Jump to content
polistas

Aλλαζω αναρτηση.Θελω μια τελευταια γνωμη.

Recommended Posts

Μεθαυριο θα βαλω στο πολακι μου Bilstein Sport kai Hr 3,5.Τα φοραει κανεις ρε παιδες σε 9Ν να μου πει αν και ποσο σκληρο ειναι το αμαξι?ειμαι και με 195/50/15.Τhanks..

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

ΜΕ τα ελατήρια που λες χρειάζεσαι τα sprint.Να επιμείνεις και να το τσεκάρεις. Να περιμένεις ένα άλλο αυτοκίνητο τόσο απο θέμα στριψίματος όσο και απο κοπάνημα..... Θα έλεγα πως είναι πολύ σκληρά

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ τα ελατήρια που λες χρειάζεσαι τα sprint.Να επιμείνεις και να το τσεκάρεις. Να περιμένεις ένα άλλο αυτοκίνητο τόσο απο θέμα στριψίματος όσο και απο κοπάνημα..... Θα έλεγα πως είναι πολύ σκληρά

Εγώ πάλι που τα είχα στο Πόλο ήταν σχεδόν εργοστασικά απο κοπάνημα, αλλά ΠΟΛΥ καλά σε κράτημα.

Και όπως αναφέρθηκε...τα sprint όχι τα sport.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω ημουν στο ψαξιμο της αναρτησης για παρα πολυ καιρο..

Μετα απο προταση του Stoilas κοιταξα την Weitec Hicon GT για το polaki.

Την αγορασα απο γερμανια (ebay-φοβερος πωλητης) και ηρθε σε 3 μερες!!

Μαζι με μεταφορικα 647 ευρω, οταν η συγκεκριμενη κανει ελλαδα 800-850+ !

Ειναι κιτ, αναρτηση και ελατηρια, ρυθμιζομενη στο υψος απο 3 μεχρι 6 ποντους κατι τετοιο, το πας οπου θελεις! Εγω τις εβαλα σχεδον τερμα και ακομα δειχνει ψηλο το polaki με τις 15αρες! Φαντασου τι κατσικι ηταν πριν!!

Απο κρατηματα απλα λες και πηρα αλλο αμαξι! Κοπανημα τιποτα, το κιτ ειναι σχεδιασμενο να δουλευει σωστα, ειδικο μοντελο για polo 9n 2002+ κτλ. Ενταξη λιγη ανεση την χανεις, αναρτηση βαζεις οχι μπαμπουτσαλα (lol)

Για οσους δε το ξερουν η weitec ειναι θυγατρικη της κορυφαιας KW.

Πιστευω οτι ειναι ΟΤΙ καλυτερο μπορει να παρει καποιος απο αποψη αποδοσης/τιμης ειδικα!!!

Απλα αλλη κλαση σε σχεση με συνδιασμους bilstein sprint/sport με ελατηρια HR κτλ.. Καμια σχεση!

Αν θελεις λινκς για ebay η οτιδηποτε το λες! Γενικα τζιτζι η αναρτηση.. Ο αμορτισερας μου τα επαιξε οταν του ειπα την τιμη!!!

Edited by trv
Link to comment
Share on other sites

ΜΕ τα ελατήρια που λες χρειάζεσαι τα sprint.Να επιμείνεις και να το τσεκάρεις. Να περιμένεις ένα άλλο αυτοκίνητο τόσο απο θέμα στριψίματος όσο και απο κοπάνημα..... Θα έλεγα πως είναι πολύ σκληρά

Εχεις δικιο τα Sprint ειναι.Δικο μου λαθος που εγραψα Sport.Σκληρα ε?κ γω αυτο περιμενω..Μια συνηθεια ειναι..

Φιλε εγω ημουν στο ψαξιμο της αναρτησης για παρα πολυ καιρο..

Μετα απο προταση του Stoilas κοιταξα την Weitec Hicon GT για το polaki.

Την αγορασα απο γερμανια (ebay-φοβερος πωλητης) και ηρθε σε 3 μερες!!

Μαζι με μεταφορικα 647 ευρω, οταν η συγκεκριμενη κανει ελλαδα 800-850+ !

