Jump to content
chrispant

Golf 5 - Πρόβλημα Με Ανάκληση Σε Κάθισμα Συνοδηγού [Λυθηκε]

Recommended Posts

Καλησπέρα ,

Χθες ο γιος μου αντι να σηκωθεί απ το κάθισμα του συνοδηγού ωστε να σηκώσω την πλάτη απ το χερούλι και να βγει ο πίσω επιβάτης, καθισε, εσυρε το κάθισμα κανονικά μέχρι μπροστά, και μετά έκανε ανάκληση την πλάτη προς τα μπρος.

Το πρόβλημα τώρα είναι οτι όταν σηκώνω την πλάτη το κάθισμα δεν σέρνεται μόνο του μπροστά οπως γινόταν , η πλάτη πέφτει κανονικά, αλλά το κάθισμα πάει μπρος-πίσω μόνο αν σηκώσω τον κάτω λεβιέ. Κάτι έχει σκαλώσει, κρακ δεν ακούστηκε να πω οτι έσπασε κάτι.

Γνωρίζει κανείς κάποιο κόλπο να επαναφέρω το αυτόματο,ελευθερο σύρσιμο του καθίσματος όταν κάνω ανάκληση της πλάτης?

Ευχαριστώ παιδιά !

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ επαθα  κ εγω  πριν μηνες.Μου αλλαξαν ενα πλαστικο  στην αντιπροσωπεια  με κοστος   αν θυμαμαι καλα  6 ευρω.Προσεχε !! το εξης  o 1ος φαναρτζης   ειπε  πως  θελει να  λυσει το καθισμα  (που σημαινει  + εργατικα) Οταν το ειδε  ο 2ος που ειναι ψιλογνωστος μου ειπε οτι μπαινει χωρις  λυσιμο και  σε  5 λεπτακια εκανε  κατι  μαγικα  και ετοιμο!!

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Αρα να πάω να ψάχνω μάστορα που να κάνει μαγικά.. κατάλαβα ο καθέ μάστορας ότι θέλει θα μου πει..

Ευχαριστω φίλε μου, μακάρι να ήξερα ή να ξέρει ο τεχνικός τι ακριβώς να κάνει.

Να πάω αντιπροσωπεία λέτε ?

Δεν θέλω ουτε να τους βλέπω γμτ..

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Αρα να πάω να ψάχνω μάστορα που να κάνει μαγικά.. κατάλαβα ο καθέ μάστορας ότι θέλει θα μου πει..

Ευχαριστω φίλε μου, μακάρι να ήξερα ή να ξέρει ο τεχνικός τι ακριβώς να κάνει.

Να πάω αντιπροσωπεία λέτε ?

Δεν θέλω ουτε να τους βλέπω γμτ..

Ενα πλαστικο ειναι χρηστο που  θα το παρεις  απο την vw με  ελαχιστο  κοστος... Συνηθως  σπαει   απο κακη χρηση του καθισματος( βλεπε εμας  που εχουμε παιδια).Δεν θα  το βρεις  αλλου παντως..Ξεκαθαρησε απο την αρχη  οτι στην VW ΑΡΤΑΣ  το βαλαν χωρις λυσιμο του καθισματος  και αν δεν  χερουν να παρουν τηλ να μαθουν . Αντε  με τα γιδια   μια ζωη το αυτονοητο στην δουλεια  τους  το κανουν επιστημη!!

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, μετά την ανάκληση, δεν επανερχόταν στην θέση που το είχα ρυθμίσει και έπρεπε κάθε φορά να το βάζω μόνος μου.

 

Άλλαξα αυτό το πλαστικό (memo) το αναφέρει το ΕΤΚΑ και όλα εντάξει. Για να τοποθετηθεί χρειάζεται να λυθεί η αντίστοιχη βίδα του σιδηρόδρομου του καθίσματος βγάζουμε το παλιό και περνάμε συρταρωτά το καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , αν κάποιος με ΕΤΚΑ μπορεί να μου πει τον κωδικό του ανταλακτικού ωστε να μην ψαχνω στην αντιπροσωπεία θα ήταν μεγάλη βοήθεια.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξε το με δύναμη μπροστα χωρις να αφήσεις τον μοχλό και μετα με τραβηγμένο το χερουλι τέρμα πίσω χωρις να σηκώσεις την πλάτη . Αν έχει "πηδηξει" δόντι θα ειναι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , αν κάποιος με ΕΤΚΑ μπορεί να μου πει τον κωδικό του ανταλακτικού ωστε να μην ψαχνω στην αντιπροσωπεία θα ήταν μεγάλη βοήθεια.

