Jump to content
London3

WTB knowledge

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι η "προχειροδουλειά" έχει να κ'ανει με την εποχή. Αν ο κάθε μάστορας δεν έχει μεράκι, θα τα κάνει όλα στον αέρα οποιαδήποτε στιγμή. Καλύτερα να πας σε γνωστό, ή μέσω γνωστού σε φαναρτζή. Στο λ'εω γιατί την έχω πατήσει. Θα ξενερώσεις πολύ αν σε κανά δυό χρονιά δεις το χρώμα σου να ξεθωριάζει.

 

Όσο για το πότε, δεν παίζει μεγάλο ρόλο αν ο φαναρτζής είναι σωστός στην δουλειά του. Οπότε όπως σου είπα, ψάξε καλά. Μην βιαστείς.

Link to comment
Share on other sites

@AndreasK

Ναι εχεις ενα δικιο για αυτο που λες οτι αν ο αλλος ειναι καλος στην δουλεια του θα ειναι καλος παντος εποχης. Η αληθεια ειναι λιγο το παρατησα αυτες τις μερες το θεμα γιατι ειχα κατι αλλα θεματα αλλα θα το πιασω παλι. 

 

@DubbeR_ChRoniS

Χρονο εχω πολυ. Λεφτα λιγα. Δεν ειναι καποιο συγκεκριμενο νουμερο. Βλεποντας κ κανοντας θα το παω. Δηλαδη να δω ποσα θα φυγουν για τα δυο βασικα τον μηχανολογικο ελεγχο και το βαψιμο κ μετα θα δω τι αλλο θα κανω.

 

Για να γλιτωσω χρονο φυσικα δεχομαι κ ανταλλαγη με του  Νταρκ :D απλα θα του βαλω κ φιμε εγω κ αλλα φαναρια κ αλλα φαναρια :)

Ειδα επισης υπαρχει κ αλλο θεμα εδω στο Φορουμ που λεγανε για το ποιο ειναι ενα καλο συνεργειο που να σου λεει ο αλλος ΜΟΝΟ αυτα που χρειαζεται το αμαξι... τουλαχιστον δεν ειμαι η μονη που αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα αν κ δεν ειδα κ καποια λυση στο θεμα εκεινο.

 

DubbeR_ChRoniS

 

Edited by QueenKay
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2016 at 7:01 PM, QueenKay said:

Για να γλιτωσω χρονο φυσικα δεχομαι κ ανταλλαγη με του  Νταρκ :D απλα θα του βαλω κ φιμε εγω κ αλλα φαναρια κ αλλα φαναρια :)

Όχι ρε φιμέ ήδη είναι στη μαυρίλα πολύ μαφία μετά. Για πρακτικούς λόγους πάντως θα έβαζα, και όχι τόσο για τη ζέστη / θερμοκρασίες στην καμπίνα, κυρίως για τον ήλιο γιατί καίγομαι εύκολα. Σε ταξίδια αναγκάζομαι να βάζω αντιηλιακό με υψηλό δείκτη σε χέρια, λαιμό, πρόσωπο κτλ, οπότε ένα φιμέ σίγουρα θα βοηθούσε. Τα ίδια και χειρότερα με τον ήλιο αντιμετωπίζει και η queen αλλά τα δικά της παράθυρα είναι τουλάχιστον πιό σκούρα από το εργοστάσιο, τα πίσω ειδικά, αλλά και τα μπροστινά της μοιάζουν να είναι ελαφρώς πιό σκούρα από τα δικά μου. Το 2010 νομίζω είναι που άρχισε και η μόδα με τα εργοστασιακά φιμέ. Αλλά το έχω δει στο photoshop το δικό μου με φιμέ και είναι για να περνάω έξω από κάθε κ@λόμπαρο στα πιό κακόφημα στέκια της Αθήνας και ο πορτιέρης να την κάνει μέσα πριν κατεβάσω παράθυρο.

Τα φανάρια μου να  τα αφήσεις ήσυχα! :p

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DubbeR_ChRoniS said:

....οτι και καλα το εδωσες εσυ τωρα ας πουμε απλα κανεις υποδειξεις στο τι να μη κανει?

