Jump to content
OMINUS

Βαλβολίνες Σασμάν Για Passat B7 (2011-2014) + Διαδικασία Γεμίσματος

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Κάτι που δεν έγραψα είναι από πού αδειάζουμε της βαλβολινες.

Και που γεμίζουμε.

 

ΟΠΩΣ και για τα 2 σωληνάρια της liqui Molly με το πρόσθετο που τελικά δεν τα χρησιμοποιήσα και έβαλα της βαλβολινες όπως ήταν.

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ 

 

ΟΤΙ ΔΕΊΧΝΩ ΑΦΟΡΆ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΉΡΑ CAXA 1400 TSI ! 

 

inCollage_20211220_071458254_copy_768x768.thumb.jpg.5b863ef49ce1701d6abf38210fc95008.jpg

 

Η κεντρική τάπα που αδειάζουμε είναι αυτή με τον πορτοκάλι κύκλο που έχω σημαδέψει.

 

Υπάρχουν όμως άλλες δύο τάπες η οποίες μπορεί να τρέξουν βαλβολινες και από εκείνο το σημείο και είναι αυτές που έχω με κίτρινο κύκλο.

 

Αυτές όμως δεν της πείραξα εγώ γιατί για να ανοίξουν θέλουν 2 πράγματα.

 

Πρώτον θέλει καστάνια με κεφάλι Αστεράκι (αν το λέω σωστά) ΟΧΙ τορξ γιατί θα χαλάσουμε της βίδες!

 

ΚΑΙ για αυτές της τάπες θα χρειαστεί να έχουμε νέα 

O ring για να αλλάξουμε τα παλιά. 

 

Τα ο ring πολύ πιθανόν να έχουν κωδικό N90362001

 

Μέχρι εδώ πιστεύω τα εξηγώ ωραία.

 

 

Πάμε στο γέμισμα τώρα.

 

Για το γέμισμα θα χρειαστεί να ανοίξουμε την βαλβίδα (αν το λέω σωστά??) που είναι στον κόκκινο κύκλο.

 

Από εκεί θα γεμίσουμε με νέα βαλβολινης.

ΠΡΟΣΟΧΉ ! Αν έχουμε βαλβολινιερα θα πρέπει να έχουμε σωλήνα με μικρή διατομή γιατί αλλιώς δεν θα χωράει στην τρύπα για να ρίξουν την καινούργια βαλβολινη.

 

 

Εγώ είχα δανειστεί από φίλος μου αλλά τελικά δεν έκανε γιατί είχε πολύ χοντρό λάστιχο και δεν χωρούσαν ούτε καν μέσα στην τρύπα.

 

Έτσι έκανα πατέντα (που ήταν αρκετά αξιόπιστοι και αποτελεσματική ) για να γεμίσω.

 

 

0017248_-quicksilver.png

 

Αυτό που σας δείχνω στην φωτογραφία είναι έτοιμο του εμπορίου.

 

 

Αλλά εγώ είχα τέτοια αντλία από τα αντισηπτικά χεριών που έχουν τα μπουκάλια τους.

Βέβαια στα μπουκάλια της βαλβολινες δεν βιδωσε επάνω στο μπουκάλι, αλλά και πάλι την έκανα την δουλειά μου

 

Είχα και ένα σωληνάκι από ορό το οποίο μπορείτε να αγοράσετε από ένα φαρμακείο (δεν είναι ακριβό) 

 

Και έτσι γέμισα εγώ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2021 at 5:46 ΜΜ, OMINUS said:

Και βάζω μερικές φωτογραφίες από της παλιές βαλβολινες.

 

 

 

Της βαλβολινες της μάζεψα πρώτα σε ένα δοχείο που είχα.

(Δεξιά φωτογραφία)

 

inCollage_20211219_174129603_copy_480x480.jpg.c6dd3b7b65e8b5db8ce9c5ed03b89bec.jpg

 

Και αφού της άδειασα στο μπουκάλι του αναψυκτικού, στο πρώτο δοχείο έμειναν στον πάτο και ίχνος από ρινίσματα.

(Στην δεξιά φωτογραφία)

 

Αυτό το μαύρο πράγμα στο μπουκάλι είναι η παλιές βαλβολινες από το εργοστάσιο και είχαν 88.800 χιλιόμετρα.

 

Η καινούργια έχει χρυσαφί χρώμα κρύσταλλο!.

