Jump to content
Petros K

Πρώτο Service - Ενημέρωση Λογισμικού Τιμονιού

Recommended Posts

Μόλις επέστρεψα από το πρώτο service του αυτοκινήτου των 15.000 χιλιομέτρων.. 
Το αμάξι έχει μέχρι στιγμής λίγο πάνω από 16.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα χωρίς σχεδόν κανένα θέμα..

Πριν από λίγο καιρό είχε ανοίξει εδώ ένα θέμα για τα λάδια που έκαιγε το Up! οπότε το έψαξα και μόνος, το επισήμανα και στο service και είδαμε ότι έχει την φυσιολογικά απώλεια των 100-200ml ανά 15.000 χιλιόμετρα..

Το σημαντικό είναι ότι έχει έρθει εντολή από την VW για ανάκληση/ενημέρωση λογισμικού τιμονιού, οπότε καλό είναι να επικοινωνήσετε με ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο για λεπτομέρειες..
Το ακόμα πιο σημαντικό που ελπίζω να αφορά μόνο το δικό μου αυτοκίνητο, είναι ένα πρόβλημα που εμφανίζει ορισμένες φορές το κιβώτιο στην σύμπλεξη της πρώτης και της όπισθεν. Μετά την αναφορά του θέματος στο service και αφού το έψαξαν (και είχαν και αλλά 2-3 ίδια περιστατικά), το πρόβλημα εντοπίζεται στην βάση του επιλογέα ταχυτήτων (όπως το κατάλαβα εγώ) και αφού έγινε παραγγελία από έξω, θα κλειστεί ραντεβού σε περίπου 2 βδομάδες που θα έχει έρθει το κομμάτι για να αντικαταστήσουν το προβληματικό. Φυσικά ότι γίνει, θα γίνει εντός εγγύησης και δεν θα μπλεχτώ καθόλου εγώ. 
Αυτές οι εμπειρίες από το service, για νεότερα με το θέμα του κιβωτίου, θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε Πετρο για την λεπτομερη περιγραφη ''προβληματων'' γιατι και εγω σε λιγες μερες θα το παω για το 1ο service.

Θα τα αναφερω και εγω για να το ψαξουν.

Μετα το service θα σας ενημερωσω για τις δικες μου εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα κι εγω το πρωτο παρθενικο service στην αντιπροσωπεια μια και εκλεισε τον πρωτο του χρονο.

Εκτος την αλλαγη λαδια-φιλτρο-υγρο πλυστικης-φορτιση μπαταριας και γενικο ελεγχο,

εγινε αναβαθμιση λογισμικου με λαπτοπ (ασυρματα) βασει πλαισιου καποια το επιδεχονται καποια οχι,

επισης υπηρχε η δυνανοτητα και μου το εκαναν να κλειδωνουν οι πορτες μετα απο 20μετρα οδηγησης

και να ξεκλειδωνουν αυτοματα με το σβησιμο του κινητηρα.

Μου εσφυξαν/ρυθμισαν το χειροφρενο απο τις πισω σιαγονες και οχι απο μεσα,

με αποτελεσμα ναχω και πιο αμεση πεδηση φρενων.

Το θεμα των λαδιων που το συζητησα δεν υπαρχει προβλημα απωλειας αν οδηγας νορμαλ,

αν το οδηγας τσιτα στο φουλ και το ζοριζεις τοτε θαχεις καποια μικρη φυσιολογικη απωλεια.

Το μικρο σφυριγμα οταν ειναι γεματο το ρεζερβουαρ φ.α. το γνωριζουν και ειναι στην αναμονη απο Γερμανια

το ανταλλακτικο(πνευμονας) που θα λυσει και αυτο το θεμα.*λειτουργικα και ετσι δεν εχει προβλημα με διαβεβαιωσαν παλι*

Οσο για διπλο διακοπτη να κλεινει το παραθυρο συνοδηγου και πλακετα να κλεινει αυτοματα τα παραθυρα

με το πατημα κλειδωματος συναγερμου δεν το αναλαμβανουν και επισημα δεν το εγκρινουν.

