Jump to content
Guest Sordanaxela

Programmata Gia Mk2?

Recommended Posts

Guest Sordanaxela

Υπαρχούν στην ελλάδα μαγαζία που βαζούν πρόγραμμα σε MK2 GTI?

Ι πρέπει να το παω γερμανία? :wacko:thumbsdown.gif

Danke!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακούσει για κατι τέτοιο να εχει γινει στην ελλάδα. Για τον κοφτη κατι γίνεται αλλα το πρόγραμμα είναι άλλου παπα ευαγγέλιο. Πρέπει να ξέρεις οτι εστω και αν αλλάξεις πρόγραμμα (κοινώς το χαρτη της ανάφλεξης) θα πρέπει να αλλάξεις και την διάμετρο/κλίση του βεντούρι της εισαγωγής του λούφτ, και μάλιστα σε αντιστοιχία με τις μεταβολές του χάρτη ανάφλεξης, ( ;):heart::wacko::wacko::wacko: ) για να μπορέσεις να αλλάξεις και την αναλογία του μείγματος σε συνδιασμό με το αβάνς.

όπως καταλαβαίνεις, ειναι ελαφρός μανίκι να γίνει αυτο και να έχει αποτέλεσμα, γιατι δεν πιστεύω να υπάρχουν βελτιωτές στην Ελλάδα που να ξέρουν να το κάνουν αυτό. Είχα ακούσει οτι στη Γερμανία υπήρχαν aftermarket luft με διαφορετικές κλίσεις/ διαμέτρους αλλα δεν ξερω τιποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sordanaxela
Δεν εχω ακούσει για κατι τέτοιο να εχει γινει στην ελλάδα. Για τον κοφτη κατι γίνεται αλλα το πρόγραμμα είναι άλλου παπα ευαγγέλιο. Πρέπει να ξέρεις οτι εστω και αν αλλάξεις πρόγραμμα (κοινώς το χαρτη της ανάφλεξης) θα πρέπει να αλλάξεις και την διάμετρο/κλίση του βεντούρι της εισαγωγής του λούφτ, και μάλιστα σε αντιστοιχία με τις μεταβολές του χάρτη ανάφλεξης, ( :heart::heart::heart::DB) ) για να μπορέσεις να αλλάξεις και την αναλογία του μείγματος σε συνδιασμό με το αβάνς.

όπως καταλαβαίνεις, ειναι ελαφρός μανίκι να γίνει αυτο και να έχει αποτέλεσμα, γιατι δεν πιστεύω να υπάρχουν βελτιωτές στην Ελλάδα που να ξέρουν να το κάνουν αυτό. Είχα ακούσει οτι στη Γερμανία υπήρχαν aftermarket luft με διαφορετικές κλίσεις/ διαμέτρους αλλα δεν ξερω τιποτα παραπάνω.

Χαχαχα οκ κατάλαβα. new_lol.gifnew_lol.gif

Αποκλείετε στην ελλαδα δηλαδή

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Bassakos

εξαρτατε απο τι μοτερ φορας φιλε μου! :heart:

στο αλλο ποστ σου διαβασα οτι ειναι 8v

το μοτερ.... αλλα ποιο?

με το jetronic? ? ή με dif? ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sordanaxela
εξαρτατε απο τι μοτερ φορας φιλε μου! :heart:

στο αλλο ποστ σου διαβασα οτι ειναι 8v

το μοτερ.... αλλα ποιο?

με το jetronic? ? ή με dif? ?

Ηταν πρώτο χέρι το αμάξι και το ειχε μηχανίκος.

Θα σε γελάσω ...Αυτα που ξέρω ειναι οτι.

Ιταν 1600. το εκανε μετατροπη σε 1784 μεγαλονοντας τις βαλβίδες

Του έβαλε Ιnjection Βοsh .. νομιζώ Jetronic μου είχε πει. :heart::D:heart:

Link to comment
Share on other sites

Guest Bassakos
Ηταν πρώτο χέρι το αμάξι και το ειχε μηχανίκος.

Θα σε γελάσω ...Αυτα που ξέρω ειναι οτι.

Ιταν 1600. το εκανε μετατροπη σε 1784 μεγαλονοντας τις βαλβίδες

Του έβαλε Ιnjection Βοsh .. νομιζώ Jetronic μου είχε πει. :heart::heart::heart:

....τα λεμε MSN :D

Link to comment
Share on other sites

πρόγραμματα κυκλοφορούν αρκετά. Ψάξε στο ebay. Δεν τα έχει δοκιμάσει κανένας γνωστός μου. Μόνο απ'όσα διαβάζω βελτιώνουν αισθητά την απόκριση. Άλογα ίσως δίνει, αλλά μη περιμένεις και πολλά (μισό άλογο ίσως).

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

Ρε bit... Εχεις δει ποτέ πρόγραμμα για k-jetronic? Τωρα τοση ώρα δεν συzητάγαμε οτι δεν έχει εγκέφαλο???

Δεν παίζει πρόγραμμα γιατι η ηλεκτρονική δεν έχει EPROM για να αλλαχτεί τσιπάκι... Αν βρείς πρόγραμμα θα είναι μάλλον για τα 8v με Digifant

Link to comment
Share on other sites

μα δεν είπε ακόμα ο χριστιανός αν σίγουρα έχει jetronic ή digifant. Προφανώς για τα jetronic δε παίζουν chip (πέρα από αυτό που έχεις φτιάξει και εσύ με την βαλβίδα κρύας εκκίνησης στο τέρμα γκάζι). Εγώ μίλησα καθαρά και μόνο για digifant.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sordanaxela

Digi είχα τελίκα.

Και ο προιγουμενος ιδιοκτιτής ειχε περάση προγραμμα.

Και διμιουργισε προβληματα . του σβηνε κλπ κλπ.

Και το εβγαλε.

Οποτε οκ

Lock topic :cry:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, κατάλαβα, λάθος μου, νόμιζα οτι μιλούσαμε για Κ-Jetronic (σε λίγο θα το βλέπω και στον ύπνο μου!!)!

By the way, η μόντα δεν είναι στην κρύα εκκίνηση (το είχα σκεφτεί αλλά αφ' ενός ψεκάζει too much και αφ' ετέρου ασύμμετρα), το Warm Up Regulator έχω πειράξει για να φτιάξω τα μείγματα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Kitaco

ean to moter einai 8v den exei egkefalo opos leei k o filos mas quasar...apo ki kai pera ean exeis ekkentroforo pano mia ilektroniki xwris kofti sou kani douleia.......alla prosoxi.....

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

στο δικο μου 8v εβαλα ενα τσιπακι απο αγγλια και δουλευει πολυ καλα

με κοστος 40 eyro...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.