Jump to content
TMESSOLO

Ανεμοθραυστες

Recommended Posts

καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους...οπως λεει και το θεμα, ενδιαφερομαι για ανεμοθραυστες στα μπροστινα παραθυρα του αυτοκινητου...εχει κανεις εμπειρια απο τετοιου ειδους αξεσουαρ;;;προς το παρον εχω καταληξει σε καποιους μαρκας heco..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , TMESSOLO said:

καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους...οπως λεει και το θεμα, ενδιαφερομαι για ανεμοθραυστες στα μπροστινα παραθυρα του αυτοκινητου...εχει κανεις εμπειρια απο τετοιου ειδους αξεσουαρ;;;προς το παρον εχω καταληξει σε καποιους μαρκας heco..

 

έχω εγώ , σε όλα τα αμάξια μου ειχα της climair.

 

είναι γερμανική με Πολύ καλή εφαρμογή επάνω στο αμάξι και κυρίως στο παράθυρο.

 

από τιμή κοντά στα 50-60€

 

υπόψην ότι και η Γνήσιοι της VW είναι μάρκας climair

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, OMINUS said:

 

έχω εγώ , σε όλα τα αμάξια μου ειχα της climair.

 

είναι γερμανική με Πολύ καλή εφαρμογή επάνω στο αμάξι και κυρίως στο παράθυρο.

 

από τιμή κοντά στα 50-60€

 

υπόψην ότι και η Γνήσιοι της VW είναι μάρκας climair

πηρα της heco...ελπιζω να μην τους φαω...ειναι με αυτοκολλητο και λαμακι οι δικοι σου;;

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

πηρα της heco...ελπιζω να μην τους φαω...ειναι με αυτοκολλητο και λαμακι οι δικοι σου;;

όχι τίποτα από αυτά που αναφέρεις.

 

τους βάζεις και τέλος

 

Link to comment
Share on other sites

μπηκανε...ελπιζω να μεινουν εκει...
7D7524A3-B681-4B8E-850C-8291FEDFF821.thumb.jpeg.7069d2c0a9b610b910d1cf4503074a0b.jpeg
Ε τράβα και καμία φωτό από μπροστά!! Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πως μπαίνουν και αν μπαινοβγαίνουν εύκολα? Γενικά κάνουν πιο άσχημο το όχημα? Έχει ήχο από τον αέρα?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ το video πρόεδρε.

 

σε γενικές γραμμές βγαίνουν και μπαίνουν εύκολα.

 

αλλά όπως κάθε πράγμα , δεν θέλει κόπο αλλά τρόπο.;)

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, gianniskar said:

Ε τράβα και καμία φωτό από μπροστά!! Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πως μπαίνουν και αν μπαινοβγαίνουν εύκολα? Γενικά κάνουν πιο άσχημο το όχημα? Έχει ήχο από τον αέρα?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

μπαινουν και βγαινουν πανευκολα...τωρα η οψη ειναι υποκειμενικο πραγμα..εμενα μου αρεσουν και θεωρω οτι ειναι διακριτικοι για τον λογο οτι εχω ηδη φιμε στα παραθυρα...θα  ποσταρω και μπροστινη φωτογραφια μεσα στη μερα...τωρα για θορυβο ακομα δεν μπορω να σχολιασω...ισως ο ominus που εχει βαλει καιρο να ειναι πιο αρμοδιος σε αυτο το κομματι...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! 

 

εγώ έχω αυτούς στο Passat (αλλά και στα προηγούμενα αμάξια μου) 

 

 

 

Επίσης όταν λέμε αν κάνει θόρυβο , πώς ακριβώς εννοούμε τον θόρυβο??

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που βγηκα λιγο παραλιακη και βρηκα ευκαιρια για ανοιγμα, στα 140 δεν εκαναν θορυβο...

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2020 at 9:46 ΜΜ, TMESSOLO said:

εγω παντως που βγηκα λιγο παραλιακη και βρηκα ευκαιρια για ανοιγμα, στα 140 δεν εκαναν θορυβο...

