Jump to content
st69

Γίνεται Αλλαγή Κινητήρα Από 1.8Τ Σε 1.4 Tsi ?

Recommended Posts

Τέλος πάντων, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές παιδιά, σας εύχομαι καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και θα αφήσω το θέμα για μερικές μέρες ακόμη μήπως και υπάρχει κανένας που έχει κάνει κάτι αντίστοιχο.

 

Και επειδή είμαι λίγο άρρωστος με τα αυτοκίνητα γενικά, ορίστε πως έκανα τον κινητήρα, γιατί καθαριότητα εκεί μέσα δεν είχε προφανώς γίνει ποτέ (έχει βέβαια ακόμη πολύ δουλειά για να φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο). 

 

attachicon.gifP1010942.JPG

 

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους.

Τι λες τώρα!Σαν καινούριος!

Πολλά μπράβο...

Link to comment
Share on other sites

Special thanks to the moderators , για την υπομονή τους με τα off topic που είχαμε στη συζήτηση :thumbsup: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λιγο υγιες χιουμορ-χαβαλες δεν βλαπτει και εδω ειμαστε να τα καθαρισουμε οταν πρεπει :-)

 

Στο ερωτημα σου,αν θεωρητικα κανεις αυτη την αλλαγη θα πρεπει να παρει εγκριση τυπου απο το υπουργειο μιας και λογικα δεν θα εχει δηλωθει παλι τετοια μετατροπη.

Αποψη μου ειναι οτι δεν αξιζει.

Αν θελεις για οικονομια μπορεις να προσανατολιστεις προς υγραεριο μερια.

 

Το topic θα καθαριστει εντος των ημερων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να μπω και εγώ off topic.. :db:

 

Το μοτέρ το έπλινες με πιεστικό?? 

Link to comment
Share on other sites

Λιγο υγιες χιουμορ-χαβαλες δεν βλαπτει και εδω ειμαστε να τα καθαρισουμε οταν πρεπει :-)

 

Στο ερωτημα σου,αν θεωρητικα κανεις αυτη την αλλαγη θα πρεπει να παρει εγκριση τυπου απο το υπουργειο μιας και λογικα δεν θα εχει δηλωθει παλι τετοια μετατροπη.

Αποψη μου ειναι οτι δεν αξιζει.

Αν θελεις για οικονομια μπορεις να προσανατολιστεις προς υγραεριο μερια.

 

Το topic θα καθαριστει εντος των ημερων.

Ευχαριστώ για την κατανόηση και τη φιλική αντιμετώπιση.

Για τη μετατροπή είναι βέβαιο ότι θα πρόκειται για κυκεώνα γραφειοκρατίας και φυσικά προσανατολίζομαι προς αέριο μεριά.

Και πάλι ευχαριστώ.

Κάτσε να μπω και εγώ off topic.. :db:

 

Το μοτέρ το έπλινες με πιεστικό?? 

Ναι φίλε μου, με πιεστικό, προσεκτικά και μετά ψιλό λαδάκι γνωστής μάρκας που απωθεί το νερό. Σημειωτέον ότι το λάδι αυτό δεν αφήνει λιπαρότητα (παρά ελάχιστη) και προστατεύει σωληνάκια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορεις να κανεις και θα σε γλυτωσει απο κοπο και χρημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους για άλλη μία φορά.

Έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum και να κάνω ένα update για την παρούσα κατάσταση. Χαίρομαι που το θέμα εξακολουθεί να υφίσταται και να είναι και HOT!!

Θα ήθελα επίσης να σας ενημερώσω πως έχω αλλάξει username σε st69.

Λοιπόν, αρχικά να ευχαριστήσω θερμά όλους σας για τις ορθές συμβουλές και να σας πω ότι τοποθέτησα, όπως κι εγώ είχα αρχικά σκοπό, σύστημα υγραερίου στην φοβερή τιμή των 600 euro κομπλέ με το ΚΤΕΟ.

Έχω διανύσει ήδη 34.000 χιλιάδες χλμ και σχεδόν κανένα πρόβλημα τουλάχιστον από το υγραέριο.

Δυστυχώς λόγω υπερθέρμανσης του κινητήρα (την οποία πρόλαβα) αλλά κυρίως της μα......κίας μηχανικού (την οποία ΔΕΝ πρόλαβα) έχω διαρροές λαδιού και μάλλον πάμε για γενική επισκευή.

Εντυπώσεις μετά από ενάμιση χρόνο που έχω το αυτοκίνητο:

 

Α. εάν το στήσεις σωστά δεν παίζεται, το ταξίδι είναι άνετο, η κίνηση στη πόλη ομαλή, σχετικά ήσυχο (θα ήθελε λίγη παραπάνω ηχομόνωση) και το 5άρι σασμάν δεν βοηθάει και πολύ προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Β. έχω δαπανήσει έως τώρα ένα σεβαστό ποσό για σωστή συντήρηση, πέρα από τις αναβαθμίσεις (υγραέριο-ανάρτηση κλπ).