Ειναι κιτ, αναρτηση και ελατηρια, ρυθμιζομενη στο υψος απο 3 μεχρι 6 ποντους κατι τετοιο, το πας οπου θελεις! Εγω τις εβαλα σχεδον τερμα και ακομα δειχνει ψηλο το polaki με τις 15αρες! Φαντασου τι κατσικι ηταν πριν!!

Απο κρατηματα απλα λες και πηρα αλλο αμαξι! Κοπανημα τιποτα, το κιτ ειναι σχεδιασμενο να δουλευει σωστα, ειδικο μοντελο για polo 9n 2002+ κτλ. Ενταξη λιγη ανεση την χανεις, αναρτηση βαζεις οχι μπαμπουτσαλα (lol)

Για οσους δε το ξερουν η weitec ειναι θυγατρικη της κορυφαιας KW.

Πιστευω οτι ειναι ΟΤΙ καλυτερο μπορει να παρει καποιος απο αποψη αποδοσης/τιμης ειδικα!!!

Απλα αλλη κλαση σε σχεση με συνδιασμους bilstein sprint/sport με ελατηρια HR κτλ.. Καμια σχεση!

Αν θελεις λινκς για ebay η οτιδηποτε το λες! Γενικα τζιτζι η αναρτηση.. Ο αμορτισερας μου τα επαιξε οταν του ειπα την τιμη!!!

Ψηνομουν παρα πολυ για την Weitec.μιλησα με Stoila και μου ειχε πει.Απλα επελεξα την κλασικη και αξιοπιστη λυση των Bilstein γιατι δεν ηξερα πως ακριβως ειναι η weitec.Βεβαια εχω ακουσει και απο αλλους καλα λογια αλλα δε θελω να μπαινω παλι σε σκεψεις.Να μου πεις με τα 15αρια δε θα κατσει οσο κατω θελω αλλα σε λιγο καιρο θα μπουν 17αρια οποτε ολα οκ..

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Επειδή όλα είναι σχετικά το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρείς κάποιον εδώ με την ανάρτηση που θες να σε πάει μια βόλτα σε δρόμο πλήν εθνικής και παραλιακής για να δεις αν αντέχεις την άνεση.

Τώρα στον παράγοντα ύψος με τα 17άρια θα ψηλώσει το αμάξι αν είσαι τώρα με 195-50-15

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλα είναι σχετικά το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρείς κάποιον εδώ με την ανάρτηση που θες να σε πάει μια βόλτα σε δρόμο πλήν εθνικής και παραλιακής για να δεις αν αντέχεις την άνεση.

Τώρα στον παράγοντα ύψος με τα 17άρια θα ψηλώσει το αμάξι αν είσαι τώρα με 195-50-15

Εκανα βολτα με ενα Ibiza κτηνιασμενο που τα φοραει και μια χαρα μου φανηκε.Βεβαια αλλο αμαξι το ενα αλλο το αλλο.Τλσπα θα δειξει σε 2 μερες.με τα 17αρια θα ψηλωσει?πως γινεται τουτο?

Link to comment
Share on other sites

θα ψηλωσει αν αλλαξεις το βημα. Συνηθως το αλλαζουν με τα 17αρια, γιατι για να μην το αλλαξεις πρεπει να βαλεις 35αρι προφιλ που ειναι καπως too much για ελλαδα... Με καθε επιφυλαξη τα παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Το ύψος είναι σχετικό της ζάντας και του προφίλ του ελαστικού.Για την ακρίβεια ζητάμε την συνολική ακτίνα του τροχού.Στα 15άρια είσαι ήδη πιο χαμηλός απο τα 17άρια κατα (17-15)/2= 1 ιντσα περίπου 2,5 εκ. Αν φοράς 195/50/15 έχεις προφίλ ελαστικού 0,5*195=9,75 εκ. Σε 17άρια τι διάσταση θα φορέσεις?Πολλαπλασίασε τα 2 πρώτα νούμερα του ελαστικού και θα δείς...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο...μιας ωρας σκεψης δεν ηθελε και πολυ να παω να βαλω την Weitec.Πηγα σημερα στον αντιπρωσοπο εδω στη θεσσαλονικη και αφου τον εψησα απο εδω και απο κει τελικα θα μου την τοποθετησει κομπλε μαζι με ευθυγραμμιση 800.καλη τιμη.Και απο Ebay να την επαιρνα τα ιδια θα εβγαινε περιπου με την τοποθετηση.Οποτε μεθαυριο την βαζω και τελος και η αγωνια του αν θα κοπαναει κλπ.Ευχαριστω πολυ ολους οσους με βοηθησαν στην επιλογη..