Πηρα και περιπου 700γραμμαρια λαδι ''5-40 castrol'' που περισσεψε για να κανω κατα διαστηματα ελεγχο σταθμης.

Μπηκε η απαραιτητη σφραγιδα στο βιβλιο service,και καταγραφηκαν στο συστημα on line vw.

Και ετσι αισιως ολοκληρωθηκε η πρωτη ετησια διαδικασια service.

Eκτος απροοπτου το καλοκαιρι του 2016 για το δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο service και για το δικό μου eco up, όλα κάλα μάλιστα διορθώθηκε και το θέμα  του ρυθμιστή πίεσης (το γνωστο σφύριγμα μετα από γεμισμα φ.α.) με νεότερο ανταλλακτικό μιάς και το πρώτο ανταλλακτικο που είχαν απο τον Αυγουστο δέν λειτουργούσε σωστα... 

ραντεβου του χρόνου για το 2ο service!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Προχτές έκανα και εγώ το πρώτο ετήσιο service στο eco up (με 12.200χλμ περίπου) στον Φιλιπαίο στην Ιερά οδό. (πολύ ικανοποιημένος από τον σύντομο χρόνο αναμονής και την ευγένεια τους)

 

Μου αλλάξανε λάδια (castrol), μου κάνανε τα υπόλοιπα που προβλέπονται στο πρώτο service, μου ενεργοποίησαν το αυτόματο κλείδωμα θυρών αφού το αμάξι πιάσει τα 15χλμ/ώρα καθώς και το αυτόματο ξεκλείδωμα θυρών αφού το αμάξι σταματήσει και βγει το κλειδί από την μίζα.

 

....του χρόνου πάλι (υγεία να έχουμε και εμείς και το up!)

 

 

 

 

Edited by enedra
Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγες μέρες εκανα κι εγώ λοιπόν το 2ο πλήρες service του 2ου χρόνου των 30000χλμ.

IMG_20160303_121215.thumb.jpg.e4c0b36b7b

Ελέγχθηκαν σχεδόν τα πάντα,αλάχθηκε φίλτρο καμπίνας,φίλτρο λαδιού,λάδια,το φίλτρο αέρος δέν ηθελε αλλαγή(καθαρίστηκε ομως),υαλοκαθαρηστήρες μπρός-πίσω,

λάδωμα πορτών,υγρό πλυστικής,καθαρίστηκαν τα μπέκ υαλοκαθαρηστήρων,μπήκε λάπτοπ γιά πλήρη ελεγχο

56e598eedf632_2015-11-2317.32.28.thumb.j

ελεγχος και ρύθμιση οπίσθιων σιαγόνων,ρύθμιση χειρόφρενου και ελέγχθηκαν δισκόπλακες μέ δαγκάνες δισκόφρενων

ελεγχος αμορτισέρ και γενικώς ελεγχος αντισκουριακής προστασίας

IMG_20160225_161927.thumb.jpg.1a922d03dbIMG_20160225_161909.thumb.jpg.d03d71df66

Τοποθετήθηκαν επ'ευκαιρεία ολοκαίνουργιες εργοστασιακές ζάντες αλουμινίου με ζυγοστάθμιση και ευθυγράμμιση

IMG_20160225_162235.thumb.jpg.9a077ebb2d

καθαρίστηκε τό φίλτρο αέρος (στό επόμενο service θέλει αλλαγή)

IMG_20151212_150156.thumb.jpg.2d3ebdbbf9

Μπήκε οργανο τριπλής ενδειξης φωτιζόμενο,της Koso (θερμοκρασία εσωτερική,βολτόμετρο,χρονόμετρο)

56e59b0521e36_2015-11-1414.43.38.thumb.j

Καί πανέτοιμο,ετοιμοπόλεμο εγκατέλειψε τό συνεργείο δίνοντας υπόσχεση νέου ραντεβού τό ...2017 (πρώτα ο Θεός βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Μενιο καλοταξιδο και ετοιμοπολεμο για νεες εξορμησεις ...καλοριζικες και οι ζαντες πολυ ομορφες :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ,νασαι καλά και να χαίρεσαι κι εσύ τό πανέμορφο εργαλείο με τό πιό ωραίο ζαντικό πουχω δεί πάνω σε Golf (του πάει γάντι)

και τώρα με τις μεμβράνες πούβαλες,σκίζει λέμε φίλε Δημήτρη!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγες μέρες εκανα κι εγώ λοιπόν το 2ο πλήρες service του 2ου χρόνου των 30000χλμ.