 

 

 

 

Φίλε μου σκέφτομαι να αλλάξω και γώ βαλβολίνες σε Passat B8 με 50k χλμ προληπτικά. Στην αντιπροσωπεία που ρώτησα για τις «γνήσιες» μου είπαν 60€ το λίτρο και παίρνει 2.3 λίτρα άρα μιλάμε για 180€ (ακόμα γελάω). Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στις Liqui Moly Top Tech 5300 75w στις οποίες οι προδιαγραφές τους είναι για τον γνήσιο κωδικό βαλβολίνων (G052527A2) και μαζί θα βάλω το πρόσθετο αντιτριβικό της Liqui Moly για τα σασμάν. Εσυ παρατήρησες καμία βελτίωση μετά την αλλαγή σε σχέση με πριν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά εμφανείς να σου πω την αλήθεια^_^

 

Ποιο πολύ είδα διαφορά με την ρύθμιση του κιβωτίου ταχυτήτων με της ντιζες 

 

Το αντιτριβικο εγώ δεν το έβαλα τότε γιατί δεν μπόρεσα να της αδειάσω πλήρως της παλιές.

 

 

Πάντος καλό θα κάνεις, και όχι κακό.

 

Μέχρι την ημέρα που έδωσα το αμάξι δεν είχα κανένα θέμα Πάντος 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Να δώσεις προσοχή στης τάπες που αδειάζουν.

 

Να κοιτάξεις να της ανοίξουν για να αδειάσει η παλιά καλά.

 

Υ/Γ

 

Δεν έχω βγάλει άκρη σχετικά με το από πού γεμίζουμε τελικά? 

 

Στο ίντερνετ έχει διαφορά σημεία γεμίσματος.

 

Φίλος μου που είχε κάνει και αυτός αλλαγή με κινητήρα caxa μου είπε ότι αυτός της έριξε μέσα από άλλο σημείο. (Τάπα δηλαδή)

 

 

Από αυτο εδώ το σημείο της γέμισε.

 

1102453322_IMG-a8ff5157bbe8794f38917134b0249a45-V(1).thumb.jpg.f670fddef2acb1d46f4f3c2d9fff01e5.jpg

 

Αυτό το σημείο που δείχνω (στον κόκκινο κύκλο) είναι ναι ποιο ψύλλα στο κιβωτίου 

 

Και αυτό με εξάγωνο Άλεν το ξεβιδώνεις.

 

Και αυτή η τάπα θεωρείτε τάπα γεμίσματος

(μην την μπερδέψετε με την τάπα αδειάσματος της βαλβολίνης )

 

 

Δεν θυμάμαι όμως από ποια μεριά είναι???

Είναι αριστερά επάνω ψύλλα η δεξιά επάνω 

Πάντως για την βρείτε θα πρέπει να σηκωθεί το αμάξι και να μπείτε από πάνω 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει από το workshop manual τη διαδικασία αλλά δεν καταλαβαίνω καλά την διαδικασία που θέλει γέμισμα από τον φισα της όπισθεν είναι στα γερμανικά αλλά ουσιαστικά στο τέλος λέει:

Top up the amount of gear oil in the collection vessel to 2.1 L

– Remove the reversing light switch -F4- -arrow -.

– A hose (approx. 600 mm long,

outer diameter 10 mm) with a connect a commercially available funnel.

– Insert the hose into the mounting hole of the reversing light switch -F4- (2nd mechanic) and fill in the gear oil.

– Reinstall the reversing light switch -F4-- arrow-

56E90EC8-A08D-446C-B70C-D9FFF25F7CBA.jpeg

28A4C458-D98E-4C33-8D15-56D491CA4A41.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δεις, αν πράγματι σε εσένα η φίσα της όπισθεν είναι στο ίδιο σημείο με της οδηγίες που έχεις βάλει.

 

Εμένα δεν με κινητήρα caxa δεν ήταν στο ίδιο σημείο

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικος κιβωτιου παιζει ρολο οχι μοτερ.

Δες τον τον γραφει στην πλακα κοντα στις ντιζες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος passat b7 1.6TDI catch

225.000 mod 2015.

Ακόμα δεν έχω αλλάξει κάτι.Θα πάω καλοκαίρι για δισκοπαλτο και βολάν πακέτο..προφανώς και βαλβολινες...δεν έχει κάνει κιχ το αμάξι από αλλαγές ταχυτήτων ή οτιδήποτε άλλο.. κινείται μόνο εθνική μάλλον και για αυτό δεν παραπονέθηκε το αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.