Jump to content

Recommended Posts

Εδώ και 1μιση χρόνο νιώθω υπερήφανος που είμαι κάτοχος ενός golf MK4 Pacific.

Απο τότε ξεκίνησα με τα λιγοστά φράγκα που διαθέτω και φτιάχνω.

Αυτή τη στιγμή είμαι στο μάζεμα όπως πολοί ξέρετε για καινούριο τροπέτο.

Θα γράψω όμως τι εχω καταφέρει εως και σήμερα. Πολύ αναλυτικά θα βρείτε info στο garage μου. Το link είναι στην υπογραφή μου.

Απο πλευράς ήχου εχω ενα πολύ δυνατο ηχοσύστημα. 3 ενισχυτες , 1 woofer , 4 ηχεία και 6 tweeter.

Εμφανισιακά εξωτερικά εχω μια αεροτομή περίεργη (οχι την κλασσική ευθεία). Μάσκα με σίτα ανάμεσα στα φώτα της motodrome, σίτες στην μπροστινή ποδιά που πέρασα μόνος μου.

Τώρα ετοιμάζομαι να βάψω και τις ποδιές στο χρώμα του αμαξώματος.

Εξάτμιση δεν εχω πειράξει ιδιαίτερα. Εχω ενα τελικό δίμπουκο remus με χαραγμένη τη λέξη GroupR στην κάθε μπουκα. Είναι πολύ όμορφο και κάνει και ενα διαβολεμένο θόρυβο ! Λυπάμαι που όταν αλάξω μοτέρ θα πρέπει να το βγάλω γιατι είναι για 1.4 και 1.6 !

Φοράω μια χοάνη jsv μεγάλη διπλής εισαγωγής και είμαι κάτι παραπάνω απο ευχαριστημένος με την αποδοσή της.

Εσωτερικά το αμάξι απο μαμά έχει δαχτυλίδια στο καντράν, baget καθισματάρες, νίκελ στο λεβιέ ταχυτήτων πάνω και κάτω, πεταλιέρες απο TT quatro και θα προστεθούν νίλελ επενδύσεις απο R32 , πλαφωνιέρα απο W8 PASSAT, κρυφός φωτισμός στα πόδια οδηγού συνοδηγού και δέρμα στα καθίσματα.

Για φωτισμό εχω αλλάξει τις ψείρες και την μεσσαία σκάλα με στύλ xenon λάμπες. Πολύ καλό το αποτέλεσμα για τα 30ευρώ που κόστισε. Σίγουρα στο μέλλον θα το εξοπλίσω με xenon. Επίσης μπλέ φωτισμό στην πίσω πινακίδα.

Μεμβράνες στα τζάμια εχω βάλει σκούρες στην loumar.

Επίσης φοράω θλόμπαρα αλουμινίου με ρυθμιστή-ασφάλεια της Sabelt. Πραγματικά εδωσε μια πολύ ευχάριστη πινελιά στην οδήγηση του αυτοκινήτου !

Αίσθηση μου έκανε στο rwyb με τις επιδόσεις του το μοτέρ το οποίο δεν έχει καν πρόγραμμα. Κάτι παίζει με τα pacific . Εχουν και BC κατηγορία μοτέρια ...

Νορμάλ τελική έχει 180.

Το αμάξι σε καμία περίπτωση δεν δίνει την εντύπωση ενός 1.4. Λες αυτό είναι 1.6 100%. Οσοι εχουν μπεί αυτό είπαν.

Θέλω να κάνω πολλά πραγματα γενικώς και το κόστος είναι δισβάσταχτο αλλα είναι ενα αμάξι το οποίο δεν εχω σκοπό να το πουλήσω. Θα το κρατήσω. Ειμαι πολυ δεμένος συναισθηματικά για να το πουλήσω.

Για να φτάσει εκεί που θέλω εγώ θέλω 7.000 ευρώ ακόμα. Εχουν ήδη πέσει 4.

Σύντομα θα ανεβάσω και πλήρες φωτογραφικό υλικό και απο τετάρτη θα έχουμε και μια ιδέα με την δυναμομέτρηση που είναι αυτό το μοτέρ απο άλογα και ροπές !

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε για το αμαξακι σου που τοσο το γουστάρεις και του ρίχνεις

πολλα € εύχομαι να το φτιάξεις οσο γινετε ποιο γρήγορα και με πολλα

Αλογα.

Link to comment
Share on other sites

μήπως σου βάλαν 1.6 από το εργοστάσιο χωρίς να στο πουν έτσι για το τζέρτζελο;

Προς τι η ειρωνεία ?

Μαμα το μοτερ σου ποσα βγαζει?

Τετάρτη θα το μετρήσουμε !

να κάνω μια ερώτηση; όλα τα 4k σε τι ακριβώς τα έχεις δώσει;

Αν πάς στο garage μου όπως και γράφω στο ποστ μου θα δείς αναλυτικά.

