Jump to content
k_t_g

Rns-mfd2 και ενισχυτής...

Recommended Posts

Hello συνάδελφοι...

Καθώς είμαι απολύτως άσχετος από ηχοσυστήματα και άλλα τέτοια, έρχομαι να πάρω την πλέον πολύτιμη συμβουλή σας!

Ξεκινάμε με το γεγονός ότι ΔΕΝ έχω καμία τεράστια απαίτηση από το ηχοσύστημά μου! Θέλω ο ήχος να είναι καθαρός και όταν επιθυμώ να δυναμώσω λίγο τη μουσική, να μπορώ να το κάνω, χωρίς να τσιρίζουν τα ηχεία!

Έχω εγκαταστήσει στο Golfάκι μου (ΜΚ5) το RNS MFD2 της μαμάς του (το ραδιο-CD με το navigation). Έχω επίσης τα ηχεία της μαμάς του (αν δεν κάνω λάθος είναι 6ηχεία) και έχω βάλει ακόμη 2 οβάλ pioneer πίσω στην εταζιέρα.

Η αλήθεια είναι πως το RNS MFD2 που έχω είναι σαφώς πιο αδύναμο από ένα Pioneer ΡάδιοCD MP3 που είχα πριν από αυτό. Ένας κολλητός πουλάει έναν ενισχυτή σε άριστη κατάσταση. Τον Sony Xplod XM-SD46X.

Απορίες:

1. Το RNS MFD2 παίρνει ενισχυτή;

2. Εάν τον βάλω πάνω στο Golfάκι όπως το έχω στήσει μέχρι στιγμής, θα κάνει δουλειά; Θα δω καμία διαφορά;

3. Ο ενισχυτής - για άκρως ελάχιστες απαιτήσεις - είναι καλός;

4. Ποια τιμή θα ήταν καλή για να μου τον δώσει μεταχειρισμένο;

5. Πόσο περίπου θα κόστιζε σε κάποιο μαγαζί να μας κάνουν τη μετάγγιση από το ένα αυτοκίνητο στο άλλο;;

Κάθε τύπου συμβουλή - ευπρόσδεκτη!

Edited by k_t_g
Link to comment
Share on other sites

Φίλε k_t_g,

μετά από λίγο ψάξιμο που έκανα στο site της Blaupunkt δεν βρήκα πολλές πληροφορίες για την πηγή σου. (βασικά δεν δίνει σχεδόν καμία!!). Έτσι λοιπόν έχουμε τα εξής....

1) Η πηγή σου παίρνει σίγουρα ενισχυτή!!Αυτό που θα αλλάξει είναι η συνδεσμολογία...

α) Αν η πηγή σου έχει εξόδους προενίσχυσης (Pre-outs) τότε ο ενισχυτής σου θα μπεί με τις λιγότερες πατέντες!Θα πάρεις τον καλύτερο ήχο και η σύνδεσή του (εννοώ καλωδίωση) θα είναι η σωστή (Οι έξοδοι προενίσχυσης πηγής ->είσοδοι στον ενισχυτή -> ηχεία).

β) Αν η πηγή σου ΔΕΝ έχει εξόδους προενίσχυσης, τότε με ειδικούς μετατροπείς παίρνει το ρεύμα που πηγαίνει στα ηχεία,το υποβιβάζει, το πηγαίνει στον ενισχυτή και αυτός στέλνει το σήμα στα ηχεία. Δεν δίνει την καλύτερη ποιότητα ήχου αλλά είναι ο πιο γνωστός και ενδεδειγμένος τρόπος να βάλεις ενισχυτή σε πηγή χωρίς pre-outs.

Για να μάθεις τι εξόδους έχει η πηγή σου, πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο -εγκαταστάτη και αυτός λογικά θα σου πεί.Αλλίως λύσε εσύ την πηγή σου και κοίτα απο πίσω αν έχει τίποτα άλλες εξόδους.

2)Με τον ενισχυτή θα δεις αισθητή διαφορά!Τα οβάλ σου θα αποδώσουν πολύ καλά.Όσο για τα εργοστασιακά μάλλον θα τα βρουν σκούρα γιατί είναι πολύ κακής ποιότητας. Με περίπου Ε100 βάζεις μια χαρά ηχεία που μπορούν να αντέχουν.

