Jump to content
takpanos

TIGUAN II ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Recommended Posts

Έπρεπε να το έχει αυτό με το δεξί καθρέπτη είναι απαραίτητο. Πως να τους κυνηγήσουμε; Λυπάμαι γιατί είναι κάτι που το χρειάζομαι κάθε μέρα τουλάχιστον μία φορά. 

Καταρχην με μια επικοινωνια ή ενα email για το τι προτειθεται να κανει η εταιρια γι αυτη τη παραλειψη-αποπροσανατολισμο
Link to comment
Share on other sites

Βοηθηστε λιγο. Τι ειναι αυτο που λετε με τον Καθρεπτη??? Τι πεφτει και δεν πεφτει?


Θεωρητικά υπάρχει ρύθμιση που όταν την ενεργοποιήσεις και βάλεις όπισθεν στο αμάξι ο καθρέφτης ο δεξης κατεβαίνει σε μια θέση όπου το έχεις ρυθμίσει για να παρκάρεις χωρίς να βρεις πεζοδρόμιο πχ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites



Θεωρητικά υπάρχει ρύθμιση που όταν την ενεργοποιήσεις και βάλεις όπισθεν στο αμάξι ο καθρέφτης ο δεξης κατεβαίνει σε μια θέση όπου το έχεις ρυθμίσει για να παρκάρεις χωρίς να βρεις πεζοδρόμιο πχ


Sent from my iPhone using Tapatalk


Εγώ να προσθέσω πως υπάρχει μια ρύθμιση στο multimedia center όπου λέει ταυτόχρονη ρύθμιση καθρεφτών. Δεν έχω καταλάβει ποτέ τι κάνει. Πάντως δεν τους ρυθμίσει ταυτόχρονα. Έχει κανείς ιδέα; τώρα την ονομασία δεν την θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω είναι μαζί με τους υαλοκαθαριστήρες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites



Εγώ να προσθέσω πως υπάρχει μια ρύθμιση στο multimedia center όπου λέει ταυτόχρονη ρύθμιση καθρεφτών. Δεν έχω καταλάβει ποτέ τι κάνει. Πάντως δεν τους ρυθμίσει ταυτόχρονα. Έχει κανείς ιδέα; τώρα την ονομασία δεν την θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω είναι μαζί με τους υαλοκαθαριστήρες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτη η ρυθμιση ειναι:οταν ρυθμιζεις του οδηγου αντιστοιχα ρυθμιζεται και του συνοδηγου. Δλδ οταν κανεις προς τα μεσα του οδηγου τοτε κανει προς τα μεσα του συνοδηγου, οταν σηκωνεις του οδηγου σηκωνεται και του συνοδηγου.
Αρα για να διορθωσεις μονο του συνοδηγου ρυθμιζεις μονο αυτον αφου με του οδηγου ρυθμιζεται μαζι και ο συνοδηγος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, takpanos said:


Αυτη η ρυθμιση ειναι:οταν ρυθμιζεις του οδηγου αντιστοιχα ρυθμιζεται και του συνοδηγου. Δλδ οταν κανεις προς τα μεσα του οδηγου τοτε κανει προς τα μεσα του συνοδηγου, οταν σηκωνεις του οδηγου σηκωνεται και του συνοδηγου.
Αρα για να διορθωσεις μονο του συνοδηγου ρυθμιζεις μονο αυτον αφου με του οδηγου ρυθμιζεται μαζι και ο συνοδηγος

Τι να πω... νομίζω δεν είχε δουλέψε θα το δοκιμάσω ξανά.

Κάτι άλλο παιδιά που το είδα και εντυπωστιάστηκα και με έσωσε απο σίγουρο γραντζουνισμα/σπασιμο. Προχθές πηγα να παρκάρω και μιλούσα και στο τηλέφωνο (το αναφέρω γιατι ήμουν αφηρημένος). Είχα συγκεντρωθεί στον ήχο του παρκαρισματος ο οποίος να σημειώσω ειναι διαφορετικός απο αυτόν που είχα στο παλιό μου astra G. Έτσι ενώ είχα φτάσει οριακά δεν το κατάλαβα (για όπισθεν μιλάω) και θα το "μπουμπουναγα".

Ε και παιδιά μου τραβάει ένα χειρόφρενο και με βεντούζωσε στον δρόμο. κοιτάω την οθόνη και είχαν κοκκινήσει όλα!!!!

