Jump to content
Montoya

Sprint Booster

Recommended Posts

TOΠΟΘΕΤΗΣΗ SPRINT BOOSTER:

Μετακινειτε αρχικα το καθισμα τερμα πισω,μετα ξαπλωνετε κατω κρατωντας ενα φακο και φεγκοντας προς το γκαζι,ετσι λοιπον πισω απο το πεταλ του γκαζιου υπαρχει μια φυσα οπως αυτες των υπολογιστων την πιεζετε στα πλαγια να ανοιξουν τα κουμπωματα για να βγαλετε την φυσα και μετα αναμεσα στην φυσα και στο πεταλ κουμπωνετε το SPRINT BOOSTER!!!!Βεβαια ολα αυτα προσεχτικα,δειτε και τις φωτογραφιες απο το διαφημιστικο που δειχνει 2-3 πραγματα!!!!

Μοntoya.

post-83-1115567427_thumb.jpg

post-83-1115567467_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή! Για όσους κάνουν μόνοι τους την τοποθέτηση να προσέξουν το φυσάκι να κουμπώσει σωστά αλλιώς ο εγκέφαλος δίνει εντολή να ανοίξει τέρμα το γκάζι με ό,τι συνεπάγεται αυτό... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Ανάποδα δεν μπαίνει. Στα αυτοκίνητά μας αν δε το κουμπώσεις απλά δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

στο polo 6n2 μπαινει

Μπαίνει σε αμάξια του Group VAG απο 2000 και μετά τα οποία όμως πρέπει να έχουν "ηλεκτρικό" γκάζι. Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει τους κωδικούς για κάθε αμάξι:

screenhunter03jan251124.jpg

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει τους κωδικούς για κάθε αμάξι:

screenhunter03jan251124.jpg

Να ρωτησω κατι, γιατι ενδιαφερομαι να βαλω και γω spint booster.

Γιατι δινει αλλο τυπο στο jetta2 (BDD201A), και αλλο στο golf 5 (BDD201)? αφου στην ουσια ειναι το ιδιο αυτοκινητο.

Kαι κατι ακομα, ασχετα με το τι μοτερ φοραει ενα golf 5 (fsi, tsi, 1.4 1.6 κλπ) κανει ο ιδιος κωδικος BDD201 σε ολα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι, γιατι ενδιαφερομαι να βαλω και γω spint booster.

Γιατι δινει αλλο τυπο στο jetta2 (BDD201A), και αλλο στο golf 5 (BDD201)? αφου στην ουσια ειναι το ιδιο αυτοκινητο.

Kαι κατι ακομα, ασχετα με το τι μοτερ φοραει ενα golf 5 (fsi, tsi, 1.4 1.6 κλπ) κανει ο ιδιος κωδικος BDD201 σε ολα?

Δεν είναι μόνο για το Jetta 2 ο κωδικός που λες. Δεν αφορά μόνο το μοντέλο στο οποίο που βρίσκεται δίπλα ο κωδικός αυτός.

Σε κάθε ομάδα-κελί έχει -αν δεις- δύο φορές τον ίδιο κωδικό μόνο που στον δεύτερο έχουν ένα Α.

Το Α δίπλα σε κάθε κωδικό υποδηλώνει Automatic gearbox (αυτόματο κιβώτιο). Αυτό το λέει στο website τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο για το Jetta 2 ο κωδικός που λες. Δεν αφορά μόνο το μοντέλο στο οποίο που βρίσκεται δίπλα ο κωδικός αυτός.

Σε κάθε ομάδα-κελί έχει -αν δεις- δύο φορές τον ίδιο κωδικό μόνο που στον δεύτερο έχουν ένα Α.

Το Α δίπλα σε κάθε κωδικό υποδηλώνει Automatic gearbox (αυτόματο κιβώτιο). Αυτό το λέει στο website τους.

Μαλιστα! Μπορει να φορεθει ομως ο ίδιος κωδικος ασχετως αν ειναι fsi ή tsi ομως?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα! Μπορει να φορεθει ομως ο ίδιος κωδικος ασχετως αν ειναι fsi ή tsi ομως?

Ακριβώς φίλε μου!

Το πεντάλ γκαζιού "από ηλεκτρονικής άποψης" είναι ίδιο μεταξύ FSI, GTI, TSI οπότε κάνει για όλες τις παραλλαγές!

Παρεμπίπτοντος, εγώ είχα βάλει το sprint booster απο το 2007 και από τότε και είμουν ευχαριστημένος! Όμως πριν λίγες μέρες ανακάλυψα ότι βγάλανε καινούριο με επιλογή τριών προγραμμάτων: 1)απενεργοποιημένο, 2)μέτρια ενίσχυση, 3)full ενίσχυση γκαζιού!

