Jump to content
nilasgr

Δεσμη Φωτων Σε Ξενον

Recommended Posts

σε αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να εννοεί :/

 

edit: 

πάντως αν θες την γνώμη μου πριν κανεις οτιδήποτε βγάλε μερικές φωτογραφίες με τις παλιές και τις καινούργιες λάμπες σε έναν δρόμο και σε έναν τοίχο και τς λάμπες μήπως μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω μιας και είχα ασχοληθεί πρόσφατα με το δικό μου όταν άλλαξα φανάρια και έβαλα τα xenon.

Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να εννοεί :/

edit:

πάντως αν θες την γνώμη μου πριν κανεις οτιδήποτε βγάλε μερικές φωτογραφίες με τις παλιές και τις καινούργιες λάμπες σε έναν δρόμο και σε έναν τοίχο και τς λάμπες μήπως μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω μιας και είχα ασχοληθεί πρόσφατα με το δικό μου όταν άλλαξα φανάρια και έβαλα τα xenon.

Επειδη ο τυπος που μιλησα ηταν λιγο καραγκιοζακος μπορει μαλλον να εννοει τον ανταπτορα που βαζεις ξενον λαμπες στα φαναρια με κατοπτρο.Αν εννοει αυτο ειναι οντως καραγκιοζακος γιατι του ειπα οτι εχω φαναρι με προτζεκτορα

post-12399-14035527524864_thumb.jpg

post-12399-14035528129473_thumb.jpg

post-12399-14035533304136_thumb.jpg

post-12399-14035533581724_thumb.jpg

post-12399-14035536087849_thumb.jpg

post-12399-14035536227833_thumb.jpg

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο τυπος που μιλησα ηταν λιγο καραγκιοζακος μπορει μαλλον να εννοει τον ανταπτορα που βαζεις ξενον λαμπες στα φαναρια με κατοπτρο.Αν εννοει αυτο ειναι οντως καραγκιοζακος γιατι του ειπα οτι εχω φαναρι με προτζεκτορα

1-4 Ειναι με τα 4300κ

5-6 ειναι με 6000 κ

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν παρατηρώ κάποια ιδιαίτερη διαφορα, εκτος από την 4 και την 6 που είναι διαφορετικό λίγο το pattern αλλα είσαι και σε άλλη απόσταση και από την 3 και την 5 που μου φαίνεται ότι έχεις περισσότερο φως στην 3 παρα στη 5.

πάντως αν κατάλαβα καλά αυτό που ρώταγες πριν στον τοίχο εκεί στα τελειώματα πάνω πάνω τα λεγόμενα cutoffs που αλλάζει χρώμα είναι λογικό αυτό που κάνει.

 

edit: να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, όταν βάζεις την λάμπα μέσα στο φανάρι και στις δυο (4300k και 6000k) το συρματάκι τους είναι στο ίδιο σημείο?

Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

Ξανα εβγαλα φωτο στο αριστερο φαναρι 6000κ και στο δεξι 4300κ.Εδω πιστευω φαινεται καλυτερα η διαφορα της δεσμης.Παντως απο κοντα κανει μπαμ η διαφορα στην φωτο χανει πολυ. post-12399-14036547593715_thumb.jpgpost-12399-1403654812015_thumb.jpgpost-12399-14036549157406_thumb.jpgpost-12399-14036549532449_thumb.jpg

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτό που μου έρχεται στο μυαλό για τις διαφορες που έχουν, είναι ότι η ένταση του φωτός στις δυο λάμπες,αν την έχεις καιρό την 6000k μήπως οφείλεται εκεί,

αν όχι μπορεί να οφείλεται και στην ποιότητα και στον τρόπο κατασκευής μεταξύ τον δυο.