Εξαιρετικό το συστημα!!!!!! Αυτό που ήθελα να πω ειναι πως δεν είναι μονο το front assist που σε φρενάρει - επομένως δεν φρενάρει μονο απο το VW σήμα μας μπροστα. Οι αισθητήρες γύρω γύρω κάνουν δουλίτσα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Θα το δοκιμάσω αυτό που λες και αν ισχύει και δεν ήταν τυχαίο είναι εξαιρετικό! Μήπως κόντευες να βρεις και στον μπροστινό γι'αυτό δούλεψε το front assist ; 

 

Πήρα από το ebay αυτό http://www.ebay.com/itm/361776865680?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT  με 8 Ευρώ για το πορτ μπαγκάζ και ταιριάζει ακριβώς στο tiguan. Είναι πολύ καλής ποιότητας και το συστήνω !!!  Ήρθε σε μια εβδομάδα από Αγγλία 

Edited by Nrgakos3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Θα το δοκιμάσω αυτό που λες και αν ισχύει και δεν ήταν τυχαίο είναι εξαιρετικό! Μήπως κόντευες να βρεις και στον μπροστινό γι'αυτό δούλεψε το front assist ; 
 
Πήρα από το ebay αυτό http://www.ebay.com/itm/361776865680?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT  με 8 Ευρώ για το πορτ μπαγκάζ και ταιριάζει ακριβώς στο tiguan. Είναι πολύ καλής ποιότητας και το συστήνω !!!  Ήρθε σε μια εβδομάδα από Αγγλία 


Όχι όχι σίγουρα μόνο πίσω!!! Είχα μείνει *μη επιτρεπόμενη λέξη* και γελούσα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , Nikwlis said:

 


Όχι όχι σίγουρα μόνο πίσω!!! Είχα μείνει *μη επιτρεπόμενη λέξη* και γελούσα


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πίσω είχες αμάξι ή τοίχο; Το ίδιο ισχύει και για μπροστά; 

Link to comment
Share on other sites

Πίσω είχες αμάξι ή τοίχο; Το ίδιο ισχύει και για μπροστά; 


Πίσω αμάξι και μπροστά αμάξι. Κατέβηκα να δω που είχε σταματήσει και είχα περίπου 10cm απόσταση. Λίγο ακόμα και θα φιλιόμασταν


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2017 at 0:15 ΜΜ, Nikwlis said:

Hi Nikos,

We haven’t had chance to measure that year vehicle up yet I’m afraid.

 

We haven’t got anything lined up in the next couple of months, send us an email in a few months and we should have a more accurate answer for you.

 

Many thanks,

 

 

 

Carshades.

 

Hi,

 

 

 

 

We haven’t had chance to measure that vehicle up yet I’m afraid and we haven’t got anything lined up over the next couple of months.

Give us an email in a few months time and we should be able to give you a more accurate answer.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για κάλυμμα χώρου αποσκευών ποιος είναι ο σωστός κωδικός ώστε να μπαίνει στην κάτω θέση:

5ΝΑ061161Α:  http://shop.ahw-shop.de/original-vw-tiguan-kofferraumschale-gepaeckraumschale-5na061161a-basis-ladeboden?c=6856

(Η μετάφραση google chrome λέει  για οχήματα με δάπεδο βασικού φορτίου / κάτω πάτωμα φόρτωσης - Μήκος x Πλάτος: 840 x 1050 mm )

 

ή 5ΝΑ061161:  http://shop.ahw-shop.de/original-vw-tiguan-kofferraumschale-gepaeckraumschale-5na061161-variabler-ladeboden?c=6856

(η μετάφραση google chrome λέει :  Χρήση στην άνω θέση του δαπέδου φορτώσεως -   για οχήματα με μεταβλητό φορτίο επιφάνειας (ανώτερη θέση) - Μήκος x Πλάτος: 845 x 1055 mm)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν θα σου είναι σωστό αλλά πιο πιθανό είναι το μικρότερο σε  διάσταση να είναι για κάτω.  @thpap

Εγώ το έκοψα για να το βάλω το γνήσιο από καρέντα που πήρα. Δε μου είπαν ποτέ αν υπάρχουν δύο τύποι, νόμιζα ότι είναι ο ίδιος χώρος πάνω κάτω. Πάντως έχει προσαρμοστεί τέλεια. Εύκολα και γρήγορα κόπηκε λίγο πίσω δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες ειδα οτι η Shell εφερε στην Ελλαδα το AD blue 4.7 λιτρα με 8 ευρω και κατι μαζι με στομιο. Εχει δοκιμασει κανεις μονος του να βαλει??

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Patroklos said:

Χτες ειδα οτι η Shell εφερε στην Ελλαδα το AD blue 4.7 λιτρα με 8 ευρω και κατι μαζι με στομιο. Εχει δοκιμασει κανεις μονος του να βαλει??

Αν δεν εχεις ξαναβαλει μη δοκιμασεις.Εχει ειδικο τροπο και πρεπει να βαλεις οσο σου γραφει στην οθονη σου.Σου αναφερει min-max.Επισης νομιζω στο γραφει και στο βιβλιο οτι ειναι επικυνδυνο για ματια-χερια,χρωμα αυτοκινητου

Link to comment
Share on other sites

Μου λέει 5 λίτρα άρα είμαι οκ. Αλλα ψάχνοντας είδα ότι πρέπει το shell έχει Iso 22241 ενώ το original 22241-1 που διάβασα ότι είναι καλύτερο και καθαροτερο. Ευκολο είναι με το κιτ της Vw θα βάλω και γαντια. Στην αντιπροσωπία θα χρεώνουν βαπορισιο το Ad Blue.

Παρακατω τι επαθε ενας με Touareg.

