Jump to content
danichro

Βολτάρισμα χωρίς φίλτρο(!) στην Λ.Καρέα

Recommended Posts

σημέρα που έπλυνα το γκολφάκι για να καθαρίσω καλυτερα τον κινητήρα έβγαλα το καπάκι του που έχει και το φίλτροκούτι πάνω...ε λέω δεν το πάω και μια βολτίτσα έτσι μεχρι τον καρέα να ακούσω λίγο το μοτερ καθαρό...δεν μπορείται να φανταστειτε τι ήχο έκανε...δυο παιδια με 2 mx5 τραλαθηκαν..σα Honda με μπουκα σπηλαιο ακουγεται...βεβαια δεν το συνιστω σε κανεναν αλλα εγω αποφάσισα να ελευθερωσω την αναπνοή του μοτερ μου οσο δεν παει γιατι με τρελανε ο ήχος και φυσικα πρεπει να βελτιωσουμε και την εξαγωγη λιγακι...το αμαξι έχασε βεβαια χαμηλα εκει που του δινει το φιλτρο αλλα μετα τις 4000 αφηνιαζει πραγματικα...οποιος δεν πιστευει και εχει BCB ας το δοκιμασει..δεν νομιζω να προκαλεσει προβλημα για 1-2 km..

Edited by danichro
Link to comment
Share on other sites

O θόρυβος που κάνει είναι άθλιος, σε πιάνει πονοκέφαλος σε 1'

Εκτός από αυτό το μοτέρ δεν αποδίδει σωστά και οτιδήποτε ξένο σώμα περάσει μπορεί να κάνει από μικρή ζημιά μέχρι να τα διαλύσει όλα...

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια ο ανθρωπος μια δοκιμη ειπε να κανει οποιος θελει.Τωρα αν ειναι να πεσει κατι μεσα μπορει και σταματημενο σβηστο την ωρα που καθαριζεις το φιλτρο μπορει να γινει...

Link to comment
Share on other sites

Τα πιστευεις αυτα που λες βρε φιλε μου, η απλα τα λες ετσι...?

Δηλαδη θες να μας πεις οτι ειναι ιδιες οι πιθανοτητες...?

Κι εγω σου λεω οτι μπαινει καποιος ασχετος μεσα, και διαβαζει αυτο και λεει, αα τι ωραιο ηχο που θα βγαζει...για να το κανω κι εγω....

Ε κ εγω επειδη δεν θελω να του μεινει στο χερι, γραφω τον κινδυνο...

Με την λογικη σου, να μην ανοιγουμε και τγο ρεζερβουαρ, γιατι αν ειναι ετσι, μπορει μεσα να μπει καμια γατα οταν βαζουμε βενζινη...

Ελεος... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα πιστευεις αυτα που λες βρε φιλε μου, η απλα τα λες ετσι...?

Δηλαδη θες να μας πεις οτι ειναι ιδιες οι πιθανοτητες...?

Κι εγω σου λεω οτι μπαινει καποιος ασχετος μεσα, και διαβαζει αυτο και λεει, αα τι ωραιο ηχο που θα βγαζει...για να το κανω κι εγω....

Ε κ εγω επειδη δεν θελω να του μεινει στο χερι, γραφω τον κινδυνο...

Με την λογικη σου, να μην ανοιγουμε και τγο ρεζερβουαρ, γιατι αν ειναι ετσι, μπορει μεσα να μπει καμια γατα οταν βαζουμε βενζινη...

Ελεος... :lol:

εγώ για χαβαλέ το έκανα κι επειδή μου αρέσει να κάνω πειραματισμους...μπορει να μοθ μεινει στο χερι δεν λέω...δεν ειπα σε κανεναν να το κανει...παντως ο θορυβος έιναι λες και ανοιγει η κολαση κι οποιοσ δεν το πιστευει το ακουσαν αρκετοι σημερα στο do it

Link to comment
Share on other sites

Α μπραβο.Δεν νομιζω διαβαζοντας το ποστ μου καποιος ασχετος να παροτρεινεται να κυκλοφορει χωρις τιποτα στην εισαγωγη.