από περιέργεια μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία από τις δυο λάμπες?
Link to comment
Share on other sites

Τις 6000κ τις ειχα φορεμενες στο αμαξι 4 μηνες αλλα δεν με ενθουσιασε ο φωτισμος και τις αλλαξα με τις 4300κ .Γενικα η ενταση στις 4300κ ειναι πιο φωτεινη απο τις 6000κ για αυτο τον λογο τις αλλαξα.Οσο πιο χαμηλοτερα ειναι τα κελβιν τοσο πιο πολυ φωτισμο εχει.Αργοτερα θα ανεβασω και φωτο απο τις λαμπες να δεις τις διαφορες.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι σίγουρα απλά οι διαφορές μεταξύ 6000k και 4300k είναι στα όρια του να έχεις αρκετά καλή ένταση.

εγώ διάλεξα 5000k γιατί δεν μου αρέσει το χρώμα στα 4300k.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5000κ ηθελα να βαλω και εγω αλλα δεν βρηκα πουθενα εδω στην ελλαδα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω αν θες μια γνωμη, φοραω τα dectane https://www.facebook.com/photo.php?fbid=224619431081737&set=pb.100006010448525.-2207520000.1403350252.&type=3&theater   χωρις angeleyes και ειναι κοριφη. δεν περιμενα να με βγουν τοσο καλα. το τζαμι ειναι γυαλι, οχι πλαστικο, και περνουν και το μετερακι για ρυθμιση υψους.

μεσαια εχεις με καθρεφτη η προτζεκτορα? αν δε βρεις ακρη μεχρι απογευμα, εχει ενα φιλαρακι μου xenon σε 5αρι μεσαια με καθρεφτη. παω κοιταω που ειναι το σιρματακι και ξαναγραφω

Μπορεις να βαλεις, ενα link , για το που μπορομε να βρουμε τα ωραια φωτα σου?

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=224619431081737&set=pb.100006010448525.-2207520000.1403350252.&type=3&theater

Link to comment
Share on other sites

5000κ ηθελα να βαλω και εγω αλλα δεν βρηκα πουθενα εδω στην ελλαδα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ναι έχεις δίκιο και εγώ δεν έβρισκα τίποτα και γενικά δεν έβρισκα κάποιο αξιόλογο kit.
και έτσι έφερε από αμερική ένα kit με εγγύηση κτλ και ησύχασα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις που μπορω να βρω το μεταλικο κουμπωμα που συγκρατει την λαμπα?Γιατι κουνιεται λιγο η λαμπα μπας και επηρεαζει και αυτο.

post-12399-14037585292028_thumb.jpg

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρηγγειλα αυτες τις λαμπες και περιμενω να μου ερθουν για να δω αν θα βγαλω ακρη http://m.ebay.com/itm/270984393150?nav=SEARCH

Παντως ψαχνοντας για λαμπες επεσα πανω σε αυτα τα δυο και σκεφτομαι να τα αγορασω αν δε βγαλω ακρη με τις h7.Πιστευω και καλυτερο φωτισμο και καλυτερη δεσμη χωρις σκιες θα εχουν.

http://m.ebay.com/itm/H7-to-D2S-D2R-Adapters-for-Philips-Osram-Xenon-HID-Bulb-/270354512667

http://m.ebay.com/itm/390680506896?nav=SEARCH

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα να δοκιμάσουμε με τις δικιές μου μιας και φοράμε και οι δυο H7 από ότι είδα στο link που έδωσες, αλλα είναι πολύ μανούρα γιατί έχω περάσει τα καλώδια μέσα από τα καπάκια τν φαναριών κτλ.. :/

πάντως δε νομίζω να δεις κάποια διαφορα με τον αντάπτορα και την βάση που λες.

όσο για το έλασμα που κρατάει την λάμπα προσπάθησε να πιάσει καλά στα αυτάκια που έχει πάνω το φανάρι και εγώ παιδευτικά αρκετά για να τα κουμπώσω σωστά ακόμα και όταν είχα το φανάρι στα χέρια.

Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι μανουρα τα εχω λυσει τουλαχιστον 9 φορες σε 1 βδομαδα για αυτο αν ειναι αστο θα περιμενω να μου ερθουν οι λαμπες για να κανω την δοκιμη και αν το κανει και παλι θα παρω τον μετατροπεα d2s να δουμε τι θα γινει. Οσο για τον μετατροπεα πιστευω να εχει διαφορα επειδη θα εχει κατω το συρματακι της λαμπας δεν θα εχεις σκιες στην δεσμη και δευτερο εχει λαμπες απο επωνυμες μαρκες που λογικα θα ειναι καλυτερης ποιοτητας και αποδοσης απο τις κινεζικες h7.

