Jump to content
FSI V

Rcd310

Recommended Posts

παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το rcd310 επειδή μου έρχεται καλύτερα οικονομικά σε σχέση με τα 510 και τα υπόλοιπα και επειδή από όσο το έψαξα είναι καλύτερο από το rcd300 τόσο σε ήχο όσο και σε δυνατότητες. Θέλω να ακούσω την γνώμη από τα παιδιά που το έχουν. Ακόμα θέλω να σιγουρέψω πως μπαίνει σε Golf V πριν το αγοράσω. Ευχαριστώωω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μοντέλο 2008, τότε ναι. Αλλιώς τσου, δε μπαίνει. Μάλλον μπαίνει, αλλά θέλει +100κάτι ευρώ για νέο CAN gateway, συμβατό με το 310. Είχα δημιουργήσει τόπικ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=28201

και παρακολουθώντας ξένα φόρουμ μάλλον τελικά με αλλαγή CAN δουλεύει κανονικά σε παλιότερα μοντέλα (2007 και πριν).

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μοντέλο 2008, τότε ναι. Αλλιώς τσου, δε μπαίνει. Μάλλον μπαίνει, αλλά θέλει +100κάτι ευρώ για νέο CAN gateway, συμβατό με το 310. Είχα δημιουργήσει τόπικ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=28201

και παρακολουθώντας ξένα φόρουμ μάλλον τελικά με αλλαγή CAN δουλεύει κανονικά σε παλιότερα μοντέλα (2007 και πριν).

με σκάλωσες λίγο είναι η αλήθεια...εγώ το φανταζόμουν εντελώς plug and play... τελικά το έβαλες???σου δουλέυει κανονικά???Έχεις το μοντέλο που δεν έχει κεραία στην οροφή??? Ξέρεις πως τσεκάρω τι CAN gateway έχω μήπως και τα γλιτώσω όλα αυτά???

Link to comment
Share on other sites

με σκάλωσες λίγο είναι η αλήθεια...εγώ το φανταζόμουν εντελώς plug and play... τελικά το έβαλες???σου δουλέυει κανονικά???Έχεις το μοντέλο που δεν έχει κεραία στην οροφή??? Ξέρεις πως τσεκάρω τι CAN gateway έχω μήπως και τα γλιτώσω όλα αυτά???

Δυστυχώς όχι, καθόλου plug n play. Θέλει και αντάπτορα κεραίας (κάπου στο φόρουμ πρέπει να έχω γράψει τον κωδικό του) για να ταιριάξουν τα βύσματα του αυτοκινήτου στα βύσματα κεραίας του 310. Επίσης θέλει μάλλον και μια αλλαγή καλωδίωσης(αν έχεις σιντιέρα ή iPod συνδεδεμένα), υπάρχει οδηγός εγκατάστασης απτη VW.

CAN: Βρες κάποιον με vag-com και δες διευθ.19. Ο κωδικός είναι 1Κ0 907 530 και το γράμμα που ακολουθεί (σε μένα είναι Q) είναι το μοντέλο. αλφαβητικά πάνε (Α=πιο παλιό μοντέλο, τώρα το πιο πρόσφατο είναι νομίζω το S ή T), αν έχεις L ή μεταγενέστερο είσαι ΟΚ (έτσι λένε). Κανονική κεραία έχω. Δεν το έβαλα ακόμα, περιμένω από Γερμανία το media in για να γίνει η εργασία/τοποθέτηση όλη μαζί(310+media in). Μάλλον όμως λόγω φόρτου εργασίας θα το κάνω μετά το καλοκαίρι.

