Jump to content
GiorgosV

Golf 7 1.4 tsi καπνός από την εξάτμιση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και Καλή Χρονιά!

Έχω ένα golf 7 1.4 tsi(cpta) του 2013 με 93.000Km περίπου.

Έχω παρατηρήσει ότι το αυτοκίνητο πετάει αρκετό καπνό σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Συγκεκριμένα, σήμερα το βράδυ πήγαινα μαζί με έναν φίλο από σούνιο αθήνα εκείνος με tiguan και εγώ με το golf.

Στα φανάρια εμένα πέταγε ντουμάνια και το tiguan άκαπνο.

Άμα ήταν απλά λόγω καιρού και υγρασίας και τα 2 θα έβγαζαν καπνό υποθέτω.

Θα δείτε και στο video(https://www.dropbox.com/s/v5nz4qemmiaw3kz/20230115_003238.mp4?dl=0) όταν είχα φτάσει πλέον αθήνα με το αυτοκίνητο ζεστό(97° θερμοκρασία λαδιού) τον καπνό.

Χτες που έκανα ένα check τα λάδια και το νερό ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα.

Νερό στο max και λάδια μέσα στο όριο(9000km από την τελευταία αλλαγή).

Άνοιξα και την τάπα λαδιού να δω αν έχει σαπουνάδα ή κάτι περίεργο αλλά ήταν κομπλέ.

 

Στο συνεργείο(αντιπροσωπεία) που το είχα αναφέρει και παλιότερα, μου λένε συνέχεια για την υγρασία και ότι είναι φυσιολογικό αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι.

Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει και τι να τους επισημάνω να ελένξουν?

Θεωρείτε όντως φυσιολογικός αυτός ο κάπνός να βγαίνει κάθε φορά που σταματάω σε φανάρι?

 

 

Edited by GiorgosV
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , TASOS M, said:

Καπνό ή ατμό;

Την διαφορά θα την καταλάβω από την μυρωδιά;

Αν ναι , τότε δεν έχω προσέξει κάποια έντονη μυρωδιά! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας αγαπητοι φιλοι. προς ενημερωση επιχειρησα να ανοιξω το βιντεο που αναφερει ο φιλος

παραπανω και διαπιστωσα οτι αυτη η ονομασια dropbox μου ειχε αφαιρεσει χρηματα απο πιστωτικη καρτα

τραπεζας σε αναφορα που εκανα στην  τραπεζα το διαπιστωσαν και αυτοι και μου ειπαν οτι ειναι 

απατεωνες , γνωρισα αμεσως και την ονομασια τους αλλα και το σημα τους , αποζημιωθηκα απο τραπεζα μετα απο

τριαντα μερες , προσοχη λοιπον.

 

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν , Spyros Tetien Trader said:

Καλημερα σας αγαπητοι φιλοι. προς ενημερωση επιχειρησα να ανοιξω το βιντεο που αναφερει ο φιλος

παραπανω και διαπιστωσα οτι αυτη η ονομασια dropbox μου ειχε αφαιρεσει χρηματα απο πιστωτικη καρτα

τραπεζας σε αναφορα που εκανα στην  τραπεζα το διαπιστωσαν και αυτοι και μου ειπαν οτι ειναι 

απατεωνες , γνωρισα αμεσως και την ονομασια τους αλλα και το σημα τους , αποζημιωθηκα απο τραπεζα μετα απο

τριαντα μερες , προσοχη λοιπον.

 

πως γίνεται να σου αφαιρέσει λεφτα από την κάρτα σου το link του dropbox; 

αφού μπορεί να το δει οποιοσδήποτε χωρίς να κάνει login. αλλά και login να έχεις κάνει... πρέπει να έχεις συνδεδεμένη την χρεωστική σου κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν  είναι ατμός από συμπυκνωμένη υγρασία στην εξάτμιση, μετά από λίγη ώρα που θα έχει ζεσταθεί σταματάει. Εάν εξακολουθεί ίσως έχει συγκοινωνήσει  υδραυλός με τον θάλαμο καύσεως.

Εάν είναι καπνός και  το βλέπεις  εν στάσει,  λάδι από τσιμούχες βαλβίδων περνάει στον κύλινδρο.

Ο ατμός είναι άμεσα ορατός και δεν μυρίζει. Ο καπνός είναι πιο αραιός, δημιουργεί θολούρα ,έχει χρώμα και μυρωδιά.  

Edited by TASOS M,
Link to comment
Share on other sites

Να διορθωσω ισως δεν το διατυπωσα σωστα . εκαναν αγορα απο την καρτα μου και 

την αγορα την χρωθηκα εγω. 250 ευρω . θυμαμαι πολυ καλα το σημα τους και την

 ονομασια τους γιατι ταλαιπωρηθηκα ενα μηνα με αυτο το θεμα , ασε που αλλαξα

παλι καρτα και λοιπα γιατι ακυρωθηκαν ολα. αυτα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , TASOS M, said:

Εάν  είναι ατμός από συμπυκνωμένη υγρασία στην εξάτμιση, μετά από λίγη ώρα που θα έχει ζεσταθεί σταματάει. Εάν εξακολουθεί ίσως έχει συγκοινωνήσει  υδραυλός με τον θάλαμο καύσεως.

Εάν είναι καπνός και  το βλέπεις  εν στάσει,  λάδι από τσιμούχες βαλβίδων περνάει στον κύλινδρο.

Ο ατμός είναι άμεσα ορατός και δεν μυρίζει. Ο καπνός είναι πιο αραιός, δημιουργεί θολούρα ,έχει χρώμα και μυρωδιά.  

Θεωρώ πως δεν είναι ατμός διότι το αυτοκίνητο είχε πλέον ζεσταθεί από Σούνιο-Αθήνα.

Κυρίως το παρατηρώ εν στάσει από τον καθρέφτη.

Όταν είμαι εν κινήσει δεν μπορώ να καταλάβω αν βγαίνει και απλά χάνεται χωρίς να προλάβω να τον αντιληφθώ ή δεν βγάζει καθόλου.

Το σίγουρο είναι ότι δεν έχει μυρωδιά.

Το χρώμα του φαίνεται λευκό.

Εσύ από το video μπορείς να διακρίνεις αν είναι ατμός ή καπνός?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι ατμός και να είναι ιδέα μου.

Απλά η απορία μου είναι γιατί δεν άτμιζε έτσι και το αυτοκίνητο του φίλου εφόσον κάναμε την ίδια διαδρομή.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να επισημάνω στο συνεργείο να ελένξουν όταν θα πάει για service?

Θέλω να είμαι 100% σίγουρος ότι δεν είναι κάτι σοβαρό για να μη βρεθώ μετά με καμία μεγαλύτερη βλάβη.

Την ημέρα δυστυχώς δεν φαίνεται τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Το ‘’μακάρι να είναι ατμός’’ μην το εύχεσαι τόσο, γιατί εάν είναι συνεχής, μπορεί να έχει κάψει φλάντζα.

Όσο για το άλλο αυτοκίνητο, αναλόγως την ποσότητα συμπυκνωμένης υγρασίας που είχε.

Το νερό στο δοχείο διαστολής είναι καθαρό, κάνει ιριδισμό στην επιφάνεια;

Με αναμμένη μηχανή, έλεγξε εάν έχει φυσαλίδες και δημιουργεί πίδακα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με ανοιχτή την μηχανή όπως μου είπες και δεν εμφανίστηκαν φυσαλίδες.

Το άφησα μέχρι πριν φτάσει στους 90 για να μην αρχίζει και μου πετάει τα νερά.

Το χρώμα φαίνεται ροζ.

 

By the way, σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.