Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Τι είχες κάνει ?  tongue.gif  Για κοίτα στη σελίδα 2  :lol:

dead.gif:lol::lol: sorry angel..πραγματικα δεν το ειχα δει..

χαλασα κι ενα ευρω τσαμπα για το pdf ρε γαμωτο.... knife.gif:D

για να αποζημιωσω για την...γκαφα μου, παραθετω το επισημο pdf του abt για το golf gti

Abt Golf Gti

επισης ενημερωνω οτι η αντιπροσωπος του Abt στην Ελλαδα,

διαθετει πλεον επισημα το προγραμμα για το Gti!

Edited by -=Yoda=-
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ strassenmeister(έχεις και ωραίο ψευδώνυμο!), να χρησιμοποιείς Motul 300V 15/50 Competition για τον TFSi!Απλά άφηνε το αυτοκίνητο με κρύο κινητήρα να δουλέψει 3 λεπτά στο ρελαντί!

Πολυ καλο λαδι το 300V αλλα ρωτησα στη Motul και μου ειπαν πως αυτο ειναι για αγωνιστικη χρηση και πως το 8000 excess(καπως ετσι) ειναι καλυετρο και ειναι και approved απο την VW.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την βελτίωση σου?

Περισσότερα μόλις κάνω και κανένα χιλιόμετρο . Πάντος η ροπή του παρέμεινε από τις 1.800 στρ/λ . 0-100 σέ 5,9΄ και τελική 248 km/h .

Link to comment
Share on other sites

Guest tomkaraitsis

To confirmation της VW τελικά λέει KW (εβδομάδα παραγωγής) 31/2005. Δηλαδή αρχές Αυγουστου. Το χάσαμε το καλοκαίρι.

Στην σελίδα της B&B έχει γίνει update την 9/7/05. Για ριξτε μία ματιά. Εχει βγάλει 1ο , 2ο και 3ο στάδιο με ιπποδύναμη και κόστος αντίστοιχα:

240, 255 και 280ps με 998, 1.998 και 7.998 ΕΥΡΩ.

Επιδόσεις: 6,00 , 5,80 και 5,50 δευτερόλεπτα για το 0-100.

Περισσότερα στην σελίδα:

http://www.bb-automobiltechnik.de/bb2004/e...i_dsg_200ps.php

Link to comment
Share on other sites

Προς κατοχους GTI μονο:

Την 1η αλλαγη λαδιων ποτε την/θα την κανετε?

Τό εργοστάσιο λέει στά 15.000 km αλλά εγώ θά τά αλλάξω στά 10.000 km και θά βάλω ARAL 0-30 W

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Δεν θα κανεις στην αρχη (1500-2000) δηλαδη οπως κανουν πολλοι?

Ποιοί το λένε ? tongue.gif

Ότι λέει το εγοστάσιο φυσικά θα κάνω. :D

Στα 15000 χλμ. ούτε 1 χλμ. παρακάτω. closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
ενα ξεμπουκωμα μωρε ...

δεν μπορει να μην εχου κανει... ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ

240+ έβγαλα σήμερα το βράδυ Χρόνη :)

Θα δεις και φώτο στο μέλλον.Μη βιάζεσαι,τα στρώνουμε ακόμα <_<

Έκανα ένα Aero ΣΚΟΝΗ rocket.gif

Σκοτώνει rocket.gif η Γερμανίδα.

¶,και επί του θέματος (tuning) ΤΡΟΜΕΡΟΣ ήχος από τη MILLTEK.

Απίστευτος shockgun.giflove.gifhearts.gif

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος ήμουν να το τσιπάρω σήμερα (γιατί ''γλυκάθηκα'' από το χθεσινοβραδυνό upyours.gif:) αλλά με έχουν φρενάρει ορισμένοι και ένας απ'αυτούς είναι και ο Mike tongue.gif

Λοιπον, εγω δεν ειπα να μην το τσιπαρεις...Απλα αστο να κανει 2000 χιλιομετρα, να σεταριστει καλυτερα. Απο τα 1500-2000χλμ, ανοιγε το αρκετα αν θες την αποψη μου...

Γνωμη μου, κανε την δουλεια του τσιπαρισματος στην MTM, αφου βλεπω οτι δεν τσιγκουνευεσαι τα χρηματα. Ειναι εγγυηση η ολη φαση εκει, και θα με θυμηθεις. Ο,τι πληρωνεις παιρνεις αλλωστε...

ΥΓ : Αυτο που λεγαμε για την εξαγωγη, μαλλον να το ξεχασω ε...? Αν ειναι στειλε μου ενα pm επ αυτου

ουτε  brembo να ταν ο mike για να φρεναρει τετοιο αυτοκινητο  :lol:  :lol:

παντως τελικη πανω απο 250 αποκλειεται να δεις  αφου ειναι ηλεκτρονικα περιορισμενη η τελικη σε ολα τα audi-vw ετσι δεν ειναι?

