Jump to content
Guest alepou

συντηρηση-βελτιωση ΚΡ ΜΟΤΕΡ

Recommended Posts

@adoniram

Oντως δεν εννοούσα πραγματικά εγκέφαλο (γιατί το K-Jetronik δεν έχει), εννοούσα το εγκεφαλάκι της ηλεκτρονικής ανάφλεξη (το μαύρο κουτί Hella κάτω απο το πλαστικό κάλυμμα στο μηχανοστάσιο στη μεριά του συνοδηγού)

Ο κόφτης μας κόβει την ανάφλεξη σίγουρα (διαπιστωμένο: είχα κόφτη 6800rpm με ηλεκτρονική μάλλον απο 8βάλβιδο, και αλλάζοντάς τη με την 16v πήγε κανονικά στις 7200-7300)

Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει ΚΑΙ για το μείγμα -- απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον, δεν έχουν. Aν έχουν βρίσκεται στο ρελέ της αντλίας βενζίνης και πάει και αυτός.

Μπεκάκια στα κλασσικά καταστήματα ανταλλακτικών. Οι περισσότεροι ψωνίζουμε απο εδώ το πρώτο στη σελίδα, Σαβέλλος 2919108

Link to comment
Share on other sites

το ρελέ που ανέφερα πριν ξέρω ότι κόβει το ρεύμα στην αντλία καυσίμου

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΤΩΜΑΙ είναι μόνο στα 8v (που καταλήγουν να έχουν 2 κόφτες έτσι). Και είναι ΤΟ ρελέ της βενζίνης, όχι ένα ανεξάρτητο... Δεν ξέρω απλά άν είναι καί στα 16v...

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων οταν είπα εγκέφαλο το ενοούσα με τη γενικότερη 'ενοια του όρου και δεν ενοώ εγκέφαλο όπως τουσ γνωρίζουμε σήμερα. Είναι βέβαια ενα είδος εγκεφάλου αφού ελέγχει με ηλεκρονικό τρόπο το αβάνς, και βρίσκεται ακριβώς δίπλα και δεξιά (οπωσ κοιτάμε απο μπροστά) απο το φίλτρο αέρα της καμπίνας. Μέσα έχει ένα κρύσταλο που συντονίζει συχνοτικά τον κόφτη(στροφών απο ανάφλεξη).

Το συγκεκριμένο εγκεφαλάκι το έδωσα στον Quasar οπότε Γεράσιμε πέτα τον κωδικό του εδώ pls. την πεταλούδα την έδωσα επίσης στο Γεράσιμο, αν δεν την θέλει τελικά μπορείς να τον ρωτήσεις. Η πολλαπλή εισαγωγήσ υπάρχει ακόμα και χρεώνεται το γνωστό πλέον frape γλυκό γάλα.

ps: κάποιος αντέγραψε το avatar μου ή είναι ιδέα μου? χεχεχε

Edited by N/A Gti
Link to comment
Share on other sites

αν λέτε για την ηλεκτρονική αναφλεξη τότε ο κωδικός είναι: "191 905 351 Β"

Link to comment
Share on other sites

@ Quasar

thanks για την απάντηση / διευκρίνηση. Ομως μου έβαλες άλλες ιδέες τώρα.

Γιατί η ηλεκτρονική που έχει του δικό μου KR είναι Telefunken και όχι Bosch απο την αρχή.

Το part number της είναι αυτό που έδωσε ο bit : 191 905 351 B

Αρα υποθέτω ότι απλά μιλάμε για το αυτό part αλλά διαφορετικού κατασκευαστή. Ομως η ύπαρξη της Telefunken ανάφλεξης έχει προκαλέσει κατά καιρούς την απορία όσων μηχανικών τη συνάντησαν.

Παρ' όλα αυτά εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω πως αλλάζεις κρύσταλλο, αν βέβαια υπάρχει λόγος, δεδομένου ότι η πλακέττα είναι πολύ μικρών διαστάσεων και συμπαγής. Δεν δείχνει ότι "δαχτυλιάζεται". Είναι η Bosch μεγαλύτερη και ανοιγόμενη?

Είχε άλλο μέλος Telefunken και είδε διαφορά αλλάζοντας τη με Bosch. Φαντάζομαι πως όχι αλλά ας ρωτήσω.

