Jump to content
harrispatra

Διαροη Λαδιου Στο Δοχειο Αντιψυκτικου

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια..εχω μια μικρη διαροη λαδιου μεσα στο δοχειο αντιψυκτικου εχει γινει σαν μαγιονεζα δηλαδη αν το κοιταξεις...πηγα σε μαστορα ερασιτεχνη αλλαξα φλατζα αλλαξα ψυγειο λαδιου και πηρα το αμαξι οπως ηταν και λιγο χειροτερα γιατι τωρα οταν το βαζω μπροστα  ρεταρει πολυ μεχρι να ζεσταθει..!!!

αυτος μου λεει  τα δικα του και οτι ισως εχει ρηγμα στο καπακι ισως...!! ...τεσπα πηρα το αμαξι και εφυγα χωρις να τον πληρωσω για εργασιες και τετοια αφου το ειχε 6 μερες το αμαξι και  πληρωσα ανταλακτικα τσαμπα οπως φανηκε ..!!

ξερει κανεις απο τετοια περιπτωση..?..λετε να εχει ρηγμα οντως...?..αν ναι τι μπορω να κανω και τιμες γιατι ειμαι τελειως ασχετος απο μηχανικα...!!!

ευχαριστω..

GOLF 4.. 2000 MONTELO KINHTHRAS AZD.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός  των  όσων  αναφέρεις, πλάνισμα  στο  καπάκι  έγινε; Είναι  από τις  προβλεπόμενες  εργασίες  σε  ότι  αφορά  αποκατάσταση  βλάβης  σε  καπάκι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις για να καταλαβουμε

 

Αυτο ειναι ειρωνικό ή πηγες σε κάποιον φιλο "πηγα σε μαστορα ερασιτεχνη", άλλαξες ποια φλαντζα καπακιού ή βαλβίδων "αλλαξα φλατζα"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και παλι παιδια....πηγα σε μαστορα που δεν εχει δικο του συνεργειο δουλευε παλιοτερα σε συνεργειο και τωρα κανει αλλη δουλεια απλα παιρνει δουλιτσες και παει καπου που εχουν ολα τα μηχανηματα και φτιαχνει αμαξια!!

το καπακι δεν το πλανισε μου ειπε γιατι θα κοστιζε 50 ευρω και το εκανε για οικονομια...!

φλατζα καπακιου αλλαξα ημισετ φλατζας  το ελεγε αν δεν κανω λαθος....τι να πω ρε παιδια ειλικρινα ημουν ψιλοασχετος επι των θεματων αυτων και δεν ειχα αποψη....το θεμα ειναι τωρα τι κανω...?αυτος μου ελεγε ισως να εχει ρηγμα το καπακι και να παρουμε καινουργιο μοτερ για να ξεμπερδευουμε...!!!!!

του εχεις εμπιστοσυνη ομως με το ισως...?...ετσι δηλαδη να παω για μοτερ...?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη κιολας αλλα τα θελε ο ποπος σου!!
Το καπακι παντα παει για πλανισμα σε περιπτωση φλατζας(και αν το σηκωνει η τσεπη και ελεγχο για ρηγμα)!!!! Πηγαινε σε ενα μαστορα της προκοπης να στο φτιαξει!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ρήγμα δεν χρειάζεται άνοιγμα για να το βρεις, το βρίσκουν απο την πίεση των κυλίνδρων μετρώντας τις διαρροές, τώρα απο οτι κατάλαβα εγω το καπάκι σου δέθηκε λάθος (λάθος βάρη) και εκανε ρήγμα μετα την επισκευή (αν πράγματι εχει ρήγμα) ή αν ειχε ένα μικρο ρήγμα τώρα το γ@μησε

 

 

Στο προκείμενο ένας καλος μηχανικος ειναι η λυση, αν και τώρα θα σου κοστίσει πλεον πολυ πιο πολλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκοινωνία  μεταξύ  αυλού  ελαίου  και  αυλού  ψύξης  τον  δείχνει  η  συμπίεση; cool.gif

Edited by TASOS M
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκοινωνία  μεταξύ  αυλού  ελαίου  και  αυλού  ψύξης  τον  δείχνει  η  συμπίεση; cool.gif

ΤΑΣΟ μπορεις να το εξηγησεις καλυτερα αυτο για να το καταλαβω και εγω ο ασχετος..?

Edited by activious
γραφουμε με μικρα γραμματα...τα κεφαλαια ειναι σαν να φωναζουμε...
Link to comment
Share on other sites

Συγκοινωνία  μεταξύ  αυλού  ελαίου  και  αυλού  ψύξης  τον  δείχνει  η  συμπίεση; cool.gif

Συνήθως ομως το ρήγμα δεν ειναι μονοδιάστατο, δηλαδη δεν ειναι μεταξύ αυλου  λαδιού και νερου αλλα επεκτείνεται και στο θαλαμο καύσης στο 90% των περιπτώσεων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.