Τώρα είμαι τελείως εκτός θέματος αλλά με την ευκαιρία επειδή διαβάζω και άλλα που γράφεις, like και respect μαζί για τις ατάκες σου φίλε :lol:

Edited by DarkX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως φανω τυχερη κ με βοηθησει ενας φιλος με υπερτατη γνωση σε αμαξια και τουλαχιστον οτι και να κανω θα ειναι καλη κ προσεγμενη δουλεια. Ισως μεσα στην εβδομαδα ειπαμε να το παμε για να μου κανουν τον μηχανολογικο ελεγχο. Χτες ηρθε κ η μικρη κεραια που πηρα :D Ωραια ειναι :D:D  κ να μη σας πω κουμπωνει πιο καλα στην βαση απο την μαμα της. Η αληθεια ειναι δεν δοκιμασα ακομα να βαλω ραδιοφωνο για να δω αν πιανει κιολας :p αλλα δεν με απασχολει αυτο ιδιαιτερα αφου δεν βαζω ποτε ραδιοφωνο παρα μονο αν ειναι καποιος αλλος στο αμαξι μαζι μου. Σπανια δηλαδη.

http://www.aliexpress.com/item/9-inch-Car-Auto-Stubby-Whip-Roof-Fuba-Mast-Antenna-For-BMW-Z-3-4-For/32623124687.html?spm=2114.13010608.0.55.Yuy5X8

Μια ερωτηση Νταρκ. Εσυ δηλαδη ως καθημερινο σου μεταφορικο μεσον χρησιμοποιεις τα 370 αλογα? Μαλλον οχι θα πεις κ υποθετω λογω του τι καιει? Κ αν πεις οχι τοτε για τι χρηση το εχεις? Για να κατεβαινεις στο χωριο Χριστουγεννα Πασχα?

Του νεου του γκολφ τα φαναρια οταν αναβουν ειναι σαν αποσιωπητικα " " Δεν ξερω τι κολλημα εχουν φαει κ τα αλλαζουν συνεχεια...

Οσο για τα φιμε της Queen (θα το αλλαξω τελικα το δικο μου το νικ) θα πρεπει να με παει για καφε για να δω. Ειναι καλα? Δεν ειναι? κτλ... Τα δικα μου ειναι ισως σαν του Νταμπ. Βασικα το 20% μου εβαλε αν σας λεει κατι αυτο. Κ δεν πηγα να τα πατησω κ νομιζω κανουν γραμμες οποτε θα παω κ εκει αμεσα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, London3 said:

Ισως φανω τυχερη κ με βοηθησει ενας φιλος με υπερτατη γνωση σε αμαξια και τουλαχιστον οτι και να κανω θα ειναι καλη κ προσεγμενη δουλεια. Ισως μεσα στην εβδομαδα ειπαμε να το παμε για να μου κανουν τον μηχανολογικο ελεγχο. Χτες ηρθε κ η μικρη κεραια που πηρα :D Ωραια ειναι :D:D  κ να μη σας πω κουμπωνει πιο καλα στην βαση απο την μαμα της. Η αληθεια ειναι δεν δοκιμασα ακομα να βαλω ραδιοφωνο για να δω αν πιανει κιολας :p αλλα δεν με απασχολει αυτο ιδιαιτερα αφου δεν βαζω ποτε ραδιοφωνο παρα μονο αν ειναι καποιος αλλος στο αμαξι μαζι μου. Σπανια δηλαδη.

http://www.aliexpress.com/item/9-inch-Car-Auto-Stubby-Whip-Roof-Fuba-Mast-Antenna-For-BMW-Z-3-4-For/32623124687.html?spm=2114.13010608.0.55.Yuy5X8

Μια ερωτηση Νταρκ. Εσυ δηλαδη ως καθημερινο σου μεταφορικο μεσον χρησιμοποιεις τα 370 αλογα? Μαλλον οχι θα πεις κ υποθετω λογω του τι καιει? Κ αν πεις οχι τοτε για τι χρηση το εχεις? Για να κατεβαινεις στο χωριο Χριστουγεννα Πασχα?

