Jump to content
giannakhc

Καποιο Καλο Και Φθηνο Μαγαζι Για Μπαταριες

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,

εχω ενα Golf V 1,6fsi του 3/2005, εδω και κανα δεκαημερο ζοριζοταν λιγο στο αναμα και σημερα τελικα δεν αναψε καθολου.. η μπαταρια απο οτι ξερω ειναι εργοστασιακη  (το εχω παρει μεταχειρισμενο με ελαχιστα χλμ, διοτι καθοταν 6χρονια) η μπαταρια παντως πανω εχει αναγλυφο το σημα vw της audi και VAO, ε μετα απο τοσα χρονια πιστευω ειρθε η ωρα να την αλαξω.. απο οτι εχω ακουσει καλες μαρκες ειναι η Varta(και τωρα πανω varta εχω) η Bosch και η Exide.. ξερετε κανενα μαγαζι με καλες τιμες? υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω?

 

κατι που μου εκανε εντυπωση, αφου ηρθε η οδικη βοηθεια και το αναψα το κρατησα κανενα 15λεπτο αναμενο το εκανα αλλη μια βολτα κανενα αλλο 15λεπτο με 20λεπτο (ολα αυτα με ραδιο κλειστο) παρατηρησα οταν εφυγα πως το τζαμια αν και κατεβαιναν αυτοματα δεν ανεβαιναν αυτοματα δηλαδη επρεπε να κραταω το κουμπι πατημενο υπαρχει λογος ανυσιχιας? αφου εσβησα το αμαξι μετα απο κανενα 5λεπτο ξαναψε μια χαρα παντως..

 

ευχαριστω προταβολικα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρόνια τώρα βάζω τις Starter από μαγαζί στην Λ. Αμφιθέας & Αχιλλέως.Μου κρατάνε το λιγότερο 5 χρόνια 

με max τα 6 χρόνια στο προηγούμενο αμάξι..

Βέβαια και Varta που είχα βάλει κάποτε στο πρώτο μου αμάξι με ηχοσυστημα κιόλας επάνω δεν μπορώ να 

πω κράτησε εξίσου μια 5ετία :)

Το θέμα με τα παράθυρα γίνεται μετά από διακοπή τροφοδοσίας, μου έτυχε και εμένα στην τελευταία αλλαγή 

μπαταρίας στο Golf.Αν κατεβάσεις και ανεβάσεις χειροκίνητα μία φορά το τζάμι σε όλη του την διαδρομή 

τότε επανέρχεται η αυτόματη λειτουργία (τουλάχιστον σε μένα έτσι έγινε...).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα από εδώ: http://www.automotobatteries.gr/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα από εδώ: http://www.automotobatteries.gr/

Και εγω απο εκει πήρα - πολυ καλές τιμές εχει και η μπαταρία καινούργια ( δεν καθόταν δλδ μήνες στο μαγαζί), το μαγαζί εχει ολοκληρωμένο έλεγχο και στην περνάνε επιτόπου χωρίς χρέωση! Κ με μια μικρή χρέωση αν μείνεις καπου στην περνάνε επίσης. Εγω έβαλα ( σε opel corsa ) της Bosch την s4002 και όλα μια χαρα 2 έτη εγγύησης κ 10 ώρες επαναφορτωση αν τυχόν μείνω !!!

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

 

καλησπερα παιδια,
εχω ενα Golf V 1,6fsi του 3/2005, εδω και κανα δεκαημερο ζοριζοταν λιγο στο αναμα και σημερα τελικα δεν αναψε καθολου.. η μπαταρια απο οτι ξερω ειναι εργοστασιακη  (το εχω παρει μεταχειρισμενο με ελαχιστα χλμ, διοτι καθοταν 6χρονια) η μπαταρια παντως πανω εχει αναγλυφο το σημα vw της audi και VAO, ε μετα απο τοσα χρονια πιστευω ειρθε η ωρα να την αλαξω.. απο οτι εχω ακουσει καλες μαρκες ειναι η Varta(και τωρα πανω varta εχω) η Bosch και η Exide.. ξερετε κανενα μαγαζι με καλες τιμες? υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω?
 
κατι που μου εκανε εντυπωση, αφου ηρθε η οδικη βοηθεια και το αναψα το κρατησα κανενα 15λεπτο αναμενο το εκανα αλλη μια βολτα κανενα αλλο 15λεπτο με 20λεπτο (ολα αυτα με ραδιο κλειστο) παρατηρησα οταν εφυγα πως το τζαμια αν και κατεβαιναν αυτοματα δεν ανεβαιναν αυτοματα δηλαδη επρεπε να κραταω το κουμπι πατημενο υπαρχει λογος ανυσιχιας? αφου εσβησα το αμαξι μετα απο κανενα 5λεπτο ξαναψε μια χαρα παντως..
 
ευχαριστω προταβολικα..

 

λογικα θα βαλεις κλειστου τυπου,  χωρις υγρα.  καπου στο 80αρι να υπολογιζεις.  οσο για το παραθυρο αυτο εγινε γιατι εμεινε χωρις μπαταρια. μην ανησυχεις. και ακομα ενας αλλος λογος που θα σου το κανει ειναι αν βρει εμποδιο ανεβαινοντας αυτοματα.  σταματαει και κατεβαινει λιγο και δε δουλευει μετα η αυτοματη λητουργια.  για να ξαναμπει η αυτοματη  ανεβαζεις το παραθυρο  τερμα  πανω,  αφηνεις τον διακοπτη και τον ξανατραβας και στις δυο σκαλες αφου ειναι κλειστο το τζαμι. ετσι ξανα δουλευει η αυτοματη.

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα βαλεις κλειστου τυπου,  χωρις υγρα.  καπου στο 80αρι να υπολογιζεις.

Yπάρχει μπαταρία χωρίς υγρά???Δεν νομίζω.......απλά έτσι αποκαλούνται γιατί έχουν το μάτι ένδειξης καλής λειτουργίας.Αν αφαιρέσεις το επάνω αυτοκόλλητο θα δεις ότι έχει τάπες κανονικά και μπορείς να ελέγξεις τα υγρά με το παλιο κλασσικό τρόπο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει μπαταρία χωρίς υγρά???Δεν νομίζω.......απλά έτσι αποκαλούνται γιατί έχουν το μάτι ένδειξης καλής λειτουργίας.Αν αφαιρέσεις το επάνω αυτοκόλλητο θα δεις ότι έχει τάπες κανονικά και μπορείς να ελέγξεις τα υγρά με το παλιο κλασσικό τρόπο.

ετσι τις αποκαλουν. δε νομιζω να συμπληρωνεις υγρα σε αυτες.  χαλανε και τις πετας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα από εδώ: http://www.batteryplus.gr/

 

Πήρα την BOSCH S5005 - 12V 63 Ah πρίν 2 χρόνια και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Η μπαταρία είναι αυτή:

http://www.batteryplus.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29884

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.