Jump to content
liverpoolman

Λαστιχα-Ζαντα Polo 9N3 1,4

Recommended Posts

Παιδια εχω παρει το polo united 1,4 και χρειαζεται αλλαγη στα λαστιχα..Αυτη τη στιγμη φοραει 165/70R14...Το αμαξι εχει σιδερενιες ζαντες με τασια..Καταρχας γνωριζεται τι μεγεθος ελαστικων δινει η εταιρεια για το συγκεκριμενο μοντελο?Επιπλεον τι μεγεθος προτεινετε ωστε να τα μεγαλωσω και να μην κατσει το αμαξι αλλα να παταει καλυτερα σε στροφες και γενικα..Σκεφτομαι για 175/60/R14 ή 185 σε 6αρες ζαντες ομως αν και τωρα εχω την εντυπωση φοραει 4αρες..Επισης αν ξερετε καποια αξιολογη μαρκα ελαστικων να προτεινετε..ρωτησα και μου ειπαν για yokohama καλα λογια να τα βαλω σε μεγαλυτερη διασταση(175 με 185) κ ζαντα γυρω στα 260-280 ευρω.. Τελος σε μελλοντικη αναβαθμιση σια χαντες αλουμινιου,τι μεγεθος προτεινετε ως οριακο για το συγκεκριμενο αμαξι??

Edited by liverpoolman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ θα πρότεινα να δεις τις διαστάσεις που δίνει ο κατασκευαστής (στο δικό μου το Polo 6 το έχει στην τάπα βενζίνης), ότι αφορά τώρα τα λάστιχα εγώ έβαλα τα Goodyear Efficientgrip performance τα οποία σου δίνουν κ 1 χρόνο εγγύηση για τυχόν σκίσιμο ή καρούμπαλο στο λάστιχο με δωρεάν αντικατάσταση. Eπίσης καλά είναι κ τα Continental αλλά θέλουν λίγο περισσότερη προσοχή σε σχέση με τα άλλα από ότι μου έχουν πει φίλοι μου που τα έχουν. 

Πολύ καλές τιμές κ εξυπηρέτηση έχει ο ΜΟΣΧΟΣ στον Άγιο Δημήτριο που πήγα κ έβαλα τα λάστιχα μου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω πως μπορω να δω τις διαστασεις που προτεινει ο κατασκευαστης..?ψαχνοντας παλια ποστ ειδα οτι πολλοι φορεσαν 195/55R15..το θεμα ειναι αλλαξαν αναρτησεις ή με τις μαμησιες..??Δεν εκατσε το αμαξι στους θολους αλλα και γενικα απο το βαρος??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω το polo 9n3 του 2006 και σκεφτόμουν να βάλω ζάντες αλουμινίου καθώς τώρα έχω τάσια. Τα λάστιχα που φοράει είναι 175/65-R14 και θέλω να μείνω στην ίδια διάμετρο (14).

Πέρασα λοιπόν και ρώτησα και ο τύπος στο μαγαζί μου είπε ότι για να βάλω ζάντες θα πρέπει να αλλάξω και λάστιχα. Να πάω σε 185 κτλ γιατί αλλιώς θα είναι μεγαλύτερη η ζάντα από το λάστιχο σε πλάτος.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Τα λάστιχα τα έχω βάλει πρόσφατα και δεν σκοπεύω να τα αλλάξω..

Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,με τι λάστιχο δίνει ηvw

Έχω το polo 9n3 του 2006 και σκεφτόμουν να βάλω ζάντες αλουμινίου καθώς τώρα έχω τάσια. Τα λάστιχα που φοράει είναι 175/65-R14 και θέλω να μείνω στην ίδια διάμετρο (14).

Πέρασα λοιπόν και ρώτησα και ο τύπος στο μαγαζί μου είπε ότι για να βάλω ζάντες θα πρέπει να αλλάξω και λάστιχα. Να πάω σε 185 κτλ γιατί αλλιώς θα είναι μεγαλύτερη η ζάντα από το λάστιχο σε πλάτος.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Τα λάστιχα τα έχω βάλει πρόσφατα και δεν σκοπεύω να τα αλλάξω..

Ευχαριστώ

Συνήθως οι αφτερμάρκετ ζάντες είναι πιο φαρδιές από τις γνήσιες.Θέλει καλό ψάξιμο να βρεις ζάντα που να εφαρμόζει με το φάρδος του ελαστικού σου.Δεν νομίζω να υπάρχει οεμ ζάντα για το ελαστικό που φορας.Καλό είναι να συμβουλευτείς το εγχειρίδιο του κατασκευαστή που έχεις στο ντουλαπάκι σου για να δεις τι φάρδος ελαστικού δίνει η vw με ζάντα αλουμινίου. 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι αφτερμάρκετ ζάντες είναι πιο φαρδιές από τις γνήσιες.Θέλει καλό ψάξιμο να βρεις ζάντα που να εφαρμόζει με το φάρδος του ελαστικού σου.Δεν νομίζω να υπάρχει οεμ ζάντα για το ελαστικό που φορας.Καλό είναι να συμβουλευτείς το εγχειρίδιο του κατασκευαστή που έχεις στο ντουλαπάκι σου για να δεις τι φάρδος ελαστικού δίνει η vw με ζάντα αλουμινίου. 

Ok. Θα το ψάξω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.