Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Guest Nightangel
Ωραιος ο φιλος PoloRS.Απο το uk-mkvs λοιπον αναρτηθηκε αυτο το γραφημα μετα απο αδεια της REVO.Βεβαια οι ιδιοι δεν εχουν ακομα κατι στο επισημο site τους.Αυτη η δυναμομετρηση ειναι χωρις εξατμιση και ειναι αρκετα πανω απο ολα τα αλαλ προγραμματα.Φιλε Σπυρο προφανως δεν ειναι κιλα ροπης αυτα που βλεπεις οπως αναφερει ο πολακιας.28,5 κιλα εχει μαμα,λες να επερνε τοσο λιγο?

Απομενει να το δουμε επισημα και με το καλο να το δοκιμασουμε..

Εισαι ετοιμος nightangel?

Έχω ήδη βάλει πρόγραμμα :) αλλά δεν με χαλάει καθόλου να βάλω το REVO αν όντως είναι καλύτερο :D

Πάντως πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να βλέπαμε τις διαφορές του δικού μου από του δικού σου τώρα που είσαι ''μαμά'' ;) Όχι τίποτα άλλο, για να μη μας δουλεύουν οι βελτιωτές.Στο δρόμο τα βλέπεις όλα :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη βάλει πρόγραμμα :) αλλά δεν με χαλάει καθόλου να βάλω το REVO αν όντως είναι καλύτερο  :baby:

Πάντως πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να βλέπαμε τις διαφορές του δικού μου από του δικού σου τώρα που είσαι ''μαμά'' :) Όχι τίποτα άλλο, για να μη μας δουλεύουν οι βελτιωτές.Στο δρόμο τα βλέπεις όλα :D

Δεν κρατηθηκες τελικα,ε? ;)

Τι διαλεξες τελικα και στα ποσα χιλιομετρα το εβαλες?Θα ηταν ενδιαφερον να δουμε ποση διαφορα θα εχουμε για να ξερουμε που βαδιζουμε.Οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα δλδ.Παντως ανοιξα μαμα με Focus RS και πηγαιναμε μαζι αν και αυτος ειχε και 2ο ατομο, μια κοπελιτσα.Συνολικα βεβαια μαλλον τα ιδια κιλα ημασταν γιατι τον ειδα αδυνατουλη. ^_^

Link to comment
Share on other sites

withstupid.gif

Πόσοι εδώ μέσα έχουν το νέο GTI?Να ευχηθώ καλορίζικο σε όσους το έχουν και σε όσους θα το παραλάβουν σύντομα.Καλές και ασφαλείς διαδρομές.Καλορίζικο.Εγώ σκέφτομαι να το παραγγείλω από τον νέο χρόνο.Ίσως βγει και επετειακή έκδοση.

Χειροκίνητο ή DSG?Εγώ σίγουρα DSG με χειριστήρια στο τιμόνι.

Και φουλ εξτρά και τέλος body-kit ZENDER.¶ντε και ΜΤΜ!

Καλορίζικα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Η επετιακή έκδοση αν και όταν θα βγαί μπορεί να είναι πλέον 240 άλογα, με ΑΡΚΕΤΑ πλέον περισσότερα χρήματα και ίσως με μόνη διαφορα το πρόγραμμα και κάποιο bodykit ( ή απλά ίσως βαμένα πλαστικά).

Πίστεψέ με...ΤΩΡΑ είναι η ευκαιρία...

P.S.Σ'ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια...

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Nightangel,τι προγραμμα εβαλες?Σε ξαναρωτησα πιο πανω αλλα μαλλον δεν το ειδες.

MTM στην Γερμανία.Το μέτρησα εδώ, και μου έβγαλε 38,5 kg ροπή και 247 ps.

Το πρόγραμμα το έβαλα στα 1600 χλμ και το αμάξι μετρήθηκε στα 1800 χλμ. με θερμοκρασία 33 C αν σου λέει κάτι :thumbsup:

Το σπουδαιότερο είναι ότι οι Γερμανοί έκαναν λάθος σετάρισμα στην ECU και την επαναπρογραμμάτισαν για το μαμά σύστημα εξάτμισης ενώ το έχω αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

MTM στην Γερμανία.Το μέτρησα εδώ, και μου έβγαλε 38,5 kg ροπή και 247 ps.

Το πρόγραμμα το έβαλα στα 1600 χλμ και το αμάξι μετρήθηκε στα 1800 χλμ. με θερμοκρασία 33 C αν σου λέει κάτι :thumbsup:

Το σπουδαιότερο είναι ότι οι Γερμανοί έκαναν λάθος σετάρισμα στην ECU και την επαναπρογραμμάτισαν για το μαμά σύστημα εξάτμισης ενώ το έχω αλλάξει.

