Jump to content
βασιλη

Θορυβος Απο Τσιμουχες

Recommended Posts

καλημερα σε ολους. εχω το passat 1.4 tsi 2008τον τελευταιο καιρο σε καθε μορφη οδηγισης ακουγεται ενα εντονο τριξιμο(λαστιχο με λαστιχο)απο τις τσιμουχες κυριος στις πισω πορτες.τις καθαρισα εβαλα σπρει σιλικονης αλα τιποτα ......βοηθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. εχω το passat 1.4 tsi 2008τον τελευταιο καιρο σε καθε μορφη οδηγισης ακουγεται ενα εντονο τριξιμο(λαστιχο με λαστιχο)απο τις τσιμουχες κυριος στις πισω πορτες.τις καθαρισα εβαλα σπρει σιλικονης αλα τιποτα ......βοηθεια!!!!

filaraki exw t idio akrivws provlima.....dn 3erw ki egw ti na kanw..m spaei ta neura...

Link to comment
Share on other sites

μήπως θέλει κανένα σφίξιμό καμία βίδας Η να περάσεις ενα κλαό σπρέϊ σιλικόνης εκεί στις βίδες στίριξεις στα μπράτσα? Νομοιζώ κατα την γνώμη ότι εκεί πρέπει να έιναι το πρόβλημα, λόγο ότι είναι βαριά η πορτά και εκεί που πεύτει το βάρος. Και νομοίζεις πώς είναι από τα λάστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

μήπως θέλει κανένα σφίξιμό καμία βίδας Η να περάσεις ενα κλαό σπρέϊ σιλικόνης εκεί στις βίδες στίριξεις στα μπράτσα? Νομοιζώ κατα την γνώμη ότι εκεί πρέπει να έιναι το πρόβλημα, λόγο ότι είναι βαριά η πορτά και εκεί που πεύτει το βάρος. Και νομοίζεις πώς είναι από τα λάστοιχα.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ PASSAT 2006 ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΔΩΡΕΑΝ ΝΕΕΣ ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΡΕΓΟΥΛΑΡΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ. Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟΣ...

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΜΑ ΔΩ ΔΙΑΦΟΡΑ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ PASSAT 2006 ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΔΩΡΕΑΝ ΝΕΕΣ ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΡΕΓΟΥΛΑΡΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ. Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟΣ...

