Jump to content
nikos3581

Προγραμμα σε Α3 1,6 8v

Recommended Posts

Σημερα σε μια στιγμη τρελας πηγα σε καποιον πολυ καλο μαστορα που εχω και ρωτησα για προγραμμα. Το αυτοκινητο μου οπως γραφω κι επανω ειναι το Α3 1,6 8V 8L. Εντελως μαμα εκτος απο ενα φιλτρο της Green που εχω βαλει. Να μην τα πολυλογω, επειδη δοκιμασαμε τον σειριακο τροπο προγραμματισμου και δεν το δεχεται ο εγγεφαλος μου, τον ξυλοσαμε και βγαλαμε το chip για να διαβασουμε το μαμα προγραμα. Ο ανθρωπος που θα μου κανει το προγραμμα συνεργαζεται με την Dimsport www.Dimsport.com (απ'οτι εχω ακουσει η Dimsport προμηθευει προγραμματα σε πολλες μεγαλες εταιριες οπως η Abt). Δεν βρηκαμε καποιο προγραμμα για το συγκεκριμενο μοντελο (συμφωνα παντα με τον εγγεφαλο που φοραει) και στειλαμε μαιλ στην εταιρια για να φτιαξει ενα για το δικο μου. Αυριο περιμενουμε την απαντηση και φυσιολογικα θα βαλουμε και το καινουριο προγραμμα. Εγω εχω δυναμομετρησει το αυτοκινητο πριν δυο μηνες κι εχω το χαρτι στα χερια μου. Οταν θα τελειωσω με το προγραμμα θα το δυναμομετρισω ξανα και θα ανεβασω εδω τα αποτελεσματα. Για οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα σε μια στιγμη τρελας πηγα σε καποιον πολυ καλο μαστορα που εχω και ρωτησα για προγραμμα. Το αυτοκινητο μου οπως γραφω κι επανω ειναι το Α3 1,6 8V 8L. Εντελως μαμα εκτος απο ενα φιλτρο της Green που εχω βαλει. Να μην τα πολυλογω, επειδη δοκιμασαμε τον σειριακο τροπο προγραμματισμου και δεν το δεχεται ο εγγεφαλος μου, τον ξυλοσαμε και βγαλαμε το chip για να διαβασουμε το μαμα προγραμα. Ο ανθρωπος που θα μου κανει το προγραμμα συνεργαζεται με την Dimsport www.Dimsport.com (απ'οτι εχω ακουσει η Dimsport προμηθευει προγραμματα σε πολλες μεγαλες εταιριες οπως η Abt). Δεν βρηκαμε καποιο προγραμμα για το συγκεκριμενο μοντελο (συμφωνα παντα με τον εγγεφαλο που φοραει) και στειλαμε μαιλ στην εταιρια για να φτιαξει ενα για το δικο μου. Αυριο περιμενουμε την απαντηση και φυσιολογικα θα βαλουμε και το καινουριο προγραμμα. Εγω εχω δυναμομετρησει το αυτοκινητο πριν δυο μηνες κι εχω το χαρτι στα χερια μου. Οταν θα τελειωσω με το προγραμμα θα το δυναμομετρισω ξανα και θα ανεβασω εδω τα αποτελεσματα. Για οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω.

ΌΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕ

ΟΙ 5-6 ΚΑΡΟΤΣΕΣ ΠΟΥ ΕΦΑΓΕΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ????

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ....

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ 16v SORRY ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΟΣ

ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΛΙΓΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕ

ΟΙ 5-6 ΚΑΡΟΤΣΕΣ ΠΟΥ ΕΦΑΓΕΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ????

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ....

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ 16v SORRY ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΟΣ

ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΛΙΓΟΣ!

για τις καρότσες μπορεί να φταίει ο οδηγός όχι ο κινητήρας! (το πασσάτ το νέο με τα 102 άλογα 8ν δεν θα φοράει??? ο 16ν που είναι???(μαζι με τον 1.8τ μακρια μακρια) σε ροπές αντοχές κλπ μην συγκρίνεις τον 8ν με τον 16 θα πικραθείς :D

Link to comment
Share on other sites

Ασε τον καφρο να λεει. 1 καροτσα μου εφυγε. Λοιπον το προγραμμα αναβληθικε για την τριτη γιατι ειχε δουλεια ο μαστορας. Χρονηηηηηηηηηηηηηη Just Wait For ME.