:blink: συγχαρητηρια nightangel!! :lol::lol::o:o:o

οργωνει πλεον το εργαλειο!!

επειδη δεν ειμαι σιγουρος αν καταλαβα καλα, σου κανανε τελικα update με το προγραμμα για την πιο ελευθερη εξατμιση?

σε ποιο δυναμομετρο το εβαλες νταλα καλοκαιρι?

την δυναμομετρηση την εχεις σε ηλεκτρονικη μορφη?

αντε, με γειες και καλα ξεμπαζωματα! :whistling::excl::blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
:thumbsup: συγχαρητηρια nightangel!!  B)  B)  B)  B)  B)

οργωνει πλεον το εργαλειο!!

επειδη δεν ειμαι σιγουρος αν καταλαβα καλα, σου κανανε τελικα update με το προγραμμα για την πιο ελευθερη εξατμιση?

σε ποιο δυναμομετρο το εβαλες νταλα καλοκαιρι?

την δυναμομετρηση την εχεις σε ηλεκτρονικη μορφη?

αντε, με γειες και καλα ξεμπαζωματα!  B)  B)  B)

Thanks φίλε,αυτό λέω και εγώ.Μου επαναπρογραμμάτισαν την ECU με settings για μαμά εξάτμιση :)

Σε πρώτη ευκαιρία που θα πάω έξω,εγώ ή κανένας φίλος θα σεταριστεί σωστά.

Η μ@λ@κί@ με το GTI είναι ότι δεν μπορείς να πάρεις πίεση εκτός απ'το σεβρό.Και εκεί πρέπει να κάνεις πατέντα με κάποιο ειδικό Τ για να την πάρεις :blink: (άκουσες Strassenmeister ? ;) )

Αλλά δεν με χαλάει για πρόγευμα και έτσι :baby: Έτσι και αλλιώς περιμένω πως και πως να βγάλει η MTM μεταλλικές σωλήνες εισαγωγής για να αντικαταστήσω αυτές τις dead.gif πλαστικούρες που έχει πάνω, για να δω την πραγματική πίεση του αυτοκινήτου και να δουλέψει το GTI όπως το γουστάρω rocket.gif

Όσο για την δυναμομέτρηση,δεν την έχω σε ηλεκτρονική μορφή αφού δεν έχω scanner, αλλά κάτι θα κάνω για να την ποστάρω σύντομα. <_<

Link to comment
Share on other sites

Thanks φίλε,αυτό λέω και εγώ.Μου επαναπρογραμμάτισαν την ECU με settings για μαμά εξάτμιση  :cry:

Σε πρώτη ευκαιρία που θα πάω έξω,εγώ ή κανένας φίλος θα σεταριστεί σωστά.

Η μ@λ@κί@ με το GTI είναι ότι δεν μπορείς να πάρεις πίεση εκτός απ'το σεβρό.Και εκεί πρέπει να κάνεις πατέντα με κάποιο ειδικό Τ για να την πάρεις  :blink: (άκουσες Strassenmeister ? :cry: )

Αλλά δεν με χαλάει για πρόγευμα και έτσι :baby: Έτσι και αλλιώς περιμένω πως και πως να βγάλει η MTM μεταλλικές σωλήνες εισαγωγής για να αντικαταστήσω αυτές τις  dead.gif πλαστικούρες που έχει πάνω, για να δω την πραγματική πίεση του αυτοκινήτου και να δουλέψει το GTI όπως το γουστάρω  rocket.gif

Όσο για την δυναμομέτρηση,δεν την έχω σε ηλεκτρονική μορφή αφού δεν έχω scanner, αλλά κάτι θα κάνω για να την ποστάρω σύντομα. <_<

night, αμα δεν εχεις τσεκαρει τις πιεσεις σε ολο το φασμα των στροφων, ελλειψη μπαρομετρου,

αμα θες συναντιομαστε καποια στιγμη και κανουμε logs και γραφηματα σε πιεση, θερμοκρασια εισαγωγης, αβανς κλπ με το vagcom..

εμενα χαρα μου θα ειναι.

Edited by -=Yoda=-
Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
night, αμα δεν εχεις τσεκαρει τις πιεσεις σε ολο το φασμα των στροφων, ελλειψη μπαρομετρου,

αμα θες συναντιομαστε καποια στιγμη και κανουμε logs και γραφηματα σε πιεση, θερμοκρασια εισαγωγης, αβανς κλπ με το vagcom..

εμενα χαρα μου θα ειναι.

