Jump to content
dimivi

Αναβαθμιση Ecu Για Αυξηση Ιπποδυναμης.

Recommended Posts

Παιδια γεια σας.

Μπηκα στο τρυπακι να αυξησω την ιπποδυναμη του αυτοκινητου μου (Touran 1.4 tsi) apo 140hp se 200hp.

Προς το παρον και διαβαζοντας καποια αρθρα ειδα οτι γινεται αναβαθμιζοντας την ECU και εχοντας ενα ελευθερο φιλτρο αερα μπορεις να το πετυχεις.

Ηδη εβγαλα το μαμα φιλτροκουτι και εβαλα ενα pipercross με τα γνωστα επακολουθα (αρκετο φυσημα).Ακολουθει φωτογραφια.

Πειτε μου να προχωρησω σε κατι τετοιο ή θα ειναι ανωφελο?

 

 

post-26939-0-39442400-1448351898_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ανώφελο γιατί να είναι? Μια χαρά θα είναι, θα το χαρείς ακόμα περισσότερο, απλά, ανοίγεις κουμπαρά μεγάλο...... Μη μπεις στο τρυπάκι και θες να ανεβάσεις κι άλλο , κι άλλο την ιπποδύναμη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ανοιγεις κουμπαρα τι εννοεις? Μιλαμε για κοστος με δυναμομετρηση περιπου 500 ευρω.Και αλλο να ανεβασω σε οικογενειακο νομιζω οτι ειναι too much.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ανοιγεις κουμπαρα τι εννοεις? Μιλαμε για κοστος με δυναμομετρηση περιπου 500 ευρω.Και αλλο να ανεβασω σε οικογενειακο νομιζω οτι ειναι too much.

Αυτο που θελει να πει ο φιλος ειναι πως οταν κολλησεις το μικρόβιο της εξελιξης συνηθως δεν σταματας.

Απο κει και περα αν σε εχει καλυψει ο προγραμματιστης σε ολες τις αποριες σου προχωρα στην εγκατασταση

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το προγραμμα της revo.θα καταλαβεις διαφορα μετα της 4000 στροφες.Φιλτροχοανες εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν γιατι ακουγεται πολυ το φυσημα.Εγω εχω αλλαξει το panel με panel ελευθερας green το οποιο το πλενω καθε χρονο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο μια ερευνα μεταξυ φιλων μου προτεινανε για προγραμματακι να παω ή στον Σαλια ή στην Delectronicks.Εχετε καποια αποψη περι του θεματος?

Θα χρειαστει τιποτα αλλο για να βαλω το προγραμμα? Τελειος ασχετος ειμαι με το θεμα και ρωταω τι πρεπει να προσεξω.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το revo η unitronic με setup 95αρας και θα ειναι μια χαρα αν δεν ζητας κατι παραπανω.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο μια ερευνα μεταξυ φιλων μου προτεινανε για προγραμματακι να παω ή στον Σαλια ή στην Delectronicks.Εχετε καποια αποψη περι του θεματος?

Θα χρειαστει τιποτα αλλο για να βαλω το προγραμμα? Τελειος ασχετος ειμαι με το θεμα και ρωταω τι πρεπει να προσεξω.

 

Κάνε αυτό που γράφει ο nikdev και άσε τους πειραματισμούς..... Αφού πας μόνο για να πάρεις κάποια άλογα και όχι κάτι άλλο, μείνει σε αυτά που λέει ο nikdev...

Link to comment
Share on other sites

Και τι ιπποδυναμη θα εχω μετα? Παντως εχω ακουσει και διαβασει οτι το revo δεν ειναι τοσο αξιοπιστο και δεν ξερω αν αληθευει κατι τετοιο.Υπαρχει καποιο σαιτ για περαιτερω πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

Και τι ιπποδυναμη θα εχω μετα? Παντως εχω ακουσει και διαβασει οτι το revo δεν ειναι τοσο αξιοπιστο και δεν ξερω αν αληθευει κατι τετοιο.Υπαρχει καποιο σαιτ για περαιτερω πληροφοριες?

