Jump to content
RAF JOHN

Ερώτηση Λόγο Άγνοιας..

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. Έχω μια ερώτηση βέβαια δεν ξέρω αν πρέπει να γραφτεί εδώ τεσπα. Τα πασσατ του 2008 τσι έχουν καδένα επίσης έχουν και έναν εμφανή ιμάντα δίπλα από το φίλτρο λαδιού χαμηλά .....Θα μπορούσε να μου πει κάποιος τι είναι αυτός ο ιμάντας και κάθε πότε αλλάζεται. Διάβασα το βιβλίο του αυτοκινήτου και δεν βρήκα κάτι. Ευχαριστώ. .

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να λες τον ιμαντα δυναμο....αυτο εγω το αλλαζω καθε 60-70km...και αναλογα την εμφανιση του...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να λες τον ιμαντα δυναμο....αυτο εγω το αλλαζω καθε 60-70km...και αναλογα την εμφανιση του...

Κοίτα αυτό που λες πρέπει να είναι.  Όπως κοιτάς τον κινητήρα είναι αριστερά κάτω   http://prntscr.com/8d75ha

πρεπει να λες τον ιμαντα δυναμο....αυτο εγω το αλλαζω καθε 60-70km...και αναλογα την εμφανιση του...

Μήπως θυμάσαι το κόστος ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχει σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή να αλλαχτεί, οπότε πάει "προληπτικά" και φυσικά κατόπιν οπτικού ελέγχου για τυχόν χαλάρωση ή "ραγίσματα"

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχει σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή να αλλαχτεί, οπότε πάει "προληπτικά" και φυσικά κατόπιν οπτικού ελέγχου για τυχόν χαλάρωση ή "ραγίσματα"

Μάλιστα έχεις ιδέα για το κόστος???

Link to comment
Share on other sites

Οι ιμάντες είναι δύο

 

1. 06H121605E για τα νερά/αντλίες

2. 06J260849D για δυναμό/κλίμα κλπ

 

Αν πας για γνήσιους, από ότι βλέπω στο ΕΤΚΑ, στο εύρος 50-60€ βρίσκεσαι και για τα δύο μαζί. Αν πας για εμπορίου, βλέπω στο 20άρικο βρίσκεσαι συν τα όποια μεταφορικά (τον πρώτο τον βρήκα της Continental και τον δεύτερο της SKF)

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Οι κωδικοί που σου έδωσα είναι για 1.8TSi (BZB)!!!! (μην έχουμε κανένα μπέρδεμα στο τέλος)

Edited by yositosi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ιμάντες είναι δύο

 

1. 06H121605E για τα νερά/αντλίες

2. 06J260849D για δυναμό/κλίμα κλπ

 

Αν πας για γνήσιους, από ότι βλέπω στο ΕΤΚΑ, στο εύρος 50-60€ βρίσκεσαι και για τα δύο μαζί. Αν πας για εμπορίου, βλέπω στο 20άρικο βρίσκεσαι συν τα όποια μεταφορικά (τον πρώτο τον βρήκα της Continental και τον δεύτερο της SKF)

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Οι κωδικοί που σου έδωσα είναι για 1.8TSi (BZB)!!!! (μην έχουμε κανένα μπέρδεμα στο τέλος)

Σίμο δεν πρέπει να αλλαχθεί και ο τεντωτήρας μαζί??

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δεν το γνωρίζω αυτό καθόλου! Δεν έχω κάνει αλλαγή ώστε να το έχω ψάξει παραπάνω. Αν το μοτέρ έχει πολλά χιλιόμετρα φορτωμένα τότε λογικό μου ακούγεται. Αν από την άλλη η αλλαγή γίνεται λόγω παλαιότητας, τότε πραγματικά δεν το γνωρίζω!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δεν το γνωρίζω αυτό καθόλου! Δεν έχω κάνει αλλαγή ώστε να το έχω ψάξει παραπάνω. Αν το μοτέρ έχει πολλά χιλιόμετρα φορτωμένα τότε λογικό μου ακούγεται. Αν από την άλλη η αλλαγή γίνεται λόγω παλαιότητας, τότε πραγματικά δεν το γνωρίζω!

Ευχαριστώ πάρα πολύ ....Έχω το πασσατ 1,8 τσι 2008 με 96000χιλ.....Στην αλλαγή λαδιού που θα κάνω σε λίγο καιρό θα ρωτήσω στην αντιπροσωπία.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν γνώριζα ότι υπάρχει και άλλος ιμάντας . Γνώριζα για την καδένα και τον ιμάντα (δυναμό)  που ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι και της αντλίας νερού... Και γενικά καλό να γίνεται και ένας οπτικός έλεγχος στην αντλία νερού όσο φυσικά το επιτρέπει η χωροταξία. ΣΥΝΗΘΩΣ (όχι πάντα βέβαια), πριν πει το ποίημα εμφανίζει σημάδια από άλατα/γλύψιμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι και της αντλίας νερού... Και γενικά καλό να γίνεται και ένας οπτικός έλεγχος στην αντλία νερού όσο φυσικά το επιτρέπει η χωροταξία. ΣΥΝΗΘΩΣ (όχι πάντα βέβαια), πριν πει το ποίημα εμφανίζει σημάδια από άλατα/γλύψιμο

Αν δεν κάνω λάθος με την αλλαγή του ιμάντα αντλίας νερού είναι καλό να αλλάζουμε και την αντλία νερού για να μην πληρώνουμε διπλά εργατικά.??????

Link to comment
Share on other sites

Ή αλλαγή ιμαντα δυναμό μαζί με εργατικά 45 ευρο...ο άλλος ιμάντας που λέτε δεν αλαζετε σε αυτά τα χιλιόμετρα... ΑΣΕ που για να αλλαχτεί πρέπει να λύσεις το μισό αμάξι...

Edited by kosigal
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ή αλλαγή ιμαντα δυναμό μαζί με εργατικά 45 ευρο...ο άλλος ιμάντας που λέτε δεν αλαζετε σε αυτά τα χιλιόμετρα... ΑΣΕ που για να αλλαχτεί πρέπει να λύσεις το μισό αμάξι...

 

Εεε εντάξει... μόνο πολλαπλή εισαγωγής και μερικά ακόμα :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.