Του νεου του γκολφ τα φαναρια οταν αναβουν ειναι σαν αποσιωπητικα " " Δεν ξερω τι κολλημα εχουν φαει κ τα αλλαζουν συνεχεια...

Οσο για τα φιμε της Queen (θα το αλλαξω τελικα το δικο μου το νικ) θα πρεπει να με παει για καφε για να δω. Ειναι καλα? Δεν ειναι? κτλ... Τα δικα μου ειναι ισως σαν του Νταμπ. Βασικα το 20% μου εβαλε αν σας λεει κατι αυτο. Κ δεν πηγα να τα πατησω κ νομιζω κανουν γραμμες οποτε θα παω κ εκει αμεσα.

 

Ωραία η κεραία και ΟΕΜ look με το ελικοειδές σχέδιο στην άκρη. Για το σήμα πάντως η queen που επίσης έβαλε aftermarket πιό κοντή δεν έχει καμία διαφορά ακόμα και εκτός πόλης, οπότε λογικά θα είσαι μια χαρά. Εμείς έχουμε πάντα κάτι να παίζει σε πολύ χαμηλή ένταση, σε ένταση lounge ας πούμε, γι'αυτό και δεν μας ενδιαφέρουν τα συστήματα ήχου αυτοκινήτων. Στο αυτοκίνητο ακούμε μοτέρ. ;)

Για καθημερινό έχω ένα 1.4 πολάκι αυτόματο όχι DSG απλό αυτόματο (για πολύ λίγα και εκλεκτά αμάξια θα ξαναγύρναγα σε μηχανικό που είχα παλιότερα), αυτό είναι τελείως μαμά με τάσια κτλ, αλλά το πλένω, το φροντίζω, προσέχω που παρκάρω δηλαδή το ότι είναι το καθημερινό δεν σημαίνει κάτι, εδώ σκέψου αν και θα μπορούσα να πέφτω σε σχεδόν όσες λακούβες θέλω, επειδή έχω συνηθίσει με το άλλο να τις αποφεύγω, το κάνω ενστικτωδώς και στο polo :lol:

Τα 370 ως προς την αξιοπιστία θα μπορούσαν άνετα να είναι καθημερινά, το έχω όμως μόνο για βόλτες π.χ. το βραδάκι, να κάνουμε και κάνα πάτημα να χαλαρώσουμε λίγο να ξεφύγουμε από το στρες και φυσικά για ταξίδια. Ο λόγος δεν είναι τόσο ότι καίει, πληροφοριακά σε ταξίδι με 130-140, δύο άτομα και γεμάτο πορτ παγκάζ καίει περίπου 8 άντε και ένα τσικ παραπάνω το οποίο είναι αρκετά ανεκτό θα λεγα, εντός πόλης βέβαια ανεβαίνει πολύ με τα φανάρια και τις ταχύτητες πόλης, αλλά ο λόγος που δεν το παίρνω για καθημερινά δρομολόγια είναι τα χιλιόμετρα. Σε 9 χρόνια έχω κάνει μόνο 113000 και αυτό είναι με ταξίδια μέσα όπως Χαλκιδική, Γιάννενα, Λευκάδα κ.α. Αν σκεφτείς ότι τα πρώτα πες 50000 το κινούσα συνέχεια ακόμα και για το περίπτερο, έχω κάνει πολύ μεγάλη εξοικονόμιση χιλιομέτρων από τότε θα μπορούσα να το είχα και κάτω από 10000 το χρόνο. Αλλά να σου πω κιόλας γιατί να το παίρνω σε δουλειές, αφού το πολάκι είναι πολύ πιό ήσυχο δηλαδή καμία μα καμία σχέση, παρκάρει ευκολότερα, αν πέσω και σε καμιά λακούβα δεν την καταλαβαίνω, δηλαδή δεν βλέπω τι παραπάνω έχουν να μου προσφέρουν τα 370 σε μία καθημερινή διαδρομή με μέση ταχύτητα 30. Πολάκι και πάλι πολάκι.