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΜΑ ΔΩ ΔΙΑΦΟΡΑ

Το δωρεάν δεν το πολυκατάλαβα???:pardon:Μήπως έχεις κάνει επέκταση εγγύησης???Σ΄εμένα το πρόβλημα εμφανίστηκε φέτος.:cray:Αφού καθαρίστηκαν καλά τα λάστιχα μετά περάστηκε μια στρώση με σπρευ βαζελίνης.Το πρόβλημα όμως συνέχισε να υφίσταται και ιδιαίτερα στην πισω πόρτα από την μεριά του οδηγού εκτός και αν δεν ακούω τις υπόλοιπες επειδή είναι πιο μακριά.mega_shok.gifΞανακαθαρίστηκαν όλα τα λάστιχα από την αρχή και τα πέρασα ένα ειδικό υγρό που είναι για αναζωογόνηση των πλαστικών του ταμπλώ,των λάστιχων κτλ κάπως μετριάστηκε το πρόβλημα αλλά δεν εξαλείφθηκε πλήρως.:thumbsup:Να σημειώσω ότι ο θόρυβος ακούγεται όταν παρουσιάζει ανομοιομορφίες το οδόστρωμα και ιδίως όταν υπάρχει υψομετρική διαφορά μεταξύ του εμπρόσθιου και του οπίσθιου άξονα.Ίσως να φταίνε και τα Bridgestone τα οποία με 31000 χλμ έχουν σκληρύνει ιδιαίτερα και επειδεινώνουν το πρόβλημα.Τελικά αποφάσισα να μην ασχοληθώ άλλο μέχρι να βάλω τα michelin δυναμώνοντας παράλληλα τον ήχο στο rcd.:hi:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Και γω τα ιδια φιλε.Σε πασατ του 07 απ οταν το πηρα μετα απο κανα μηνα αρχισε η χορωδια των τσιμουχων.Πηγα στην αντιπροσωπεια τσακωθηκα,το ψαχνανε δεν μπορουσαν να βρουν απο τι προερχεται μεχρι που τη 2η,3η φορα(δε θυμαμαι ποια ηταν)τους το αφησα για 8! μερες.Αν δεν σταματησει δεν το περνω πισω τους ειπα.Ο μαστορας που το χε αναλαβει και τι δεν ειχε κανει,εβγαλε τις τσιμουχες,τις καθαρισε,εσφιξε τις πορτες,περασε με σπρει σιλικονης τις τσιμουχες,το αποτελεσμα το ιδιο με μια ελαχιστη προς το καλυτερο διαφορα για λιγο ομως.Την τελευταια φορα που ειχα παει γι αυτο το θεμα ειχαν ερθει και 2 κουστουμακιδες απο την κοσμοκαρ να δουν το προβλημα απο κοντα γιατι ηταν η 2η φορα που αλλαζαμε τσιμουχες(στις πισω πορτες) και παλι το αποτελεσμα το ιδιο και με τις καινουργιες τσιμουχες.Το ιδιο προβλημα το χω "ακουσει" σε σιροκο,γκολφ και Α3 που εχω οδηγησει οποτε αφορα ολο το γκρουπ και οχι μονο τα πασατ μας.Σ εμενα το κανει εντονα οταν υπαρχει -οπως σωστα λεει και ο professor-υψομετρικη διαφορα μεταξυ εμπρος-πισω αξονα,και οταν στριβω σε καποιο δρομο,σε στενο οταν υπαρχει στρεβλωση του αυτοκινητου.Εδω και περιπου ενα χρονο ειχε σταματησει το προβλημα απο μονο του και εχει εμφανιστει ξανα εδω και ενα μηνα και η λυση ειναι μια,παραπανω ενταση στο ραδιο παρα να ακουω τα κρατς-κρουτς.Δεν ξερω-μια σκεψη κανω- το κατα ποσο παιζει ρολο το εξωτερικο κλιμα στο προβλημα μας,τι εννοω,το προβλημα περισυ το χειμωνα υπηρχε απ το πασχα περιπου και μεχρι πριν ενα μηνα τιποτα(ησυχια απολυτη),εδω και ενα μηνα τωρα(που ξαναχειμωνιασε και που η υγρασια τελευταια ειναι εντονη)ξαναρθε το προβλημα.Αυτο που θα ηθελα να πω και που το ειπα και στην αντιπροσωπεια και στους κοσμοκαριτες που ηρθαν εκει αλλα και σε τηλεφωνο μου προς την κοσμοκαρ οτι ειναι απαραδεκτο το να δινει καποιος 25χιλιαρικα να περνει μια λιμο στην κατηγορια του και μετα τα πρωτα χλμ να αρχιζουν οι τριγμοι(απο χαζο κυριως προβλημα,δεν τριζει το ταμπλο η τα πλαστικα του σαλονιου,αλλα τι;οι τσιμουχες στις πορτες)και να μπαινει μεσα ο χ γνωστος μου και να λεει ρε συ τι ναι αυτο που πηρες;αυτο τριζει ολο....Γιατι ενα χιουνται(δεν θα πω πιο ακριβο)δεν τριζει;;;Εχω οδηγησει λογω δουλειας οτι αμαξι υπαρχει,αυτο δεν το χω ξαναδει,εεεεε,ξανα"κουσει" σε κανενα αμαξι και για μενα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Αυτα τα "λιγα" ειχα να πω....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα το προβλημα απο το πρωτο ετος αλλα κανανε τις παπιες. και οταν ξεκινησανε να το βλεπουνε απο το δευτερο ετος ολο λεγανε οτι δεν υπαρχει TSB απο VW και ειναι το μοναδικο αυτοκινητο που το κανει και το κερι που σου βαζουμε αλλοι θα στο χρεωνανε και κατι τετοια (μιλαμε για γυφτουλες που περα απο να σου αλλαξουνε λαδια δεν ξερουνε γρι)... μην σας τα πολυλογω τους ειπα οτι δεν εδωσα 32000 ευρα για να ακουγεται σαν Λαντα. τωρα θα μου αλλαξουνε τα λαστιχα και θα μου ρεγουλαρουνε τις πορτες. Αν δεν φτιαχτει γραμμα στην γερμανια και ειδομεν...

Σκιστε τους παιδια ειναι δικαιωμα σας να διεκδικειτε αυτα τα πραγματα γιατι αυτοι θα κανανε πολλλα περισσοτερα αν ηταν στην θεση μας.....