Φιλικά,

Edited by adoniram
Link to comment
Share on other sites

@ Adoniram

no no no no. ¶λλο η ηλεκτρονική, άλλο η ecu

δείτε το σχήμα παρακάτω:

post-1251-1141823594_thumb.jpgpost-1251-1141823649_thumb.jpg

Τα παρακάτω ισχύουν για 16v me K-Jetronic, gia 8v δεν ξερω, ισωσ εχουν διαφορες.

όπως θα δείτε και στο ΚΕ αλλα και στο Κ υπάρχει εγκέφαλος. (στο μεγάλο σχήμα το Νο:5)

το μεγάλο σχήμα είναι απο ΚΕ αλλα οι διαφορες είναι λιγες:

το δικό μας "Κ" έχει διαφορετικό διακόπτη θέσεως πεταλούδας (το Νο 10).

δεν έχει τον ηλεκρικό ρυθμιστή πίεσης πάνω στο Fuel Distributor (δεν υπάρχει το Νο4)

αντ'αυτού υπάρχει ρυθμιστής θερμομηχανικός στο πλάι του μπλόκ.

Το δικό μας "Κ" έχει διαφορετικό Auxiliary Air Device. (No14) σε εμάς είναι το βαρελάκι στο δεξί μέρος τησ πολλαπλής στο οποίο καταλήγει το πλαστικο σωληνάκι (παράληλο με τους σωλήνες των μπέκ) που έρχεται απο τον "παπα" (την μεγάλη λαστιχένια ημισφαιρική μ@λ@κια πανω απο το presure plate (you know what I mean εε?)

Παρακαλώ ασ μην γράφουμε οτι θέλουμε γιατι στην προσπάθειά μασ να βοηθήσουμε μπερδεύουμε τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

ότι έγραψα το λέει ο haynes...αν ξέρεις περισσότερα τότε πάσσο.

και επειδή δε γράφω ούτε εγώ στον αέρα ορίστε τα κείμενα ακριβώς όπως τα θυμόμουν:

haynes_k_jetronik.gif

haynes_ke_jetronik.gif

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

Guest Golf 2 for ever
ps: κάποιος αντέγραψε το avatar μου ή είναι ιδέα μου? χεχεχε

Οχι το ειχα από πριν το avatar για είμαι τρελλός και με τη VW αλλά και με τα 2άρια! (παρόλο που είμαι 18)! :D

Edited by Golf 2 for ever
Link to comment
Share on other sites

@ golf 2 for ever.

φιλε μου δεν ξερω κατα ποσο το βρήκες αυτό το avatar αφού το original logo της vw motorsport είναι μονόχρομο γαλάζιο, ενώ αυτό το έχω φτιάξει δίχρωμο (δυο τονοι γαλάζιου) σε Corel.Αnyway δεν γραφει "all rights reserved" so ειναι στη διαθεση ολων :D

@bit

αγαπητε φιλε bit, αν δεις στο σχεδιαγραμμα που έστειλες το Νο 12 ειναι ο εγκέφαλος (εδω Control Unit) (με αλλα λογια ν'αγαπιoμαστε)

Αnyway αυτό είναι ενα απλο σχεδιο λειτουργίας και είναι λογικό να μην είναι ξεκάθαρο το τι είναι τι. Στη φωτο που ανέβασα απο το Bosch product manual, αναγνωρίζονται όλα πολύ εύκολα.

Οσο για το Ηaynes, τι μπορει να πει κανεις... ειναι η Βιβλος των manual... worthy.gifworthy.gifworthy.gif

δεν ξέρω περισοτερα απο το Haynes, απλα το εχω ψαξει ΠΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολύ το θέμα.

(και τελικα το καταργησα το Κ-Jetronic rocket.gif )

Link to comment
Share on other sites

@ Bit & N/A GTi

Τελικά η διαφωνία σας ποιά είναι? Δεν έχω καταλάβει...

Πάντως έχετε υπ' όψιν οτι αυτό μπορεί να είναι το βασικό διάγραμμα του K-Jetronic, αλλά στο 16v έχει κάποιες διαφοροποιήσεις (π.χ. αντί για auxiliary air valve έχει Idle stabilisation valve που λειτουργεί ηλεκτρονικά)

@ Adoniram

Δεν ξέρω ακριβώς τί εννοείς, αλλά η ηλεκτρινική ανάφλεξη σε μάς έχει δύο κομμάτια:

1) Το switch unit, της Telefunken. Είναι ένα μικρό πραγματάκι που δεν πειράζεται και λειτουργεί για να χειρίζεται τους πολλαπλασιαστές. Διαστάσεις περίπου 5 cm x 3 cm x 0.5 cm και βρίσκεται κάτω απο το πλαστικό κάλυμμα στο μηχανοστάσιο (κάτω απο τους καθαριστήρες) στην πλευρά του *οδηγού.

