Jump to content
Guest Polakias TDI

Θραύση Ροδέλας Χειριστηρίου - Ηχοσύστημα

Recommended Posts

Guest Polakias TDI

Καλησπέρα παιδιά,

 

Χθες το απόγευμα μου έμεινε η ροδέλα του ενός εκ των δύο περιστροφικών χειριστηρίων του ηχοσυστήματος (αριστερή, λογικό λόγω περισσότερης χρήσης) στο χέρι...

Πέρα από την πικρία μου για το γεγονός, έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό;

 

Επισημαίνεται πως δεν την έσπασα εγώ, αλλιώς δε θα το ανέφερα καν - αλήθεια, πώς γίνεται να το σπάσω, αν δεν είμαι ο Hulk ή ο Σούπερμαν;

Σχετική photo παρακάτω.

 

maxresdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

wtf πρωτη φορα ακουω να σπαει ροδελα.. τι φαση? μαλλον επεσες σε ελατωματικο κουμπακι

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Έτσι όπως την βλέπεις, ράγισμα κατά μήκος της από έξω προς τα μέσα.

Ρώτησα κόστος (αναμένω απάντηση για εγγύηση), περί τα 30€.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν άλλα λεφτά για πέταμα & αυτό είναι που με στενοχωρεί, παίρνεις ένα τουλάχιστον θεωρητικά καλό αυτοκίνητο & σου βγάζει προβληματάκια. Μικρά, αλλά πρέπει να επισκεφτείς συνεργείο & να πληρώσεις.

Μάθετε και το εξής: αν παρόμοιο γεγονός συνέβαινε στο Golf, θέλει αντικατάσταση όλο το ηχοσύστημα ή να το πάρεις απόφαση & να μείνεις με σπασμένο χειριστήριο (ΔΕΝ δίνεται ξεχωριστά όπως το Polo)!!! Και μιλάμε για ένα αυτοκίνητο ακόμα μεγαλύτερης αξίας από δικό μας!

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε τουλαχιστον να ειναι στην εγγυηση δεν μπορω να φανταστω τροπο που να το σπασει καποιος

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 αυτό είναι που με στενοχωρεί, παίρνεις ένα τουλάχιστον θεωρητικά καλό αυτοκίνητο & σου βγάζει προβληματάκια. Μικρά, αλλά πρέπει να επισκεφτείς συνεργείο & να πληρώσεις.

Θεωρία από πράξη έχει, όπως και σύ διαπίστωσες, διαφορά.

Επιπλέον τί σημαίνει καλό αυτοκίνητο? Καλό ως προς τί? Τις επιδόσεις? Την αξιοπιστία? Την εμφάνιση βλαβών?

Καλό σε κάποιους τομείς δε σημαίνει απαραίτητα καλό σε όλους τους τομείς.

αν παρόμοιο γεγονός συνέβαινε στο Golf, θέλει αντικατάσταση όλο το ηχοσύστημα ή να το πάρεις απόφαση & να μείνεις με σπασμένο χειριστήριο (ΔΕΝ δίνεται ξεχωριστά όπως το Polo)!!! Και μιλάμε για ένα αυτοκίνητο ακόμα μεγαλύτερης αξίας από δικό μας!

Το ότι το εργοστάσιο κοστολογεί ένα αμάξι περισσότερο από ένα άλλο, δε σημαίνει ότι είναι και περισσότερο αξιόπιστο.

Edited by polo2010
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

 

Θεωρία από πράξη έχει, όπως και σύ διαπίστωσες, διαφορά.

Επιπλέον τί σημαίνει καλό αυτοκίνητο? Καλό ως προς τί? Τις επιδόσεις? Την αξιοπιστία? Την εμφάνιση βλαβών?

Καλό σε κάποιους τομείς δε σημαίνει απαραίτητα καλό σε όλους τους τομείς.

Το ότι το εργοστάσιο κοστολογεί ένα αμάξι περισσότερο από ένα άλλο, δε σημαίνει ότι είναι και περισσότερο αξιόπιστο.

 

 

Εννοώ καλό & τίμιο γενικά στην κατηγορία του & στους περισσότερους τομείς που αναφέρεις, κάτι που νομίζω πως θεωρητικά τουλάχιστον ισχύει (μαζί με ακόμα 1-2 αυτοκίνητα άλλων εταιρειών).

Έπρεπε να πάρω ιαπωνικό. Σε αυτά τουλάχιστον δεν σπάνε ροδέλες ηχοσυστημάτων (& γενικά δεν σπάνε. Πάλι θα με βρίζουν οι φίλοι & γνωστοί μου & αρχίζω να πιστεύω πως έχουν δίκιο τελικά).

