Jump to content
faniaros

Επιδόσεις TDI Στο Κρύο

Recommended Posts

Δεν νομίζω να είναι το πρατήριο γιατί από το ίδιο βάζω πάντα, εδώ κ δυόμισι χρόνια που το έχω. Μάλλον έχεις δίκιο, θα σταματήσω να το σκέφτομαι!

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2017 at 9:39 ΜΜ, faniaros said:

Παραθέτω ένα θέμα που με έχει απασχολήσει το τελευταίο διάστημα και θα ήθελα τις γνώμες / γνώσεις σας επί αυτού. 

 

Λοιπόν, διανύω τον τρίτο μου χειμώνα με το TDI και έχω παρατηρήσει πως με κρύο ατμοσφαιρικό αέρα πέφτουν οι επιδόσεις του κινητήρα και εξηγώ. Αυτό που έχω παρατηρήσει όταν πέφτει η θερμοκρασία είναι ότι το αυτοκίνητο "χάνει" λίγο σε δύναμη, νιώθω δηλ. ότι δεν "τραβάει" όπως το καλοκαίρι. 

Το κρυο δεν παει να πει και οτι ο αερας ειναι πυκνοτερος, αρα μεγαλητερη αντισταση στον αερα...οπως και να το κανεις εχει εναν ογκο το αμαξι.....

 

Αν θελεις και δεν βαριεσαι κανε το παρακταω πειραμα.Οταν εχει κρυο και νιωθεις το αμαξι να ''κοβει'' γκαζια,μπες στα ιντερνετια και δες τι ατμοσφαιρικη πιεση εχει στο μερος οπου εισαι και λες οτι δεν τραβαει το αμαξι.

 

Θα δεις οτι με ατμοσφαιρικη πιεση 1020 mb το αμαξι σου θα αρπαζει καλα,ακομα και ο ηχος του μοτερ θα ειναι πιο γεματος,πιο ''βαρβατος''.

Με πιεση 1005mb και κατω το αμαξι θα ειναι λιγακι ''κομενο''.

 

Υψηλες ατμοσφαιρικες πιεσεις ειναι καλες για να κανεις 400αρια αλλα σου κοβουνε λιγο τελικη αφου ο αερας ειναι πυκνοτερος,αρα και μεγαλητερη η αντισταση που βρισκει το αμαξι.

 

Υ.Γ

Μπορει να δεις θερμοκρασια 10 βαθμων και πιεση 1000mb και σε 5 ημερες την ιδια θερμοκρασια αλλα με πιεση 1020mb.Την μερα με 1020 το αμαξι θα ακουει καλα στο γκαζι,ενω με 1000mb θα ειναι λιγο απο τον υπνο... 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , takisbrax said:

Το κρυο δεν παει να πει και οτι ο αερας ειναι πυκνοτερος, αρα μεγαλητερη αντισταση στον αερα...οπως και να το κανεις εχει εναν ογκο το αμαξι.....

 

Υλικό Πυκνότητα (kg/m3)
Αέρας (στους 20 οC) 1,2
Αέρας (στους 0 οC) 1,3

 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , Vassilis63 said:

 

1.αυτο σε συνθηκες εργαστηριακες ,οπου κανουμε λογο για αδιαβατικες μεταβολες της αεριας μαζας και συμφωνα με τα στανταρ της προτυπης ατμοσφαιρας.

 

2.Υγρος αερας(βαρομετρικο χαμηλο) ισουται με ελαφρυ αερα και ξηρος αερας ισουται με βαρυ αερα (υψηλη βαρομετρικη πιεση)δηλ πλουσιο σε οξυγονο και πυκνο,αρα καλητερη καυση αφου στην ιδια μοναδα ογκου εισερχομενου αερα εχουμε και περισοτερο οξυγονο.

 

Φαντασου ενα βαρελι γεματο με φουσκωμενα μπαλονια,το οποιο το αδειαζουμε και μετα το γεμιζουμε με ξεφουσκωμενα μπαλονια.

Στην πρωτη περιπτωση θα χωρεσει μεσα του 20 μπαλονια ενω δευτερη περιπτωση θα χωρεσε 3.000 μπαλονια,οποτε θα ειναι και πιο βαρυ.

 

Τα μπαλονια ειναι το οξυγονο που μπαινει στην μηχανη.

Αυτο τον σκοπο εχουνε οι τουρμπινες,να βαζουνε στον χωρο καυσης επιπλεον αερα.

Edited by takisbrax
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.