Jump to content
Nemessis

Golf 6 - Αντικατάσταση Πίσω Ανάρτηση Dcc

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

ήρθε η ώρα να αλλάξω τις πίσω αναρτήσεις στο Golf 6.

Ρώτησα στην αντιπροσωπία κ μού δώσανε τιμή (με έκπτωση)

στις δύο πίσς αναρτήσεις 600 Ευρώ (κωδ. 1K0513045C και 1K0513046C )

Στην γερμανία βρήκα αντίστοιχα τις αναρτήσεις  1K0513045F και 1K0513046F

και μου έχουν πεί πώς κάνουν για το αμάξι (300 Ευρω).

Ρωτησα στην αντιπροσωπία κ δεν μπορούσαν να μου απαντήσουν αλλα με παρέπεμψαν μόνο στην αρχική.

Έχει αλλάξει κανείς σας αναρτήσεις? Γνωρίζει κανείς την συγκεκριμένη διαφορά? Πρέπει όντως να πάω στο 1K0513045C ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε.

Η τιμη που σου ζηταει η αντιπροσωπια ειναι καπως εως πολυ τσιμπιμενη...

Λογικα χρειαζετε ν αλλαξεις μονο τις μπουκαλες...Τα ελατηρια δε χαλανε...

Ριξε μια ματια στο www.mister-auto.gr ή στο www.antallaktikaonline.gr και βρες βαση το μοντελο σου τις πισω μπουκαλες.

Εχω αγορασει και απο τα 2 ηλεκτρονικα μαγαζια και σε 5 εργασιμες ειναι σπιτι σου...

Με μια προχειρη ματια που εριξα για golf 6 οι πισω μπουκαλες αναλογα τη μαρκα που θελεις βγαινουν πανω κατω στο 100αρικο με μεταφορικα.

Τα πας μετα σε ενα εξωτερικο μαστορα και το πολυ με αλλο ενα 50αρικο στα χει τοποθετησει.

Λογικα θα χρειαστεις και ευθυγραμμιση μετα οποτε αλλα 20-30 ευρω...Συνολο γυρω στο 180αρι μη σου πω και πιο φτηνα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Φιλε,

 

σ'ευχαριστς για την αμεση απάντηση. Το πρόβλημα είναι πώς ειναι ηλεκτιρά ρυθμιζόμενες κ αυτες δεν κάνουν. Θέλουν ειδικές κ γιαυτο ξεφευγει η τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Golf 6 118kW DSG με DCC. Η αναρτησεις (μαμα) ειναι Monroe ... αλλα στην ελευθερη αγορά δεν της έχω βρεί. Μόνο μεταχειρησμένη π.χ. στο ebay

http://www.ebay.de/itm/VW-GOLF-VI-GTI-R-Line-Stossdaempfer-Hinten-Links-1K0512009G-adaptives-Fahrwerk-/121269907333

Link to comment
Share on other sites

τελος παντων τι να πω δν ξερω....αποκλειεται να μην υπαρχουν εξω στο εμποριο παρα μονο στην αντιπροσωπια....ασ απαντησει καποιος γνωστης! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

 

να ρωτησω τι εκανες τελικα με τα αμορτισερ?

Να σου κανω μερικες ερωτησεις μια κι εγω στο golf που περιμενω κατα τον Ιουνιο θα εχω DCC. Μετα απο ποσα χλμ. χρειαστηκε αλλαγη και τι συμπτωματα ειχες? Τα μπροστινα αμορτισερ δεν χρειαζονται αλλαγμα? Γενικοτερα ποιες ειναι οι εντυπωσεις σου απο την συγκεκριμενη επιλογη? Αξιζαν τα χρηματα που εδωσες και φυσικα το κοστος αντικαταστασης που πρεπει τωρα να δωσεις?

Τα ειδα στο γερμανικο ebay τα 1K0513045F και πιστευω οτι προφανως ειναι καποια επομενη προφανως αναβαθμιζμενη εκδοση μαι και διαφερει μονο το τελευταιο γραμμα.. Ισως σε καποιο Γερμανικο φορουμ να εβρισκες μια σιγουρη απαντηση..

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

 

να ρωτησω τι εκανες τελικα με τα αμορτισερ?