Πολύ καλό μου ακούγεται :cry:

Αρκεί βέβαια να ταιριάζει η version του VAGCOM με το μοτέρ μου.Μπορείς να το μάθεις ? ή πες μου την version να ρωτήσω εγώ.

Μια βόλτα στην Αττική οδό θα μου δώσει αρκετές απαντήσεις πιστεύω.Έτσι δεν είναι ? :cry:

Edited by Nightangel
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό μου ακούγεται  :cry:

Αρκεί βέβαια να ταιριάζει η version του VAMAG με το μοτέρ μου.Μπορείς να το μάθεις ? ή πες μου την version να ρωτήσω εγώ.

Μια βόλτα στην Αττική οδό θα μου δώσει αρκετές απαντήσεις πιστεύω.Έτσι δεν είναι ? :cry:

εχω το αυθεντικο καλωδιο, οποτε ολες οι εκδοσεις του vagcom τρεχουνε χωρις κανενα προβλημα..

μια βολτα θα δωσει απαντησεις και γραφηματα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι δέν θα κάνει το καλώδιό σου Yoda...

Απο ότι ξέρω τα νέα Golf χρησιμοποιούν το νέο σύστημα CAN που όπως αναφέρεται στο site της RossTech, χρειάζεται και καινούργιο interface.

Και πιό συγκεκριμένα....

Does VAG-COM work with cars that require direct CAN access for diagnostics?

Yes! We have integrated CAN compatibility since the Release 404.0 version of VAG-COM, but as CAN uses different hardware, new interfaces are required in order to communicate with a CAN-based car. These are now available as well. The new HEX-COM+CAN and HEX-USB+CAN interfaces are fully compatible with the new latest cars which require a direct CAN connection.

Do the CAN-Bus Interfaces also work with older vehicles that use the k-line?

Yes! The HEX-COM+CAN and HEX-USB+CAN are fully backwards compatible with older vehicles that use either single or dual K-lines as well, so they work with all VW/Audi/SEAT/Skoda from 1996-2005.

I am an existing Ross-Tech customer. Can I upgrade my Interface to work with the vehicles using CAN-Bus diagnostics?

Yes! Please click here for the Interface Upgrade Section of our Store.

:cry::blink:

Και αυτό:

What Cars Use CAN for Diagnostics? (Click on the links of info on each vehicle)

*

All Golf-5 platform cars (A5 platform) including:

o

2003+ VW Touran (1T chassis)

o

2004+ VW Golf (1K chassis)

o

2004+ VW Caddy (2K chassis)

o

2004+ Audi A3 (:cry: chassis)

o

2004+ Seat Altea (5P chassis)

o

2004+ Skoda Octavia (1Z chassis)

o

2005+ Seat Toledo (5P chassis)

o

2005+ Golf Plus (5M chassis)

o

2005+ Seat Leon (1P chassis)

o

2005.5+ Jetta (1K chassis)

*

2003+ Audi A8 and A8L (D3 platform, 4E chassis)

*

2005+ Audi A6 (C6 platform, 4F chassis)

*

2005+ Audi A4 ("B7" platform) (some control modules)

Requires VAG-COM version 500.0 or newer!

*

2005.5+ VW Passat (B6 Platform, 3C chassis)

Edited by PoloRS
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι δέν θα κάνει το καλώδιό σου Yoda...

Απο ότι ξέρω τα νέα Golf χρησιμοποιούν το νέο σύστημα CAN που όπως αναφέρεται στο site της RossTech, χρειάζεται και καινούργιο interface.

Και πιό συγκεκριμένα........

φαινεται πως εχεις δικιο.

ομως πηγα στη σελιδα που δειχνει ποιο ειναι το καλωδιο που κανει,

http://www.ross-tech.com/vag-com/hex-usb+can.html

και guess what?..

αυτο στη φωτο ειναι ακριβως το καλωδιο μου.. και στην πιο μεγαλη φωτο που φαινεται η ταμπελιτσα, λενε ακριβως τα ιδια "intelligent dual-k μπλα μπλα"

ισως να αξιζει τον κοπο μια δοκιμη..

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
φαινεται πως εχεις δικιο.

ομως πηγα στη σελιδα που δειχνει ποιο ειναι το καλωδιο που κανει,

http://www.ross-tech.com/vag-com/hex-usb+can.html

και guess what?..

αυτο στη φωτο ειναι ακριβως το καλωδιο μου.. και στην πιο μεγαλη φωτο που φαινεται η ταμπελιτσα, λενε ακριβως τα ιδια "intelligent dual-k μπλα μπλα"

ισως να αξιζει τον κοπο μια δοκιμη..