εγω εχω επεκταση εγγυησης αλλα να φανταστεις απο το πρωτο ετος ετριζε το ντουλαπακι του συνοδηγου και με αλχημειες παλι προσπαθουσανε να το φτιαξουνε και το κανανε χειροτερο. ΤΩΡΑ θα μου αλλαξουνε και αυτο..

Να σας πω οτι το προβλημα ειναι και σε εμενα και στις τεσσερις πορτες και το κανει παντα σε υψομετρικη διαφορα και βεβαια μεσα στην πολη με λιγα χλμ οταν στριβεις δεξια και αριστερα κανει σαν να σκουζει ... ΗΜΑΡΤΟΝ!!!! Τα ειχα καθαρισει με σκληρο πανι ολα τα λαστιχα και δεν το εκανε για κανα μηνα. μετα το συνεργειο μου εβαλε ενα σπρει (που ηθελε να μου το χρεωσει κιολας) και μεσα σε 5 ημερες ακουγοτανε χειροτερα...

Καλη τυχη παιδια και σε εσας

Edited by cmeletis
Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε καλυτερο λιπαντικο τσιμουχων.αυτο ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα.πανακριβο βεβαια αλλα κορυφη!μπουκαλακι των 30ml κοστιζει περιπου 45 ευρω.μονο σε επισημες αντ/πιες,τμημα αντ/κων.

tn5y.jpg

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε καλυτερο λιπαντικο τσιμουχων.αυτο ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα.πανακριβο βεβαια αλλα κορυφη!μπουκαλακι των 30ml κοστιζει περιπου 45 ευρω.μονο σε επισημες αντ/πιες,τμημα αντ/κων.

tn5y.jpg

Μπράβο joop μας έσωσες από τη μία που μας βρήκες την λύση :rolleyes:και μας έκαψες από την άλλη ανακοινώνοντας την τιμή του λιπαντικού.fire.gif Μήπως να μαζευτούμε 2-3 να το πάρουμε ρεφενέ!!!????Δεν είμαστε καλά.......όχι και 45 ευρώ!!!!:rofl:

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε καλυτερο λιπαντικο τσιμουχων.αυτο ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα.πανακριβο βεβαια αλλα κορυφη!μπουκαλακι των 30ml κοστιζει περιπου 45 ευρω.μονο σε επισημες αντ/πιες,τμημα αντ/κων.

tn5y.jpg

45 ευρώ??????????? 30ml??????????? μα καλά λιωμένο χρυσό πουλάνε??????????? :rolleyes:knife.gifmachinegun.gifshockgun.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε καλυτερο λιπαντικο τσιμουχων.αυτο ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα.πανακριβο βεβαια αλλα κορυφη!μπουκαλακι των 30ml κοστιζει περιπου 45 ευρω.μονο σε επισημες αντ/πιες,τμημα αντ/κων.

tn5y.jpg

το εχεις δοκιμασει? εχεις το ιδιο προβλημα? λυθηκε?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ασχημη η ιδεα να μοιραστειτε το κοστος.ελαχιστη ποσοτητα αρκει για να κανετε ολες τις τσιμουχες του αυτοκινητου και μετα ξανα απο αρκετους μηνες οταν και αν χρειαστει.ετσι με ενα μπουκαλακι μπορειτε να κανετε 2-3 αυτοκινητα και πολλες εφαρμογες.παραυτα,εχεις δικιο για την τιμη!ειναι πανακριβο closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

να σας πω τι εκανα στο δικο μου octavia. αν ριξεις τις πλατες των πισω καθισματων θα δεις τα μεταλλικα "Π" που κρατανε την πλατη του καθισματος.εκει το τυλιξα με μαυρη μονωτικη ταινια.τελος το τριξιμο.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδες εγω το χρησιμοποιω αναγκαστικα για να λιπανω τις τσιμουχες του eos μου.και ειναι πολλα μετρα τσιμουχας!λεω αναγκαστικα γιατι ειναι το μονο που πραγματικα εξαφανιζει καθε τριγμο απο τις τσιμουχες και το πλαισιο του αυτοκινητου μου για αρκετους μηνες!με μια πληρη εφαρμογη ξενοιαζω απο καθε θορυβο για περιπου 6 μηνες.το προιον ειναι πανακρινο γιατι ειναι προιον που ανακαλυφθηκε και χρησιμοποιηθηκε/ται απο την NASA.η ονομασια του ειναι KRYTOX GPL 105.στην ουσια,το προιον της vw ειναι αυτο ακριβως αλλα με αλλη φυσικα ονομασια/κωδικο.το θεμα εχει αναλυθει παλαιοτερα στο vortex οπυ ειχα και την τυχη να ενημερωθω και να το επιλεξω.επειδη εχω δοκιμασει και το αντιστοιχο λιπαντικο τσιμουχων της wyrth(αυτο χρησιμοποιουν και στις αντ/πιες για οικονομια),εχω να πω οτι μεσα σε ενα μηνα τριγμοι εκαναν την εμφανιση τους.βεβαια,αλλο 12 ευρω που κοστιζει ενα μουκαλακι της wyrth των 75ml και αλλο 45 ευρω για ενα μπουκαλακι των 30ml.το μπουκαλακι της wyrth εχει και applicator στην κορυφη του και βοηθειε πολυ στην εφαρμογη του ομολογουμενως πολυ λεπτορευστου λιπαντικου της.το gpl 105 ειναι απλα αλλου...