Εμένα μ' αρέσουν πολύ τα φιμέ της. Να δούμε πότε θα ξαναρχίσουν οι συναντήσεις στο club να κανονιστεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , London3 said:

Ισως φανω τυχερη κ με βοηθησει ενας φιλος με υπερτατη γνωση σε αμαξια και τουλαχιστον οτι και να κανω θα ειναι καλη κ προσεγμενη δουλεια. Ισως μεσα στην εβδομαδα ειπαμε να το παμε για να μου κανουν τον μηχανολογικο ελεγχο. Χτες ηρθε κ η μικρη κεραια που πηρα :D Ωραια ειναι :D:D  κ να μη σας πω κουμπωνει πιο καλα στην βαση απο την μαμα της. Η αληθεια ειναι δεν δοκιμασα ακομα να βαλω ραδιοφωνο για να δω αν πιανει κιολας :p αλλα δεν με απασχολει αυτο ιδιαιτερα αφου δεν βαζω ποτε ραδιοφωνο παρα μονο αν ειναι καποιος αλλος στο αμαξι μαζι μου. Σπανια δηλαδη.

http://www.aliexpress.com/item/9-inch-Car-Auto-Stubby-Whip-Roof-Fuba-Mast-Antenna-For-BMW-Z-3-4-For/32623124687.html?spm=2114.13010608.0.55.Yuy5X8

Μια ερωτηση Νταρκ. Εσυ δηλαδη ως καθημερινο σου μεταφορικο μεσον χρησιμοποιεις τα 370 αλογα? Μαλλον οχι θα πεις κ υποθετω λογω του τι καιει? Κ αν πεις οχι τοτε για τι χρηση το εχεις? Για να κατεβαινεις στο χωριο Χριστουγεννα Πασχα?

Του νεου του γκολφ τα φαναρια οταν αναβουν ειναι σαν αποσιωπητικα " " Δεν ξερω τι κολλημα εχουν φαει κ τα αλλαζουν συνεχεια...

Οσο για τα φιμε της Queen (θα το αλλαξω τελικα το δικο μου το νικ) θα πρεπει να με παει για καφε για να δω. Ειναι καλα? Δεν ειναι? κτλ... Τα δικα μου ειναι ισως σαν του Νταμπ. Βασικα το 20% μου εβαλε αν σας λεει κατι αυτο. Κ δεν πηγα να τα πατησω κ νομιζω κανουν γραμμες οποτε θα παω κ εκει αμεσα.

 

Ναι, η κοντή κεραία που έχω εγώ είναι μια χαρά, πιάνει όπως έπιανε πριν, από βενζινάδικο την είχα αγοράσει να φανταστείς, 5 ? ευρώ, κάτι τέτοιο, πιο stubby από αυτήν που δείχνεις:

antenna.jpg

Το δικό μου αμάξι ερχόταν με φιμέ κρύσταλλα στα πίσω παράθυρα κ παρμπρίζ, είναι τέρμα κατράμι, μπροστά δεν έχω βάλει φιμέ, έχει αυτό το πολύ ελαφρύ που έχουν τα τελευταία αυτοκίνητα, εδώ είναι μεσημέρι με ντάλα ήλιο:

wheel_side1_zps437f534d.jpg

Εγώ θα ήθελα να έβαζα φιμέ κ μπροστά κυρίως για τον ήλιο γιατί λόγω δέρματος το καλοκαίρι καίγομαι για πλάκα, αλλά αυτό που με κολλάει είναι οι πινακίδες στην κλήση.

Το edition κ το cupra είναι τα παιχνιδάκια μας, έτσι όπως αράζουμε λέμε με ποιό να πάμε βόλτα σήμερα κ διαλέγουμε. Μιας κ δεν έχουν καμία σοβαρή διαφορά στο γκάζι σε συνηθισμένες συνθήκες βόλτας συνήθως το πάμε εναλλάξ. Το πολάκι πάντως είναι τοπ για την κίνηση, άνετο, μαλακό κ undercover.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω στη φωτό που έβαλε η queen με τα πίσω φιμέ, αυτή είναι παλιά φωτό από όταν είχε Revo περίπου 240 hp. Πλέον έχει και άλλα 50 που με ζορίζουν μέχρι να μιλήσουν τα κυβικά και το πολύ μεγαλύτερο turbo.

