Jump to content
mkaragiannis

Ναι Το Καναμε Και Εμεισ Νο.2

Recommended Posts

Η ιδεα μου υπηρχε εδω και αρκετους μηνες.... ποια ηταν

να αλλαξω το παλιο κλιματστικο πανελ του mk5 με το mk6

τα προβληματα ηταν 2

το mk5 εχει 2 μοτερ στο κλιματιστικο ενω to mk6 exei μονο ενα!!!!!

το 2ο προβλημα ηταν το κλιματιστικο του jetta δεν εχει καμια σχεση (σαν σχεδιαγραμμα) με το κλιματιστικο του Golf.

DIY θα ακολουθησει με εικονες βεβαιως βεβαιως, αφου πρωτα σγουρευτω οτι ολα δουλευουν οπως πρεπει να δουλευουν (κατα 99,9% ειμια σιγουρος οτι δουλευει σωστα).post-5996-1264774788,35_thumb.jpg

μια βοηθεια οποιος εχει φαει φασολαδα παρακαλειται να καθισει μπροστα απο το τουτου για να δουμε αν δουλευει σωστα η αυτοματη ανακυκλωση!!!!

post-5996-1264775276,6_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!!biggrin.gif Στείλτο το how to σε όλες τις αντιπροσωπείες μήπως και ξεστραβωθούν λίγο.rofl.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!!biggrin.gif Στείλτο το how to σε όλες τις αντιπροσωπείες μήπως και ξεστραβωθούν λίγο.rofl.gif

Γιωργο, προτιμω να το μοιραστω με τους φιλους μου εδω στο club!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:drinks:

Αναμένουμε πληροφορίες όσο αναφορά τιμή δυσκολία κλπ κλπ!!!! :lol:

το πανελ κοστισε γυρω στα 75 ¤

δυσκολια σχεδον 0.

αν εχεις γκολφ..... πρεπει να μου πεις χρονολογια.....

αν ειναι του 07 το μονο που εχεις να κανεις ειναι να συνδεσεις "ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ" τα παρακατω που βρισκονται πισω απο το πανελ

C:

- Pins T16D / 7 (V113) στο T16D / 10 (V71)

- Pins T16D / 8 (V113) στο T16D / 9 (V71)

B:

- Pins T16C / 6 (V113) στο T16C / 7 (V71),

A:

- κοβεις το pin 20 και το συνδεεις στο pin 16 το καλωδιο του pin20 δεν το χρειαζομαστε αυτο το βημα δεν ειναι αναγκαιο να γινει γιατι αναφερεται στην μνημη του klimatronic panel δηλαδη οταν το ανοιγεις να κραταει την τελευταια ρυθμιση που ειχες κανει

το C & B πρεπει να γινουν οπως και δηποτε!!!!!

το μκ5 εχει 2 μοτερ το μκ6 εχει 1..... στην ουσια εμεις συνδεουμε το 2 μοτερ (V113 & V71) παραλληλα ωστε να μοιασει στο μκ6......

αν καποιος δεν το κανει αυτο τοτε μετα απο 1 ή 2 λεπτα ο αερας του air condition (και μονο αυτος) θα εγκλωβιστει μεσα στο ταμπλο ......

αυτα τα ολιγα......

Link to comment
Share on other sites

το πανελ κοστισε γυρω στα 75 ¤

δυσκολια σχεδον 0.

αν εχεις γκολφ..... πρεπει να μου πεις χρονολογια.....

αν ειναι του 07 το μονο που εχεις να κανεις ειναι να συνδεσεις "ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ" τα παρακατω που βρισκονται πισω απο το πανελ

C:

- Pins T16D / 7 (V113) στο T16D / 10 (V71)

- Pins T16D / 8 (V113) στο T16D / 9 (V71)

B:

- Pins T16C / 6 (V113) στο T16C / 7 (V71),

A:

- κοβεις το pin 20 και το συνδεεις στο pin 16 το καλωδιο του pin20 δεν το χρειαζομαστε αυτο το βημα δεν ειναι αναγκαιο να γινει γιατι αναφερεται στην μνημη του klimatronic panel δηλαδη οταν το ανοιγεις να κραταει την τελευταια ρυθμιση που ειχες κανει

το C & B πρεπει να γινουν οπως και δηποτε!!!!!

το μκ5 εχει 2 μοτερ το μκ6 εχει 1..... στην ουσια εμεις συνδεουμε το 2 μοτερ (V113 & V71) παραλληλα ωστε να μοιασει στο μκ6......

αν καποιος δεν το κανει αυτο τοτε μετα απο 1 ή 2 λεπτα ο αερας του air condition (και μονο αυτος) θα εγκλωβιστει μεσα στο ταμπλο ......

αυτα τα ολιγα......

Πολυ καλο αλλα ο τίτλος "Ναι Το Καναμε Και Εμεισ Νο.2" δεν διευκολύνει καθολου αυτον που θα ψαξει για κατι σαν αυτο που κάνετε Νο.2

Link to comment
Share on other sites

το πανελ κοστισε γυρω στα 75 €

δυσκολια σχεδον 0.

αν εχεις γκολφ..... πρεπει να μου πεις χρονολογια.....