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ καλό & τίμιο γενικά στην κατηγορία του & στους περισσότερους τομείς που αναφέρεις, κάτι που νομίζω πως θεωρητικά τουλάχιστον ισχύει (μαζί με ακόμα 1-2 αυτοκίνητα άλλων εταιρειών).

Έπρεπε να πάρω ιαπωνικό. Σε αυτά τουλάχιστον δεν σπάνε ροδέλες ηχοσυστημάτων (& γενικά δεν σπάνε. Πάλι θα με βρίζουν οι φίλοι & γνωστοί μου & αρχίζω να πιστεύω πως έχουν δίκιο τελικά).

Γενικά και θεωρητικά, ναι.

Ειδικά όμως, σου έσπασε το κουμπί. Όλα σχετικά είναι!

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Ούτε ο Αϊνστάιν τόση σχετικότητα!!! Χαχαχαχα!

Θα ενημερώσω αν το κάλυψε η εγγύηση ή όχι.

Το πείραγμα πάντως που αναφέρω παραπάνω δε θα το γλυτώσω & αρχίζει & γίνεται ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το θέμα που έχεις είναι τρελό και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να έγινε κάτι τέτοιο με το κουμπί του ηχοσυστήματος! Τώρα για την εγγύηση δεν ξέρω αν στο καλύψει, εξαρτάται πόσοι άλλοι το έχουν αντιμετωπίσει..  Όσον αφορά αυτό που είπες για το Golf και την αντικατάσταση ολόκληρου του ηχοσυστήματος, έχω παρόμοια προσωπική εμπερία με τον καθρέφτη της C-Class που έχουμε! Ορισμένες φορές λοιπόν δεν κάνει επαφή το καλώδιο του φλας, λόγω του ότι έχει φθαρεί από το άνοιξε-κλείσε, φυσικά είμαστε εκτός εγγύησης και φυσικά η Mercedes προτείνει αντικατάσταση ολόκληρου του καθρέφτη για περίπου 350 ευρώ! Αυτό βέβαια δεν έχει να κάνει με την αξιοπιστία του αυτοκινήτου, αφού κατά τα άλλα δεν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα! Αυτό που λες τέλος για το πείραγμα και την καζούρα και εγώ έχω κάνει και έχω φάει, ειδικά τώρα με το σκάνδαλο, αν και το δικό μου ούτε καν έχει diesel κινητήρα, αλλά και εγώ το παίρνω στην πλάκα γιατί δεν αξίζει να χαλαστείς με κάποιους φίλους για τις λαμαρίνες και τις εταιρίες! Αν ήταν έτσι δεν θα είχε ο καθένας το δικαίωμα της επιλογής και θα οδηγούσαμε όλοι το ίδιο αμάξι! Αν βέβαια γίνει ενοχλητικό τότε δεν φταίει το αυτοκίνητο που επέλεξες, αλλά κατά την γνώμη μου οι φίλοι που κάνουν την πλάκα, αφού και αυτή έχει τα όρια της! ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Πέτρο, ευτυχώς που η ροδέλα δεν στοιχίζει 350€!!! (Σημειωτέον πως το ηχοσύστημα του Golf έχει >1500€, όπως μου είπαν, τσούζει...)

Κατά τη γνώμη μου, έστω και αν αφορά ένα τόσο μικρό αντικείμενο, έχει να κάνει με θέμα αξιοπιστίας σχετικό με αντοχή υλικού που υφίσταται απολύτως φυσιολογική χρήση για ελάχιστο χρονικό διάστημα (8 μηνών) σε σχέση με αυτό για το οποίο υπολογίζεται να "επιβιώσει" (σημειωτέον πως αν μπεις στο αυτοκίνητό μου, μετά από 12.000χλμ. & 10 μήνες, μυρίζει ακόμα καινούριο, το δε ταμπλώ είναι πεντακάθαρο και δεν έχει ούτε γρατσουνιά).

 

Είναι και το ποσό των 30€ στη μέση πλέον (σε άλλες εποχές, μάλλον θα το είχα ήδη αλλάξει), αλλά περισσότερο είναι για αυτό που αποκαλούμε οι Έλληνες "για το γαμώτο" (& όχι "για τη γυφτιά").