Link to comment
Share on other sites

Ειδες η Queen? Κρυσταλλα.. κ μενα δεν μου ειχαν δωσει ουτε πατακια οταν το πηρα. :lol:

Αυτο που λες ακουμε μοτερ ναι. Οταν σε καποια φαση κατι ειχε παθει το κασετοφωνο του αλλου αμαξιου που πουλησα οποτε δεν ειχα ηχο κ οποτε ακουγα την δικα μου μηχανη.. λαμπακι πανω απο το κεφαλι... λεω ααααα γι'αυτο οι γρηγοροι ειναι ολοι στο μουγγο. Αλλα εμενα μου αρεσει η δυνατη μουσικη στο αμαξι. Αλλα αληθεια μονο αν ειμαι μονη αλλιως δεν... 

https://www.youtube.com/watch?v=FCsJtl8cwkc

 

Μα τι πολο κ βλακειες. Εγω καθε μερα θα επαιρνα τα 370. Τις φορες που θα μου επαιρναν το διπλωμα απλα θα μπαινοβγαινα μεσα εξω στο γκαραζ :p Για να μη πεσει κ η μπαταρια βρε παιδι μου :)  Τωρα για μεσα στην πολη συγνωμη αλλα μονο σμαρτ. Αλλιως ολα τα αλλα μεγεθους γκολφ-πολο-κουπρα-Α3-εε ισως κ το σιροκο ισα ισα.. κτλ κ αυτα κανουν την δουλεια. Αμα ηταν πιο μεγαλο ενταξει οκ κ οταν λεω πιο μεγαλο εννοω πιο μακρυ.

Με το παλιο κ γω καπου καπου τις προσεχα τις λακουβες με το γκολφ δεν με νοιαζει κα-θο-λου. Αλλα επειδη ειναι σε αυτην την κατασταση ομως αλλιως ναι κ γω. Και ναι ωραια τα ταξιδια οταν οδηγας κ γουσταρεις το αμαξι σου αλλα ε :D κ λγες καγκουριες μεσα στην πολη δεν θες να κανεις? Οχι οταν εχει πολυ κινηση. Οταν εχει απο μετρια προς λιγα αμαξια στους δρομους και αυτο συνηθως ναι ειναι βραδυ καθημερινες. Τωρα αμα ειναι αδειοι οι δρομοι ε ειναι λιγο βαρετο γιατι δεν εχεις να χαζεψεις κ τιποτα.

Τα χιλιομετρα γιατι σε αγχωνουν και δεν θες να γραψεις πολλα? Αυτο το σκεφτονται αυτοι που θελουν να το πουλησουν σε καποια φαση. Εκτος! Αν σκεφτεσαι να το χαρισεις! :D κ θες να ειναι στην πιο αριστη κατασταση που μπορει να ειναι. κ υπαρχει κ το τριτο οτι μην χαλασει η μηχανη απο τα πολλα? Να κανω κ μια ερωτηση που ξερω κανοντας την ειναι πολυυυ πολυυυ βλακεια ερωτηση για εσας... δηλαδη το ξερω ηδη οποτε μην κρινετε. Πες οτι η μηχανη πεφτει οκ? Κ παιρνεις μια αλλη μηχανη. Πανε τα 370? δηλαδη αυτο που θελω να πω οταν καποιος κανει αυτο που δεν ξερω πως λεγεται για καρτα γραφικων θα σου ελεγα overclocking. Δηλαδη... τα αλογα τα παραπανω.... που μπαινουν? Στην μηχανη? Σε καποιο κιτ που κανει την μηχανη να βγαζει περισσοτερα? 'Η απλα ειναι μια μηχανη που βγαζει Χ αλογα. 500 ξερω γω κτλ. Πως λεμε θελω αυτο το συνολακι σε ροζ? Οποτε λες θελω αυτην την μηχανη με τα 500.

Μπαινω μες'το κλαμπ .. Νταμπ... 

πες πολυ για να μην υπαρχει αμφιβολια

Link to comment
Share on other sites

Τι ninja αλλαγή ονόματος ήταν αυτή? Με σκάλωσες.