Link to comment
Share on other sites

Χρονηηηηηηηηηηηηηη Just Wait For ME.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΡΕ ΝΙΚΟ ΕΓΩ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΑ 1000Μ ΚΑΙ ΣΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΙΟ ΠΙΣΩ ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...

rocket.gifrocket.gifrocket.gif

machinegun.gifmachinegun.gifmachinegun.gifmachinegun.gif

:D

Link to comment
Share on other sites

Μη μιλας ρε παπια εσυ.

Λοιπον εβαλα σημερα το προγραμμα. Το αλλαξα 2 φορες μεχρι στιγμης. Την πρωτη φορα η βελτιωση που ειδα ηταν απο τις 3000 ως τις 5000 στροφες. Μετα απο εκει κρεμουσε. Κατ'ευθειαν στο μαστορα να το ανοιξει και ψιλοτερα. Την πρωτη φορα που μπηκε το προγραμμα ειδα 7 χλμ διαφορα στην αποσταση που κανω οταν το δοκιμαζω μετα απο καθε αλλαγη στο προγραμμα. (Η αποσταση ειναι 200 μετρα). Τι δευτερη φορα θα την δοκιμασω ισως σημερα το βραδυ παρουσια κι αλλων μελλων του club οπως ο NforN, Daffy και αλλοι. Οπως βλεπετε εχω τον NforN για δοκιμαστη knife.gif .

Σε προηγουμενο ανοιγμα με τον NforN στα 1000 μετρα του εφυγα λιγο στην εκκινηση αλλα στον τερματισμο με ειχε περασει 1 καροτσα και το κοντερ μου ελεγε 160.

Αν δεν γινει σημερα αυτο το φιλικο θα γινει σιγουρα αυριο οποτε και θα εχετε νεοτερα.

Συμπληρωνω οτι με το προγραμμα δεν εχω τελειωσει ακομη. Θα δοκιμασω για λιγες μερες αυτο που εβαλα τωρα και αν χρειαστει θα το ξανααλαξω. Θα σας ανεβασω και δυναμομετρησεις απο πριν και μετα το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest AudiA3

Geia sas paidia kai o father mou exei auto to audi A3 8v.Kai epeidi tis mamas to golf einai poli argo opws anaferw se allo topic pairnw auto.Logiko e?Auto to amaxi re paidia einai poli periergo anebazei mia ropara stis 3000-4500 strofes pou nomizeis oti odigas poli pio grigoro autokinito.Alla mexri ekei meta blepeis mono ton dikti na anebainei xwris kapoio idiaitero trabigma :lol: .Den xerw alla den leipei mono ena programma file sinonomate niko3581.Mallon ena turbo thelei garrett T25 BB i T28 sto 1 bar peripou me paxiteri flatza kilindrokefalis ena extra mpekaki kai poio agrio ekkentro.Ekei tha paizoume girw sta 180-190ps.Mia xara kai molis mazepseis kai alla leftakia allazeis kai pistonia anebazeis piesi kai paizeis me S3 ANETA ;):thumbsup::thumbsup::thumbsup: .Poia einai i gnomi sas esas?File niko an baleis to programma kai deis diafora dwse mou tilefono tou beltioti sou.Alla kai pali epimenw den leei na dineis lefta gia 5 kai 10 aloga.An dwseis dineis parapanw kai to euxaristiesai kiolas.....Sorry an sas kourasa shockgun.gif .An deite kanena A3 mauro ston Daras autes tis meres to diko mou tha einai :lol: .Bye!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ γιατι ρε φιλε μου...Γιατι το εκανες αυτο...?

Τι σου εφταιγε το αμαξακι...?

Αχχ...Δεν διαβαζετε και λιγο GTC.gr...Κανει πολυ καλο σε τετοιες περιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δέ θέλεις τούρμπο... ¶λλες 8 βαλβίδες θέλεις :whistling: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Guest AudiA3