Δεν παίζει ρόλο το σχήμα του καλωδίου,αλλά τι pin έχει εσωτερικά. :blink:

Πάντως θα δούμε τι θα κάνουμε :cry: Το VAGCOM από που το αγόρασες και πόσο ?

Δεν μπορούμε να παραγγείλουμε ένα καλώδιο για το 5άρι ?

Καλό θα ήταν πάντως να μετράγαμε και μια ''μαμά'' μαζί με το δικό μου για να δίναμε χρήσιμες πληροφορίες στα παιδιά που σκέφτονται να πειράξουν το GTI τους. :cry:

Link to comment
Share on other sites

o kinitiras TFSI tou golfakiou GTI kai opoio allo ton foraei epidexetai anetotata beltiwsi.Epsaxa k brika mia beltiwsh pou gia thn gnwmi mou einai i pio axiopisti k arketa apodwtiki.Prokeite gia kit tis MTM to opoio anebazei thn isxy stous 245hp epeita apo "epidromi" sthn ECU tou aytokinhtou.Epishs me allagh oloklirou tou systimatos exagwgis to amaxi mporei na ftasei mexri ta 270-275hp!!K ola ayta xwris na anoixthei to moter k xwris na prosbaletai h axiopistia tou.To onoma tis MTM ga aytous pou xeroun nimizw apotelei eggyisi!Yparxoun bebaia k alles lyseis apo etairies opws h b&b pou anevazoun ipodynami mexri 350hp alla apaitoun allages se pistonia , beck etc.S ayto eimai ligo epifylaktikos dioti pistonia k beck gia kinhthres turbo amesou psekasmou den yparxoun akomi sthn after market agora ta opoia na mporoun na ikanopoihsoun plhrws to zhtoumeno.Px den yparxoun pistonia ta opoia na einai sfyrilata kai na diathetoun tin eidiki koilothta sthn kefalh tous h opoia apotelei dedomeno gia thn swsti leitourgia twn ameswn psekasthrwn.Episis den nomizw na exei bgalei h bosch beck ta opoia na exoun megalyteri paroxi se sxesi me ta ergostasiaka (bosch) k na antexoun stis pieseis pou dimiourgountai ston thalamo kaysis enos turbo kinitira. Den xerw alla eimai akomi epifylaktikos s aytes tis liseis.Teleiwnw mixanologos k exw diabasei kai asxolhthei para poly me t aytokinhto gi ayto epitrepste mou na exw kapoia gnwmi panw s ayto.Telos makari na bgei kapoio mixaniko diaforiko periorismenis olisthisis gia to golfaki gti.To amaxi tha g**aei!!Tha prepei vevaia na ginei kati k me to paketo twn ilektronikwn boithimatwn tou amaxiou afou yparxei to ilektronika elegxomeno  diaforiko to opoio omws mprosta s ena swsto mixaniko den kanei tipota!

ADELFE EPEIDH EIMAI KAI EGW KATOXOS GOLF GTI MK5 EDV KAI 4 MHNES TO EXW PSAKSEI ARKETA TO THEMA THS BELTIWSHS MONO ME PROGRAMMATISMO ECU, XWRIS NA PEIRAKSEIS KINHTHRA. LOIPON YPARXOYN ( MTM STA 245HP, ABT STA 235HP, SPORTEC STA 255HP!!, B&B STA 250HP,KAI.... APR STA 252HP ME ROPH 41MN KAI TIMH 1045 EYRW MONO!!!!!

GIA EMENA TO PROGRAMMA THS APR EINAI TO KORYFAIO MEXRI STIGMHS TOSO LOGO IPODUNAMHS-ROPHS-TIMHS OSO KAI GIATI MPOREIS MESW TOY RESET POY EXOYME STON YPOLOGISTH TAKSIDIOY NA METAPIPTEIS POTE STA 252HP KAI POTE STA MAMA 200HP!!!!

YPEYTHNOS METATROPHS STHN ELLADA EINAI O LOUIS AUTO TUNING!!!

(TA 252HP EXOYN METRHTHEI ME 92 OKTANIA BENZINH,ARA ME TIS SUPER UNLEEDED 100 MILAME GIA 260+)

Edited by Mike : Συμφωνα με τους ορους Προσβασης και Χρησης, ας χρησιμοποιησουμε ελληνικους χαρακτηρες. Ευχαριστω :D

Edited by Mike
Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
ADELFE EPEIDH EIMAI KAI EGW KATOXOS GOLF GTI MK5 EDV KAI 4 MHNES TO EXW PSAKSEI ARKETA TO THEMA THS BELTIWSHS MONO ME PROGRAMMATISMO ECU, XWRIS NA PEIRAKSEIS KINHTHRA. LOIPON YPARXOYN ( MTM STA 245HP, ABT STA 235HP, SPORTEC STA 255HP!!, B&B STA 250HP,KAI.... APR STA 252HP ME ROPH 41MN KAI TIMH 1045 EYRW MONO!!!!!

