Jump to content
nitzaki

Golf 4 - Μυρωδιά καμένου πλαστικού μέσα στην καμπίνα (Πιθανό Πρόβλημα Καλοριφέρ)

Recommended Posts

Καλησπέρα

Εδώ και αρκετό καιρό έχω έντονη μυρωδιά σαν καμένο πλαστικό όταν ανάβω το καλοριφέρ στο ζεστό ( ΜΟΝΟ ) . Τελευταία παρατήρησα να βγαίνουν από τους αεραγωγούς σφουγγαράκια . Πιθανολογώ ότι το πρόβλημα

είναι από κει. Φαντάζομαι πως πρέπει να αρχίσει το ξήλωμα σε ταμπλό για να φτάσω στο καλοριφέρ για να το εξακριβώσω. Παίζει μήπως να το γλιτώσω όλο αυτό ??? Γιατί και κόστος είναι και τα πλαστικά πολύ φοβάμαι πως θα αρχίσουν να τρίζουν !! Το αμάξι είναι GOLF 4 1.9 TDI .   " Εάν υπάρχει το ίδιο θέμα κάπου αλλού αναρτημένο, απλά παραπέμψτε με γιατί δεν το βρήκα"

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δε χαλιεσαι που κατι καιγεται και μπορει να γινει και μοιραιο 

και χαλιεσαι μην τριζει αν το φτιαξεις και αποφευγοντας τα χειροτερα και πληρωνονυας ενα κατοσταρικο ας πουμε?!??!

ελα παναγια μου! 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μέσα έγραψα μήπως και πάρω κάποια απάντηση..όχι για να ακούσω την εξυπνάδα σου. Αν μπορείς να βοηθήσεις καλώς. Ειδάλλως κρατά τους σχολιασμούς για πάρτη σου. Το κατοσταρικο εσένα μπορεί να σου περισσεύει αλλά εμένα όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία ..

 

1. Δεν ξεκινάς με κάτι απλό, άνοιξε το φίλτρο καμπίνας και δες αν έχει κάτι μέσα και προς την είσοδο του αέρα.

Πολύ πιθανό να έχει πρόβλημα από ψυγείο καλοριφέρ,φθορά στις μονώσεςι στα άκρα των σωληνώσεων μέχρι εβαπορέτα ή μοτέρ αέρα.

Ζεστό αέρα βγάζει κανονικά έτσι ? Σκύψε στα πόδια του συνοδηγού μυρίζει από εκεί ? Αν ναι είναι το μοτέρ και θα σου πω πως θα το βγάλεις.

Κάνει καθόλου θόρυβο σε κάθε μια από τις σκάλες ?

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα σε μάστορα πριν μου ξηλώσει το ταμπλό και έκανε τα εξης. : Άλλαξε εγκέφαλο θέρμανσης γιατί ήταν φουσκωμένο και ραγισμένο σε μια πλευρά. Έλεγξε εβαπορετες και ήταν όλα κομπλέ. Επίσης και φίλτρο καμπίνας. Το πρόβλημα παρέμεινε. Ο αέρας βγαίνει καυτός από το καλοριφέρ . Όταν δουλεύει στο κρύο και το κουνάω ελάχιστα προς το ζεστό εκεί ξεκινάει και το μαρτύριο με την μυρωδιά. Σήμερα μου είπε ότι πρέπει να ανοίξουμε τελικά για δούμε τι μπορεί να φταίει. Όσο για τον θόρυβο..έχω την εντύπωση ότι στην τέταρτη σκάλα ακούγεται λιγάκι ποιο έντονο. Χωρίς να είναι ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται το πρόβλημα βρέθηκε! Ευτυχώς δλδ γιατί όπως θα διαπιστώσετε και από τις φωτό το πρόβλημα ήταν πολύ σοβαρό. Το καλοριφέρ ήταν σπασμένο από τρακάρισμα προφανώς που δεν γνώριζα όταν πήρα το αυτοκίνητο. Σφουγγάρι κολλημένο πάνω στο ψυγείο καθώς και λάδια που κατά περίεργο τρόπο βρέθηκαν εκεί. Ολα μαζί κόστος 300 € . Αναλυτικα :120 € ταμπλό (ηλεκτρολόγος) , 80 € καλοριφέρ, 70 € ψυγειο , 30€ εργατικά το συνεργείο.

