Jump to content
golfakias1983

πυρομετρο

Recommended Posts

Guest Bassakos

αντε-αντε που ειναι οι τουρμπατοι οεο? ? :thumbsup: γιααα....

να σκανε μυτη ενας -ενας :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

αν το βαλεις στο downpipe σε βλεπω να την παιρνεις στα χερια την τουρμπινα!!!!στο δικο μου εχει τρυπα πανω στο μαντεμι!

Link to comment
Share on other sites

αν το βαλεις στο downpipe σε βλεπω να την παιρνεις στα χερια την τουρμπινα!!!!στο δικο μου εχει τρυπα πανω στο μαντεμι!

στην πολλαπλη εξαγωγης εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοεί τον ενιαίο παχύ σωλήνα αμέσως μετά την πολλαπλή εξαγωγής. Αυτό είν' το downpipe! :o Θα το αναγνωρίσεις γιατί στην αρχή του συνήθως τοποθετείται ο λ.

Αν κάνω κάπου λάθος και παραπληροφορώ τον κόσμο, φάτε με!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοεί τον ενιαίο παχύ σωλήνα αμέσως μετά την πολλαπλή εξαγωγής. Αυτό είν' το downpipe! :ninja: Θα το αναγνωρίσεις γιατί στην αρχή του συνήθως τοποθετείται ο λ.

Αν κάνω κάπου λάθος και παραπληροφορώ τον κόσμο, φάτε με!!! :D

παραπληροφορηθηκες...γιατι η απορια μου δεν πηγαινε για το τι ειναι το downpipe αλλα τι εννοει ο διδυμος μαντεμι?...την πλλαπλη εξαγωγης?

Link to comment
Share on other sites

Guest Bassakos
Σύ μωρή ατμόσφαιρα τί μιλάς?

λεω να βαλω και εγω........... :heart::baby::baby::heart::heart:

για τον αλλον το λεει που χει ενα χρεπι στην υπογραφη του tongue.giftongue.gif

τον b(ass) -akos :lol::heart:

:heart::heart::heart:

Link to comment
Share on other sites

παραπληροφορηθηκες...γιατι η απορια μου δεν πηγαινε για το τι ειναι το downpipe αλλα τι εννοει ο διδυμος μαντεμι?...την πλλαπλη εξαγωγης?

Το μαντέμι της ίδιας της τουρμπίνας φαντάζομαι... :blink:

Link to comment
Share on other sites

τελικα ας μας πει καποιος που συνδεεται ο αισθητηρας του πυρομετρου!!!!

σε ποιο μαντεμι ακριβως>?! :D

sorry που δεν απαντησα......εμενα μου το ειχε βαλει στο μαντεμι της τουρμπινας......αλλα νομιζω καλυτερα ειναι στην πολαπλη εξαγωγης να μπει!!!!γνωμη μου παντα ε.........

Link to comment
Share on other sites

Ναι και στο σημείο ακριβώς που οι 4 σωλήνες ενώνονται σε 1, λίγο πριν την εισαγωγή καυσαερίων της τουρμπίνας. :D Όχι δηλαδή σε κάποιον από τους 4 σωλήνες...

Link to comment
Share on other sites

Το πυρομετρο εχει σαν σκοπο να παρακολουθεις θερμοκρασια καυσαεριων.

Οσο πιο κοντα ειναι στην εξαγωγη δηλαδη πανω στο μαντεμι τοσο το καλυτερο γιατι δεν εχεις αποκλισεις απο την πραγματικη θερμοκρασια καυσαεριων.

Περισσοτερο ειναι ενα οργανο απαραιτητο για να ρυθμισεις εναν κινητηρα καθως και ο μετρητης αναλογιας βενζινης αερα (hallmeter wide band).

Bαζοντας ενα πυρομετρο πανω στο μαντεμι -χταποδι εξαγωγης , δεν ειναι απαραιτητο οτι θα προβλαβεις μια πιθανη ζημια.

Συνηθως λιωνει ενα εμβολο αλλα η θερμοκρασια που αναπτυσεται μοιραζεται με τους αλλους κυλινδρους και δεν προλαβαινεις να αντιδρασεις.

Σε σωστες εφαρμογες πρεπει σε καθε λαιμο εξαγωγης να υπαρχει απο ενα πυρομετρο τουλαχιστον σε φαση ρυθμισης και στην συνεχεια με warning για να εχεις προειδοποιηση αν κατι παει στραβα.

Κατι τετοιο φυσικα δεν ειναι ευκολο σε αμαξι βολτας οποτε εχει επικρατησει η επιλογη ενος και μοναδικου πυρομετρου , αλλα αυτο δεν ειναι και η απολυτα ασφαλης λυση ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.