Μπραβο φιλε για το αμαξακι σου που τοσο το γουστάρεις και του ρίχνεις

πολλα ¤ εύχομαι να το φτιάξεις οσο γινετε ποιο γρήγορα και με πολλα

Αλογα.

Ευχαριστώ ρε Ηλία ! Προσπαθώ ! Μακάρι να χα τα φράγκα να τα κάνω όλα μπαμ μπαμ αλλα και εγώ βιοπαλαιστής είμαι όπως και τα περισσότερα παιδιά εδω και προσπαθώ με αυτά που έχω σιγα σιγά να το φτιάξω. Λίγο ρίχνω στα μέσα , λίγο στα έξω λίγο στο στήσιμο ... Καταλαβαίνεις ...

Link to comment
Share on other sites

pacific στο rwyb αν κατεβω να τα βαλουμε ρε φιλος!

Αμέ ! Στο προηγούμενο περάσαμε τέλεια ! Κάναμε φοβερό χαβαλέ , τρέξαμε και μέσα στο χώρο του αεροδρομίου με στροφές κλπ και ήταν γενικά πολύ όμοργη εμπειρία !

Εχω σκοπό να κατέβω στο επόμενο με μοτέρ καινούριο !

γιατί το εργοστάσιο δε κάνει χάρες για να δίνει περισσότερα άλογα σε συγκεκριμένα 1.4

Εχουμε δει πολλές φορές πως παρτίδα με παρτίδα κινητήρα είναι διαφορετική. Δεν είναι θέμα χάρης. Ρωτήστε το scorpio (Γρηγόρη) που έχει PACIFIC να σας πεί τι έγινε όταν το έστησε με άλλο 1.6 golf. Ρωτήστε και το γρηγόρη .... Κατι δεν πάει καλά με τα μοτέρ στα pacific και ΔΕΝ το λέω μόνο εγώ ! ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΛΟΓΟ !!!!

Κοντός ψαλμός...

Έρχεται το Dyno

Περιμένω πως και πώς !!! Θα πέσει πολύ χαβαλές !

Καλή συνέχεια στις μοντίφες Pacific. Ελπίζω να το φτιάξεις σύντομα όπως το θες!
Αλέξανδρε να είσαι καλά να το χαίρεσαι το αυτοκινητό σου.

Πάνο και Σπύρο σας ευχαριστώ πολύ ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

ALEX TO PACIFIC ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΣΤΕΡΑΚΙ :D:wub: ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΑΕΙ ΟΝΤΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ 1.400!!! worthy.gifworthy.gif RESPECT TO PACIFIC worthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρωτήστε το scorpio (Γρηγόρη) που έχει PACIFIC να σας πεί τι έγινε όταν το έστησε με άλλο 1.6 golf. Ρωτήστε και το γρηγόρη .... Κατι δεν πάει καλά με τα μοτέρ στα pacific και ΔΕΝ το λέω μόνο εγώ ! ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΛΟΓΟ !!!!

Περιμένω πως και πώς !!! Θα πέσει πολύ χαβαλές !

αν πιστεύεις πως το μοτέρ σου πάει σαν 1.6 είσαι γελασμένος..ακομα κι αν βγάζεις τα ίδια άλογα με ένα 1.6 (πχ ιβιζα 1.4 101ps) δεν έχεις την ροπή του 1.6..θα φας μεγάλη ήττα αν το πιστευεις αυτό..απλα πας κυριλε όπως φυσικά κι εμείς και τίποτα παραπανω..σίγουρα δεν βγάζεις 75 άλογα άλλα κι ούτε 150.(φυσικά δεν υμνώ τον 1.6 αφού απέχει έτη φωτος απο τον 20vt απλά ο 1.4 πιστέυω ότι έιναι η μεγαλύτερη αποτυχία της vw την στιγμή που οι 1.4 των άλλων εταιριών βγάζουν τουλ 90 άλογα..)

Link to comment
Share on other sites

Geia sou file.Exw k egw pacific 7/2004.to exw ftiaksei k egw.k paw gia tropeto kalokairaki s3.apla na ksereis pws bgazei 88ps k oxi 75ps opws ta alla 1.4 p.x generation k auto to kserw mesa apo ti vw.

Link to comment
Share on other sites

αν πιστεύεις πως το μοτέρ σου πάει σαν 1.6 είσαι γελασμένος..ακομα κι αν βγάζεις τα ίδια άλογα με ένα 1.6 (πχ ιβιζα 1.4 101ps) δεν έχεις την ροπή του 1.6..θα φας μεγάλη ήττα αν το πιστευεις αυτό..απλα πας κυριλε όπως φυσικά κι εμείς και τίποτα παραπανω..σίγουρα δεν βγάζεις 75 άλογα άλλα κι ούτε 150.(φυσικά δεν υμνώ τον 1.6 αφού απέχει έτη φωτος απο τον 20vt απλά ο 1.4 πιστέυω ότι έιναι η μεγαλύτερη αποτυχία της vw την στιγμή που οι 1.4 των άλλων εταιριών βγάζουν τουλ 90 άλογα..)