 

Κοίταξε, αν πας με το λογική ότι η κάποια εταιρεία δεν είναι αξιόπιστη για μένα μη βάλεις ποτέ πρόγραμμα! Το ένα θα σου ξινίζει και το άλλο θα σου βρωμάει. Όλοι έχουν βγάλει τρομερά βελτιωμένα αυτοκίνητα και όλοι έχουν βγάλει προβληματικά αυτοκίνητα. Το δικό μου πρόγραμμα βάλτο σε άλλα 20 ίδια αυτοκίνητα με το δικό, πρόσεξε τι λέω, ΙΔΙΑ, θα πάρεις 20 διαφορετικά αποτελέσματα, άλλα θα είναι πύραλος και άλλα θα είναι τάφος.

Το τι ιπποδύναμη θα πάρεις θα στο πει αυτός που θα διαλέξεις να σου προγραμματίσει το αυτοκίνητο, μόνο αυτός είναι υπεύθυνος και ΕΣΥ για το τι θα του ζητήσεις ακριβώς! Γιατί όλοι κράζουμε αλλά ποτέ δε θυμόμαστε τι έχουμε ζητήσει όταν έρθει η κακιά στιγμή!!! 

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, αν πας με το λογική ότι η κάποια εταιρεία δεν είναι αξιόπιστη για μένα μη βάλεις ποτέ πρόγραμμα! Το ένα θα σου ξινίζει και το άλλο θα σου βρωμάει. Όλοι έχουν βγάλει τρομερά βελτιωμένα αυτοκίνητα και όλοι έχουν βγάλει προβληματικά αυτοκίνητα. Το δικό μου πρόγραμμα βάλτο σε άλλα 20 ίδια αυτοκίνητα με το δικό, πρόσεξε τι λέω, ΙΔΙΑ, θα πάρεις 20 διαφορετικά αποτελέσματα, άλλα θα είναι πύραλος και άλλα θα είναι τάφος.

Το τι ιπποδύναμη θα πάρεις θα στο πει αυτός που θα διαλέξεις να σου προγραμματίσει το αυτοκίνητο, μόνο αυτός είναι υπεύθυνος και ΕΣΥ για το τι θα του ζητήσεις ακριβώς! Γιατί όλοι κράζουμε αλλά ποτέ δε θυμόμαστε τι έχουμε ζητήσει όταν έρθει η κακιά στιγμή!!! 

Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου απλα μπορει να ρωταω πολλα γιατι εχω διαβασει απειρες αναφορες και κριτικες.Να υπενθυμισω οτι εγω εχω ενα Τουραν 1.4 με τα 140 αλογακια και κοιταω να δω πως θα το αναβαθμισω.

Αλλοι λενε παει στα 200 αλογα αλλοι στα 215 και αλλοι στα 168.Επειδη οι περισσοτεροι απο εσας εχετε εμπειρια ρωταω για να παω καπως ενημερωμενος και υποψιασμενος περι του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μοτέρ έχει τις ιδιαιτερότητές του, το 160άρι το δικό μου με φίλτρο, πρόγραμμα έβγαλε 228 άλογα, ένα άλλο έβγαλε 215, ένα άλλο 211. Τι να σου πει κάποιος? ότι θα βγάλει 200?

 

Ρώτησες την revo, τον Σάλια, τον Deletronics κλπ κλπ? ρώτα, διάβασε, κρίνε και ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Έχει πολύ "δράκο" η υπόθεση tuning!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μοτέρ έχει τις ιδιαιτερότητές του, το 160άρι το δικό μου με φίλτρο, πρόγραμμα έβγαλε 228 άλογα, ένα άλλο έβγαλε 215, ένα άλλο 211. Τι να σου πει κάποιος? ότι θα βγάλει 200?

 

Ρώτησες την revo, τον Σάλια, τον Deletronics κλπ κλπ? ρώτα, διάβασε, κρίνε και ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Έχει πολύ "δράκο" η υπόθεση tuning!!!

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.