2) Το control Unit, που κανονικά είναι της Hella, διαστάσεις περίπου 15cm x 10cm x 3cm. Βρίσκεται και αυτό κάτω απο το πλαστικό κάλυμμα, προς τη μεριά όμως του συνοδηγού. Αυτό ανοίγει απο πίσω με 4 βίδες και απο μπρός με 2. Οταν εγώ λέω εγκεφαλάκι, εννοώ αυτό. Αυτό ρυθμίζει το αβάνς και την ανάφλεξη γενικότερα ηλεκτρονικά, και εγώ αυτό εννοώ όταν λέω εγκεφαλάκι, αν και δεν είναι πραγματική ECU γιατί ελέγχει μόνο ανάφλεξη. Ο κρύσταλλος είναι πάνω στην καρτέλλα που έχει μέσα, και είναι ένα ασημί πραμματάκι που αναφέρει κάποια KHz. Αυξάνοντας (αν θυμάμαι καλά) τα Khz ανεβάζεις αναλογικά τον κόφτη.

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

@ Quasar

Γεράσιμε η διαφωνία έγκειται στο αν εχει εγκέφαλο η οχι.

Και όπως και να το κάνουμε το Control Unit είναι εγκέφαλος (έστω και "κουτσουρεμένος", μην ξεχνάμε οτι πρόκειται για εγκέφαλο του '89!!!)αφού διαχειρίζεται ηλεκτρονικα οχι μονο το αβανς, αλλα και τον κοφτη και αλλες παραμέτρους του συστηματος παροχής καυσίμου.

Δες πιο πανω το post μου που αναφέρω τις διαφορες cross reference με το ΚΕ. Τα δυο που αναφερεις κανουν την ίδια δουλειά με άλλο όνομα.

Αnyway μετα απο ολα αυτα Αdoniram το συμπέρασμα είναι οτι μπορεισ να ανεβασεισ τον κοφτη και για αυτο που ρωτησες η πολλαπλη υπάρχει στείλε πμ αν τη θες.

Edited by N/A Gti
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη αλλά εγώ είπα ότι εγκέφαλο δεν έχει το k-jetronic όχι το ke-jetronic όπως ακριβώς το αποδεικνείουν και τα διαγράμματα.

το πάνω είναι για το K και το κάτω για το KE

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

φίλε bit, το Κ έχει εγκέφαλο, και οι μοναδικες διαφορές του Κ απο το ΚΕ τις εγραψα παραπανω. Ολα τα αλλα στοιχεια ειναι ιδια. Αν το αμαξι σου εχει Κ-Jetronic, βγάλε το πλαστικό που καλύπτει το χωρο του μοτερ των υαλοκαθαριστήρων, και θα δεις αριστερα διπλα στο φιλτρο καμπινας το Control Unit (η ecu), και δεξια το swithing unit (h ηλεκτρονικη). Το αμάξι μου είχε Κ-Jetronic και μολισ πρόσφατα μαζί με τον Quasar βγάλαμε το εν λόγω εγκεφαλακι απο το αμαξι μου και το βαλαμε στο δικο του.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το K-Jetronic είναι σύστημα ψεκασμού, και δεν έχει καμμία σχέση με την ανάφλεξη. Υπάρχει, φυικά, εγκεφαλάκι ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΛΕΞΗ και δεν έχει ουδεμία σχέση με τον ψεκασμό ή το καύσιμο), αλλά ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ K-JETRONIC.

Μπορείς να τον ξηλώσεις και να βάλεις άλλο σύστημα ανάφλεξης και ξέρω γω τι άλλο, και το K-Jetronic δεν θα καταλάβει τίποτα, θα ψεκάζει κανονικά, γιατι είναι ΜΗΧΑΝΙΚΟ: λειτουργεί μόνο του, χωρίς κανενός είδους ηλεκτρονικό χειρισμό απο τον "εγκέφαλο"...

ΔΗΛΑΔΗ: Υπάρχει εγκεφαλάκι στα Golf 2 με Κ-Jetrnic, αλλά ΔΕΝ ανήκει στο Κ-Jetronic αλλά στην ανάφλεξη του αυτοκινήτου...

