Jump to content
DarthVader

Τί ελαστικά φοράμε?Εντυπώσεις!προτάσεις!

Recommended Posts

Γρήγορη βοήθεια pls..την πεμπτη πάω για λάστιχα..Continental Sport Contact 2 η Goodyear F1?

Αν και τα λαστιχα ειναι ενα θεμα που ειναι καθαρα υποκειμενικο, ας πω λιγο τη γνωμη μου, μιας και ειχα την τυχη να δοκιμασω σχεδον το συνολο των ελαστικων που συζητατε.

Καταρχην για τους 'μικρους' (16αρες) απο τα καλυτερα ελαστικα ειναι γενικα τα YOKOHAMA.

Για τους 'μεγαλους' (μερικα 16αρια, αλλα κυριως 17+) δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο τα Pirelli P Zero Rosso-Nero, Yokohama Parada & Continental Sport Contact 2.

Απλα καταπληκτικα ελαστικα, σε οτι εχει να κανει με κρατημα, αλλα και με καποια μειονεκτηματα:

Pirelli P Zero Rosso-Nero: Καταπληκτικο στο στεγνο, αξιοπρεπεστατο σε υδρολισθηση και βρεγμενο, αθορυβο, αλλα σχετικα γρηγορη φθορα σε καποιον που το 'λιωνει' στα φαναρια και αρκετα ακριβο.

Yokohama Parada: Απλα κορυφαιο, αλλα πολυ ακριβο και πολυ θορυβωδες στην κυλιση.

Continental Sport Contact 2: Μαλλον 'τελειο', καθως συνδυαζει τα παντα χωρις να εχει εμφανη μειονεκτηματα σε σχεση με τα αλλα δυο. Μονο μειον η σχετικα υψηλη τιμη του.

Tip: Το Sport Contact 3 δεν ειναι και τοσο καλο τελικα.

Οσο για κατι ΤΟΥΟ, Avon κ.λ.π. που αναφερετε, ειναι πραγματι καλα λαστιχα, αλλα καλα για τα χρηματα που κοστιζουν.

Πιστεψτε με, τα 3 που σας περιεγραψα παραπανω ειναι πραγματικα απιστευτα.

(η προσωπικη επιλογη μου ειναι τα Rosso σε 225/40/18)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα Rosso, Sport Contact II, Sport Contact III, Toyo proxes R888 Semislick

Αφηνοντας εξω τα τελευταια, να μιλησω για τα αλλα τρια.

ολα σε διασταση 225-40-18

Rosso : Φοβερα, πολυ σκληρα, κοπανανε σε εγκαρσιες ανωμαλιες. Ζεσταινονται σχετικα δυσκολα. Σκληρα πλαινα δεν μαγουλιαζουν.

SportContact II : Τελεια, με ενα μειονεκτημα. μαλακα πλαινα..σε πολυ απαιτητικη χρηση, υπηρχε μεγαλη φθορα. Ζεσταινονται γρηγορα.

Sport Contact III : Τα θεωρω την κορυφη, για εναν λογο. Δεν υστερουν απο τα 2, και συν τοις αλλοις εχουν και σκληρα πλαινα. Ετσι το εισεπραξα εγω.

κατεληξα ομως στα R888 για μενα :thumbsup:

Αυτα :thumbsup:

Edited by -Doctor-
Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6
Οσο για κατι ΤΟΥΟ, Avon κ.λ.π. που αναφερετε, ειναι πραγματι καλα λαστιχα, αλλα καλα για τα χρηματα που κοστιζουν.

ειχα F1 και αλλαξα σε avon δεν ειδα διαφορα

προσ το χειροτερο ...

ισα -ισα που τα avon εχουν

και ποιο σκληρα πλαινα!

τα TOYO στο uk και οχι μονο

τα βαζουν σε πολλα βελτιωμενα cars!

ειδικα σε vw!

το ακριβοτερο δεν ειναι παντα το καλυτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα αυτα τα R888 βασσακο, εχει βουηξει ο τοπος σε κτηναμαξα απο οτι προσεξα μετα που τα εβαλα και τα επιανε το ματι μου ευκολα το πελμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στα continental ειχα καταλήξει..Ειχα ακούσει και καλά λόγα απο τους gti owners Που τα φοράνε μαμα και ειχα σχηματίσει αρκετά καλή άποψη..Τωρα απο τιμή το φωκας μου τα δίνει 430..Καλά δεν έιναι?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στα continental ειχα καταλήξει..Ειχα ακούσει και καλά λόγα απο τους gti owners Που τα φοράνε μαμα και ειχα σχηματίσει αρκετά καλή άποψη..Τωρα απο τιμή το φωκας μου τα δίνει 430..Καλά δεν έιναι?

Τι διασταση φορας?

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6
Ειδικα αυτα τα R888 βασσακο, εχει βουηξει ο τοπος σε κτηναμαξα απο οτι προσεξα μετα που τα εβαλα και τα επιανε το ματι μου ευκολα το πελμα... ;)

αντε! :D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!εχω ενα polo 1.4 tou 02 και θελω να αλλαξω λαστιχα!!φοραω ακομα τα λαστιχα απο την αγορα του κ ειναι ηδη καιρος να τα αλλαξω!!οι ζαντες νομιζω ειναι 14αρες οποτε περιμενω να μου προτεινεται τι λαστιχα νεα να αγορασω (ενδιαφερομαι για καλα ελαστιχα) κ αν επισης προτεινεται να αλλαξω κ διασταση απο αυτα που ηδη φοραει απο την αρχη!να αλλαξω ζαντες δεν το σκεφτομαι!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ έχω ένα polo αλλά του 2003 και πρέπει να αλλάξω λάστιχα.

Και εγώ έχω ακόμα της μάνας του τα firestone διάσταση 185...

Τί προτείνετε? Δεν θέλω κάτι πολύ ακριβό...

Νορμάλ οδήγηση...

Link to comment
Share on other sites

:) - DOCTOR ζεσταινονται ευκολα στην πολη ? στο βρεγμενο πως ειναι ?

ναι αμε, τα ζεσταινω σχετικα ευκολα, κανενα παραπονο...ξερω ποτε ειναι κρυα, και ποτε θα ζεσταθουν...Βροχη, αν δεν εχει κατακλυσμο, δεν εχω κανενα ιδιαιτερο προβλημα...Περιφερειακο και γενικα οπου ξερω οτι λιμναζουν νερα σε παρα πολυ βροχη δεν παω πανω απο 60 και ειμαι μια χαρα...Ουτως η αλλως δεν θα ετρεχα στην βροχη με διασταση 225

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στα continental ειχα καταλήξει..Ειχα ακούσει και καλά λόγα απο τους gti owners Που τα φοράνε μαμα και ειχα σχηματίσει αρκετά καλή άποψη..Τωρα απο τιμή το φωκας μου τα δίνει 430..Καλά δεν έιναι?

Κανε και ενα τηλεφωνο στον Καρλη και θα παρεις πιστευω μια αρκετα καλη τιμη..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.