Jump to content
GIORGOS STERGIOU

Golf 7 - 1.4 Tsi 140 Ps Βελτίωση Πρώτου Σταδίου

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, είμαι νέο μέλος και κάτοχος ενός εξαιρετικού (!!) GOLF VII, 1.400 cm3, 140 PS, ACT, Blue Motion Tecn., DSG, με 17 άρες εργοστασιακές ζάντες με σπορ ανάρτηση, bi xenon, καθίσματα δέρμα αλκαντάρα, GPS, κλπ κλπ..

Γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο αξιόπιστο κιτ αναβάθμισης εγκεφάλου???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι 140 ειναι 150 άλογα γτ ειναι το euro 6 μοτερ! Για αναβάθμιση θα παω εγω τον Σεπτέμβρη στην overload ειχα και στο προηγούμενο αμαξι μου!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σας ευχαριστώ όλους.

Θα τα δω και θα σας πω, το κόστος είναι πραγματικά σημαντικό, εξίσου όμως σημαντικό είναι η αξιοπιστία, γιατί με την υπάρχουσα οικονομική κατάσταση δεν βλέπω να μπορούμε να αλλάξουμε αυτοκίνητο σύντομα...(!!)

..Ευχαριστώ επίσης για τα ..150ps, στα χαρτιά το δικό μου είναι για την ακρίβεια 138, η νέα έκδοση του 2015 έρχεται με τα 150, όπως μου είπε και η αντιπροσωπεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μάλλον επειδή ειναι του 2015 λεει 150...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στους κινητήρες αυτούς η εργοστασιακή ισχύς ειναι περίπου 150 ίπποι, ή με βενζίνη 100 οκτανίων ακόμη περισσότερο! Άσχετα αν επίσημα δηλώνονται για 140 φυσικά.
Λογικό φαίνεται γιατί σε σχέση με τους παλαιότερους, έχουν πολύ μεγαλύτερη τουρμπίνα - εξού και όσες βελτιώσεις δείτε έχουν σημαντική αύξηση ισχύος παντού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το αμαξι σαν ΜΑΜΑ δυναμομετριμενο εχει βγαλει 165 άλογα σε maha.. Το θέμα ειναι απο οσο εχω διαβάσει εχει μικρότερες μπιελες οποτε σε περιορίζει στο θέμα βελτιώσεις δλδ ενα 1ο στάδιο και τελος μετα πρεπει να μπει το χερι βαθιά στην τσέπη.. Τωρα δεν ξερω αν εχω διαβάσει λάθος αλλα αυτο εχω δει σε κανα δυο φορούμ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και το μπλοκ εχει αδυναμιες πλεον σε σχεση με παλια.

@Στελιο

Ποσα mm φτερωτη και αξονα καθως και trim θυμαςαι;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το chip συνδέεται στον εγκέφαλο? Χρειάζεται και κάποιο έξτρα programming ή είναι plug and "play" φάση? Σόρρυ απλώς είμαι καινούριος και μερικώς άσχετως

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο καιρός και το 7άρι να αποκτήσει το δικό του θεματάκι!

Link to comment
Share on other sites

Και το μπλοκ εχει αδυναμιες πλεον σε σχεση με παλια.

@Στελιο

Ποσα mm φτερωτη και αξονα καθως και trim θυμαςαι;

Νίκο, δυστυχώς δεν έχω μετρήσει ο ίδιος ακόμα. Από τα μέχρι τώρα αποτελέσματα δοκιμών που έχουμε κάνει, η τουρμπίνα είναι κάτι ενδιάμεσο σε μέγεθος από αυτές που είχαν τα tsi122 και τα tsi160. Έχει καλή διαφορά ισχύος ως βελτιωμένο, όπως και το αδερφάκι του 1.2tsi. Όλοι οι κινητήρες Cylinder On Demand φαίνονται καταπληκτικοί μέχρι στιγμής!

Εις ό,τι αφορά τις μπιέλες, ο κινητήρας σηκώνει με άνεση 1.5-1.6bar με το εργοστασιακό turbo χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Θα μου έκανε εξαιρετική εντύπωση αν έχουν χρησιμοποιήσει κάτι διαφορετικό από τα γνωστά και καλά εως τώρα διαθέσιμα ανταλλακτικά TSI. Οι κατασκευαστές αυτοκινήτων χρησιμοποιούν μπιέλες και μπλοκ κινητήρων κατά μέσο όρο για περισσότερο από 10-15 χρόνια, ώστε να έχει νόημα η κλίμακα μεγέθους παραγωγής τους οικονομικά.

Αυτό που αλλάζει μέσα στα χρόνια είναι η τεχνολογία που μπαίνει περιφερειακά του μπλοκ. Άλλες αντλίες λαδιού, εκκεντροφόροι, αναβαθμισμένα συστήματα χρονισμού και βυθίσματος στην κυλινδροκεφαλή, διαφορετικές τουρμπίνες. Έτσι έγινε κι εδώ και το αποτέλεσμα αξίζει τα λεφτά του!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για την συμμετοχή σας!!..Ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζετε την OVERLOAD PERFORMANCE, Ηη οποία μου δίνει για το GOLG 7, 1.4 DSG ACT, 140 PS, αναβάθμιση εγκεφάλου σε 1ο στα 175ps / 310Nm με κόστος 340 ευρώ + ΦΠΑ. Τι λέτε? Είναι αξιόπιστη σαν εταιρεία βελτιώσεων??

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω περιμενω το δικο

μου 1.4 tsi act 150 και δεν ξερω αν το γκαζι ειναι αρκετο θα ηθελα να το ψαξω για προγραμμα εχω δει ΑΒΤ μεχρι στιγμης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.