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Αυτός είναι ο κωδικός: 1Κ3 881 063

 

Friction pad λέγεται, το Νο 15

 

1eyt.jpg

mt0u.jpg

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε rivol!

Ειδα την ντίζα εκει κάτω στο κάθισμα που κουμπώνει, όλα φαινονται οκ, όταν όμως κατεβάζω την πλάτη και η ντιζα θα έπρεπε να τραβιέται ωστε να ξεκλειδώνει το κλιπ και να σερνεται το κάθισμα, η ντιζα δεν τραβιέται καθόλου.

Ο μάστορας που το ριξε μια ματιά πριν απο λίγο, ειπε μηπως ξεκουμπωσε η ντιζα μεσα απ το χερουλι ανάκλησης της πλάτης, θα πρεπει λέει να βγαλουμε το χερουλι να δουμε αν τραβαει την ντιζα (όπως θα πρεπε κανονικά) ή όχι.

Μήπως παιζει να φταίει μεσα απ τον λεβιέ το πρόβλημα?

Σημειωνω τον κωδικό που μου δωσες και δρομολογω επισκευή.

Αυτό τ ανταλλακτικο σε μένα έσπασε δηλαδή ?

Κουφό ακούγεται, αλλά για να το λέτε έτσι θα ναι.. :-)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ανταλλακτικό είναι για να επανέρχεται το κάθισμα στην αρχική του θέση, το μπρος - πισω δηλαδή. Δεν ξέρω αν τελικά αυτό είναι το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ανταλλακτικό είναι για να επανέρχεται το κάθισμα στην αρχική του θέση, το μπρος - πισω δηλαδή. Δεν ξέρω αν τελικά αυτό είναι το πρόβλημα σου.

Το προβλημα  του  chris ειναι  αν καταλαβα  καλα  οτι δεν κουνιεται καθολου παρα μονο να το μετακινησεις με τον λεβιε  κατω (οπως επαθα  και εγω).Στην φωτογραφια  ΔΕΝ ειναι  το  ανταλακτικο(πλαστικο) που αλλαξαν σε  εμενα.Εσενα  απλα  δεν επανερχεται στην αρχικη του θεση  αλλα ειχε επαναφορα.

  Οποτε  chris δεν την γλυτωνεις  την vW :p  Παντως  αν θες μπορω  να σου βρω τον κωδικο  απο το ανταλλακτικο !.  Η γνωμη μου ειναι  να πας  εκει  να στο περασουν κιολας  γιατι  οσο  να ναι  θα τους  εχει ξανατυχει   να εχουν αλλαξει     σιγουρα .

Edited by jim75
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το θέμα. 1 μικρό μαυρο πλαστικό ήταν, μέσα απ το οποίο περνάει η ντίζα, το οποίο βγαίνει απ το πισω κάτω μέρος της πλάτης ,διπλα στο στρογγυλο μοχλο ρυθμισης της πλάτης. Ανοιγει εκει 1 πλαστικο κάλλυμα και το βγαλαμε σπασμένο μετά απ τόσα χρονια παρεδωσε πνεύμα. Κωδικο δεν θυμάμαι, αλλά στο σχεδιο του rivol παραπάνω, ειναι το ν.16

Κόστος μαζι με τα περαστικά 15ε, χρόνος κανα 15λεπτο.

Οχι στην αντιπροσωπεία βέβαια.

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Σου εχω στηλει και πμ.  επειδη εχω μωρο και δουλευω πολυ το καθισμα μπρος πισω αν μπορεις να μου πεις που μπορω να το επισκευασω για να γλητωσω την αντιπροσωπεια :) . θεσσαλονικη βρισκομαι

Edited by Golfxtx
Link to comment
Share on other sites

Δες πρώτα αν θες το ίδιο κομμάτι το 15 ή 16 και μπορείς να το περάσεις και στην αντιπροσωπεία που θα το πάρεις .

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν κανει μπροστα και δεν  κραταει μνημη δηλαδη εκει που ηταν να παει. λογικα τα θελω και τα δυο. Τεντωσα λιγο την ντιζα που εχει και παει με καποια δυσκολια. Αλλα δεν γινεται ετσι. Απλα αντιπροσωπεια θα παρουν περισσοτερο γι'αυτο λεω τον chrispant αν το εκανε καπου εξω να πει αν θελει το που

Link to comment
Share on other sites

Η μνημη δεν την κρατάει γιατί εχασες-βγήκε το ν15. Στανταρντ, το επαθα της προάλες. 3€ εχει, πας το καθισμα μπροστα, λυνεις την πισω βιδα του καθησματος το κουμπωνεις ξαναβιδωνεις την βιδα κ ετοιμος.