Στα turbo, τα άλογα αυξάνονται συνήθως με την αύξηση την πίεσης της τουρμπίνας. Φυσικά, το μέγεθος της τουρμπίνας παίζει σημαντικό ρόλο. ΠΧ το δικό μου το 4άρι ήταν 150 από την μάνα του. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του έβαλε το full setup του s3, το οποίο βγάζει γλυρω στα 225. Μετα του έβαλε και ένα πρόγραμμα που του αύξησε την πίεση, με αποτέλεσμα να πάει στα260 περίπου..

 

Άρα αν αλλάξω μηχανή για κάποιο λόγο, και βάλω αυτή που έχει το 1.8Τ 20vt, θα πέσω στα 150 άλογα. Είναι αρκετά πιο περίπλοκο το όλο θέμα φυσικά. Αν ξέρεισ αγγλικά, και πραγματικά σε ενδιαφέρει, μπορείς να μπεις youtube και να ψάξεις tuning videos για VAG σε πρώτη φάση.

Edited by ΑνδρέαςΚ
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες πρεπει να ειναι γρηγορες κ το γκαζι σανιδα.

Κατι ψιλο καταλαβα απο αυτα. Λιγο με το συμπερασμα σου χαθηκα εκει στο αρα.. κ το διαβασα κανα 2 φορες.. κρατω τις επιφυλαεις μου. Στο utube που εβαλα tuning VAG εχει σαν car shows κ εχει κατι α-μα-ξα-ρες! 

https://www.youtube.com/watch?v=Xwlb3tZu3gs   στο 2:38 εχει ενα κ για σενα

VAG performance tuning guarantees maximum power and fuel efficiency for your Volkswagen or Audi while keeping within the safety limits specified by the manufacturer

Link to comment
Share on other sites

Αμα θελεις να βαλεις πανω απο 300-320 αλογα,συνηθως αγοραζεις μια "ειδικη" βαλιτσσ,και τα τοποθετεις συο πορτ μπαγκαζ,η στα πισω καθισματα.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ λεω κ γω! Πως κ δεν εχει εμφανιστει τοσες μερες. Να πας στην υποκατηγορια σου με τα πασατ τα ασχημα τα χοντρα.

 

Νομιζω καταλαβα. Θα πεσεις στα 150 γιατι το 1.8 εχει 150. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Έτσι βγαίνει από το εργοστάσιο. Υπήρχε και μία έκδοση του golf 4 1.8Τ με 180 άλογα από το εργοστάσιο, αλλα δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, London3 said:

Μα τι πολο κ βλακειες. Εγω καθε μερα θα επαιρνα τα 370. Τις φορες που θα μου επαιρναν το διπλωμα απλα θα μπαινοβγαινα μεσα εξω στο γκαραζ :p (...)

(...) Και ναι ωραια τα ταξιδια οταν οδηγας κ γουσταρεις το αμαξι σου αλλα ε :D κ λγες καγκουριες μεσα στην πολη δεν θες να κανεις? Οχι οταν εχει πολυ κινηση. Οταν εχει απο μετρια προς λιγα αμαξια στους δρομους και αυτο συνηθως ναι ειναι βραδυ καθημερινες. Τωρα αμα ειναι αδειοι οι δρομοι ε ειναι λιγο βαρετο γιατι δεν εχεις να χαζεψεις κ τιποτα.

Τα χιλιομετρα γιατι σε αγχωνουν και δεν θες να γραψεις πολλα? Αυτο το σκεφτονται αυτοι που θελουν να το πουλησουν σε καποια φαση. Εκτος! Αν σκεφτεσαι να το χαρισεις! :D κ θες να ειναι στην πιο αριστη κατασταση που μπορει να ειναι. κ υπαρχει κ το τριτο οτι μην χαλασει η μηχανη απο τα πολλα? Να κανω κ μια ερωτηση που ξερω κανοντας την ειναι πολυυυ πολυυυ βλακεια ερωτηση για εσας... δηλαδη το ξερω ηδη οποτε μην κρινετε. Πες οτι η μηχανη πεφτει οκ? Κ παιρνεις μια αλλη μηχανη. Πανε τα 370? δηλαδη αυτο που θελω να πω οταν καποιος κανει αυτο που δεν ξερω πως λεγεται για καρτα γραφικων θα σου ελεγα overclocking. Δηλαδη... τα αλογα τα παραπανω.... που μπαινουν? Στην μηχανη? Σε καποιο κιτ που κανει την μηχανη να βγαζει περισσοτερα? 'Η απλα ειναι μια μηχανη που βγαζει Χ αλογα. 500 ξερω γω κτλ. Πως λεμε θελω αυτο το συνολακι σε ροζ? Οποτε λες θελω αυτην την μηχανη με τα 500.