Επειδή είμαι περίεργος πήγα και αγόρασα το καινούριο και το έβαλα στο TSI μου!

Παιδιά μπορώ να πω ότι είναι ακόμα καλύτερο το καινούριο στη 3η ρύθμιση σε σχέση με το παλιό που δεν δεχόταν ρύθμιση! Αντίστηχη αίσθηση στο γκάζι του παλιού sprint booster είναι στο μεσαίο πρόγραμμα του καινούριου!!!

Σημείωση: Μη προτρέξει να μου πει κανείς ότι κάνω διαφήμιση γιατί είμαι ένας απλός ιδιώτης+golfάκιας!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα 195 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα απο εδώ: http://www.superdyna...od&productId=39 γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου.

Αλλά μπορείτε να το παραγγείλετε και απο εδώ: http://www.ramtuning...PRINT%20BOOSTER αν είναι μακριά απο σας.

Δεν θα συνηστούσα τον bouleko που είναι ο εισαγωγέας γιατί είναι (παραξένος) ακριβότερος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μας αφησουν ουτε ενα ευρω στην τσεπη αυτα τα VW μου φενεται.... :p

αυτα τα νεας γενιας spint booster που τον εχουν τον διακοπτη επιλογης? ειναι καπου ενσωματεωμενος και απλα πριν το βαλεις κανεις την επιλογη που θες?

Link to comment
Share on other sites

Τα θέλουμε και τα "ξοδεύουμε" τα ευρά...

Επάνω στο new sprint booster έχει ένα μπριζάκι στο οποίο κουμπώνει ένα μακρύ καλώδιο το οποίο έχει ένα φωτιζόμενο μπουτόν στην άκρη του, το πατάς και όταν ανάψει κόκκινο είναι το full πρόγραμμα, το πατάς άλλη μια φορά και ανάβει πράσινο που είναι το medium πρόγραμμα, και το πατάς άλλη μια φορά και σβήνει τελείως και έχεις το κανονικό γκάζι σου χωρίς πρόσθετη επιτάχυνση!

Μπορείς αν θες να "μπριζώσεις" το μπουτόν μια φορά να το "βάλεις" στο πρόγραμμα που θες και να το "ξεμπριζώσεις", χωρίς να χάσει το προγραμματισμό του αφού κρατάει μνήμη!

Εγώ έχω περάσει το καλώδιο κάτω από τα πλαστικά-ταπετσαρίες και έχω βγάλει το μπουτόν στη κολόνα του τιμονιού ώστε να μπορώ να αλλάζω πρόγραμμα όποτε θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Τα θέλουμε και τα "ξοδεύουμε" τα ευρά...

Επάνω στο new sprint booster έχει ένα μπριζάκι στο οποίο κουμπώνει ένα μακρύ καλώδιο το οποίο έχει ένα φωτιζόμενο μπουτόν στην άκρη του, το πατάς και όταν ανάψει κόκκινο είναι το full πρόγραμμα, το πατάς άλλη μια φορά και ανάβει πράσινο που είναι το medium πρόγραμμα, και το πατάς άλλη μια φορά και σβήνει τελείως και έχεις το κανονικό γκάζι σου χωρίς πρόσθετη επιτάχυνση!

Μπορείς αν θες να "μπριζώσεις" το μπουτόν μια φορά να το "βάλεις" στο πρόγραμμα που θες και να το "ξεμπριζώσεις", χωρίς να χάσει το προγραμματισμό του αφού κρατάει μνήμη!

Εγώ έχω περάσει το καλώδιο κάτω από τα πλαστικά-ταπετσαρίες και έχω βγάλει το μπουτόν στη κολόνα του τιμονιού ώστε να μπορώ να αλλάζω πρόγραμμα όποτε θέλω.