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα.Καλά εντάξει αφού εσείς δέχεστε να σας την λένε oι saxorallopuntocivicakides εγώ ΟΧΙ :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup: .Εξάλλου ηρεμίστε για αυτό σας ρώτησα.Από ότι κατάλαβα δεν λέει να το φτιάξω.Ωραία και τώρα τι????Δηλαδή να μείνω έτσι με τα 100 άλογα???Θα μιλήσω κάποια στιγμή με τον Βouleko,από τι έχω δει στο περιοδικό POWER πριν κάτι χρονάκια είχε τουρμπίσει ο ένα τέτοιο.Τ25 και 178 αλογάκια δεν χαλάνε ε? :thumbsup::thumbsup: Θα με βλέπουν στο δρόμο και θα μου κάνουν worthy.gifworthy.gifworthy.gif και εγώ βέβαια θα τους κάνω upyours.gifupyours.gifupyours.gif και άντε γεια........ :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα.Καλά εντάξει αφού εσείς δέχεστε να σας την λένε oι saxorallopuntocivicakides εγώ ΟΧΙ :whistling:  :heart:  :wub:  :wub: .Εξάλλου ηρεμίστε για αυτό σας ρώτησα.Από ότι κατάλαβα δεν λέει να το φτιάξω.Ωραία και τώρα τι????Δηλαδή να μείνω έτσι με τα 100 άλογα???Θα μιλήσω κάποια στιγμή με τον Βouleko,από τι έχω δει στο περιοδικό POWER πριν κάτι χρονάκια είχε τουρμπίσει ο ένα τέτοιο.Τ25 και 178 αλογάκια δεν χαλάνε ε? :wub:  :wub: Θα με βλέπουν στο δρόμο και θα μου κάνουν  worthy.gif  worthy.gif  worthy.gif και εγώ βέβαια θα τους κάνω  upyours.gif  upyours.gif  upyours.gif και άντε γεια........ :wub:

για κανενα 4μηνο ισως συμβαινει αυτο μετα θα παρεις το μοτερ στα χερια μαλλον..και αν ηταν 16v αντε να κρατουσε ενα εξαμηνο..πολυυυυυυ δυσκολα θα τουρμπισεις μοτερ και δε θα παραδωσει το πνευμα..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι υπερβάλλεις... Έχεις κάποιες καταπονήσεις πρόσθετες, προφανώς, αλλά άν έχεις κάνει σωστή δουλειά δεν παίρνεις στα χέρια τίποτα... Απλά πρέπει να ξέρεις τί και πώς...

Εκτός αν το το "πολύυυυ δύσκολα" που λές είναι το "σωστή δουλειά" που λέω, οπότε μάλλον θα συμφωνίσω έχει αρχίζει να σπανίζει η σωστή δουλειά, για αυτό σπάνε τα μοτέρ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε γιωργαρε, οχι και ο,τι μοτερ τουρμπιζεται θα σπασει...Θα συμφωνησω απολυτα με τον Quasar ( ουφ, σωστα το εγραψε το nick tongue.gif ) .

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest AudiA3

Θα δούμε θα δούμε :) .Έτσι κι αλλιώς πάντα πείραζα κάτι από μικρός :lol: ...όπου έβλεπα βίδες έπαιρνα κατσαβίδι και άνοιγα συνήθως τα χάλαγα σπάνια τα έκανα όπως πριν και ποτέ καλύτερα :cry: .Ελπίζω να μην γίνει το ίδιο με το Audi.Πιστεύω πάντως πως με 0,7 bar δεν θα πάθω καμία ζημιά.Απλά ότι θα κρεμάσει πιο γρήγορα ο κινητήρας και θα καίει πιο πολύ στο τέρμα.Ε εντάξει αν τα βλέπω και σκούρα θα σηκώνω στο 1 bar θα κάνω το σταυρό μου και.......Όχι εντάξει από ότι είδα στο RWYB που πήγα προχτές όποια μπροσθιοκίνητα είχαν πάνω από 170 άλογα δεν μπορούσαν να τα βγάλουν εύκολα στην πίστα.Οπότε 150-160 άλογα δεν με χαλάνε καθόλου :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι υπερβάλλεις... Έχεις κάποιες καταπονήσεις πρόσθετες, προφανώς, αλλά άν έχεις κάνει σωστή δουλειά δεν παίρνεις στα χέρια τίποτα... Απλά πρέπει να ξέρεις τί και πώς...

Εκτός αν το το "πολύυυυ δύσκολα" που λές είναι το "σωστή δουλειά" που λέω, οπότε μάλλον θα συμφωνίσω έχει αρχίζει να σπανίζει η σωστή δουλειά, για αυτό σπάνε τα μοτέρ...

αυτο ακριβως εννοουσα με το πολλλυ δυσκολα.αν ηταν να πω οτι οτι μοτερ τουρμπιζετε σπαει θα το εγραφα ετσι ακριβως οπως το ειπες βρε μιχαλη αλλα δεν ειπα αυτο!η καλη δουλεια σπανιζει δυστυχως.εκει που εκανε ο διδυμος τη μετατροπη αυτο ακριβως του ειπαν(για τους μηνες) για το τουρμπισμα σε 1,6 μοτερ ειτε 8v ειτε 16v και ηταν και καλος μαστορας.

σε καμια περιπτωση ομως δε σπαει οτι τουρμπιζεις..στα 10 ομως ποσα αντεχουν τα 3?πειτε μου εσεις..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.