Jump to content
milix

Golf 1.6 16v 130+ Hp με 1ο στάδιο

Recommended Posts

Εχουμε πρόβλημα με τον κόφτη, δεν ανεβαίνει με τίποτα! Το γράφει στο τσιπακι κι'αυτός εκει, στις 6750. Αυριο θα επικοινωνίσουμε με ιταλία να δουμε τι γίνεται. Αν δεν γινει τίποτα εγώ σταματώ στα 122 ΗΡ :( Υπάρχει κανεις εδω που να εχει κανει πρόγραμμα σε BCB και αν ναι ποιας χρονολογίας και εξαμήνου είναι το αμάξι?

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Houston we have a problem...

Γιατί ρε Τάσο τί σου λένε αυτοί εκεί? Πρώτη φορά το ακούω πάντως αυτό...

¶μα σας λέω εγώ μπουμπουνοκέφαλος είναι ο BCB...

Αλήθεια πόσο σου πήγε το μαλί?

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
350 η λυπητερη

Τελικά κανένα άνοιγμα έγινε? Μην πάνε τα 350 χαμένα :heart:

Πάντως πρέπει σοι και καλά να ανέβει ο κόφτης? Δεν παίζουμε συχνά σε αυτή την περιοχή, πέρα από κανένα άνοιγμα...

Σε όλο το άλλο φάσμα των στροφών έδωσε τίποτα ή μάπα το πεπόνι?

Edited by Scorpio
Link to comment
Share on other sites

Ο Θεοδωρίδης μου ειπε οτι το προγραμμα είναι για κόφτες 7000+. Αν δεν παει ο κόφτης εκει παιρνω τα λεφτά πίσω. Το θέμα είναι να γινει η δουλειά βέβαια.

-- edit --

Η δικια μου αισθηση είναι οτι το μανισιο προγραμμα δουλευει καλύτερα μεχρι τις 3500-4000 rpm και από εκει και πανω το προγραμμα. Αν δεν γινει το θεμα με τους κοφτες θα ζητησω μεταβολή στους χαρτες με μανισιο μεχρι 4000 και καινουργιο από εκει και πανω και θα παω Γιωργο :heart: και δυναμόμετρο και αν μεινω ευχαριστημενος από τα νουμερα που θα δω θα το κρατησω.

Edited by milix
Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Τάσο εσένα τί αίσθηση σου δίνει γενικότερα το αμάξι??

Εμένα πχ όταν έβαλα την σκούπα έμεινα :heart:

Γιατί δεν σε ακούω ενθουσιασμένο??

Το πρόγραμμα είναι με αντικατάσταση chip ή σειριακό?

Link to comment
Share on other sites

Ο προγραμματισμός δεν εγινε σειριακά, βγηκε το τσιπ, προραμματιστικε 3 φορές, κάηκε :heart: και αντικαταστάθηκε από αλλο αγραφο τσιπ της bosche :heart: Απο αίσθηση τωρα, και πριν πήγαινε πολύ καλα για 1.6 οποτε δεν μπορώ να πω οτι ειδα τρελή διαφορά. Μια νευρικότητα την είδα και γαμάτο ήχο στις 6750 που κοφτιάζει, Θα περιμένω μεχρι ΣΚ να κανω κανένα άνοιγμα να δω τι παίζει τελικά.

Edited by milix
Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Ο προγραμματισμός δεν εγινε σειριακά, βγηκε το τσιπ, προραμματιστικε 3 φορές, κάηκε :heart:

Όταν φωνάζω εγώ............................................. προσοχή σε αυτά παιδιά δεν παίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν δημιουργήθηκε κανένα προβλημα Γρηγόρη. Απλα εβγαλε το παιδί ενα αλλο τσιπάκι, το εγραψε και ολα οκ χωρίς κανενα επιπλεον κόστος για μενα :)

Το μαμα τσιπάκι πάντος είναι made in Malaysia. Γερμανικό αυτοκίνητο, ιταλικός εγκέφαλος, υλικά Μαλεσίας :)thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Δεν δημιουργήθηκε κανένα προβλημα Γρηγόρη. Απλα εβγαλε το παιδί ενα αλλο τσιπάκι, το εγραψε και ολα οκ χωρίς κανενα επιπλεον κόστος για μενα :D

Το μαμα τσιπάκι πάντος είναι made in Malaysia. Γερμανικό αυτοκίνητο, ιταλικός εγκέφαλος, υλικά Μαλεσίας :Dthumbsdown.gif

Καλά Αυτό δεν λέει τίποτα. Έχω δει και χειρότερα... Απλά εγώ λόγω επαγγέλματος και εμπειρίας δεν θα το έκανα ποτέ αυτό. Τουλάχιστον μια δυναμομέτρηση θα σου έλυνε πολλές απορίες :D

Link to comment
Share on other sites

Ounkas και Scorpio τελικα τοσο πολυ διαφορα ειδατε με τη σκουπα?