ΕΛΕΟΣ γιατι τετοια λογοκρισια?

Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω και γω τη δικη μου ιστορια. Η Golfo μου δουλευε ενα χρονο χωρις φιλτρο οποιουδήποτε είδους, ξερό τετραπετάλουδο με χοάνες, και είχα φαγωθεί να βάλω φίλτρο. Εψαξα αρκετά, δεν βρήκα κατι που μου άρεσε και έφτιαξα μόνος μου "φιλτροκούτι" απο πολυεστέρα (ενα θάλαμο που βιδώνει πάνω στο τετραπετάλουδο και βγάζει σωλήνα προσ τη φιλτροχοάνη). Ενα μήνα δούλεψε οκ. Την Παρασκευή έπαιζα με τον εγκέφαλο και ανέβασα μια ψιλή τον κόφτη (στισ 9200 απο 8200). Το βράδυ μετά απο 3 απανωτά φανάρια κόφτες (κοντριτσα) ακουω μεταλικό χτύπημα και αμέσως ρεταρίσματα κτλ. Πάω σπίτι και Σάββατο πρωϊ λύνω μοτέρ. Οι βαλβίδες του 2ου όλες off γιατι; γιατι ένα παξιμάδι (με grover και Locktite ) ξεβιδώθηκε απο συντονισμό και το ρούφιξε μέσα.

Αυτά για να κλαφτώ.

Το θέμα είναι οτι μετά απο περίπου 30000 χμ χωρίς φίλτρο οι κίλυνδροι μέσα ήταν αστέρια, φαινόντουσαν οι cross γραμμούλες του honing αλλα δεν υπήρχε ούτε μια κάθετη γραμμή που να υποδηλώνει οτι ξένο σωμα ΄περασε μέσα και τραυμάτισε τον κίλυνδρο. Αν η εισαγωγή δεν είναι στο πάτωμα δεν υπάρχει πιθανότητα να ρουφήξει πέτρα (η έστω αυτή είναι πολύ μικρή) και η σκόνη απ οτι κατάλαβα δεν δημιουργεί προβλήματα.

Προς θεού δεν λέω να καταργήσετε τα φίλτρα :wacko::wacko: , αλλά μπορείτε άνετα να κάνετε ενα test drive χωρις φίλτρο.

εγώ φιλτροκούτι και φίλτρο τα έκανα προσάναμα για να ψήσω παϊδάκια την Κυριακή το πρωϊ.

ΜΑΥΡΟ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ (ΜΟΥ) rocket.gifrocket.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
εγώ για χαβαλέ το έκανα κι επειδή μου αρέσει να κάνω πειραματισμους...μπορει να μοθ μεινει στο χερι δεν λέω...δεν ειπα σε κανεναν να το κανει...παντως ο θορυβος έιναι λες και ανοιγει η κολαση κι οποιοσ δεν το πιστευει το ακουσαν αρκετοι σημερα στο do it

Ρε βάνδαλε....... rocket.gif

Καλά το άκουγα στο do it και δεν το πίστευα............

Μπορείς να βάλεις και ένα σωλήνα από την πεταλούδα μέχρι την μετώπη να ρουφάει και κρύο αέρα... music.gif

Link to comment
Share on other sites

εμένα έκανε πήγαινε-έλα το γλυκά νερά - μοσχάτο χωρίς φίλτρο, καπό και μάσκα. Πρέπει να είσαι αρκετά γκαντέμης για να γίνει κάτι. ¶ντε να ρουφήξει καμιά μύγα δλδ..