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι απλά δεν ήσουν τυχερός και έπεσες λογικά σε ελαττωματική παρτίδα.. Το σωστό θα ήταν να στο αλλάξουν γιατί κάτι τέτοιο δεν θεωρείται αναλώσιμο, αλλά κάτι που πρέπει να κρατήσει ένα σεβαστό χρονικό διάστημα! Μόνο και μόνο για το γαμώτο που λες, τα 30 ευρώ όντως δεν είναι πολλά, αλλά από την στιγμή που δεν είναι δικής σου υπαιτιότητας βλάβη τότε θα απαιτήσεις την επισκευή! Μου θύμισες και ένα περιστατικό όταν είχα πάρει το δικό μου το Up! που μετά από λιγότερο από ένα μήνα που το είχα, κάηκε μια λάμπα φρένου, πήγα να την αλλάξω στο service, και μόλις την άλλαξαν με έστειλαν στο ταμείο να πληρώσω 1,25 ευρώ!!! Η γυφτιά σε όλο της το μεγαλείο και να έχω μετά τον αρχιμηχανικό και να μου λέει ότι είναι αναλώσιμο και ότι δεν σου χρέωσα και εργασία! Για γέλια και για κλάματα η κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Δημήτρη έχεις την έκδοση Highline & έχουν πλαστική ροδέλα & σε αυτήν την έκδοση;;;

Παλιότερα έβαζαν μεταλλική (aluminium look), αλλά μάλλον το κόστος ήταν μεγάλο 8)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..το ιδιο ακριβως εγινε κ σε μενα...ενα μεσημερι του καλοκαιριου που μπηκα στο αυτοκινητο..βρηκα την ροδελα του αριστερου χειριστηριου ραγισμενη..φανταστηκα πως εγινε απο την ζεστη η κατι τετοιο,πηγα στην vw servise το ειδαν κτλ...κ μου ειπαν οτι δεν το καλυπτει η εγγυηση,γιατι εαν λεει ηταν ελλατωματικο..θα εβγαινε ολη η παρτιδα ετσι...θαρρεις κ εγω μπηκα μια μερα στο αυτοκινητο ,δεν ειχα τι να κανω κ εσπασα την ροδελα..εν τελη..μου ειπαν κ μενα καπου εκει γυρω στα 30 ευρω αν θυμαμαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η αριστερη..ειχε μια γραμμη πλαγια ακρη ως ακρη απο την αρχη. Νομιζα ηταν κολληση αλλα τελικα ηταν ραγισμενο και ανοιξε

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Κι εμενα η αριστερη..ειχε μια γραμμη πλαγια ακρη ως ακρη απο την αρχη. Νομιζα ηταν κολληση αλλα τελικα ηταν ραγισμενο και ανοιξε

Ακριβώς αυτό και σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί με το που μπήκα στο αμάξι βλέπω κ γω το ίδιο. Μου έμεινε στο χέρι κ έχει το ίδιο ραγισμα.θα πάρω δευτέρα το πρωί αντιπροσωπία γιατί είναι κλειστα σήμερα.

Να ρωτήσω κάτι.το άλλαξε κανείς στον φιλλιπαιο?για να ξέρω μην μου το παίξουν τρέλες

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Εκεί που το αγόρασα (εξουσιοδοτημένη μονάδα VW στα Β. Προάστεια) μου το έπαιξαν τρελίτσα (για ακόμη μια φορά, είπα να τους δώσω ακόμα μια ευκαιρία αλλά απέτυχαν). Αυτοί έχασαν.

Εκεί που θα το πηγαίνω για σέρβις (εξουσιοδοτημένη μονάδα), το είδαν και μετά από μία ημέρα μου απάντησαν πως θα καλυφθεί από την εγγύηση.

Mordor θεωρώ πως θα πρέπει να το δοκιμάσεις, ειδικά αν έχεις αναπτύξει κάποια σχέση με τον συγκεκριμένο.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Από εκεί το αγόρασα.θα πάρω τηλ τη δευτέρα μα δω.δεν θα πάρω κατευθείαν το service,θα πάρω πρώτα τον άνθρωπο που μου το πούλησε.

Από ότι κατάλαβα αυτό ξεραθηκε κ έσπασε. Δεν εχω ανεβάσει πότε την φωνή από τη ροδελα.πάντα από τα χειριστηρια στο τιμόνι(αφού σήμερα που τη βρήκα σπασμένη τη γύρισα για να δω αν είναι η φωνή η οι σταθμοί)

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Mordor αν είναι καλοπροαίρετοι, μπορούν να αντιληφθούν πως η θραύση δε μπορεί να συμβεί παρά μόνο από ελαττωματική κατασκευή.

Απομένει να στο αποδείξουν.

Let us know.

Link to comment
Share on other sites

Τη δευτέρα εκλεισα ραντεβού για να το δουν μήπως κ καλά έπεσε κάποιο υγρό κ ξεραθηκε.....αν είναι δυνατόν.ψάχνουν τα πάντα για να μην το καλύψουν.

Μετά αφού τα είπα καλά...μ είπαν ότι λογικα θα το περασουνν εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.