Jump to content
Shadowman

Υλικά Για Την Αφαίρεση Αράχνης Από Μαύρο Χρώμα

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά

 

θέλω να μου πείτε την διαδικασία και τι θα χρειαστώ για την αφαίρεση αράχνης και την μετέπειτα προστασία (κάποιο κερί?)

όπως γράφω το αμάξι είναι μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησα αλλα πρέπει να περάσω από εκεί για να μου πει μια τιμή.

οπότε το αρχικό ερώτημα παραμένει,όποιος ξέρει και έχει ασχοληθεί ας δώσει τα φώτα του! 

Link to comment
Share on other sites

ωραία έχω κάποιες απορίες όμως.

καταρχήν από που μπορώ να τα προμηθευτώ αυτά?

επίσης μονο την αλοιφή και το κερί θα χρειαστώ? η πρέπει να πάρω και κάτι άλλο? τι σφουγαρακια ας πούμε για τον αλοιφαδορο.

 

επίσης να πω το αμάξι έχει βαφτεί όλο πριν ένα μηνα οποτε μήπως αυτή δεν είναι η σωστή διαδικασία?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

ωραία έχω κάποιες απορίες όμως.
1.καταρχήν από που μπορώ να τα προμηθευτώ αυτά?
επίσης μονο την αλοιφή και το κερί θα χρειαστώ? η πρέπει να πάρω και κάτι άλλο? τι σφουγαρακια ας πούμε για τον αλοιφαδορο.
 
2.επίσης να πω το αμάξι έχει βαφτεί όλο πριν ένα μηνα οποτε μήπως αυτή δεν είναι η σωστή διαδικασία?
 
ευχαριστώ

 

 

 

1. Απο καταστήματα με χρωματα αυτοκινήτου

2. Αν εχει βαφτεί πριν ενα μηνα και εχει αράχνη, τοτε κατι δεν κάνεις καλα ή εσυ, ή αυτος που το έβαψε θα επρεπε να να βάφει τοίχους, αν συμβαίνει το δεύτερο ξέχασε το αλοιφές κλπ δεν κάνουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

από την στιγμη που εχει βαφτει το αμαξι δεν πρεπει να το κερωσεις.πρεπει να περασει καποιος χρονος,αν δεν κανω λαθος κανα 6μηνο.

απλα προσπαθησε να πλενεις σωστα και από την στιγμη που είναι φρεσκοβαμμενο δεν θα εχεις πρόβλημα.

εκτως και το βερνικι που σου εχει βαλει δεν είναι καλης ποιοτητας και αραχνιαζει ευκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κάτσε γιατί μπερδεύτηκα, πως θα προστατευθεί το βερνίκι αν δεν είναι κερωμένο ? τι σημασία έχει που είναι φρεσκοβαμμένο? 

Σωστά!!!Μάλλον ο φίλος παραπάνω μπερδεύει το κερί με την αλοιφή.

Link to comment
Share on other sites

ωραία τουλάχιστον βγάλαμε λίγο άκρη! :D

εγώ στην περίπτωση μου τώρα τι μπορώ να κάνω?

θα ήταν κακό να το πέρναγα με κάποια αλοιφή και από εκεί και πέρα να το κερώνω κάθε τόσο?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω μπερδεψει τιποτα.

το αυτοκινητο είναι βαμμενο και καλα  γυαλισμενο ώστε να επιτευχθει η μεγιστη γυαλαδα του.

δεν πρεπει να κερωθεί γιατι θα κλεισουν οι ποροι της.

 

μπορεις να περιμενεις κανα 6μηνο για να εισαι σιγουρος για την γυαλαδα και μετα φυσικα το κερωνεις για να προστατεψεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εννοείτε πως δεν ρωτάω τα αυτονόητα...

το αμάξι το ξέρω ότι όταν τελείωσε το βάψιμο ήταν κομπλέ.δεν είναι εκεί το ερώτημα μου.

 άσχετα με το τι και πως μπορεί να έγινε, το αμάξι έχει αράχνες.

μπορώ να το φέρω στα ίσια του και να του περάσω ένα κερί?

αν όχι τεκμηρίωσε μου αν θες για ποιους ακριβώς λόγους δεν μπορώ να αφαιρέσω τς αράχνες η να το κερώσω.

Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

 

εννοείτε πως δεν ρωτάω τα αυτονόητα...
το αμάξι το ξέρω ότι όταν τελείωσε το βάψιμο ήταν κομπλέ.δεν είναι εκεί το ερώτημα μου.
 άσχετα με το τι και πως μπορεί να έγινε, το αμάξι έχει αράχνες.
μπορώ να το φέρω στα ίσια του και να του περάσω ένα κερί?
 

 

Φιλε μου Φυσικα και μπορεις να Διορθωσεις την κατασταση του και κατοπιν να το προστατευσεις με κερι.

 

Αναλογως το μεγεθος της ζημιας που εχει χρησιμοποιεις και τις αναλογες αλοιφες σε συνδυασμο με Pad(Σφουγγαρι),και ξεκινας παντα με τον πιο ηπιο συνδυασμο και αναλογως προχωρας.

Edited by autostar
Link to comment
Share on other sites

 

καλό μήνα να έχουμε!
 
ωραία,θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιες αλοιφές/pads και κάποιο κερί?
ευχαριστώ.

 

Με τι τροπο θα το κανεις φιλε μου?

Με αλοιφαδορο ή με χερι?

Link to comment
Share on other sites

 

αν θες πες μου και για τις δυο περιπτώσεις.
 
ευχαριστώ!

 

Παντα ξεκινας με τον πιο ηπιο συνδυασμο αλοιφης/pad και αναλογως προχωρας,οπως και παιζει σημαντικο ρολο η σκληροτητα του βερνικιου του εκαστοτε οχηματος.

Ολες οι αλοιφες σχεδον δουλευονται ειτε με το χερι ειτε με αλοιφαδορο,καλες αλοιφες ειναι η Menzerna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.