Jump to content
toul

Τι Λαδια Πρεπει Να Βαλω?

Recommended Posts

καλησπέρα.

Έχω το golf 5 με 122hps

ειμαι στα 13500 χλμ και μου αναψε λαμπακι για τα λαδια. τι λαδια μπορω να συμπληρώσω μεχρι να το παω για service ?

τι τυπο λαδια πρεπει να βάλω?

επισης, είναι φυσιολογικό που μου άναψε το λαμπάκι? γιατί καίει λάδια?

μου ειπαν απο τη κοσμοκαρ να συμπληρωσω με προδιαγραφες 50300 ή 50400.

ευχαριστώ

Edited by toul
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι λαδια 5-30 με προδιαγραφη 504 (πχ castrol edge ) . Καλο ειναι να ελεγχεις τα λαδια συχνα και να μη περιμενεις να αναψει το λαμπακι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια χαρά.. θέλω να πάρω την γνώμη σας..για τα 5-30 λαδάκια τις divinol αν είναι καλά..και αν

υπάρχει θέμα με την αλλαγή λαδιών πέρα του χρόνου που λέει ο κατασκευαστείς? έχουν ημ.ληξης δλδ??υπ. έχω το γκολφ 6 με τα 122 11 μήνες και 7600χλμ..και κοντοζυγώνει το σέρβις σύμφωνα με την καρεντα.. άλλα με κάνει εντύπωση που οι γερμανοι δίνουν 2χρονια και 30000χλμ για το σερβις.....

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια χαρά.. θέλω να πάρω την γνώμη σας..για τα 5-30 λαδάκια τις divinol αν είναι καλά..και αν

υπάρχει θέμα με την αλλαγή λαδιών πέρα του χρόνου που λέει ο κατασκευαστείς? έχουν ημ.ληξης δλδ??υπ. έχω το γκολφ 6 με τα 122 11 μήνες και 7600χλμ..και κοντοζυγώνει το σέρβις σύμφωνα με την καρεντα.. άλλα με κάνει εντύπωση που οι γερμανοι δίνουν 2χρονια και 30000χλμ για το σερβις.....

αν δεν κανω λαθος τα λαδια εχουν ημερομηνια ληξης και σε ιδανικες συνθηκες ειναι 2 ετη.για λαδια θα προτεινα τα mobil 1 esp formula 5/30 και τα gastrol edge 5/30.τα 30000 χλμ ή 2 ετη αφορα το γενικο service ή το πρωτο λιπαντικο;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος τα λαδια εχουν ημερομηνια ληξης και σε ιδανικες συνθηκες ειναι 2 ετη.για λαδια θα προτεινα τα mobil 1 esp formula 5/30 και τα gastrol edge 5/30.τα 30000 χλμ ή 2 ετη αφορα το γενικο service ή το πρωτο λιπαντικο;

το λεει στιν οθονη ενδικσεων οταν πατας παρατεταμενα το κουμπι κατο αριστερα στο καντραν..δεν προσδιοριζει.κατι..απλα ενδειξη τοτε θα βγαλει λογικοτατα!!παντος τα divinol βαζει ο πατερας μου στον 20βαλβιβο..καιει σε λογικα πλαισια..γιαυτο ρωτησα ,και σε συνομιλια με φιλο μου που δουλευει σε εξωτερικο συνεργειο vw μου ειπε τα καλητερα γιαυτα!!ΠΑΝΤΟΣ οσο να'ναι δεν θα εμπιστευομουν castrol υστερα απο τα γνωστες σε ολους μας λαμογιες τις..

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

βαλε τα mobil :rolleyes:

εκει κλινω...με 13Ε το λιτρο καλα ειναι..πιστευω να μην εχω προβλημα εγγυησεων με αντιπροσοποια..δλδ μην με βαλουν και υπογραψω κατι..θα ρωτησω και αν γινετε να μ βαλουν αυτοι αυτα. δλδ να μην τους τα παω εγω!!

Link to comment
Share on other sites

η αντ/πια δεν διαθετει αυτα τα λιπαντικα,θα πρεπει να τα αγορασεις και να τα πας.κερδισμενος θα εισαι οπως και να εχει αφου οτιδηποτε και αν βαλουν 12,5 ευρω το λιτρο δεν θα το χρεωσουν.δεν μπορουν να πουν τιποτα γιατι τηρουν την 504.00 προδιαγραφη η οποια αναγραφεται και στην συσκευασια του λιπαντικου.αν σε βαλουν να υπογραψεις,υπεγραψε αφου πρωτα αναγραφει η μαρκα,το ιξωδες και η προδιαγραφη του λιπαντικου.προσωπικα δεν αντιμετωπισα ποτε τετοιο προβλημα με δικα μου λαδια σε service.το ιδιο και πολλοι ακομα.προχωρα αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

η αντ/πια δεν διαθετει αυτα τα λιπαντικα,θα πρεπει να τα αγορασεις και να τα πας.κερδισμενος θα εισαι οπως και να εχει αφου οτιδηποτε και αν βαλουν 12,5 ευρω το λιτρο δεν θα το χρεωσουν.δεν μπορουν να πουν τιποτα γιατι τηρουν την 504.00 προδιαγραφη η οποια αναγραφεται και στην συσκευασια του λιπαντικου.αν σε βαλουν να υπογραψεις,υπεγραψε αφου πρωτα αναγραφει η μαρκα,το ιξωδες και η προδιαγραφη του λιπαντικου.προσωπικα δεν αντιμετωπισα ποτε τετοιο προβλημα με δικα μου λαδια σε service.το ιδιο και πολλοι ακομα.προχωρα αφοβα.

ευχαριστω πολυ..αυτο θα κανω...τα kolben-divinol τα χρεωνουν 18 ευρο..ενα 20αρικακι μειον δλδ..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ..αυτο θα κανω...τα kolben-divinol τα χρεωνουν 18 ευρο..ενα 20αρικακι μειον δλδ..

καθολου ασχημα,με αυτα τα χρηματα πιες 2 ποτακια ή φαε μερικα σουβλακια ή πιες μερικα φρεντακια ή αγορασε την τζουλια :drinks: ... ή οτι αλλο θες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κατι τελιος ακυρο..απο το gmarket.gr εχει ψωνισει κανεις ειναι αξιοπιστο να προβο σε αγορα? η θα παρω μουφες?

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

αξιοπιστο 100%,εχω αγορασει λαδια χωρις κανενα προβλημα.το ιδιο και αλλα μελη απ'οσο θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα , εχει δοκιμασει κανεις αντι για 5-30 λαδι να βαλει 10-40? Συγκεκριμενα για Golf V GTI με ενδιαφερει αν μπορω να το κανω.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα , εχει δοκιμασει κανεις αντι για 5-30 λαδι να βαλει 10-40? Συγκεκριμενα για Golf V GTI με ενδιαφερει αν μπορω να το κανω.

ευχαριστω.

Ο κινητήρας αυτός πέρνει αυστηρά και μόνο 5w-30.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.