Εχει 2 κιλά διαφορά στη ροπή απο το 1.6 ! Δεν είπα οτι βγάζει 150 ! :)

Απλά είμαι τρελαμένος με τη golfara μου ! :thumbsup:

Geia sou file.Exw k egw pacific 7/2004.to exw ftiaksei k egw.k paw gia tropeto kalokairaki s3.apla na ksereis pws bgazei 88ps k oxi 75ps opws ta alla 1.4 p.x generation k auto to kserw mesa apo ti vw.

Τελικά έχει πολύ ιστορία αμα βάλεις απο s3 ... Βάλε απο το επετειακό το gti όπως θα κάνω και εγώ που είναι και εξατάχυτο άλωστε !

Μετρημένο έβγαλε κατα πολυ λίγο 90 στο power

Link to comment
Share on other sites

αν πιστεύεις πως το μοτέρ σου πάει σαν 1.6 είσαι γελασμένος..ακομα κι αν βγάζεις τα ίδια άλογα με ένα 1.6 (πχ ιβιζα 1.4 101ps) δεν έχεις την ροπή του 1.6..θα φας μεγάλη ήττα αν το πιστευεις αυτό..απλα πας κυριλε όπως φυσικά κι εμείς και τίποτα παραπανω..σίγουρα δεν βγάζεις 75 άλογα άλλα κι ούτε 150.(φυσικά δεν υμνώ τον 1.6 αφού απέχει έτη φωτος απο τον 20vt απλά ο 1.4 πιστέυω ότι έιναι η μεγαλύτερη αποτυχία της vw την στιγμή που οι 1.4 των άλλων εταιριών βγάζουν τουλ 90 άλογα..)

Δεν πιστεύω πως είναι αποτυχία, γιατί κάποιος μπορεί να μη θέλει 101 άλογα...Έχω μιλήσει με πωλητή της Special Cars και μου είπε ότι κατά βάσει κοπέλες (δεν τις κοροϊδεύω) όταν ακούνε 1,4 101 άλογα πάνε και αγοράζουν το 1,4 με τα 75.....Απλά είναι κάποιοι οι οποίοι θέλουν ένα αυτοκίνητο ίσα ίσα για να τους πηγαίνει και να μην κάει πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως είναι αποτυχία, γιατί κάποιος μπορεί να μη θέλει 101 άλογα...Έχω μιλήσει με πωλητή της Special Cars και μου είπε ότι κατά βάσει κοπέλες (δεν τις κοροϊδεύω) όταν ακούνε 1,4 101 άλογα πάνε και αγοράζουν το 1,4 με τα 75.....Απλά είναι κάποιοι οι οποίοι θέλουν ένα αυτοκίνητο ίσα ίσα για να τους πηγαίνει και να μην κάει πολύ...

Ισως και να εχεις δικιο.Παρολα αυτα ο Fsi o 1400αρης (με τα περισσοτερα αλογα) καιει λιγοτερο εχω την εντυπωση απο τον 75αρη. tongue.giftongue.gif Μπορει να κανω και λαθος.

@Pacific πολυ ωραια η Γκολφω σου ;)

Edited by Renaissance
Link to comment
Share on other sites

O FSI όμως τώρα κυκλοφόρισε (εδώ και κάνα χρόνο περίπου...), τα άλλα αυτοκίνητα τί θα γίνουν; Ανάκληση ή στην πυρά; Και μην έχεις την αυταπάτη πως όλοι όσοι αγοράζουν αυτοκίνητο ξέρουν τι θα πει FSI και ποια η λειτουργία του...Επίσης κοιτάνε μόνο τιμή και όνομα...

Link to comment
Share on other sites

τα 101 αλογα του 1400 δεν μπορουν να ισοταθμισουν τα ροπατα 101 του 8V 1600ρι τou VAG όμως..ποσο μαλλον του 16v

στην ευκολία της καθημερινής κίνησης ναι, αλλά σε ανοίγματα από φανάρι τότε μετράν μόνο τα άλογα και πόσο εύκολα ανεβάζει το μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές λόγω ήχου που βγάζει το αυτοκίνητο, μας κοροιδεύει και νομίζουμε πως πάμε πολύ γρήγορα, αλλά στην πραγματικότητα, δεν έχει αλλάξει τίποτα και μας κοροιδεύει ο ήχος!

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

Το παρόν τόπικ κλειδώνει, εφαρμόζοντας πλέον τους κανονισμούς για την συγκεκριμένη κατηγορία. Θα γίνει ολοκληρωτική καθαριότητα στο τόπικ αυτό (όπως θα γίνει και σε όλες τις παρουσιάσεις) και αν ο δημιουργός του θέλει να κάνει κάποια ενημέρωση για το αυτοκίνητό του, θα πρέπει να ειδοποιεί κάποιον από τους τοπικούς ή γενικούς διαχειριστές να το ξεκλειδώνουμε, να κάνει την ενημέρωσή του και κατόπιν θα ξανακλειδώνει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.