Για το ΚΕ-Jetronic δέν ορκίζομαι, αλλά απ' ότι θυμάμαι έχει ένα εγκεφαλάκι το οποίο όντως επηρρεάζει τον ψεκασμό ρυθμίζοντας την ένταση του ρεύματος που περνάει απο την ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα στον τετρακέφαλο, και επίσης τα Golf με KE-Jetronic διαθέτουν και Knock-Sensor.

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Γερασιμε, στο Κ-Jetronic το Ηella ελεγχει τα: presure regulator, cold start valve, thermotime switch, throttle position switch & idle stabilization valve, και βγάζει και την κατανάλωση lt/km, στα αμαξια με το trip computer.

Aλλο το αν ελέγχει αυτό καθ'αυτό το καύσιμο (αυτο δεν το κάνει) και άλλο αν ελέγχει η παιρνει input απο περιφεριακα του k-jetronik (αυτο το κανει).

Edited by N/A Gti
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην τρελαίνεστε όριστε και το σχεδιάγραμμα του k-jet:

i21862.gif

Πουθενά εγκέφαλος. Ούτε throttle position switch. Η βαλβίδα κρύας εκκίνησης παίρνει εντολή κατευθείαν από τον αισθητήρα θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού. Απλά τα πράγματα.

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, με δυο μικρές διαφωνίες...

Πρώτον, τη βαλβίδα κρύας εκκίνησης τη χειρίζεται ο θερμοχρονοδιακόπτης, και όχι το εγκεφαλάκι. Επίσης, το differential pressure regulator που αναφέρεις δεν ανήκει στο jetronic, είναι ένα πρόσθετο σύστημα στα γκόλφ, το οποίο βοηθά την οικονομία κόβοντας το καύσιμο όταν αφήνεις το γκάζι με πάνω απο 2500rpm, και εκεί χρησιμοποιείται και το throttle position switch. Το ίδιο και το throttle position switch χρησιμεύει και στο ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ εγκεφαλάκι του idle stabilization valve, το οποίο και αντικαθιστά το auxiliary air regulator.

Επίσης δέν υπολογίζει την κατανάλωση. Την κατανάλωση την υπολογίζουν τα ίδια τα όργανα του ταμπλώ (για αυτό και δέχεται δικό του σήμα υποπίεσης το ταμπλώ).

Αυτό που εννοώ είναι οτι άν βγάλεις την ανάφλεξη, θα αλλάξουν κάποια πράγματα δηλαδή στη λειτουργία του αυτοκινήτου, το K-Jetronic πάντως θα δουλεύει...

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

ωραια, αφου εγώ κάνω λάθος, εξηγήστε μου τωρα τι ελέγχει τα:cold start valve, auxiliary air regulator, control pressure regulator, και thermotime switch.(απο το τελευταιο σχημα του bit), και πειτε μου που δειχνει το ηλεκτρολογικο διαγραμμα των εξαρτηματων (η δεν ειναι ηλεκτρονικα ελεγχομενα?)

σε 5 λεπτα ανεβαζω το original brocture τησ bosch για να τελειωνουμε με αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

The cold start valve, the auxiliary air regulator, and the control pressure regulator are used to adapt the system to different operating conditions. The cold-start valve is like a fifth injector, and performs a choke-like function. It injects additional fuel into the intake manifold during starting to provide a richer fuel mixture when the engine is cold. The cold-start valve is operated electrically.

The auxiliary air regulator opens when the engine is cold to allow a small amount of additional air to bypass the throttle plate and boost the idle speed. The control pressure regulator improves driveability when the engine is cold by reducing control pressure. This not only creates a greater pressure differential across the metering valves, causing more fuel flow for a given air flow (a richer mixture), but also improves throttle response by allowing the control plunger in the fuel distributor to rise more easily.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε bit, τα πραγματα δεν ειναι ετσι απλα οπως λες.

Εδώ ανέβασα προς πληροφόρησή σας το ΠΛΗΡΕΣ μηχανολογικο και ηλεκτρολογικο σχεδιαγραμμα του K-Jetronic. Eπίσης αν εχεις 16v με K-Jetronic και λες οτι δεν εχει throttle position switch και εγκεφαλο τοτε λυπαμαι αλλα μαλλον δεν ξερεις καλα το μοτερ σου.