IMG_20171005_184826.jpg

IMG_20171005_184752.jpg

IMG_20171005_184053.jpg

IMG_20171005_184036.jpg

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , nitzaki said:

Εδώ μέσα έγραψα μήπως και πάρω κάποια απάντηση..όχι για να ακούσω την εξυπνάδα σου. Αν μπορείς να βοηθήσεις καλώς. Ειδάλλως κρατά τους σχολιασμούς για πάρτη σου. Το κατοσταρικο εσένα μπορεί να σου περισσεύει αλλά εμένα όχι. 

σε χαζες ερωτησεις χαζες απαντησεις θα παρεις!δεν εχω-ειχα καμια διαθεση να πουλησω εξυπναδα οπως ειπες.

αν κατσεις να διαβασεις τι μλκια μπορει να ακουσεις εδω θα καταλαβεις τι λεω.ενα αυτο

δευτερο.τα 100 ευρω δεν περισσευουν σε κανενα.ιδιο αυτοκινητο εχουμε αλλωστε.

τριτο.αποδειχτηκε πολυ σοβαρο το προβλημα τελικα.

τεταρτο.μηπως πληρωσες πολλα?120 για να σου βγαλουν το ταμπλο μονο η και κατι αλλο?

αυτα που εβαλες ειναι καινουρια η μεταχειρισμενα?

Link to comment
Share on other sites

120€ λύσιμο- δέσιμο , καλοριφέρ γνήσιο μεταχειρισμενο 80€ και ψυγείο καινούργιο 70€. Οι τιμές που βρήκα μου φάνηκαν αρκετά καλές αν κρίνεις ότι στην πόλη μου ήθελα σχεδόν 100-150 € πάνω ! Από Κιλκίς είμαι και το αυτοκίνητο βρίσκεται Δράμα! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι ευτυχώς!! Σήμερα θα πάρω το αυτοκίνητο και θα δω το αποτέλεσμα. Μου φαίνεται θα τα ξαναπούμε σύντομα πάλι γιατί είμαι σε γενική επισκευή και τα θεματακια είναι πολλά!!

Edited by nitzaki
Link to comment
Share on other sites

Και που λέτε σήμερα πήρα το αυτοκίνητο. Το καλοριφέρ δούλευε κανονικά...ζεστουλα είχε, δεν μύριζε καθόλου, αλλά..... Η ένταση του αέρα είναι σχεδόν αμελητέα ακόμη και στο τέρμα. Το μοτέρ ακούγεται κανονικά αλλά ο αέρας φαίνεται να παγιδεύεται μέσα στο καλοριφέρ. Ο επιλογέας δεν δουλεύει. Αέρα έχω μόνο μπροστά. Παράθυρα και πόδια ούτε καν. Και εδώ αρχίζει ο παπάς του μάστορα. Να οι ντιζες θέλουν ρυθμισμα.. δούλεψε το να στρώσουν και ένα κάρο π@π@ριες!! Επειδή αύριο βλέπω να παίζουμε ξύλο έχει κανείς καμιά ιδέα μήπως μπορεί να γίνει χωρίς ξηλωμα πάλι??

Link to comment
Share on other sites

ωχχχχχ αληθεια? oxi δεν μπορει.ζητα τα λεφτα σου πισω γρηγορα.

αγριεμενος κιολας.λογικα δεν εβαλε καν τις ντιζες.

καλη υπομονη...!

Edited by DubbeR_ChRoniS
Link to comment
Share on other sites

ο ναι καλυτερα να παει απο μια αντιπρωσωπεια και να ειναι απο πανω οπως κανω εγω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.