για οποιον ενδιαφεςρεται για το μπουκαλακι με το λιπαντικο της wyrth,εχει κωδικο 0893 012 8 και ειναι 75ml.

Krytox® GPL 105 Oil is clear, colorless, odorless and contains no additives. It can safely be used on all

plastics, elastomers and metals. A light application provides a permanent solution to window judder,

leather creak, plastic contact squeak, sticking seals and mechanism noise. Other applications include

bearings, gears and instruments operating under high load and temperature, including those in contact

with chemicals.

http://cgi.ebay.co.uk/KRYTOX-GPL-105-OIL-30ml_W0QQitemZ250528005024QQcmdZViewItemQQimsxq20091110?IMSfp=TL091110172001r23627

http://cgi.ebay.co.uk/KRYTOX-GPL-105-LUBRICATION_W0QQitemZ170410820199QQcmdZViewItemQQimsxq20091124?IMSfp=TL091124184004r15806

http://en.wikipedia.org/wiki/Krytox

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

να σας πω τι εκανα στο δικο μου octavia. αν ριξεις τις πλατες των πισω καθισματων θα δεις τα μεταλλικα "Π" που κρατανε την πλατη του καθισματος.εκει το τυλιξα με μαυρη μονωτικη ταινια.τελος το τριξιμο.. :thumbsup:

Αν και αυτό δεν έχει σχέση με τα λάστιχα των θυρών για δώσε λεπτομέρειες σε παρακαλώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτό δεν έχει σχέση με τα λάστιχα των θυρών για δώσε λεπτομέρειες σε παρακαλώ.:yahoo:

λές και σε εμένα όταν κάθετε κάποιός πίσω να ακούει έναν τριγμό από την πλάτη του καθύσματος :D

Link to comment
Share on other sites

αποτι φαινεται τα τριξιματα ειναι κοινο φαινομενο στο group...το εγραψα γιατι καμια φορα ξεγελιεσαι και απο αλλου ερχεται ο θορυβος και τελικα απο αλλου ειναι.αν καποιος καθεται στο πισω καθισμα,τοτε ελαχιστοποιουνται οι εν λογω τριγμοι μιας και πιεζεται το "Π" που μαγκωνουν οι πλατες των καθισματων. σπρει σιλικονης προβλεπεται να περασουμε τις τσιμουχες??

Link to comment
Share on other sites

αποτι φαινεται τα τριξιματα ειναι κοινο φαινομενο στο group...το εγραψα γιατι καμια φορα ξεγελιεσαι και απο αλλου ερχεται ο θορυβος και τελικα απο αλλου ειναι.αν καποιος καθεται στο πισω καθισμα,τοτε ελαχιστοποιουνται οι εν λογω τριγμοι μιας και πιεζεται το "Π" που μαγκωνουν οι πλατες των καθισματων. σπρει σιλικονης προβλεπεται να περασουμε τις τσιμουχες??

διλαδή λές να μην είναι από εκεί ο τριγμώς που ακούω? Απο τις πόρτες το τσέκαρα δεν προέρχετε.