Στα 140 οταν λες , πως το εννοείς ακριβώς??

 

140 με κλειστά τα παράθυρα η κατεβασμένα? Γιατί πολυ τα μπερδεύουν αυτα τα δύο, λένε οτι κάνουν θόρυβο.

Αλλα δεν καταλαβαίνουν οτι ειναι λογικό να κάνει θόρυβο μετα απο κάποια χιλιόμετρα.

Και ειδικα αν εχεις κατεβασμένα παράθυρα αλλάζει η αεροδυναμική.

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε ominus τι εννοείς? Άσχετα με τα ανοιχτά παράθυρα που φαντάζομαι μετά την εγκατάσταση έχεις μειωμένο θόρυβο. Εμένα με νοιάζει να είναι περίπου όπως πριν γιατί αν είναι στα 150 να έχω θόρυβο για παράδειγμα πολύ περισσότερο από πριν θα τα ξηλωσω δεν αντέχω.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν , gianniskar said:

Δηλαδή φίλε ominus τι εννοείς? Άσχετα με τα ανοιχτά παράθυρα που φαντάζομαι μετά την εγκατάσταση έχεις μειωμένο θόρυβο. Εμένα με νοιάζει να είναι περίπου όπως πριν γιατί αν είναι στα 150 να έχω θόρυβο για παράδειγμα πολύ περισσότερο από πριν θα τα ξηλωσω δεν αντέχω.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εννοώ οτι αν Είσαι στα 150 και κατεβάσεις τα παράθυρα,  ειναι λογικό να έχεις έναν θόρυβο.

Αυτό εννοώ,  αν κατεβάσεις το παράθυρο μέχρι  το σημείο που ειναι ο ανεμοθραυστης εκει δεν εχεις καποιο θέμα.

 

Εγω τουλάχιστον οσα χρόνια ειχα στα αμάξια μου δεν ειχα κάποιο θέμα.

 

Με ειχαν-εχουν σώσει πάρα πολλές φορές, σε βροχές το χειμώνα καλοκαίρι παντού!.

 

Αφου σκέφτομαι μήπως βάλω και στα 2 πίσω παράθυρα.:wink:

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που δεν ανάφερα και στης προηγούμενες συζητήσεις μας με τους ανεμοθραυστες.

 

2 πράγματα, οταν τους τοποθετήσετε στο εσωτικό μέρος εκει που παει και κουμπωνει το παράθυρο , Ρίχνουμε κατά  μήκος του ανεμοθραυστης σπρέι σιλικόνης για να ανεβοκατεβαίνει ακόμα καλύτερα το παράθυρο.

 

Στην περίπτωση που αγοράσετε της climair, η εταιρία συνιστά στης οδηγίες της 24ωρες τα παράθυρα να μένουν κλειστά.

Μέχρι να έρθουν να πατήσουν Καλά στο κασωμα της πόρτας.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν εχεις ανοιχτο παραθυρο στα 150 εννοειται οτι θα χεις θορυβο..τωρα λιγοτερο ή περισοτερο εξαρταται απο το αυτι του καθενα....στην δικια μου περιπτωση με 140 το χα ανοιχτο λιγο τοσο οσο να καλυπτει ο ανεμοθραυστης και μετα τερμα κλειστο..και στις 2 περιπτωσεις ο θορυβος ηταν μηδαμηνος εως ελαχιστος.Σε καμια περιπτωση παντως αυτος ο ελαχιστος θορυβος δεν ηταν ενοχλητικος...γενικα θεωρω οτι αξιζει η αγορα τους...τις πιο πολλες φορες αν οχι ολες οταν ειμαι μονος μου στο αυτοκινητο μου αρεσει να χω το παραθυρο ανοιχτο..νομιζω σας εχει τυχει να χεις παραθυρο ανοιχτο εστω και λιγο, να βρεχει εξω και να μπαινουν νερα απο το παραθυρο...με ανεμοθραυστη αυτο δεν παιζει και για μενα αυτη ειναι η μεγαλυτερη χρησιμοτητα του

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.