δεν ξερω βεβαια αν το τσιπαρεις αν μπορεις να επεμβεις και σε αυτο.. <_<

Σε παρακαλω, ειμαι απο Porsche 6-piston και πανω... tongue.gif

Τιποτα δεν αποκλειεται...Ακομα και να εχει ηλεκτρονικο κοφτη, αυτος με το προγραμμα που θα μπει συντομα εξ οσων εχω διαβασει, μπορει να βγει και το αμαξι να απλωνει ολη του την 6η ;)

ρε ασε τον γιατρο να μουρμουραει ζηλευει γι αυτο επειδη σερνεται το δικο του  :lol:

:lol:  :lol:

Ε...χμ...Που να σου καρφωθει το πιστονι, φιλτατε ass-μπαρα...

Λες και φοβαμαι μην βαλει προγραμμα και με παιρνει, ενω τωρα παμε μαζι με το GTi...Ρε ασε με, μην παιζεις κι εσυ με τον πονο μου... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel

Λοιπον, εγω δεν ειπα να μην το τσιπαρεις...Απλα αστο να κανει 2000 χιλιομετρα, να σεταριστει καλυτερα. Απο τα 1500-2000χλμ, ανοιγε το αρκετα αν θες την αποψη μου...

Γνωμη μου, κανε την δουλεια του τσιπαρισματος στην MTM, αφου βλεπω οτι δεν τσιγκουνευεσαι τα χρηματα. Ειναι εγγυηση η ολη φαση εκει, και θα με θυμηθεις. Ο,τι πληρωνεις παιρνεις αλλωστε...

Πως θα γίνει να γλυτώσουμε τον εδώ αντιπρόσωπο της MTM ?

Δεν θα ήθελα να του αφήσω το αμάξι για τρεις μέρες στο γκαράζ του.

Είμαι λίγο ''μυστήριος'' fire.gif με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα γίνει να γλυτώσουμε τον εδώ αντιπρόσωπο της MTM ?

Δεν θα ήθελα να του αφήσω το αμάξι για τρεις μέρες στο γκαράζ του.

Είμαι λίγο ''μυστήριος'' fire.gif  με αυτό.

Σε καταλαβαινω Γιαννη, αλλα απο την αλλη, σκεψου οτι πανε και πολυ ακριβοτερα αμαξια εκει, και τα αφηνουν. Οπως ενα Α4 Cabrio που ειδα προχτες στο δρομο, με φρανα,ζαντες, προγραμμα, και δεν ξερω κι εγω τι αλλο ειχε πανω... worthy.gif

Δεν νομιζω οτι εχεις να φοβασαι τιποτα.

Απο την αλλη, αν ειναι αστο εκει, αλλα να εισαι συνεχεια, σε καποια κινηση, δλδ κοβε καμια βολτα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel

Doctor,για ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.evc.de/en/default.asp

Είναι η εταιρία που προμηθεύονται όλοι οι tunerάδες τα ''εργαλεία''τους.

Πολύ θα ήθελα να είχα κάτι τέτοιο και να αλλάζω κάθε εβδομάδα πρόγραμμα. :thumbsup:tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Doctor,για ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.evc.de/en/default.asp

Είναι η εταιρία που προμηθεύονται όλοι οι tunerάδες τα ''εργαλεία''τους.

Πολύ θα ήθελα να είχα κάτι τέτοιο και να αλλάζω κάθε εβδομάδα πρόγραμμα.  :unsure:  tongue.gif

Χεχε, ναι το τι ειδα, ουτε εμενα θα με χαλαγε καθολου...Αλλα μεχρι να γινει αυτο, θα σκαμε καλα καλα τα λεφτουδακια μας για προγραμματισμο... :thumbsup:

Μη σε ανησυχει, αν τουλαχιστον εχεις και το πρεπον αποτελεσμα, ολα ειναι οκ :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Χεχε, ναι το τι ειδα, ουτε εμενα θα με χαλαγε καθολου...Αλλα μεχρι να γινει αυτο, θα σκαμε καλα καλα τα λεφτουδακια μας για προγραμματισμο... :unsure:

Μη σε ανησυχει, αν τουλαχιστον εχεις και το πρεπον αποτελεσμα, ολα ειναι οκ :thumbsup:

Το ξέρεις ότι πληρώνουμε 1500 ευρώ για κονσέρβες 2mb fire.gif και νομίζουμε ότι μας κάνουν και δουλειά ?Μήπως να κανονίζαμε κανένα group buy ? :thumbsup:

Αλλά τι να κάνω,φεύγει ένας φίλος για Γερμανία και θα ξηλώσω τον εγκέφαλο να του τον δώσω για remapping.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρεις ότι πληρώνουμε 1500 ευρώ για κονσέρβες 2mb fire.gif  και νομίζουμε ότι μας κάνουν και δουλειά ?Μήπως να κανονίζαμε κανένα group buy ? :D

Αλλά τι να κάνω,φεύγει ένας φίλος για Γερμανία και θα ξηλώσω τον εγκέφαλο να του τον δώσω για remapping.