IMG_20160303_121215.thumb.jpg.e4c0b36b7b0e63a47ffc346496e18564.jpg

Ελέγχθηκαν σχεδόν τα πάντα,αλάχθηκε φίλτρο καμπίνας,φίλτρο λαδιού,λάδια,το φίλτρο αέρος δέν ηθελε αλλαγή(καθαρίστηκε ομως),υαλοκαθαρηστήρες μπρός-πίσω,

λάδωμα πορτών,υγρό πλυστικής,καθαρίστηκαν τα μπέκ υαλοκαθαρηστήρων,μπήκε λάπτοπ γιά πλήρη ελεγχο

56e598eedf632_2015-11-2317.32.28.thumb.jpg.50960bc6caa5d747f4a159ebcfe22c08.jpg

ελεγχος και ρύθμιση οπίσθιων σιαγόνων,ρύθμιση χειρόφρενου και ελέγχθηκαν δισκόπλακες μέ δαγκάνες δισκόφρενων

ελεγχος αμορτισέρ και γενικώς ελεγχος αντισκουριακής προστασίας

IMG_20160225_161927.thumb.jpg.1a922d03db13c7927538f7ac3138edac.jpgIMG_20160225_161909.thumb.jpg.d03d71df665420cfcdf12c937a23f055.jpg

Τοποθετήθηκαν επ'ευκαιρεία ολοκαίνουργιες εργοστασιακές ζάντες αλουμινίου με ζυγοστάθμιση και ευθυγράμμιση

IMG_20160225_162235.thumb.jpg.9a077ebb2df2580c0a13279cdcd2bc3c.jpg

καθαρίστηκε τό φίλτρο αέρος (στό επόμενο service θέλει αλλαγή)

IMG_20151212_150156.thumb.jpg.2d3ebdbbf957c0256f85977243d843f8.jpg

Μπήκε οργανο τριπλής ενδειξης φωτιζόμενο,της Koso (θερμοκρασία εσωτερική,βολτόμετρο,χρονόμετρο)

56e59b0521e36_2015-11-1414.43.38.thumb.jpg.c3f66bbb7ab01193d241626ce3658866.jpg

Καί πανέτοιμο,ετοιμοπόλεμο εγκατέλειψε τό συνεργείο δίνοντας υπόσχεση νέου ραντεβού τό ...2017 (πρώτα ο Θεός βέβαια)

Τι εννοεις χρονομετρο? Turbotimer?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, TeoFele said:

Τι εννοεις χρονομετρο? Turbotimer?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nομίζω οτι πιό σαφής στην ανάλυση γιά την λέξη χρονόμετρο,δέν γίνεται.

Καμμία σχέση με ''Turbotimer'' πού αναφέρεις.

Aυτό ειναι καί τοφερα απ'εξω http://www.koso.com.tw/products-detail.php?lang=en&id=885

και στην ουσία απο ρολόι που ειναι (και επειδή υπάρχει ρολόι/ωρα στό καντράν) τό μετέτρεψα σε χρονόμετρο,επειδή τό σύνδεσα στην γραμμή του αναπτήρα (δλδ χωρίς να τού δώσω μόνιμα ρεύμα γιά να δουλεύει ως ρολόι) μηδενίζει κάθε φορά πού κλείνει ο κεντρικός διακόπτης.

Αυτό ειναι χρήσιμο σε ενα ταξίδι που πάς,να γνωρίζεις κάθε φορά πόσο χρόνο κάνεις από την προηγούμενη στάση.

Τό Maps and More/gps πού εχει στόν εξοπλισμό του το Up,μού δείχνει τήν συνολική ωρα ταξιδίου (αν σταματήσω π.χ. 1ωρα γιά φαγητό δεν θα την συμπεριλάβει,θα μου δείξει στό τέλος της διαδρομής τό συνολικό χρόνο πραγματικής διαδρομής).