Link to comment
Share on other sites

Εκανα βολτα με ενα Ibiza κτηνιασμενο που τα φοραει και μια χαρα μου φανηκε.Βεβαια αλλο αμαξι το ενα αλλο το αλλο.Τλσπα θα δειξει σε 2 μερες.με τα 17αρια θα ψηλωσει?πως γινεται τουτο?

ψηλωνει ψηλωνει..... tongue.gif

17αρες εχω και εχω βαλει 5ποντα!!!!με 215/35/17....

θα ψηλωσει αν αλλαξεις το βημα. Συνηθως το αλλαζουν με τα 17αρια, γιατι για να μην το αλλαξεις πρεπει να βαλεις 35αρι προφιλ που ειναι καπως too much για ελλαδα... Με καθε επιφυλαξη τα παραπανω!

ειναι υπερβολικο το συγκεκριμενο προφιλ για every day use.....εμπειρια speaking!!!! :baby:

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Μόνο μην το παρακάνεις γιατι μετά με μεγάλη ζάντα και πολύ χαμήλωμα θα βρίσκει στους θόλους....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μην το παρακάνεις γιατι μετά με μεγάλη ζάντα και πολύ χαμήλωμα θα βρίσκει στους θόλους....

Eννοειται οτι θα ειμαι προσεκτικος.Εξαλλου δε μου αρεσει τεζα το αμαξι κατω.Δεν ειναι σαξοραλο :thumbsup:music.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μην το παρακάνεις γιατι μετά με μεγάλη ζάντα και πολύ χαμήλωμα θα βρίσκει στους θόλους....

δεν βρισκει πουθενα..... :thumbsup:

μπορει να το επιβεβαιωσει και ο stoilas το επιβεβαιωνω και εγω....

οι θολοι του 9n ειναι αρκετα μεγαλοι ωστε να χωρεσουν οριακα 18αρες με 17αρες δεν εχεις προβλημα στους θολους αλλα αν δεν βαλεις το σωστο προφιλ θα αλλαξει πολυ το βημα του αυτοκινητου σου....

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

δεν βρισκει πουθενα..... :D

μπορει να το επιβεβαιωσει και ο stoilas το επιβεβαιωνω και εγω....

οι θολοι του 9n ειναι αρκετα μεγαλοι ωστε να χωρεσουν οριακα 18αρες με 17αρες δεν εχεις προβλημα στους θολους αλλα αν δεν βαλεις το σωστο προφιλ θα αλλαξει πολυ το βημα του αυτοκινητου σου....

Σε 7.5x17 το σωστο ελαστικο 215/40 δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Κανονικά 225 αλλά too much για polo. Εγώ 215?40 φοράω, γεμίζει καλύτερα ο θόλος και είναι και πιο φτηνό λάστιχο. Στο κοντέρ μετά τα 100 έχεις απώλεια 10χλμ

Link to comment
Share on other sites

Tελος η υποθεση αναρτηση.Εχει μολις 2 ωρεσ που ειμαι και γω χαμηλωμενος και μπορω επιτελους να στριψω.Ρυθμισα την αναρτηση στουσ 5 ποντους και χωρανε στις 15αρες με το ζορι 2 δαχτυλα.Πολυ καλη αποδοση.Γερνει βεβαια λιγο αλλα κραταει σαν τρελο και φυσικα δεν κοπαναει.Ευχαριστω και παλι οσους με βοηθησαν στην επιλογη μου και ιδιαιτερα τον μεγιστο φυσικα Stoila που χωρις τα φωτα του ισως και να μη μου ειχαν βαλει τη ρυθμιση για τον πισω αξονα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.