Αυτο συζητουσα χτες και με εναν φιλο μου...Το κοστος που εχει ενα τσιπακι 2ΜΒ... :o

Παντως την καλυτερη δουλεια κανεις, ετσι δεν θα μπλεχτουν τριτοι στην ολη διαδικασια...Και αφου ειναι plug n' play, λογικα δεν θα εχεις καποια δυσκολια...

Παντως αποχαιρετας την εγγυση της μαμας VW ετσι...? Χμ...Κι εγω στη θεση σου, μαλλον δεν θα ειχα την υπομονη... :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Αυτο συζητουσα χτες και με εναν φιλο μου...Το κοστος που εχει ενα τσιπακι 2ΜΒ... :o

Παντως την καλυτερη δουλεια κανεις, ετσι δεν θα μπλεχτουν τριτοι στην ολη διαδικασια...Και αφου ειναι plug n' play, λογικα δεν θα εχεις καποια δυσκολια...

Παντως αποχαιρετας την εγγυση της μαμας VW ετσι...? Χμ...Κι εγω στη θεση σου, μαλλον δεν θα ειχα την υπομονη... :D

Mike,στον 2.0 TFSI δεν ξεκολλάς κανένα τσιπάκι (όπως στον 1.8T) αλλά ξαναπρογραμματίζεις το συγκεκριμένο τσιπάκι.Ούτε χάνεις εγγυήσεις γιατί είναι δύσκολο να ανιχνευτεί εδώ (δεν αλλάζεις τα πάντα) αφού δεν βγάζει λάθη στον εγκέφαλο του service.

Ο μόνος τρόπος να βρουν ότι είναι επαναπρογραμματισμένη η ECU,είναι να το ''σκίσουν'' και να μετρήσουν τα καυσαέρια. :o (και ποιος τους αφήνει να το σκίσουν? fire.gif<_< )

Αυτά που σου λέω είναι τσεκαρισμένα. :D Οτιδήποτε θες πάνω σε αυτό το θέμα ρώτησέ με με πμ. (για λόγους ευνόητους)

Link to comment
Share on other sites

Mike,στον 2.0 TFSI δεν ξεκολλάς κανένα τσιπάκι (όπως στον 1.8T) αλλά ξαναπρογραμματίζεις το συγκεκριμένο τσιπάκι.Ούτε χάνεις εγγυήσεις γιατί είναι δύσκολο να ανιχνευτεί εδώ (δεν αλλάζεις τα πάντα) αφού δεν βγάζει λάθη στον εγκέφαλο του service.

Ο μόνος τρόπος να βρουν ότι είναι επαναπρογραμματισμένη η ECU,είναι να το ''σκίσουν'' και να μετρήσουν τα καυσαέρια. :o (και ποιος τους αφήνει να το σκίσουν? fire.gif  <_< )

Αυτά που σου λέω είναι τσεκαρισμένα. :D Οτιδήποτε θες πάνω σε αυτό το θέμα ρώτησέ με με πμ. (για λόγους ευνόητους)

Χμ, ναι εχεις δικιο, μπερδευτηκα απο βιασυνη...Και στο δικο μου, re-programming γινεται και οχι τοποθετηση νεου...Αλλα οπως θα ξερεις για το ταπεινο 1,4 δεν εχει κανενας τιποτα...Αν εσυ βρεις τιποτα που ψαχνεσαι κιολας, δεν θα με πειραζει καθολου να μου πεις...Thanks a priori man :D

Παντως μου ειπαν, πως σε περιπτωση επανπρογραμματισμου, μπορουν να το δουν απο Vag-Com...Μηπως μου ειπαν μπαρουφα...?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Χμ, ναι εχεις δικιο, μπερδευτηκα απο βιασυνη...Και στο δικο μου, re-programming γινεται και οχι τοποθετηση νεου...Αλλα οπως θα ξερεις για το ταπεινο 1,4 δεν εχει κανενας τιποτα...Αν εσυ βρεις τιποτα που ψαχνεσαι κιολας, δεν θα με πειραζει καθολου να μου πεις...Thanks a priori man :D

Παντως μου ειπαν, πως σε περιπτωση επανπρογραμματισμου, μπορουν να το δουν απο Vag-Com...Μηπως μου ειπαν μπαρουφα...?