Ελπίζω να σε κατατόπισα. Όταν με το καλό κάνω την αλλαγή, θα βγάλω φωτό με την όλη διαδικασία και θα δημοσιευτούν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ο αντάπτορας κανα 20άρι-30άρι ελπίζω. Εγώ δεν είχα κωδικό για το αντάπτορα (7L6 κλπ) και αγόρασα ξεχωριστά τα 2 καλώδια και το βύσμα του αντάπτορα, κόστος 43 ευρώ (20 το κάθε καλώδιο, 3 το βύσμα που κουμπώνει στο 310). Στο τόπικ μου έχω λινκ που έχει τον οδηγό εγκατάστασης. Αν έχεις συνδέσει οτιδήποτε στην προηγούμενη πηγή σου,δηλ. το RCD300 ή 500 (σιντιέρα, iPod κλπ) ή έχεις πολυλειτουργικό και θέλεις το κουμπί της σίγασης να συνεχίσει να δουλεύει, τότε χρειάζονται αλλαγές στην καλωδίωση. αλλιώς μάλλον όχι.

Αν υπολογίσεις και νέο CAN gateway (αν χρειάζεται) το κόστος ανεβαίνει...

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ο αντάπτορας κανα 20άρι-30άρι ελπίζω. Εγώ δεν είχα κωδικό για το αντάπτορα (7L6 κλπ) και αγόρασα ξεχωριστά τα 2 καλώδια και το βύσμα του αντάπτορα, κόστος 43 ευρώ (20 το κάθε καλώδιο, 3 το βύσμα που κουμπώνει στο 310). Στο τόπικ μου έχω λινκ που έχει τον οδηγό εγκατάστασης. Αν έχεις συνδέσει οτιδήποτε στην προηγούμενη πηγή σου,δηλ. το RCD300 ή 500 (σιντιέρα, iPod κλπ) ή έχεις πολυλειτουργικό και θέλεις το κουμπί της σίγασης να συνεχίσει να δουλεύει, τότε χρειάζονται αλλαγές στην καλωδίωση. αλλιώς μάλλον όχι.

Αν υπολογίσεις και νέο CAN gateway (αν χρειάζεται) το κόστος ανεβαίνει...

πολυλειτουργικο.το αμαξι ειναι τελη 2007....δηλαδη παμε +100 εβρο?τελικα φαινεται απλο αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα πως στην αναζήτηση των σταθμών με το αριστερό πλήκτρο αναπηδά πάρα πολλούς σταθμούς, ενώ με την αριστερή χειροκίνητη καταντάει κουραστικό και θυμίζει '80s. Δεν υπαρχει κάτι ενδιάμεσο, κάποια ρύθμιση σαν το region π.χ , που έχουν τα RCD του εμπορίου, που με ένα πάτημα να κάνει αναζήτηση και όχι να πηγαίνει απο το 97 στο 104. Εννοείται πως στην σχετική ρύθμιση του μενού έχω επιλεγμένο το ALL.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ρε παιδιά επειδή έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

πήρα ένα RCD 310 από ένα παιδί του club αλλά δεν ήξερα ότι δεν συνεργάζεται καλά με το δικό μου Golf.

έχω Golf MK5 1.4 FSI 05/2004 χωρίς την εξωτερική κεραία και με RCD 300 πάνω που δε παίζει καν MP3.

ξέρει κανείς τι κινήσεις πρέπει να κάνω ακριβώς και τι ανταλακτικά πρέπει να αγοράσω, ή τουλάχιστον να ζητήσω από μια αντιπροσωπία να μου φέρει, γιατί δεν είμαι (ακόμα αλλά το παλεύω tongue.gif ) και πολύ σχετικός με τις μοντίφες και τα ανταλακτικά και από αντιπροσωπία απλά μου λένε πέτα το RCD 310..

ίσως αν ξέρετε, ποιος ηλεκτρολόγος (στην Αθήνα κατά προτίμηση) θα μπορούσε να το αναλάβει και να τα περάσει χωρίς να χρειάζετε επιτήρηση από μένα μιας και δε ξέρω....?

βασικά ρωτάω γιατί με όλα τα παραπάνω ψιλομπερδεύτικα.

thanks!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άν ενδιαφέρεται κανείς πουλάω σε πάρα πολ΄θ καλή τιμή το RCD 310!Είναι τελείως αμεταχείριστο!!!

¶ν ενδιαφέρεται κανείς να μου στείλει ένα PM...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.