 

Γ. δεν δείχνει με τίποτα την ηλικία του (πολλοί πιτσιρικάδες στη δουλειά με ρωτάνε αν είναι του 2005-2006).

 

Δ. ο κινητήρας είναι τέρας αντοχής και έχει τη δυνατότητα πολλών βελτιώσεων, επίσης αντέχει και το αέριο χωρίς θέματα (αν είσαι και λίγο προσεκτικός).

 

Σε γενικές γραμμές είδα ότι αυτό που ήθελα αρχικά από αυτοκίνητο το πήρα και ως εκ τούτου δεν έχω παράπονο.

 

Sorry για τη μακρηγορία θα βάλω και μερικές φωτο να δείτε και τι έχω κάνει χονδρικά πάντα......


Γράψτε άκυρο για την αλλαγή toy username  :nea:

Link to comment
Share on other sites

Να και μερικές φωτό.

 

Έτσι το πήρα........

 

post-25389-0-14235400-1449840909_thumb.j

 

Και έτσι έγινε....

 

post-25389-0-07231900-1449841136_thumb.j

 

Στην περιποίηση του κινητήρα έχω μία ιδιαίτερη αδυναμία κι έτσι...............

 

post-25389-0-72882700-1449841307_thumb.j

 

Αν προσέξετε στη φωτό Νο 2 έχω αλλάξει το εσωτερικό σε μαύρο από γκρί που ήταν, και έχουν βαφτεί τα πάντα (πλαστικά - τελειώματα θυρών - σκιάδια κλπ).

 

Έχω κάνει και άλλα πράγματα οπότε αν σας αρέσει αυτό που βλέπετε ...........................:-))))

 

 

  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μερικες φοτο απατα αλλα πραγματα που λες μπορει να δοσεις ιδεες σε μερικους που θελουν να βελτιοσουν-ομορφηνουν το αμαξη τους.πολυ ομορφο ειναι

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μερικες πληροφοριες για τα καθισματα,αν ειναι ραμμενα ή καλλυματα.

Γενικα ειναι αριστο,βαλε και αλλες φωτο απ εξω.

Υπερθεμανθηκε απο τι?αντλια νερου?

Δεν μασαει με το αεριο τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μερικες φοτο απατα αλλα πραγματα που λες μπορει να δοσεις ιδεες σε μερικους που θελουν να βελτιοσουν-ομορφηνουν το αμαξη τους.πολυ ομορφο ειναι

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα περισσότερα απ΄αυτά που άλλαξα δεν φαίνονται φίλε μου.

 

Όπως πχ η καινούργια Borg Wagner που έβαλα, το καινούργιο ψυγείο νερού, η αντικατάσταση δίσκων και τακακιών στα φρένα και πολλά άλλα.

 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει η ασφάλεια και η σωστή λειτουργία του μοτέρ παρά η αισθητική του αυτοκινήτου, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν με νοιάζει καθόλου, απλά τη βάζω σε δεύτερη μοίρα.

 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

 

Εδώ έβαψα το σήμα μαύρο γυαλιστερό και το αποτέλεσμα μάλλον είναι καλούτσικο (το ίδιο έκανα και στο κάλυμμα του μοτέρ).

 

post-25389-0-82598400-1449845848_thumb.j

 

Έβαλα και φυμέ μεμβράνες..............

 

post-25389-0-28084800-1449846045_thumb.j

Δωσε μερικες πληροφοριες για τα καθισματα,αν ειναι ραμμενα ή καλλυματα.

Γενικα ειναι αριστο,βαλε και αλλες φωτο απ εξω.

Υπερθεμανθηκε απο τι?αντλια νερου?

Δεν μασαει με το αεριο τιποτα...

Γεια σου φίλε μου

 

Τα καθίσματα δεν τους φαίνεται αλλά είναι καλύμματα.

 

Η υπερθέρμανση είναι ιστορία για γερά νεύρα καθώς πολύ φοβάμαι ότι είναι δυνατόν να συμβεί στον καθένα μας και δεν το καταλαβαίνεις με τίποτα, γίνεται που λέμε ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ.

Link to comment
Share on other sites

Φαινονται οτι ειναι καλλυματα,αλλα βαλε 2-3/φωτο γιατι μου φαινονται ωραια,καθως και κοστος και αν θες που τα εβαλες.

Να το χαιρεσαι,εχεις κανει ωραια δουλεια.

20 χρονων και ακομα ειναι σαν καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βοηθήσω με την ιστορία μου και κανένα άλλο για να μην πάθει την ίδια ζημιά.