Όσων αφορά το Vag-Com όταν ''κουμπώσω'' την ECU πάμε σε κάποιο service και καλά tongue.gif να δούμε αν μου έχει βγάλει κανένα λάθος. (άσε που έχω και κολλητό :o σε επώνυμο service)Τόσο σίγουρος είμαι :D

Για την περίπτωσή σου γιατρέ μου :o έχω κάτι, αλλά μην περιμένεις τρελά rocket.gif πράγματα σε Hp αλλά να περιμένεις πολύ καλό γκάζι και ροπή.Τώρα αν παίξει :whistling: και καμιά εξατμισούλα... :thumbsup: κάτι γίνεται.

AFAIK,

Η πρακτική που ακολουθείται απο τις εταιρίες σχεδιασμού τέτοιων συστημάτων (programmable chip εννοώ), είναι να να παρέχονται κάποιες διαδικασίες validation.

(Απλοί λόγοι για κάτι τέτοιο --> version control, panents, security κτλ)

Τώρα αν (και πως) η συγκεκριμένη υλοποίηση (αναφέρομαι και στον τον εγκέφαλο και στο interface πχ VagCom) παρέχει κάτι τέτοιο δεν γνωρίζω αλλά, αν έχει προβλέψει η VW κάτι τέτοιο , τότε μπορεί να γίνει.

Επίσης όπως σωστά σημειώνει ο Nightangel έχει σημασία και ΤΙ ακριβώς θα κάνεις, εγώ πάντως θα στοιχημάτιζα ότι δεν θα σε ενοχλήσει κάνεις ...

Ακριβώς :thumbsup: φίλε μου,τα πράγματα είναι απλά.Κανένας tuner (μιλάμε για σοβαρούς τώρα οκ?) δεν σου καταργεί κόφτες,safe mode κλπ. για τον λόγο που προαναφέραμε.

Τώρα εάν θέλεις να γίνεις... κανίβαλος new_killpc.gif και δεν σε νοιάζουν όλα τα παραπάνω, δεν ξέρω τι παίζει.

Σκοπός μου είναι να δυναμώσω κάτι πολύ ωραίο και όχι να το καταστρέψω <_<

Και για του λόγου το αληθές

post-1043-1124372379_thumb.jpg

Edited by Nightangel
Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Επειδή ετοιμάζομαικαι γώ σιγά σιγά......

Πάρτε μια γεύση για το ΤΙ θα επακολουθήσει..........

revogtipower6lu.jpg

revogtitorque3lg.jpg

worthy.gif  worthy.gif  worthy.gif

Ωραία τα γραφήματα αν και δεν μπορώ να καταλάβω την ροπή. :)

Μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις τι να δούμε ? :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να σε βοηθήσω λίγο........

Με Racing Fuel

315.3 pound foot = 427.4894003 newton meter

315.3 pound foot = 43.5917872 kilogram meter

Με 98ρα βενζίνη

299.6 pound foot = 406.2030584 newton meter

299.6 pound foot = 41.4211844 kilogram meter

Κοινώς......41.4 ΚΙΛΑ ΡΟΠΗΣ..........

Τώρα πώς σου φαίνεται ;;; :):)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο φιλος PoloRS.Απο το uk-mkvs λοιπον αναρτηθηκε αυτο το γραφημα μετα απο αδεια της REVO.Βεβαια οι ιδιοι δεν εχουν ακομα κατι στο επισημο site τους.Αυτη η δυναμομετρηση ειναι χωρις εξατμιση και ειναι αρκετα πανω απο ολα τα αλαλ προγραμματα.Φιλε Σπυρο προφανως δεν ειναι κιλα ροπης αυτα που βλεπεις οπως αναφερει ο πολακιας.28,5 κιλα εχει μαμα,λες να επερνε τοσο λιγο?

Απομενει να το δουμε επισημα και με το καλο να το δοκιμασουμε..

Εισαι ετοιμος nightangel?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Κάτσε να σε βοηθήσω λίγο........

Με Racing Fuel

315.3 pound foot = 427.4894003 newton meter

315.3 pound foot = 43.5917872 kilogram meter

Με 98ρα βενζίνη

299.6 pound foot = 406.2030584 newton meter

299.6 pound foot = 41.4211844 kilogram meter

Κοινώς......41.4 ΚΙΛΑ ΡΟΠΗΣ..........

Τώρα πώς σου φαίνεται ;;;  :)  ;)

Μου φαίνεται καλό αρκεί να μην ''πλατιάζει'' στις 4ες,5ες και 6ες όπως γινόταν στο LCR που είχα προηγουμένως.

Επίσης θα μου φαινόταν καλύτερα αν έβλεπα με τι δυναμόμετρο το μέτρησαν (MAHA ?) Δεν είμαι αρνητικός πάντως αλλά αν είναι σαν το προηγούμενό τους...δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.