Jump to content
nikosss2003

Tiguan 5N 2009 Πρόβλημα

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα,

εχω διαβάσει σχεδόν ότι αφορά στο 5Ν στο φόρουμ για να δω προτάσεις σε ένα εφιάλτη  που θα περιγράψω.

Ειχα ένα θέμα με την πολλαπλή εισαγωγής είχε στραβώσει ένα κλαπετο, το άλλαξα κ το αμάξι δούλευε σωστά για ένα μήνα.

Μετά έτσι στα ξαφνικά άρχισε να ρεταρι στο ρελαντί κ να αναβοσβήνει το check, πάω συνεργείο και ξεκινάμε κ αλλάζουμε 

- μπουζί 

- πολλαπλασιαστές 

- καθάρισμα πολλαπλής εισαγωγής 

- αναβάθμιση εγκεφάλου 

- καθάρισμα μπεκ βενζίνης 

- καταλήξαμε κ κάναμε ανακατασκευή όλο το μοτέρ πιστόνια ελατήρια οδηγούς βαλβίδες τα πάντα.

 

Μετά την ανακατασκευή έχουμε πάλι το ίδιο πρόβλημα στο ρελαντί ρεταρι αναβοσβήνει το τσεκ ο κύλινδρος 3 - 4 δεν δουλεύει δλδ αφαιρούμε τα μπουζί κ δεν Ε αντιδράει το μοτέρ καθόλου επίσης δεν έχει υγρασία καθόλου που σημαίνει ότι τα μπεκ δεν ψεκάζουν πιθανοτατα.

Από  εκεί κ πέρα πήραμε σήμερα και έναν αισθητήρα knock sensor να το αλλάξουμε αύριο.

οποιαδηποτε πρόταση δεκτή γιατί άκρη δεν νομίζω να βγάλουμε σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Χρονισμο
Μπεκ
Αντλια υψηλης


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο χρονισμός έχει γίνει με την ανακατασκευή,

τα μπεκ τα έχουμε μετρήσει και ψεκάζουν σωστά.

Θα δω την αντλία υψηλής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, 

η αντλία υψηλής είναι μια χαρά τοποθετήσαμε καινούργια. 
Μετρήσαμε τα ρεύματα που φεύγουν από τον εγκέφαλο στα 3 μπεκ που δεν ψεκάζουν κ παρατηρήσαμε πως μετά από λίγα λεπτά λειτουργίας του κινητά σταματάει ο παλμός στα 3 μπεκ κ ρεταρι το αυτοκίνητο, όταν διαγράφουμε την βλάβη δουκευει σωστά κ ψεκάζουν τα μπεκ μετά μόλις γκαζώνεις ξανά σταματάνε τα τρία μπεκ. 
Έγινε κ αναβάθμιση εγκεφάλου πριν μια εβδομάδα και δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το ίδιο πρόβλημα αλλά με εγκατάσταση υγραερίου. Στην βενζίνη δουλεύει κανονικά αλλά στο υγραέριο παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. Άλλαξα και εγω το κλαπέ με τα ίδια θέματα. Θα ήταν εύκολο να μας δώσεις ένα update?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.