Ξερεις που μπορω να βρω το μεταλικο κουμπωμα που συγκρατει την λαμπα?Γιατι κουνιεται λιγο η λαμπα μπας και επηρεαζει και αυτο.

attachicon.gifimages.jpeg

Α και κατι αλλο ξερεις αν μπορω να βρω αυτο το σιδερακι σε ανταλλακτικα?
Link to comment
Share on other sites

για να βάλεις το συρματάκι να είναι από κάτω δεν χρειάζεται ούτε βάση ούτε τίποτα (κατά τι γνώμη μου δηλαδή ) εφόσον μπορείς να κανεις το ίδιο πράγμα απλά με ένα κόψιμο στην βάση για να την βάλεις αλλιώς.

το καλώδιο/ανταπτορας που έβαλες δε νομίζω να μπορείς να το βάλεις σε Η7 λάμπα. αυτό από ότι κατάλαβα είναι απλά για μια μαμά λάμπα HID D2S κτλ να μπορεί να συνδεθεί με κάποιο aftermarket ballast.

 

όσο για το έλασμα δες και αυτό που έγραψα πιο πάνω.

Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αυτο με το κοψιμο της βασης αλλα δεν πιανει το χερι μου να κανω τετοια πατεντα και δεν εχω την υπομονη .Αυτο που ανεβασα ειναι να βαλεις D2S λαμπα σε φαναρι που εχει υποδοχη h7 σαν το δικο μας και το καλωδιο εινα να συνδεσεις την λαμπα D2S με τα ballast τα υπαρχοντα δες και την φωτο.Για το ελασμα το κουμπωνω κανονικα στα αυτακια αλλα η δεξια μερια μαλλον εχει στταβωσει λιγο και δεν παταει καλα στη λαμπα με αποτελεσμα να παιζει λιγο η λαμπα.

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

θα κοιτάξω μήπως έχω έλασμα αν βρω κάτι θα σου στείλω.

όσο για το κόψιμο αν είμαστε κοντά άμα θες στο φτιάχνω δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

 

ok δεν είχα καταλάβει καλά νόμιζα ότι μίλαγες για Η7 λάμπες. γράψε λάθος 

Link to comment
Share on other sites

θα κοιτάξω μήπως έχω έλασμα αν βρω κάτι θα σου στείλω.

όσο για το κόψιμο αν είμαστε κοντά άμα θες στο φτιάχνω δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

ok δεν είχα καταλάβει καλά νόμιζα ότι μίλαγες για Η7 λάμπες. γράψε λάθος

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και το ενδιαφερον σου.Σημερα μου ηρθαν οι λαμπες με τη μεταλλικη βαση θα τις τοποθετησω και αν φτιαξει το προβλημα εχει καλως αλλιως θα κανουμε δοκιμη με το κοψιμο των πλαστικων βασεων.
Link to comment
Share on other sites

και στην μεταλλική βάση γίνεται κόψιμο.

επίσης κοίταξα σήμερα που πέρασα από την αποθήκη για τα ελάσματα αλλα δυστυχώς δεν βρήκα :/

ότι θες μου στέλνεις.

Link to comment
Share on other sites

και στην μεταλλική βάση γίνεται κόψιμο.

επίσης κοίταξα σήμερα που πέρασα από την αποθήκη για τα ελάσματα αλλα δυστυχώς δεν βρήκα :/

ότι θες μου στέλνεις.

Τοποθετησα τις λαμπες και περιμενω να βραδιασει για να τις δοκιμασω και θα σου πω τα αποτελεσματα .Παντως αν σε ενδιαφερει με ολο αυτο το ψαξιμο για λαμπες που εκανα βρηκα μαγαζι στην αθηνα που εχει λαμπες σε 5000κ και τσιμπησα και ενα ζευγαρι για να δοκιμασω και αυτες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.