Link to comment
Share on other sites

παιδες εγω το χρησιμοποιω αναγκαστικα για να λιπανω τις τσιμουχες του eos μου.και ειναι πολλα μετρα τσιμουχας!λεω αναγκαστικα γιατι ειναι το μονο που πραγματικα εξαφανιζει καθε τριγμο απο τις τσιμουχες και το πλαισιο του αυτοκινητου μου για αρκετους μηνες!με μια πληρη εφαρμογη ξενοιαζω απο καθε θορυβο για περιπου 6 μηνες.το προιον ειναι πανακρινο γιατι ειναι προιον που ανακαλυφθηκε και χρησιμοποιηθηκε/ται απο την NASA.η ονομασια του ειναι KRYTOX GPL 105.στην ουσια,το προιον της vw ειναι αυτο ακριβως αλλα με αλλη φυσικα ονομασια/κωδικο.το θεμα εχει αναλυθει παλαιοτερα στο vortex οπυ ειχα και την τυχη να ενημερωθω και να το επιλεξω.επειδη εχω δοκιμασει και το αντιστοιχο λιπαντικο τσιμουχων της wyrth(αυτο χρησιμοποιουν και στις αντ/πιες για οικονομια),εχω να πω οτι μεσα σε ενα μηνα τριγμοι εκαναν την εμφανιση τους.βεβαια,αλλο 12 ευρω που κοστιζει ενα μουκαλακι της wyrth των 75ml και αλλο 45 ευρω για ενα μπουκαλακι των 30ml.το μπουκαλακι της wyrth εχει και applicator στην κορυφη του και βοηθειε πολυ στην εφαρμογη του ομολογουμενως πολυ λεπτορευστου λιπαντικου της.το gpl 105 ειναι απλα αλλου...

για οποιον ενδιαφεςρεται για το μπουκαλακι με το λιπαντικο της wyrth,εχει κωδικο 0893 012 8 και ειναι 75ml.

Krytox® GPL 105 Oil is clear, colorless, odorless and contains no additives. It can safely be used on all

plastics, elastomers and metals. A light application provides a permanent solution to window judder,

leather creak, plastic contact squeak, sticking seals and mechanism noise. Other applications include

bearings, gears and instruments operating under high load and temperature, including those in contact

with chemicals.

http://cgi.ebay.co.uk/KRYTOX-GPL-105-OIL-30ml_W0QQitemZ250528005024QQcmdZViewItemQQimsxq20091110?IMSfp=TL091110172001r23627

http://cgi.ebay.co.uk/KRYTOX-GPL-105-LUBRICATION_W0QQitemZ170410820199QQcmdZViewItemQQimsxq20091124?IMSfp=TL091124184004r15806

http://en.wikipedia.org/wiki/Krytox

Ξερετε που μπορουμε να βρουμε και το G 052 172 A2 special lubricant aerosol (δεν ειναι σε υγρη μορφη αλλα σε απρευ)?

το βρισκω μονο Αμερική...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε σε μένα και εύχομαι να μην είναι βραχυπρόθεσμη η λύση του.xmas.gif Αφού έκανα 2 απόπειρες την μια με σπρέυ βαζελίνης και την δεύτερη με ειδικό γαλάκτωμα καθαρισμού και ενυδάτωσης (ούτε στα Bodyline να το πήγαινα) τα λάστιχα έτριζαν όλο και χειρότερα.mad.gif Σήμερα όμως ξεκίνησα για την αντιπροσωπεία αποφασισμένος να στάξω το 45άρι και να πάρω το λιπαντικό που μας πρότεινε ο joop.Αλλά ο γνωστός μου εκεί ήταν αμετακίνητος και μου είπε να πάρω το σπρέυ σιλικόνης της Wurth το οποίο είναι πάρα πολύ καλό γιατί το γνήσιο είναι πανάκριβο και ούτως ή άλλως κάθε 6 μήνες πρέπει να το βάζεις.Πράγματι καθάρισα όλα τα λάστιχα από την αρχή και τα πέρασα ένα χέρι με το σπρέυ σιλικόνης.Πλήρωσα 10,45 ευρώ για την συσκευασία των 500 ml.rolleyes.gif Ως δια μαγείας επιτέλους και πάλι ηρεμία.thumbsup.gif

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια

σημερα μου αλλαξανε όλες τις τσιμουχες αλλα προσοχη όχι τισ τσιμουχες του πλαισιου του αυτοκινητου και των πορτων στις ακρες αλλα τις εσωτερικες τσιμουχες όλων των πορτων γυρω γυρω απο τα τζαμια που καταληγουν στο πανω μερος τις καθε πορτας (πρεπει να ανοιξου ν τα καπακια απο τις πορτες και τα τζαμια για να περασουν τισ νεες).

το αποτελεσμα απιστευτο... ακρα του ταφου σιωπη... και στα δικα σας παιδια...

Φαινεται οτι τα παλια ηταν ελλατωματικα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.