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκαμε αυτο με τον ξαδερφο μου όταν κάναμε το πείραμα...εκει που είναι η πεταλούδα στο αμάξι πολύ δύσκολα θα ρουφηξει κάτι..τεσπα

Link to comment
Share on other sites

εγώ για χαβαλέ το έκανα κι επειδή μου αρέσει να κάνω πειραματισμους...μπορει να μοθ μεινει στο χερι δεν λέω...δεν ειπα σε κανεναν να το κανει...παντως ο θορυβος έιναι λες και ανοιγει η κολαση κι οποιοσ δεν το πιστευει το ακουσαν αρκετοι σημερα στο do it

Τον ιδιο ακριβως θορυβο μπορεις να εχεις αν βαλεις μια σκουπιτσα...Τοσο απλα...

ΕΛΕΟΣ γιατι τετοια λογοκρισια?

;):heart::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Michail καμια σχεση ο θορυβος...ο scorpio μαρσαρε 50 μετρα μακρια με την σκουπα πάνω και εγώ ταυτοχρονα χωρις τπτ πάνω...καμία σχέση...βέβαια δεν θα το αφησω χωρίς τιποτα πάνω απλα ψάχνω να βρώ κατι να ακουγεται κάπως έτσι...μεχρι τις 3000 με 4000 δεν κανει πολλα αλλα μετα βρυχαται...

Link to comment
Share on other sites

αυτό σκέφτομαι χρόνη..μια διπλου κωνου green η σιμοτα...μετραει πολύ η εγατασταση πάντως....να την βάλω στην θέση που κανονικά έχει το φιλτροκουτι το gti και με εναν σωλήνα να φέρω απο το κατω μέρος κρυο αέρα η κατευθειαν όπως το induction kit της AEM χαμηλα στα αριστερα του προφυλακτηρα...??????

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Βάλε μια μεταλλική σωλήνα όπως έχω στην σκούπα και τοποθέτησέ την μπροστά στην μετώπη. Από εκεί θα πέρνει ΟΕΜ κρύο αεράκι...

Την 1η μέρα που είχα πάει Πάτρα δεν είχε μπει η σκούπα επάνω (έπρεπε να φτιάξουμε και τον σωλήνα και ήταν κλειστά) παρά μόνο η χοάνη με τον σωλήνα από το κιτ της σκούπας.

Από απόδοση είδα καλύτερη και με την σκούπα επάνω (Βέβαια έπαιξε ρόλο και η καλύτερη σωλήνωση και τοποθέτηση).

Για αυτό σου λέω αγορίνα μου βάλε σκουπίτσα και να την ακούς και να πηγαίνει...

Link to comment
Share on other sites

ρε γρηγόρη η χοάνη της σκουπας έιναι ένα σκατο και έιναι και simota...εγω μιλάω για ένα γαιδουρι τεραστιο διπλου κωνου και ειναι και green..δεν μετραει το μεγεθος καθολου?????lol lol lol

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Μετράει αλλά εγώ σου είπα κάνε μαλακίες και όταν το πάρεις στο χέρι έλα να μου ξαναπεις... new_lol.gifnew_lol.gif

Η διπλής ροής θα σου δώσει λίγο παραπάνω στα χαμηλά.

Βασικά εγώ αρχικά το ήθελα αθόρυβο το αμάξι. Και μέχρι τώρα το έχω πετύχει. Τί εννοώ? Όταν πηγαίνω κυριλέ δεν ακούω τίποτα. Για ταξίδια η σκούπα είναι must!!! Σταθερά το αμάξι φαίνεται εργοστασιακό. Σε καμιά προσπέραση, σου ανάβει τα αίματα...

Link to comment
Share on other sites

το διαπιστωσαμε αυτό...αφου ξέρεις ότι κι εγώ το ήθελα αθόρυβο τελείως...αλλα με τρελανε τοσο πολύ αυτος ο ήχος που θέλω να τον ακουω συνέχεια..αλλα να μην χάσω αυτά που ηδη έχω με τo green...τεσπα..η χοάνη θα συνδυαστει την ιδια μέρα που θα μπει με χταποδί bosal και μεσαιο τελικο χειροποιητο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.