 

Κινούμαι σε ανηφορικό δρόμο (Εθνική) με μεγάλη ταχύτητα και βενζίνη όχι αέριο, ξαφνικά αντιλαμβάνομαι ότι το όργανο θερμοκρασίας δείχνει πάνω από τη μέση και ανεβαίνει ''σφαίρα''.

 

Άμεσα, παρ' ότι καλοκαίρι, σβήνω A/C γυρνάω το καλοριφέρ στο ζεστό και δίνω φούλ ανεμιστήρα, δυστυχώς μάταιος κόπος, το όργανο έφτασε στα ''κόκκινα'' και αμέσως σταμάτησα και έσβησα το αυτοκίνητο καλώντας ταυτόχρονα την οδική.

 

Ανοίγοντας καπό διαπίστωσα ότι το κολάρο του διακλαδωτή έχει φύγει μαζί με το σφιγκτήρα του και τα νερά του ψυγείου έχουν πάει περίπατο.

 

Οι επιλογές μου δυστυχώς λόγω τοποθεσίας δεν ήταν πολλές (μόνο μία) και ο μηχανικός και φίλος που συντηρούσε το θηρίο ήταν σε διακοπές.

 

Έτσι λοιπόν και με πολλές αμφιβολίες πήγαμε σε αυτή τη μία και μοναδική επιλογή την οποία ακόμη μετανιώνω.

 

Όταν ο ''ΜΑΣΤΟΡΑΣ'' είδε για πρώτη φορά το θηρίο αποφάνθηκε ότι φταίει ο θερμοστάτης και όταν εγώ τον ενημέρωσα ότι ήταν αλλαγμένος προ μηνός (προληπτικά στα πλαίσια της αλλαγής ιμάντα - τεντωτήρα κλπ για να δείτε τι ψείρας είμαι) επέμεινε στην αρχική διάγνωση.

 

Αποτέλεσμα αυτού ήταν να συμπληρώσει νερά αφαιρώντας το θερμοστάτη και βάζοντας το όχημα σε λειτουργία περιμένοντας τα νερά να κάνουν κύκλωμα.

 

Έλα ντε όμως που τα νερά δεν κατέβαιναν στο κάτω κολάρο και ο ''ΦΩΣΤΗΡΑΣ'' επιμένοντας δίκην ημίονου άφησε το όχημα να δουλεύει στα κόκκινα επί 15λεπτο.........

 

Τον έκανα πέρα έσβησα το αυτοκίνητο μέσα στα νεύρα και παρακαλούσα να μην έχει γίνει αυτό που φοβόμουν αλλά ...........................

 

Τελικά αφού άλλαξα ψυγείο (δεύτερη διάγνωση του φωστήρος) και κάποια άλλα που έτσι κι αλλιώς χρειάζονταν αλλαγή, επέστρεψε ο μηχανικός μου από τις διακοπές και αμέσως βρήκε ότι έφταιγε ο σωλήνας του καλοριφέρ ο οποίος ανέβασε τόση πίεση στο κύκλωμα που έφυγε ο διακλαδωτήρας μαζί με το σφιγκτήρα.

 

Ελπίζω να μη σας φόβισε η ιστορία μου  :thumbsu: και να είναι μόνο μία διδακτική παρένθεση για το τι μπορεί να γίνει όταν το σύμπαν συνωμοτεί εναντίον μας. 8)

8)


Φαινονται οτι ειναι καλλυματα,αλλα βαλε 2-3/φωτο γιατι μου φαινονται ωραια,καθως και κοστος και αν θες που τα εβαλες.

Να το χαιρεσαι,εχεις κανει ωραια δουλεια.

20 χρονων και ακομα ειναι σαν καινουργιο.

CARNER 140 euro. Ακριβούτσικα αλλά πολύ καλά και ταιριάζουν γάντι.


post-25389-0-63527200-1449848536_thumb.jpost-25389-0-06864700-1449848555_thumb.j


post-25389-0-46589100-1449848633_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι μάλλον το χάσαμε εδώ το θέμα, ήως θα ήταν καλύτερο να μου υποδείξουν οι Mod's κάποιο άλλο μέρος να μεταφέρουμε τη συζήτηση?

 

Sorry και ευχαριστώ για την ανοχή και την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα καλλύματα,το σκεφτομουν κάποια στιγμή,αλλα θα προτιμησω τελικα να βάλω γνήσια δερματινα θερμενόμενα κλπ.

 

Βασικα μου την δίνει η εφαρμογή τους στις γωνίες και στις ραφες.

 

Πάρε και μια ιδεα απο το δικο μου ;)

 

11846797_10205002531959123_3621831105099

Edited by Passatoukos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αστέρι φίλε μου !!!

 

Τέλειες ζάντες, αυτές ψάχνω να βρώ και δεν τις βρίσκω πουθενά. Αν μπορείς να βοηθήσεις θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

 

18αρες να υποθέσω φοράς?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.