Εχω μια απορια ομως...ο 1.6 FSI δεν στεγνωνει στα ψηλα (5000+) με τοσο αερα?

Εχω μια απορια ακομα αν δεν σας κουραζω...

Επειδη το γυροφερνω τον τελευταιο καιρο και ζαχαρωνω την supersprint απο καταλυτη και πισω (δηλαδη 3 parts βιδωτα - σωληνα - τελικο - διπλη αριστερη αποληξη) αξιζει τον κοπο? Θα παρω τιποτα ή τζιφος?

Τελος δεν ξερω αν θα πρεπει να βαλω μεσσαιο ή να αφησω σκετο το σωληνα της Supersprint.Κατι εχει παρει το αυτι μου οτι αφαιρωντας το μεσσαιο οτι θα χασω στις χαμηλομεσσαιες? Σε τι βοηθα αραγε το μεσσαιο στους FSI ? Aν μπορει καποιος ας με διαφωτισει γιατι εχω φαει τρελο κολλημα...

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

λογικα αν βγαλεις το μεσαιο θα εχεις λιγοτερη ροπη..εχει αλλαξει μελος παντως απο χταποδι και μετα εξατμιση και ειδε διαφορα..

παντως μη περιμενεις τραγικα πραγματα,τι τιμη εχει η supersprint που λες?

οσο για τη σκουπα την εχω απο τα 14500 χιλιομετρα οποτε σιγα σιγα ανοιγε και το μοτερ μεχρι τα 33 που την εχω τωρα.δε πηρα και 10 αλογα αλλα κατι ψιλα πρεπει να πηρα και απο ανοιγματα με φιλικα 4ρια golf.

μετα τις 5000 μια χαρα ειναι δε ψοφαει..5900-6000 ομως εκει ειναι που ψοφαει ουτως η αλλως το μοτερ,το καταλαβαινεις και απο τον ηχο που κανει οτι πλεον δεν ανοιγει αλλο το αμαξι.

στη δυναμομετρηση μεχρι τις 6000 εχω σταθερα πανω απο 14 κιλα ροπη.(max 16,1)

και μετα τις 6000 πεφτει σταδιακα μεχρι και τα 13κιλα που ναι και ο κοφτης.

Link to comment
Share on other sites

λογικα αν βγαλεις το μεσαιο θα εχεις λιγοτερη ροπη..εχει αλλαξει μελος παντως απο χταποδι και μετα εξατμιση και ειδε διαφορα..

παντως μη περιμενεις τραγικα πραγματα,τι τιμη εχει η supersprint που λες?

οσο για τη σκουπα την εχω απο τα 14500 χιλιομετρα οποτε σιγα σιγα ανοιγε και το μοτερ μεχρι τα 33 που την εχω τωρα.δε πηρα και 10 αλογα αλλα κατι ψιλα πρεπει να πηρα και απο ανοιγματα με φιλικα 4ρια golf.

μετα τις 5000 μια χαρα ειναι δε ψοφαει..5900-6000 ομως εκει ειναι που ψοφαει ουτως η αλλως το μοτερ,το καταλαβαινεις και απο τον ηχο που κανει οτι πλεον δεν ανοιγει αλλο το αμαξι.

στη δυναμομετρηση μεχρι τις 6000 εχω σταθερα πανω απο 14 κιλα ροπη.(max 16,1)

και μετα τις 6000 πεφτει σταδιακα μεχρι και τα 13κιλα που ναι και ο κοφτης.

Η supersprint ειναι απο τις πιο ακριβες εξατμισεις αλλα θα την παρω μεσω γνωστου μαλλον σε πολυ καλυτερη τιμη.Αυτο για το μεσαιο και τη ροπη ειναι σιγουρο?? Ποια η πηγη σου?

Διοτι στην supersprint μου ειπαν οτι το μεσσαιο ειναι μονο για να ειναι αθορυβη η εξατμιση και τιποτα παραπανω...

Απο θορυβο η σκουπα πως τα παει σε αυτες τις στροφες? (5000-6000) παιρνει αυτια??