οπως θα εχετε δει δεν γραφω συχνα στο forum. γράφω μονο για θεματα που ξερω και γνωριζω καλα, και τα οποια μπορω να υποστηριξω με documents. Ζητω συγνωμη που δεν ανεβασα νωριτερα αυτο το brocture, αλλα πιστευα οτι το υλικο που είχα πρόχειρο ηταν αρκετο.

p.s. και μη μου πειτε τιποτα γιατι αυτο το k-jetronic εχει λαμδα και γιαυτο εχει και εγκεφαλο και αν δεν ειχε λαμδα θα ηταν χωρις εγκεφαλο κτλ γιατι θα παω να φαω ολα μου τα manual. και ειναι και πολλα....

Edited by N/A Gti
Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση έχει ξεφύγει. Εγώ μέχρι τώρα δεν ανέφερα πουθενά τπτ για 16ν. Μιλάμε για ένα golf mk1 από μετατροπή που εκ των πραγμάτων μπορεί να λειτουργεί με οποιόδηποτε ψεκασμό είτε Κ είτε KE. Ωραία με αυτό.

Το θέμα προέκυψε από τις 2 φωτογραφίες που δείχνουν έναν εγκέφαλο και ένα ο2 αισθητήρα και στο K και στο KE.

Οι τελευταίες σελίδες σου φίλε γιάννη μπερδεύουν λίγο τα πράγματα και η γνώμη μου είναι ότι απλά δεν έχουν κάνει τον διαχωρισμό μεταξύ K και ΚΕ και τα αναφέρουν και τα 2 με το ίδιο όνομα. Ως επιχείρημα θα δώσω την μετάφραση των 2 λέξεων.

K-jetronic : το K προκύπτει από το Κοnstante δλδ constant δλδ συνεχόμενος ψεκασμός

KE-jetronic : Konstante Electronisch δλδ συνεχόμενος ηλεκτρονικός ψεκασμός

Το ένα είναι πλήρως μηχανικός ψεκασμός και ο άλλος μηχανικός όπου παρεμβαίνουν και κάποια ηλεκτρονικά στοιχεία. Αλλιώς δε θα υπήρχε διαχωρισμός στις ονομασίες. Αυτό μαζί με τα στοιχεία που έχω δώσει παραπάνω είναι όσα έχω για να αποδείξω τι εστί K και τι ΚΕ.

Μπορεί πρακτική εμπειρία με το 16ν να μην έχω ακόμα, αλλά δε με έχει εμποδίσει από το να το έχω μελετήσει.

Φιλικά πάντα ε (το έχω παραλείψει σε όλα τα προηγούμενα posts αυτό). Όλοι mk2 έχουμε και πιστεύω την ίδια άκρη προσπαθούμε να βρούμε.

Link to comment
Share on other sites

φίλε bit, αναφερω το 16v γιατι αυτο έχω και αυτό έχω δει. Δεν μπορω να εχω εμπειρια σε ολα τα Κ-jetronic (εχει φορεθει απο porsce volvo peugeot vw ford κ.α.).Αυτό ξέρω, για αυτό γράφω. Τωρα σχετικα με το Elektronisch, αν δεις το ΚΕ, ο τετρακεφαλος του εχει πανω ηλεκτρονικο ρυθμιστη ενω του Κ δεν εχει. Προσ θεου δεν ειπα οτι ο εγκεφαλος ελεγχει το μειγματα, αλλα οπως το καταλαβαίνω μεταφερει τα σηματα απο το ενα εξαρτημα στο αλλο. Δηλαδη, τα μειγματα ελέγχονται μεσω των διαφόρων αισθητηρων (θερμοκρασιας, πιεσης κτλ) και απλα ο εγκέφαλος μεταφέρει (δεν δινει) εντολες.

Τωρα, τι να πω ρε παιδια, οσα 2αρια με Κ εχω δει, εχουν αυτο τον "εγκεφαλο", και κανοντας το δικηγορο του διαβολου ρωτω: αν η αναφλεξη γίνεται μονο απο το switcing unit (το μικρο στα δεξια) και το Κ δεν εχει σχεση με τον εγκεφαλο, τοτε ποιος ο λογος υπαρξης του;

Οσο για το φιλικα, bit, αυτο δεν χρειαζόταν καν να το γράψεις φιλε μου, πιστευω οτι ενοειται για ολους μας, και δεν υπαρχουν αμφιβολιες για αυτο. :D:D

Edited by N/A Gti
Link to comment
Share on other sites

είτε σε VW είτε σε volvo είτε σε bmw η φιλοσοφία ίδια είναι, αφού την ίδια πατέντα χρησιμοποιούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.