3)Σύμφωνα με το site ο ενισχυτής είναι καινούριος.Το θέμα του ενισχυτή είναι λίγο πολύ υποκείμενική υπόθεση. Μπορεί για σένα να είναι πολυ καλός και για άλλον όχι. ¶κουσε τον να παίζει. ΑΝ σου αρέσει ο ήχος, βάλ'τον.

4) Δεν γνωρίζω...ακόμα.

5) Μαζί με ασφάλειες, λύσιμο - δέσιμο αυτοκινήτων, καλωδιώσεις , σετάρισμα λογικά γύρω στα 200-300 Ευρώ

Good Luck σε ότι και αν αποφασίσεις.

Φιλικά Διονύσης

Link to comment
Share on other sites

:D Ψάρωσα... :lol:

\\edit: Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Διονύση που κάθησες να ασχοληθείς ΤΟΟΟΟΣΟ πολύ με τις απορίες μου! Θα ψάξω να βρω να σου στείλω φωτό του οπίσθιου μέρους της πηγής για να μου πεις αν έχει pre out ή όχι...

Edited by k_t_g
Link to comment
Share on other sites

1) Η πηγή σου παίρνει σίγουρα ενισχυτή!!Αυτό που θα αλλάξει είναι η συνδεσμολογία...

α) Αν η πηγή σου έχει εξόδους προενίσχυσης (Pre-outs) τότε ο ενισχυτής σου θα μπεί με τις λιγότερες πατέντες!Θα πάρεις τον καλύτερο ήχο και η σύνδεσή του (εννοώ καλωδίωση) θα είναι η σωστή (Οι έξοδοι προενίσχυσης πηγής ->είσοδοι στον ενισχυτή -> ηχεία).

β) Αν η πηγή σου ΔΕΝ έχει εξόδους προενίσχυσης, τότε με ειδικούς μετατροπείς παίρνει το ρεύμα που πηγαίνει στα ηχεία,το υποβιβάζει, το πηγαίνει στον ενισχυτή και αυτός στέλνει το σήμα στα ηχεία. Δεν δίνει την καλύτερη ποιότητα ήχου αλλά είναι ο πιο γνωστός και ενδεδειγμένος τρόπος να βάλεις ενισχυτή σε πηγή χωρίς pre-outs.

Για να μάθεις τι εξόδους έχει η πηγή σου, πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο -εγκαταστάτη και αυτός λογικά θα σου πεί.Αλλίως λύσε εσύ την πηγή σου και κοίτα απο πίσω αν έχει τίποτα άλλες εξόδους.

Για δες φωτό από τις εισόδους - εξόδους... Τι λες;; Έχει pre-outs?

post-4504-1169306007_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητε μου φιλε επειδη τυχαινει να εχουμε το ιδιο navigation θα σου πω οτι δυστηχος δεν εχει pre-out.

Παρολο που υπαρχουν πολλες θεσεις για να μπουν διαφορα αλλα οπως tv ή cdιερα εξωτερικη ή ipod και πολλα αλλα pre out δεν εχει , και οταν ρωτησα στην Γερμανια με email τι να κανω για να βαλω τελικο, μου ειπαν να χρησιμοιησω τον ανταπτορα που αναφερει ο φιλος μας, ή να αγορασω ενισχυτη που να δεχεται απευθειας υψηλη ταση δηλ. τα καλωδια των ηχειων. Δεν ξερω ποιο απο τα δυο εχει τις λιγοτερες απωλειες απο πλευρα ηχου, αλλα οποιο και να χρησιμοποιησεις, θα παιξει πολυυυυυ καλυτερα απο τωρα, διοτι το αγαπημενο μας και πανεμορφο mfd 2 βγαζει μονον 4χ20 watt!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να παρατηρήσετε κάποια διαφορά στον ήχο...Ίσως ο ενισχυτής που θα δέχεται απευθείας το ρεύμα των ηχείων να παίξει λίιιιιγο καλύτερα λόγω των φίλτρων (δεν είναι όμως και απαραίτητο γιατί όσο φιλτράρεται ο ήχος τόσο παρεκκλίνει από το "ουδέτερο") αλλά θεωρώ το κόστος του θα είναι σημαντικά μεγαλύτερο. Το σοφότερο είναι να πάρετε έναν κλασσικό ενισχυτή στον οποίο θα συνδέσετε τους αντάπτορες των ηχείων. Ο λόγος είναι απλός.....σε περίπτωση που θελήσετε να πουλήσετε τον ενισχυτή, θα βρείτε πιο εύκολα αγοραστές!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.