: Τώρα πως και τί δεν ξέρω....επίσης τι να κάνω πάλι δεν ξέρω....δεν έχει πάντως κάποιο περίεργο θόρυβο ούτε φαίνεται να χάνει από εκεί....αυτά...
 


Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχει κανενα προβλημα αστο ετσι.

Οταν αλλαξεις τουρμπινα (εαν θες) το τρως μενα ψιλο τρυπανακι θελει δουλεια αλλα γινεται.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

ναι ναι το ξέρω...παλιά είχα ένα seat toledo 1.6 8v και όοοοοταν άλλαξα φλάτζα πολλαπλής και πολλαπλή χταπόδι είχε κοπεί και εκεί ένα και μου το είχαν φτιάξει με κολαούζο νομίζω....θα το αφήσω έτσι...αν μου κάψει φλάτζα το φτιάχνω τότε....
ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα καψει φλατζα ειναι μεταλλικη. Αστο ετσι.

Στην αλλαγη τουρμπινας και αν εχεις διαθεση νασχοληθεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.