Έτσι σου λέω έκανα στην αρχή το έπαιρνα, με τα 230 βέβαια μαμά, για να πάω μέχρι το περίπτερο που είναι 10 λεπτά με τα πόδια. Μου κράτησε 2 χρόνια η κ@υλα μετά άρχισα να αραιώνω. Πέρασε και ένας 3ος χρόνος που πλέον είχα συνηθίσει για τα καλά και δεν μου έκανε καμία εντύπωση και περίμενα υπομονετικά να πλησιάσει το τέλος της 4ετούς εγγύησης. Οπότε περίπου 10 μήνες πριν λήξει λέω δεν μπορώ να περιμένω άλλο δε γίνεται να είμαι τόσο γκαντέμης ρε φίλε θα του το βάλω το πρόγραμμα (μπράβο κάτι σαν overclocking δηλαδή επαναπρογραμματισμός να πιέζεις το μοτέρ να παράγει περισσότερο έργο, μέσω διαφόρων παραμέτρων μία εκ των οποίων η πίεση στα turbάτα μοτέρ που είπε ο Ανδρέας - τα μοτέρ όπως και οι κάρτες γραφικών που είπες, δεν είναι σχεδιασμένα να αντέχουν οριακά την αρχική ρύθμιση, έχουν περιθώρια αλλά βέβαια σημασία έχει να ξέρεις ποια είναι αυτά), επέλεξα λοιπόν ένα πρόγραμμα που είχα ακούσει καλά λόγια για το συγκεκριμένο μοτέρ και με βόλευε κιόλας και το βαλα, κότσαρα και μια εισαγωγή να αναπνεύσει λίγο καλύτερα πήγαμε 320, βάλαμε και καλύτερη σκάστρα πριν σκιστεί στα δύο η παλιά και γειά σας. Στο σημείο εκείνο το ξαναλάτρεψα, πάλι κάθε μέρα έξω έφευγαν τα 50άρικα απ' το παράθυρο. Μείναμε έτσι άλλα 3 χρόνια, οπότε ξανάφυγε η κ@υλα άρχισα να νομίζω ότι έτσι το πήρα. Αμέσως μετά μπήκαν καλύτερα λάστιχα, ανάρτηση και φρένα και μπορει αυτά να μην έδωσαν κι άλλη δύναμη αλλά ξανακόλλησα πάλι λίγο με το αμάξι. Ωσπου φτάσαμε τέλος 2015 και μπήκαν όλα τα υπόλοιπα, εξάτμιση, intercooler που λέγαμε παραπάνω (με το video που σου δειξα), μετά καλύτερη αντλία καυσίμου (υψηλής πίεσης) αυτά όπως και η σκάστρα πιό πάνω κάποια στιγμή που θα θες να ασχοληθείς μπορείς να τα ψάξεις τι είναι και τι κάνουν, και βέβαια όλα αυτά με καινούργιο πρόγραμμα που να τα εκμεταλλεύται, πες ότι έχεις μια κάρτα γραφικών και της καρφώνεις πάνω μια ψύκτρα τέρας ή μια υδρόψυξη, τι να την κάνεις αν δεν πιέσεις κι άλλο την κάρτα, αν δεν την ρυθμίσεις να δουλεύει περισσότερο. Όλα όσα κάνεις σε επίπεδο hardware, θες και ένα software να τα εκμεταλλευτεί, για να βγάλει παραπάνω δύναμη. Στα λέω χοντρικά. Οπότε με όλα αυτά το ξαναλάτρεψα το αμάξι, πάλι συνέχεια έξω, απλά αυτή τη φορά κούλαρα πιό εύκολα, τώρα είμαι σε φάση που δεν νιώθω την ανάγκη να πηγαίνω συνέχεια μ' αυτό, και προτιμώ το πολάκι για τις απλές καθημερινές διαδρομές. Για βόλτες τα βράδια όμως εννοείται θα πάρω το γρήγορο. Έτσι είναι η βελτίωση, στην αρχή πορώνεσαι και σου περνάει, μέχρι να ξανακάνεις κάτι και να πορωθείς και πάλι, και ξανά μανά, μέχρι να βαρεθείς οριστικά και να πας σε καλύτερο αμάξι, και ξαναρχίσεις, τουλάχιστον πριν την κρίση που ήταν και οι συνθήκες καλύτερες. Μέχρι να σου περάσει το μικρόβιο της βελτίωσης που μιλώντας για τον εαυτό μου ακόμα καλά κρατεί. :good:

