Jump to content
giorgosdag

[Λυθηκε] Πρόβλημα Με Ενδείξεις Καμμένης Λάμπας

Recommended Posts

Καλησπέρα αλανια μ! Πήγα σήμερα να βάλω λάμπες led στην μπροστινή παφονιερα... Στην αρχή όλα καλα .... Αλλά μετα απο λίγο μου άναψε η ένδειξη την καμμένης λάμπας στο καντράν τις ξανά έβγαλαν τις λάμπες και έβαλα τις παλιες τις κανονικές αλλά τπτ η ένδειξη παραμένει αναμένει και ακούγεται ένας θόρυβος ΤΑΚ ΤΑΚ σαν αναμενο φλας απο μπροστά απο την ασφαλειοθηκη!! Γνωρίζει κανεις να μου πει πως θα το διόρθωσω?? Ευχαριστώ εκ τν προτέρων!!

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αλανια μ! Πήγα σήμερα να βάλω λάμπες led στην μπροστινή παφονιερα... Στην αρχή όλα καλα .... Αλλά μετα απο λίγο μου άναψε η ένδειξη την καμμένης λάμπας στο καντράν τις ξανά έβγαλαν τις λάμπες και έβαλα τις παλιες τις κανονικές αλλά τπτ η ένδειξη παραμένει αναμένει και ακούγεται ένας θόρυβος ΤΑΚ ΤΑΚ σαν αναμενο φλας απο μπροστά απο την ασφαλειοθηκη!! Γνωρίζει κανεις να μου πει πως θα το διόρθωσω?? Ευχαριστώ εκ τν προτέρων!!

Eχει καεί ασφάλεια (5Α ή 10Α αν θυμάμαι καλά , έχουν πέρασει 3+ χρόνια) στο χώρο κάτω αριστερά από το τιμόνι .Τουλάχιστον αυτό μου είχε συμβεί από απροσεξία μου όταν

τοποθετούσα leds στις πλαφονιέρες .Το παράξενο βέβαια είναι ότι είναι σε παράλληλο κύκλωμα και τα led άναβαν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ποια είναι η ασφάλεια για τα φώτα..?? Γτ δεν μ αναβουν ουτε τα πίσω φώτα πορειας ουτε μπροστα οι ψηρες(πρωτη σκάλα)!! Αλλά με παραξενεβη που ακούγεται αυτός ο θόρυβος (σαν να είναι αναμενα τα φλας) κάτω εκει κοντά στην ασφαλειοθηκη

Ξέρουμε ποια είναι η ασφάλεια για τα φώτα..?? Γτ δεν μ αναβουν ουτε τα πίσω φώτα πορειας ουτε μπροστα οι ψηρες(πρωτη σκάλα)!! Αλλά με παραξενεβη που ακούγεται αυτός ο θόρυβος (σαν να είναι αναμενα τα φλας) κάτω εκει κοντά στην ασφαλειοθηκη

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ποια είναι η ασφάλεια για τα φώτα..?? Γτ δεν μ αναβουν ουτε τα πίσω φώτα πορειας ουτε μπροστα οι ψηρες(πρωτη σκάλα)!! Αλλά με παραξενεβη που ακούγεται αυτός ο θόρυβος (σαν να είναι αναμενα τα φλας) κάτω εκει κοντά στην ασφαλειοθηκη

Ξέρουμε ποια είναι η ασφάλεια για τα φώτα..?? Γτ δεν μ αναβουν ουτε τα πίσω φώτα πορειας ουτε μπροστα οι ψηρες(πρωτη σκάλα)!! Αλλά με παραξενεβη που ακούγεται αυτός ο θόρυβος (σαν να είναι αναμενα τα φλας) κάτω εκει κοντά στην ασφαλειοθηκη

To ποια ασφάλεια είναι θα το βρεις στο βιβλίο του αυτοκινήτου .Επίσης  σε τι αντιστοιχεί η κάθε ασφάλεια είναι αποτυπωμένο στο εσωτερικό του καπακιού της ασφαλειοθήκης .

Ενας άλλος εμπειρικός τρόπος είναι με την βοήθεια της μιρής λαβίδας που θα βρείς στο χώρο των ασφαλείων να ξεκουμπώσεις μία μία τις ασφάλειες με ενδειξη 5Α & 10Α μέχρι

να εντοπίσεις την καμένη . Πρέπει να είναι  από τις πρώτες. Τώρα στον ιδιο χώρο υπάρχουν συνήθως εφεδρικές οπότε και την αντικαθιστάς.

Οσον αφορά τον ήχο που ακούς είναι όντως ρελέ που οπλίζει και πέφτει λόφω του ότι από την ίδια ασφάλεια τροφοδοτούνται κι άλλα βοηθητικά κυκλώματα με αποτέλεσμα

το ρελέ να μην αυτοσυγκρατείται.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μ σε ευχαριστω παρα πολυ.... οντως ηταν καμενη μια απο τις ασφαλειες που μου ειπες!! τελικα τις εβαλα ολες τις led με canbus και πλεον ειναι κπομπλε..... προς στιγμην νομιαζα οτι τι κατεστρεψα το polακι μου!! και παλι σε ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να έχεις στο κινητό η εκτυπωμένη πρόχειρα την φώτο μήπως σου ξαναχρειαστεί. και να θυμάσαι τι βγάζεις και που το βάζεις! πριν μια βδομάδα μπερδεύτηκα και έβγαλα κάποια ασφάλεια  που στηρίζεται η υποβοήθηση του τιμονιού  και οδηγούσα στο παρκινγκ της δουλείας σαν να οδηγάω Σταγιερ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.