GIA EMENA TO PROGRAMMA THS APR EINAI TO KORYFAIO MEXRI STIGMHS TOSO LOGO IPODUNAMHS-ROPHS-TIMHS OSO KAI GIATI MPOREIS MESW TOY RESET POY EXOYME STON YPOLOGISTH TAKSIDIOY NA METAPIPTEIS POTE STA 252HP KAI POTE STA MAMA 200HP!!!!

YPEYTHNOS METATROPHS STHN ELLADA EINAI O LOUIS AUTO TUNING!!!

(TA 252HP EXOYN METRHTHEI ME 92 OKTANIA BENZINH,ARA ME TIS SUPER UNLEEDED 100 MILAME GIA 260+)

Καλώς ήρθες φίλε στην παρέα μας,αν θες γράφε ελληνικά και μικρά. ;)

Έχω ''ανοίξει'' με APR και το παιδί σκέφτεται να το αλλάξει.Αν θες το πρόγραμμα σε πιο οικονομική τιμή πες μου να σε φέρω σε επαφή μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε στην παρέα μας,αν θες γράφε ελληνικά και μικρά. ;)

Έχω ''ανοίξει'' με APR και το παιδί σκέφτεται να το αλλάξει.Αν θες το πρόγραμμα σε πιο οικονομική τιμή πες μου να σε φέρω σε επαφή μαζί του.

[/quote

Καλώς σας βρήκα!!!

Όταν λες ότι έχεις ανοίξει με την APR τι εννοείς?

Πόσο ποιό οικονομικά?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel

Καλώς ήρθες φίλε στην παρέα μας,αν θες γράφε ελληνικά και μικρά. ;)

Έχω ''ανοίξει'' με APR και το παιδί σκέφτεται να το αλλάξει.Αν θες το πρόγραμμα σε πιο οικονομική τιμή πες μου να σε φέρω σε επαφή μαζί του.

[/quote

Καλώς σας βρήκα!!!

Όταν λες ότι έχεις ανοίξει με την APR τι εννοείς?

Πόσο ποιό οικονομικά?

Εννοώ ότι έχουμε ανοίξει 3ες,4ες,5ες με έναν γνωστό μου και παντού ήμουν δυνατότερος.

Το πόσο πιο οικονομικά δεν ξέρω.Πάντως αυτουνού δεν είχε επιλογή stock programme στο reset απ'όσο ξέρω, καθώς και ο επαναπρογραμματισμός του έγινε χωρίς να γίνει εξαγωγή της ECU :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε στην παρέα μας,αν θες γράφε ελληνικά και μικρά. :ninja:

Έχω ''ανοίξει'' με APR και το παιδί σκέφτεται να το αλλάξει.Αν θες το πρόγραμμα σε πιο οικονομική τιμή πες μου να σε φέρω σε επαφή μαζί του.

[/quote

Καλώς σας βρήκα!!!

Όταν λες ότι έχεις ανοίξει με την APR τι εννοείς?

Πόσο ποιό οικονομικά?

Καλημέρα!!!

Πόσο καιρό φοράει το πρόγραμμα της APR ο φίλος σου??

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε στην παρέα μας,αν θες γράφε ελληνικά και μικρά. :ninja:

Έχω ''ανοίξει'' με APR και το παιδί σκέφτεται να το αλλάξει.Αν θες το πρόγραμμα σε πιο οικονομική τιμή πες μου να σε φέρω σε επαφή μαζί του.

[/quote

Καλώς σας βρήκα!!!

Όταν λες ότι έχεις ανοίξει με την APR τι εννοείς?

Πόσο ποιό οικονομικά?

Εννοώ ότι έχουμε ανοίξει 3ες,4ες,5ες με έναν γνωστό μου και παντού ήμουν δυνατότερος.

Το πόσο πιο οικονομικά δεν ξέρω.Πάντως αυτουνού δεν είχε επιλογή stock programme στο reset απ'όσο ξέρω, καθώς και ο επαναπρογραμματισμός του έγινε χωρίς να γίνει εξαγωγή της ECU :ninja:

Καλημέρα!!

Πόσο καιρό φοράει το πρόγραμμα ο φίλος σου??

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.