αν ειναι του 07 το μονο που εχεις να κανεις ειναι να συνδεσεις "ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ" τα παρακατω που βρισκονται πισω απο το πανελ

C:

- Pins T16D / 7 (V113) στο T16D / 10 (V71)

- Pins T16D / 8 (V113) στο T16D / 9 (V71)

B:

- Pins T16C / 6 (V113) στο T16C / 7 (V71),

A:

- κοβεις το pin 20 και το συνδεεις στο pin 16 το καλωδιο του pin20 δεν το χρειαζομαστε αυτο το βημα δεν ειναι αναγκαιο να γινει γιατι αναφερεται στην μνημη του klimatronic panel δηλαδη οταν το ανοιγεις να κραταει την τελευταια ρυθμιση που ειχες κανει

το C & B πρεπει να γινουν οπως και δηποτε!!!!!

το μκ5 εχει 2 μοτερ το μκ6 εχει 1..... στην ουσια εμεις συνδεουμε το 2 μοτερ (V113 & V71) παραλληλα ωστε να μοιασει στο μκ6......

αν καποιος δεν το κανει αυτο τοτε μετα απο 1 ή 2 λεπτα ο αερας του air condition (και μονο αυτος) θα εγκλωβιστει μεσα στο ταμπλο ......

αυτα τα ολιγα......

Ευχαριστώ!!!Μοντέλο του 2008 έχω!!!Τα ίδια ισχύουν και για αυτό σωστά???

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο αλλα ο τίτλος "Ναι Το Καναμε Και Εμεισ Νο.2" δεν διευκολύνει καθολου αυτον που θα ψαξει για κατι σαν αυτο που κάνετε Νο.2

XE XE XE advertising teasing!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!Μοντέλο του 2008 έχω!!!Τα ίδια ισχύουν και για αυτό σωστά???

ναι πολυ σωστα, στη συνεχεια αγοραζεις το κατω κεντρικο πλαστικο του ταμπλο απο Jetta 2010!!!!

και εισαι κομπλε!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι πολυ σωστα, στη συνεχεια αγοραζεις το κατω κεντρικο πλαστικο του ταμπλο απο Jetta 2010!!!!

και εισαι κομπλε!!!!

Κατατοπιστικότατος!!!Σε ευχαριστώ πολύ!!!! worthy.gif:clapping:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά. Πολύ ψαγμένη αναβάθμιση, να το χαίρεστε. Άντε περιμένουμε και άλλα…:D:thumbsup:

Edited by christakos_tsi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 5άρι έχει αυτόματη ανακύκλωση;

Αν εννοείς ανακύκλωση του αερα της καμπινας, ναι.

Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω nikoskallithea 'date = = '13 Φεβρουάριος, 2010 - timestamp 19:05:18 'post = '1266080718' = '367496 ]

Αν εννοείς ανακύκλωση του αερα της καμπινας, ναι.

[/ quote]

Όχι δεν εννοώ αυτό. Εννοώ να γυρνάει αυτόματα σε ανακύκλωση αέρα όταν ανιχνεύονται δυσάρεστες οσμές ή αυξημένο καυσαέριο.

Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω nikoskallithea 'date = = '13 Φεβρουάριος, 2010 - timestamp 19:05:18 'post = '1266080718' = '367496 ]

Αν εννοείς ανακύκλωση του αερα της καμπινας, ναι.

[/ quote]

Όχι δεν εννοώ αυτό. Εννοώ να γυρνάει αυτόματα σε ανακύκλωση αέρα όταν ανιχνεύονται δυσάρεστες οσμές ή αυξημένο καυσαέριο.

Αυτο λεω και εγώ ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ

Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω nikoskallithea 'date = = '13 Φεβρουάριος, 2010 - timestamp 19:31:30 'post = '1266082290' = '367504 ]

Αυτο λεω και εγώ ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ

[/ quote]

Και πως το καταλαβαίνεις αυτό Νίκο και είσαι τόσο βέβαιος;

Εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι υπάρχει τέτοιος αυτοματισμός στο δικό μου. Έχω παρατηρήσει πολλές φορές να έρχονται οσμές από το περιβάλλον στην καμπίνα. Σε σένα δεν συμβαίνει αυτό; Aναφέρεται τίποτα σχετικό στο manual και μου ξέφυγε στο διάβασμα;

Link to comment
Share on other sites

Τι θα συμβεί εκτός από το αυτονόητο ? Δηλαδή να ενεργοποιηθεί και απενεργοποιηθεί η ανακύκλωση? Τι να προσέξω?

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

καπου ειχα διαβασει οτι ετσι ενεργοποιηται αυτοματα η ανακυκλωση.ισως και να εναι λαθος,δεν το εχω δοκιμασει.το αυτονοητο ειναι αυτο που λες on/off.

Link to comment
Share on other sites

Κυριε @mkaragiannis δεν μας ειπες το κυριότερο, εκτος της εμφάνισης υπαρχει καποιος αλλος πρακτικός λόγος που το εκανες αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Κυριε @mkaragiannis δεν μας ειπες το κυριότερο, εκτος της εμφάνισης υπαρχει καποιος αλλος πρακτικός λόγος που το εκανες αυτό?

βασικα εμενα μου αρεσε εμφανισιακα, αλλα, εχει και αλλες δυνατοτητες αυτοματη ανακυκλωση ενδειξεις στο rns & rcd 510 & 310

αυτα και αλλα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.