Ενδιαφερον ακουγεται.... παλι σε εξοδα με βλεπω! για ανεβασε και καμια φωτο να το δουμε κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο off topic αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι. Ξέρει κάποιος τι ακριβώς κάνει;;;Έχω ψάξει αρκετά το θέμα και αυτό που κατάλαβα είανι πως ανοίγει περισσότερο το γκάζι.Αν ισχύει αυτό τότε δεν βελτιώνει την απόκριση γιατί πάλι υπάρχει η καθυστέρηση. Για να το πω απλά αν έχω το αμάξι αναμένο στο ρελαντί χωρίς ταχύτητα και πατήσω τέρμα το γκάζι νιώθω το lag.Αυτό πως μπορεί να το βελτιώσει το sprint booster; Και επίσης ξέρω πως και τέρμα να πατήσεις το γκάζι το άνοιγμα της πεταλούδας εξαρτάται από την ecu και όχι απο το πόσο το πατάς εσύ.Δηλαδή αν απλά το sprint booster δίνει αλλάζει την τάση στο γκάζι στην ουσία το lag διατηρείται ακόμη.Ξέρει κάποιος με σιγουρία να απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο off topic αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι. Ξέρει κάποιος τι ακριβώς κάνει;;;Έχω ψάξει αρκετά το θέμα και αυτό που κατάλαβα είανι πως ανοίγει περισσότερο το γκάζι.Αν ισχύει αυτό τότε δεν βελτιώνει την απόκριση γιατί πάλι υπάρχει η καθυστέρηση. Για να το πω απλά αν έχω το αμάξι αναμένο στο ρελαντί χωρίς ταχύτητα και πατήσω τέρμα το γκάζι νιώθω το lag.Αυτό πως μπορεί να το βελτιώσει το sprint booster; Και επίσης ξέρω πως και τέρμα να πατήσεις το γκάζι το άνοιγμα της πεταλούδας εξαρτάται από την ecu και όχι απο το πόσο το πατάς εσύ.Δηλαδή αν απλά το sprint booster δίνει αλλάζει την τάση στο γκάζι στην ουσία το lag διατηρείται ακόμη.Ξέρει κάποιος με σιγουρία να απαντήσει;

Αυτό που κάνει το sprint booster στην πραγματικότητα είναι να μειώνει τον χρόνο που χρειάζεται για να ανοίξει η πεταλούδα γκαζιού. Δηλαδή δεν ανοίγει την πεταλούδα γκαζιού περισσότερο απο αυτό που του λες εσύ με το πόδι σου, αλλά πιο γρήγορα. Αυτό το κάνει αλλάζοντας-επιταχύνοντας το σήμα που δέχεται η πεταλούδα γκαζιού % ανάλογα με το ποσοστό πίεσης του γκαζιού (ποδόγκαζο).

Έτσι "μειώνεις" το tourbo lag σε μας τους TSI.

Μόνο αν οδηγήσεις ένα αμάξι πριν και μετά την τοποθέτηση του sprint booster θα καταλάβεις στην πράξη τι κάνει. Δεν θα καταλάβεις κάτι σε σταματιμένο αυτοκίνητο, παρά μόνο σε κίνηση στο δρόμο.

(Σε αμάξια εκτός TSI δεν θα καταλάβεις διαφορά γιατί εμείς βγάζουμε την ροπή απο χαμηλές στροφές).

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνει το sprint booster στην πραγματικότητα είναι να μειώνει τον χρόνο που χρειάζεται για να ανοίξει η πεταλούδα γκαζιού. Δηλαδή δεν ανοίγει την πεταλούδα γκαζιού περισσότερο απο αυτό που του λες εσύ με το πόδι σου, αλλά πιο γρήγορα. Αυτό το κάνει αλλάζοντας-επιταχύνοντας το σήμα που δέχεται η πεταλούδα γκαζιού % ανάλογα με το ποσοστό πίεσης του γκαζιού (ποδόγκαζο).

Έτσι "μειώνεις" το tourbo lag σε μας τους TSI.

Μόνο αν οδηγήσεις ένα αμάξι πριν και μετά την τοποθέτηση του sprint booster θα καταλάβεις στην πράξη τι κάνει. Δεν θα καταλάβεις κάτι σε σταματιμένο αυτοκίνητο, παρά μόνο σε κίνηση στο δρόμο.

(Σε αμάξια εκτός TSI δεν θα καταλάβεις διαφορά γιατί εμείς βγάζουμε την ροπή απο χαμηλές στροφές).

2 πράμματα.Οτιδήποτε παρεμβάλεται ανάμεσα σε μία σύνδεση δεν μπορεί να μειώση το lag σε καμαία περίπτωση γιατί το λιγότερο που γίνεται είναι να μεγαλώσει η απόσταση που πρέπει να διανύσει το σήμα.Μιλάμε για οποιαδήποτε σύνδεση.Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ενισχύσει κάτι, να κάνει κάτι πιο δυνατό.Επίσης η επεξεργασία σήματος γίνεται στον εγκέφαλο και όχι στο γκάζι.Και τα λεώ όλα αυτά γιατί διάβασα πως στην ουσία στο γκάζι υπάρχει κάτι σαν ποτενσιόμετρο που μετράει το πόσο πατάς το γκάζι και μεταφέρει στον εγκέφαλο την ανάλογη τάση και πως το sprint booster απλά ενισχύει αυτήν την τάση και δείχνει πως το πατάς παραπάνω.Απλά νομίζω πως κατά την χρήση του "ξεγελάει" το μυαλό μας και μας δίνει την αίσθηση της πιο γρήγορης αντίδρασης.Αλλά όπως είπες αν δεν το δοκιμάσω και ο ίδιος δεν θα καταλήξω σε συμπέρασμα.όπως και να έχει ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.