Ο μαστορας που μου τα λυνει αυτα κ αλλα πολλά ειναι ο Βαγγελης Θεοδωρούδης ,Αλ. Παπαδιαμάντη 16-περιοχή μαρτίου, τηλ.2310 864975, ζητα τον βαγγέλη πες του το θεμα κ οτι εισαι φιλος του χρηστου με το ποντικί το tsi.

Εξυπηρετικότατος, γνώστης, φθηνός και σωστός.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3E απο που το βρισκεις ομως? αντιπροσωπεια? αν ειναι να παρω οδηγου συνοδηγου να τα φτιαξω κομπλε και τα δυο. μια χαρα μου δουλευαν  αλλα ειχα παρκαρισμενο το αυτοκινητο και με χτυπησε ενας και επειδη τα καθισματα ηταν στην ανακληση τρανταχτηκαν. Ειχα βγαλει το μωρο και τα αφησα ετσι. Το θεμα ειναι οτι η ασφαλεια δεν το καλυπτη αυτο γιατι και καλα δεν υπηρχε ανθρωπος στη θεση εκεινη τη στιγμη.  Οποτε ειπα να ασχοληθω να τα κανω μονος.  Η βιδα που λες οτι λυνεις ειναι πανω στο σιδηροδρομο του καθησματος?Ευχαριστω και για το συνεργειο θα τον επισκευτω συντομα για να αλλαξω τα αλλα κομματια

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2014 at 11:14 ΜΜ, chrispant said:

Καλησπέρα ,

Χθες ο γιος μου αντι να σηκωθεί απ το κάθισμα του συνοδηγού ωστε να σηκώσω την πλάτη απ το χερούλι και να βγει ο πίσω επιβάτης, καθισε, εσυρε το κάθισμα κανονικά μέχρι μπροστά, και μετά έκανε ανάκληση την πλάτη προς τα μπρος.

Το πρόβλημα τώρα είναι οτι όταν σηκώνω την πλάτη το κάθισμα δεν σέρνεται μόνο του μπροστά οπως γινόταν , η πλάτη πέφτει κανονικά, αλλά το κάθισμα πάει μπρος-πίσω μόνο αν σηκώσω τον κάτω λεβιέ. Κάτι έχει σκαλώσει, κρακ δεν ακούστηκε να πω οτι έσπασε κάτι.

Γνωρίζει κανείς κάποιο κόλπο να επαναφέρω το αυτόματο,ελευθερο σύρσιμο του καθίσματος όταν κάνω ανάκληση της πλάτης?

Ευχαριστώ παιδιά !

 

On 24/3/2014 at 11:14 ΜΜ, chrispant said:

Καλησπέρα ,

Χθες ο γιος μου αντι να σηκωθεί απ το κάθισμα του συνοδηγού ωστε να σηκώσω την πλάτη απ το χερούλι και να βγει ο πίσω επιβάτης, καθισε, εσυρε το κάθισμα κανονικά μέχρι μπροστά, και μετά έκανε ανάκληση την πλάτη προς τα μπρος.

Το πρόβλημα τώρα είναι οτι όταν σηκώνω την πλάτη το κάθισμα δεν σέρνεται μόνο του μπροστά οπως γινόταν , η πλάτη πέφτει κανονικά, αλλά το κάθισμα πάει μπρος-πίσω μόνο αν σηκώσω τον κάτω λεβιέ. Κάτι έχει σκαλώσει, κρακ δεν ακούστηκε να πω οτι έσπασε κάτι.

Γνωρίζει κανείς κάποιο κόλπο να επαναφέρω το αυτόματο,ελευθερο σύρσιμο του καθίσματος όταν κάνω ανάκληση της πλάτης?

Ευχαριστώ παιδιά !

Καλησπέρα παιδιά ελπίζω να το δεί κάποιος μετά από τόσα χρόνια που είναι η συζήτηση...

Λοιπών εγώ έχω θέμα με το golf 5 gt με το πάνω κάτω του καθίσματος κάνει μόνο 2-3 κλικ ξέρει κάνεις τι είναι του έχει τύχει ποτέ; ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.