Ενημερωτικά καί το Maps and More/gps πού εχει,μετά τίς 2ωρες μηδενίζει αυτόματα ολα τα δεδομένα/στοιχεία.

Τώρα πλέον μέ το μικρό αυτό οργανο ''koso'',γνωρίζω καί πόσο χρόνο εκανα από τήν τελευταία μου στάση καί οχι μόνο τόν συνολικό χρόνο.

Επίσης μου δείχνει την εσωτερική θερμοκρασία,γιατί το οργανο αυτ/του δείχνει μόνο την εξωτερική.

Καί το βολτόμετρο ειναι χρήσιμο,γιατί βλέπεις ανά πάσα στιγμή την τάση μπαταρίας,μόλις ανοίγεις τόν διακόπτη,οπως και την τάση φόρτισης στήν πορεία.

Λεπτομέρειες...:lol:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cadfael said:

Μεγείες οι ζάντες. Άντε να τις δούμε και από κοντά Μένιο κάποια στιγμή

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Σ'ευχαριστώ φίλε Γιώργο,πράγματι 4αναβαθμίσεις εκανα (ζάντες-μεμβράνες-ηχεία-φώτα) καί εδειξε αλλο αμάξι.

Τό κυριότερο καί απαραίτητο (επειδή κάνω ταξίδια μεγάλα) ηταν τα φώτα γιά μένα (τεράστια διαφορά).

 

Υ.Γ. Σίγουρα πρέπει να ξαναβρεθούμε γιά να τά λέμε!!!

Link to comment
Share on other sites

τα φωτα που τα εβαλες?αλλαξες και τα ημερας?

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναί φίλε μου,εγινε σωστή δουλίτσα,αλλαξα τα ημέρας,πορείας,μεγάλη σκάλα,οπως και τα πίσω,

τώρα πλέον εγινε αξιοπρεπές οπως θα επρεπε να ηταν εργοστασιακά βασει ''ονόματος vw''.

Τα εβαλα εδώ και εμεινα πολύ ευχαριστημένος απο την σχολαστική δουλειά του,http://www.xenonlights.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1.html

 

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα.ποσο πηγε το πακετο ολο αν επιτρεπεται?οσο εψαχνα στο google για τα dlr στους περισσοτερους η λαμπα καιγοταν και ξαναεβαζαν τη μαμα.θα τους προτιμησω τοτε

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , aetos said:

Ναί φίλε μου,εγινε σωστή δουλίτσα,αλλαξα τα ημέρας,πορείας,μεγάλη σκάλα,οπως και τα πίσω,

τώρα πλέον εγινε αξιοπρεπές οπως θα επρεπε να ηταν εργοστασιακά βασει ''ονόματος vw''.

Τα εβαλα εδώ και εμεινα πολύ ευχαριστημένος απο την σχολαστική δουλειά του,http://www.xenonlights.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1.html

 

αυτους που αναφερει ο φιλος Μενιος ειχα βαλει και εγω στο προηγουμενο αυτοκινητο μου και οντως είναι πολύ καλοι :)

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , diver86 said:

μια χαρα.ποσο πηγε το πακετο ολο αν επιτρεπεται?

Συνολικά γύρω στα 400€ πλήρωσα,αλλά δεν εβαλα μόνο τα ξένον και πορείας,αλλαξα και ολες τις λάμπες στα πίσω φανάρια με διπλές σκάλες σε Led.

Επίσης μουκανε και μία πατέντα στα πίσω φανάρια,να ανάβει 4 λάμπες (πιό εντονα) στα πορείας, αντί γιά δύο που ειχε εργοστασιακά.

Ειναι επαγγελματίας με πολύ μεράκι και ξέρει τι και πως θα το κάνει.

Η επιλογή ειναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

μ εφτιαξες.θα παω σιγουρα.να μαζεψω κανα φραγκο.εμενα μου ειπε με τα καλα xenon και led ημερας με αντιστασεις 350

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.