Jump to content
max

Γυαλιστικό-προστατευτικό ταμπλό

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες,

μιας και το καλοκαίρι είναι προ των πυλών και τα αμάξια μας έχουν να φάνε αρκετό ήλιο, θα ήθελα την γνώμη σας για το αν είναι καλό να χρησιμοποιούμε τα διάφορα γυαλιστικά-προστατευτικά σπρέυ για το ταμπλό, τα πλαστικά των πορτών κτλ που κυκλοφορούν στο εμπόριο ή είναι καλύτερα να τα αποφεύγουμε. Μέχρι στιγμής δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο προϊόν συστηματικά και δεν έχω παρατηρήσει ιδιαίτερες φθορές ή τριγμούς. Αν έχετε να προτείνετε κάποιο προϊόν που έχετε χρησιμοποιήσει και αποδεδειγμένα είδατε αποτέλεσματα, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Meguairs natural shine δοκιμασε το.

81ckHJvzYTL._SL1500_.jpg

 

Αν σου αρέσει πολύ γυαλάδα (εμένα όχι) δες το Supreme Shine.

Πάνω από 9 χρόνια τα εμπιστεύομαι σε 4 αυτοκίνητα (Mercedes και VAG) με εξαιρετικό αποτέλεσμα, χωρίς τις φθορές και υφή των φτηνών σπρέυ κλπ.
Συμπληρωματικά ανάμεσα στις εφαρμογές, υπάρχουν και μαντηλάκια αντίστοιχα για πιο γρήγορη χρήση.

144d09c0-f95c-4438-93de-6cfa6743780d_1.1

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το armoral τι λες Νίκο? Εγώ αυτά χρησιμοποιώ e21757e2992821bfc72bd836db8057d5.png62057049d5d576c95366fcbd24c30ea2.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια δοκιμη αυτα που λεω και θα μου πεις εσυ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν γυαλίζει πολύ δεν θα μου αρέσει. Αυτό παντός που βάζω δεν γυαλίζει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μετά από πολλά γυαλίστηκα (από w5 μέχρι και meguiars) και διάφορα ''πειράματα''   κατέληξα στο ότι το ιδανικότερο προϊόν για καθάρισμα του εσωτερικού είναι ..το νεράκι του θεού μαζί με ένα πανάκι μικροινών  και σε περίπτωση που υπάρχει κάποια επίμονη  βρωμιά  σκόνη σε κάποιο πλαστικό ή και το ταμπλό με *έναν ατμοκαθαριστή  και πανάκι   μικροινών φεύγει πολύ εύκολα .  Στην χειρότερη να χρησιμοποιήσω ένα μείγμα από σαμπουάν και νερου(ναι σαμπουάν και μάλιστα proderm ) -σε καμία περίπτωση ava -  μέσα σε ένα ψεκαστίρι ,κάνει φοβερή δουλειά και στο τέλος μυρίζει και ωραία το εσωτερικό

Τώρα αν σε ενδιαφέρει η προστασία και μόνο... τι να σε πω χρησιμοποιείσε κάποιο από τα προϊόντα παραπάνω  δηλαδή είτε meguiars είτε 3m  armor all ή sonax (υπάρχουν και άλλα πολύ καλύτερα προϊόντα αλλά δεν νομίζω να τα βρεις στην ελληνική αγορά) όλα καλά είναι πάνω κάτω την δουλειά τους την κάνουν ......γνώμη μου είναι ότι τα πλαστικά των αυτοκινήτων σήμερα και ειδικά της vw-audi-mercedes -bmw θα έλεγα πως είναι τέτοιας ποιότητας που δεν χρειάζονται κάποια ιδιαίτερη προστασία ....και μιλάω εγώ με golf mk4 όπου τα πλαστικά του είναι σαν καινούρια (με εξαίρεση τα soft touch στις χούφτα της κάθε πόρτας και της κονσόλας :p που τότε ήταν ας πούμε μία λάθος επιλογή από την εταιρία ) κανένα  όμως σκάσιμο στο ταμπλό ή γενικά φθορά στα πλαστικά ή τριξίματα σε σχέση με toyota  ίδιας χρονολογίας που χρειάζονται ιδιαίτερη προστασία για να διατηρηθούν ίδια 

*η χρήση του πρέπει να γίνεται πάντα με προσοχή διότι μπορεί να φέρει αντίθετα αποτελέσματα στο αυτοκίνητο....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.