Jump to content
GERASIMOS28

Συστημα Start-Stop

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά και καλή χρονιά!! Έχω εδώ και περίπου 5 μήνες το 1000άρι(110 ps) και ήθελα να ρωτήσω για το start-stop.. Αυξάνει την φθορά του κινητήρα και της μπαταρίας?? Και γενικά αξίζει να το χρησιμοποιώ??

Ευχαριστώ Πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Να το χρησιμοποιεις ναι. Δεν ξερω αν αξανει τη φθορα αλλα κανεις καποια οικονομια ειδικα σε κινηση. Αν δε βρισκεις κινηση μπορεις να το απενεργοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Το start-stop αξίζει αρκετά και κάνεις οικονομία καυσίμου. Απλά πρέπει να μάθεις να το χρησιμοποιείς, και όχι με το πρώτο σταμάτημα σε ένα stop να αφήνεις το αυτοκίνητο να σβήσει, όπως κάνουν πολλοί το οποίο είναι λάθος. Προσωπικά έχω μάθει στις διαδρομές που κινούμαι τα φανάρια και πόσο εκείνα κρατάνε οπότε αναλόγως πράττω με το start-stop, αν είναι μεγάλο δηλαδή αφήνω το αυτοκίνητο να σβήσει αν είναι μικρό τότε πατάω το κουμπί και δεν σβήνει καν. Το βράδυ επίσης ή όταν έχω ανοιχτό κλιματισμό δεν το αφήνω να σβήσει για να μην ξεζουμίσω την μπαταρία με τα φώτα και όλα τα ηλεκτρικά που δουλεύουν. Γενικά θεωρώ ότι με υπερβολική και άσκοπη χρήση σε μακροχρόνιο διάστημα προκαλεί φθορές σε μπαταρία και κινητήρα αφού αναβοσβήνεις το αυτοκίνητο συνεχώς, αλλά με συνετή και σωστή χρήση τότε κάνεις οικονομία και χρησιμοποιείς το σύστημα για τον σκοπό που έχει δημιουργηθεί! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , j_kalai said:

Έχω μια απορία.

Μπορεί να απενεργοποιηθεί και όποτε χρειαστεί ( π.χ για πωληση) να ξανα ενεργοποιηθεί? 

Να απενεργοποιηθεί εντελώς είμαι 99% σίγουρος πως δεν γίνεται, εκτός και αν υπάρχει κάποια επιλογή με VCDS. Αυτό που κάνω εγώ μόλις μπω στο αυτοκίνητο και το βάλω μπροστά να φύγω, αν δεν θέλω να ενεργοποιηθεί το start-stop απλά πατάω το κουμπί του και δεν λειτουργεί, μέχρι να ξανασβήσω το αυτοκίνητο από τον διακόπτη. Με λίγα λόγια αν δεν θέλεις να σβήνει καθόλου το αυτοκίνητο με το start-stop απλά πατάς το κουμπί όταν ξεκινάς και δεν το σκέφτεσαι καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2017 at 4:31 ΜΜ, Petros K said:

Το start-stop αξίζει αρκετά και κάνεις οικονομία καυσίμου. Απλά πρέπει να μάθεις να το χρησιμοποιείς, και όχι με το πρώτο σταμάτημα σε ένα stop να αφήνεις το αυτοκίνητο να σβήσει, όπως κάνουν πολλοί το οποίο είναι λάθος. Προσωπικά έχω μάθει στις διαδρομές που κινούμαι τα φανάρια και πόσο εκείνα κρατάνε οπότε αναλόγως πράττω με το start-stop, αν είναι μεγάλο δηλαδή αφήνω το αυτοκίνητο να σβήσει αν είναι μικρό τότε πατάω το κουμπί και δεν σβήνει καν. Το βράδυ επίσης ή όταν έχω ανοιχτό κλιματισμό δεν το αφήνω να σβήσει για να μην ξεζουμίσω την μπαταρία με τα φώτα και όλα τα ηλεκτρικά που δουλεύουν. Γενικά θεωρώ ότι με υπερβολική και άσκοπη χρήση σε μακροχρόνιο διάστημα προκαλεί φθορές σε μπαταρία και κινητήρα αφού αναβοσβήνεις το αυτοκίνητο συνεχώς, αλλά με συνετή και σωστή χρήση τότε κάνεις οικονομία και χρησιμοποιείς το σύστημα για τον σκοπό που έχει δημιουργηθεί! 

ναι καταλαβαινω τι λες.. και γω ξερω περιπου ποσο κρατανε τα φαναρια γιατι οι περισσοτερες διαδρομες που κανω ειναι στανταρ..απλα ειχα διαβασει και ειχα ακουσει οτι φθειρεται περισσοτερο.. οπως και να χει ευχαριστω!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβαινω τι λες.. και γω ξερω περιπου ποσο κρατανε τα φαναρια γιατι οι περισσοτερες διαδρομες που κανω ειναι στανταρ..απλα ειχα διαβασει και ειχα ακουσει οτι φθειρεται περισσοτερο.. οπως και να χει ευχαριστω!!

Κοίταξε φίλε μου, είναι αλήθεια ότι όντως φθειρονται παραπάνω, όμως είναι σχεδιασμένα για να αντέχουν στην επιπλέον φθορά. Εγώ προτείνω να το χρησιμοποιείς με φειδώ, όπως σου περιέγραψε ο φίλος Πέτρος πιο πάνω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί μόνιμα; Και επίσης με τη θέληση μας να λειτουργεί πάλι. Επειδή οδηγώ ένα Panda 1.3 diesel και έχει κουμπί που με το πάτημα ή όχι κάνει δουλειά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

μέσω vcds βρες ένα μέλος που να είναι κοντά στην πόλη σου να σου το κάνει δεν είναι τπτ άμα το έχει δουλέψει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.