Να σου κανω μερικες ερωτησεις μια κι εγω στο golf που περιμενω κατα τον Ιουνιο θα εχω DCC. Μετα απο ποσα χλμ. χρειαστηκε αλλαγη και τι συμπτωματα ειχες? Τα μπροστινα αμορτισερ δεν χρειαζονται αλλαγμα? Γενικοτερα ποιες ειναι οι εντυπωσεις σου απο την συγκεκριμενη επιλογη? Αξιζαν τα χρηματα που εδωσες και φυσικα το κοστος αντικαταστασης που πρεπει τωρα να δωσεις?

Τα ειδα στο γερμανικο ebay τα 1K0513045F και πιστευω οτι προφανως ειναι καποια επομενη προφανως αναβαθμιζμενη εκδοση μαι και διαφερει μονο το τελευταιο γραμμα.. Ισως σε καποιο Γερμανικο φορουμ να εβρισκες μια σιγουρη απαντηση..

Καλημέρα,

Ακόμη δεν έχω αλλάξει. Το πρόβλημα μου προέκυψε μόνο πίσω οποτε τα μπροστά δεν απαιτούν αλλαγή. Σίγουρα θα πρέπει να τα αλλάξω στο επόμενο διάστημα διότι είναι σημαντικό να έχει σωστή επφαή το λάστιχο με το οδόστρωμα.

DCC θα ξαναέβαζα, είμαι πολύ ευχαριστημένος κ δεν το έχω μετνανιώσει. Όσο αφορά τώρα το XXX-F στην γερμανία μου είπαν εάν βάλω αυτά ανακαλείται η άδεια κυκλοφορίας του οχήματος διότι δέν έχει την ανάρτηση που ορίζεται. Τι να πώ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στα ποσα χλμ. σου εμφανισε το προβλημα και πιο ηταν το συμπτωμα?

 

Παντως και σε ενα γερμανικο site με ανταλακτικα που κοιταξα η τιμη ηταν 319 και σε αλλο 360 ευρω... το ενα....

 

Πολλα λεφτα...

 

Στον παρακατω καταλογο παντως τα δεινει και τα δυο.. Και το C και το F:

 

http://www.partscats.info/volkswagen/en/?i=cat_vag_models&brand=vw&number=1714&set=1742&ein=2013&f=729&hauptgr=1234567890&hg=5&grf=051110645&bf=51110&hgug=511&ug=11&parent_id=3685861

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στα ποσα χλμ. σου εμφανισε το προβλημα και πιο ηταν το συμπτωμα?

 

Παντως και σε ενα γερμανικο site με ανταλακτικα που κοιταξα η τιμη ηταν 319 και σε αλλο 360 ευρω... το ενα....

 

Πολλα λεφτα...

 

Στον παρακατω καταλογο παντως τα δεινει και τα δυο.. Και το C και το F:

 

http://www.partscats.info/volkswagen/en/?i=cat_vag_models&brand=vw&number=1714&set=1742&ein=2013&f=729&hauptgr=1234567890&hg=5&grf=051110645&bf=51110&hgug=511&ug=11&parent_id=3685861

Βλεπω σε έχει πιάσει άγχος :-) ... δεν θα έπρεπε. Στο service των 75000 δάκρυζε η πίσω ανάρτηση και τώρα έχω 89000. Στην φυσιολογική οδήγηση δεν καταλαβαίνεις κάποια διαφορά. Επειδή δεν οδηγώ γενικά ακραία δεν έχω δέι κάτι που με ανησυχεί .. είναι περισσότερο θέμα υποσυνειδητου και ασ΄φαλειας.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω σε έχει πιάσει άγχος :-) ... δεν θα έπρεπε. Στο service των 75000 δάκρυζε η πίσω ανάρτηση και τώρα έχω 89000. Στην φυσιολογική οδήγηση δεν καταλαβαίνεις κάποια διαφορά. Επειδή δεν οδηγώ γενικά ακραία δεν έχω δέι κάτι που με ανησυχεί .. είναι περισσότερο θέμα υποσυνειδητου και ασ΄φαλειας.

 

Οκ ησυχασα! Σε 10 χρονια μπορει και να εχω 75000 χλμ.... οποτε μεχρι τοτε... θα εχουν πεσει οι τιμες... :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.