Δεν το πουλάω ακόμη, και να ήθελα όχι πως θα έβγαζε και πολλά λόγω κυβικών. Παίζει να το κρατήσω αρκετά ακόμη χρόνια οπότε προτιμώ τα καθημερινά ανούσια χιλιομετρα εντός πόλης με 30 στην κίνηση να τα γλιτώνω. Σου είπα δεν μου λέει τίποτα να το παίρνω για τέτοιες διαδρομές, μου χει φύγει αυτή η πόρωση, χίλιες φορές το πολάκι. Το γρήγορο για την κ@υλα μας τα βράδια και για ταξίδι λόγω μεγαλύτερων χώρων και για να μην μένω πίσω από κανένα μ@λ@κ@ φορτηγατζή και τα ντουμάνια του και να σε πηγαίνει και καρότσι, κατέβασμα, το πόδι στο πάτωμα και απομακρύνεται από το πλάνο με συνοπτικές διαδικασίες. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Message received.

Τα καταλαβα ο-λα! Επισης γυρω στο 2018 σε κοβω να πετας και το αντιλιακο απο το παραθυρο αστα διαλα πια κ συ κ να βαζεις φιμε κ μετα παλι " κατέβασμα, το πόδι στο πάτωμα και απομακρύνεται από το πλάνο με συνοπτικές διαδικασίες " :D:D:D

Παντως μπραβο σε ολους που τα φτιαχνετε επειδη σας αρεσει κ οχι για μοστρα. Απλα ξερεις δεν καταλαβα ποτε αυτο που καποιοι τα αγαπανε κ τα προσεχουν τοσο που βασικα δεν βγαινει καν απο το γκαραζ. Κ καθεται εκει γυαλισμενο τελειο και all systems go και τιποτις.... εκει. Ειναι σαν οταν παιρνεις κινητο κ δεν του βγαζεις την ζελατινα απο την οθονη. Ειναι σαν οταν παιρνεις καναπε κ κανεις δεν γνωριζει το κανονικο του χρωμα και υφασμα γιατι εχεις παντα απο πανω ριχταρι. Ειναι σαν να τρως μακαρονια και να μην βαζεις κιμα!

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , London3 said:

Μμμμμ λεω κ γω! Πως κ δεν εχει εμφανιστει τοσες μερες. Να πας στην υποκατηγορια σου με τα πασατ τα ασχημα τα χοντρα.

 

Νομιζω καταλαβα. Θα πεσεις στα 150 γιατι το 1.8 εχει 150. 

Φροντισε να το φτιαξεις συντομα το Golf,γιατι πλησιαζει το καρναβαλι της πατρας.

Τετοια υπερπαραγωγη που σκεφτεσαι να κανεις,δεν μπορει να λειπει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε νομιζω μεχρι τοτε εχω λιγο χρονο βρε παιδι. Αληθεια ως νικητης των τελευταιων 10χρονων θα μου δωσεις εσυ το βραβειο ή τα αναλαμβανει ο Δημαρχος αυτα? 

Γιατι φυσικα κ γω για την πρωτια θα παω κ τιποτα λιγοτερο.

 

Α! κ σου βρηκα λυση μεχρι να βρεις χορηγο.

Πασατ κ βενζινη απο τα Lidl φιλε... εγγυηση

sign-fuel-station-lidl-supermarket-board

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.