Link to comment
Share on other sites

Τελος δεν ξερω αν θα πρεπει να βαλω μεσσαιο ή να αφησω σκετο το σωληνα της Supersprint.Κατι εχει παρει το αυτι μου οτι αφαιρωντας το μεσσαιο οτι θα χασω στις χαμηλομεσσαιες? Σε τι βοηθα αραγε το μεσσαιο στους FSI ? Aν μπορει καποιος ας με διαφωτισει γιατι εχω φαει τρελο κολλημα...

Οσοι βγαλαν το μεσαίο είπαν οτι δεν είδαν μεγάλη διαφορά. Σιγουρα βοηθάει εστω και λίγο και δεν ειναι δυνατον να χανεις πουθενά βγάζοντας ενα εμποδιο απο την διαδρομή των καυσαερίων. Απλά θα σταθμίσεις αν αξίζει η λίγη αυτή αυξηση της απόδοσης με την αυξηση ήχου που συνεπάγεται η αφαίρεσή του.

Link to comment
Share on other sites

Ας αφησουμε το θορυβο στην ακρη προς το παρων...εχω ακουσει οτι το μεσσαιο στους FSI ειναι ηδη ελευθερο...για ποιο λογο στις βελτιωτικες εξατμισεις το αφαιρουν ομως?

den allazei i simpiesi?

Προφανως ηθελες να πεις backpressure...οχι δεν αλλαζει , πρεπει να πειραξεις καταλυτη και προκαταλυτη για να το χαλασεις...

Link to comment
Share on other sites

η σκουπα κανει τον ιδιο ηχο σχεδον ειτε στις 3500 ειτε στις 6000..απο τη στιγμη που βυθιζεις το γκαζι και 2500 να εχεις ακους τη γνωστη φασαρια.ειναι σαφως περισσοτερος ο ηχος απο το βαρελακι αλλα εμενα προσωπικα δε με κουραζει αφου συνηθως ακουω και μουσικη ενα κλικ παραπανω απο τη μεση :D

αυτο που σου ειπα για το μεσαιο μου το χε πει ενας εξατμισας οταν ειχα παει να ρωτησω για remus και ψαχνομουν γενικως στο θεμα εξατμιση.

τι και πως δε ρωτησα μιας και περα απο το τελικο δε πειραξα κατι στην εξατμιση..

ακομα τουλαχιστον :whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

η σκουπα κανει τον ιδιο ηχο σχεδον ειτε στις 3500 ειτε στις 6000..απο τη στιγμη που βυθιζεις το γκαζι και 2500 να εχεις ακους τη γνωστη φασαρια.ειναι σαφως περισσοτερος ο ηχος απο το βαρελακι αλλα εμενα προσωπικα δε με κουραζει αφου συνηθως ακουω και μουσικη ενα κλικ παραπανω απο τη μεση :whistling:

αυτο που σου ειπα για το μεσαιο μου το χε πει ενας εξατμισας οταν ειχα παει να ρωτησω για remus και ψαχνομουν γενικως στο θεμα εξατμιση.

τι και πως δε ρωτησα μιας και περα απο το τελικο δε πειραξα κατι στην εξατμιση..

ακομα τουλαχιστον :whistling::whistling:

Ουφ με εμπλεξες περισσοτερο :D

Σορυ για τα offtopic :whistling:

Link to comment
Share on other sites

στο θέμα μας έιμαστε νομίζω

λαθος νομιζεις...

ο φιλος μας λεει για σκουπα και εξατμιση σε fsi και ο Milix μιλαει .... δες τον τιτλο...

οπως καταλαβες για το bcb

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μπήκε σωστά το πρόγραμμα! Ο κόφτης πήγε 6900 πάνω από 7000 δεν πήγαινε με τίποτα! Στο στροφόμετρο βλέπω βέβαια 7150 αλλά είναι γνωστό ότι κλέβει εκει ψηλά μετά τις 6300. Μαμά πρόγραμμα μέχρι 4200 (γιατί είχα την αίσθηση ότι τράβαγε καλύτερα χαμηλά πριν) και το κανονικό πρόγραμμα μεχρι τον (γαλικό πλέον :D σαν ραλύ ακούγεται) κόφτη. Εντός βδομάδας θα κανω δυναμομέτρηση. Ελπίζω να δείξει 130 αλλιώς θα το πετάξω στην θάλασσα! (ή θα του βάλω 1.8Τ)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.