 

'' Just paid 500 dollars to have ad blue tank pumped out and replace fluid with VW adblue. I recently purchased DEF 22241 fluid at my local parts supplier and filled my tank (about 10 litres). All was fine, but after 2 days the warning message" please add Adblue, no restart in 750 km". My tank was full, but the message kept counting down...700km,650km...and MIL indicator came on...So I went to dealer...they were doubtful at first, but nothing else worked but to drain flush and refill the system. Car is fine again...500 bucks later.
Seems like Not all DEF fluids are of equal quality. Brand I purchased was ISO 22241 compliant, but Adblue is ISO 22241-1 compliant. Difference is the quality of Adblue.
Hopefully I can save somebody the trouble...since Bulk Adblue from the dealer is equal in price. ''

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Patroklos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι και ενημέρωσε μας..θα πάρω να μάθω και εγώ λίγο αργότερα και θα ενημερώσω επίσης. Προς το παρόν θέλω 6500 χλμ για adblue. Ωραίο το πετρέλαιο αλλά με 1,3 μόνο οικονομικό δε το λες. Τέλος ωραία εγώ πάω με eco για λιγότερη κατανάλωση αλλά ένα 30% θες και λίγο να κινηθείς πιο γρήγορα οπότε παίρνω το 9ακι μου..όταν μπει η γυναίκα μου όμως το 10ακι είναι σιγουράκι. Την υγεία μας να έχουμε και καλό σκ σε όλους! 

Σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφίες με φιμέ. Stay tuned! 

Link to comment
Share on other sites

''Υπάρχουν στιγμές στην εκκίνηση που αν δεν βάλεις ικανή ποσότητα δύναμης στο δεξί σου πόδι, θα σου σβήσει.''  λέει το τεστ για το 1,6 tdi εδώ.

Σας έχει τύχει αυτό ποτέ; 

Link to comment
Share on other sites


Μετά έστρωσε το αμάξι ή έστρωσε οδηγός.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ισχύει ο οδηγός έστρωσε. Κι εγώ μια από τα ίδια


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τα πρώτα 1000 χλμ μου έσβησε αρκετές φορές. 

Τώρα που φτάνω τα 2000 χλμ είναι καλύτερα. 

Πρώτη αλλαγή λαδιών στα πόσα χλμ κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου!

Έχω παραγγείλει το 1,6 tdi και περιμένω με ανυπομονησία. 

Το κακό είναι ότι για να βάλεις έξτρα όπως ηλιοροφή κτλ θα ερχόταν μετά από 4 μήνες. Ενώ χωρίς αυτά, μου είπαν ότι σε ένα μήνα θα το έχω. Δηλαδή σε 15-20 μέρες από σήμερα.

Ήδη με ενημέρωσαν πριν μια βδομάδα ότι είναι φορτωμένο στο καράβι.

Αυτό που με έκανε να το διαλέξω είναι ότι έχει άπλετους χώρους, τρομερή άνεση και θήκες, και ένα πολύ όμορφο εσωτερικό που μου θυμίζει ανώτερης κατηγορίας αυτοκίνητα.

Οδηγικές απαιτήσεις δεν υπάρχουν, πάνω κάτω ίδιος μου φάνηκε ο ανταγωνισμός στην οδήγηση με ένα κλικ καλύτερο το Qashqai. Αλλά οι χώροι και το φινίρισμα του tiguan δεν παίζονται,.

Μου φάνηκε αρκετά εργονομικό και ένας ακόμα λόγος που το διάλεξα, είναι ότι τραβάει 2 τόνους!!!! 

Είμαι κάτοχος τροχόσπιτου και η έλξη είναι πολύ σημαντική για μένα.

Από εκεί και πέρα, περιμένουμε το πότε θα έρθει γιατί εντυπώσεις με test drive δε μπορούν να είναι πλήρεις. 

Το χρώμα του θα είναι μαύρο.

 

Ευχαριστώ για τη διαμονή και εύχομαι να ανταλλάζουμε συχνά απόψεις και συμβουλές

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

χθες εκανα το test drive το 1.6 tdi και μου εδωσε την αισθηση οτι ο κινητηρας δεν τραβαει και τοσο καλο οσο περιμενα (λογω της μεγαλης του ροπης). Το αμαξι που οδηγω ειναι golf v tsi 140 αλογα και σκεφτομαι να παρω για οικογενειακο το tiguan. Ωστοσο, με ολη την οικογενεια μεσα στο αμαξι (2 ενηλικες, 2 μωρα,  καθισματακια και καροτσι διπλο) εχω αμφιβολιες κατα ποσο ο κινητηρας θα μπορει να κινηθει αξιοπρεπως. Θα ηθελα τις γνωμες αυτων που ηδη εχουν το αμαξι με τον κινητηρα 1.6tdi.

ευχαριστω

 

υ.γ.  αυτο με την πρωτη ταχυτητα το διαπιστωσα και εγω. Πρεπει να τη γεμισεις πανω απο 2000 στροφες για να μην κρεμασει μετα ο κινητηρας στη δευτερα. ........

Edited by akismei
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.