Jump to content
Marios81

Το πήρα το Tsi !

Recommended Posts

Ο τίτλος του thread είναι το πήρα το TSI.... εγώ είμαι ακόμα στην αναμονή

μετά από τόσες σελίδες δεν βγάζεις άκρη για το πόσο καιρό κάνει να έρθει

15 Δεκ μου είπαν ότι θα έρθει και ακομή περιμένω..

τεσπα....

Αυτο που θα ήθελα να ρωτίσω από τους παλαιότερους ΤSIακιδες

είναι για πόσα χιλιόμετρα είναι καλό να μην το ζορίζεις?

και αν γυρνούσατε τον χρόνο πίσω, υπάρχει κάτι που θα κάνατε ως αναφορά το στρώσιμο?

thx

Εσενα σου ειπαν 15 Δεκ. και δεν εχει ερθει ακομα

Εμενα μου ειπαν τελη Ιαν. αρχες Φεβ. και τωρα που γραφω ειναι τελωνειο

Κατι συμβαινει!!

Αλλα τι..............?

ο αντιπροσωπος που το παραγγειλες δεν μπορει να σου πει σε ποιο σταδιο βρισκεται??

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
Εσενα σου ειπαν 15 Δεκ. και δεν εχει ερθει ακομα

Εμενα μου ειπαν τελη Ιαν. αρχες Φεβ. και τωρα που γραφω ειναι τελωνειο

Κατι συμβαινει!!

Αλλα τι..............?

ο αντιπροσωπος που το παραγγειλες δεν μπορει να σου πει σε ποιο σταδιο βρισκεται??

Κι εμένα πέρσι τέτοιον καιρό το 1.6 μου τελωνείο ήταν, αλλά το πήρα 10 Φεβρουαρίου γιατί "περίμεναν κάτι χαρτιά από Γερμανία"....

knife.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πέρσι τέτοιον καιρό το 1.6 μου τελωνείο ήταν, αλλά το πήρα 10 Φεβρουαρίου γιατί "περίμεναν κάτι χαρτιά από Γερμανία"....

knife.gif

:cry::cry::cry:

Ενα μηνα για να ερθουν τα χαρτια???Καλα με τι τα εστειλαν???

Αφου το αμαξι ειναι τελωνειο (εκαναν το λαθος και μου το ειπαν), εαν δεν γινει τιποτα μεχρι τελος της εβδομαδας θα κοιταξω να δω τι φταιει και θα προσπαθησω να πιεσω μεσω του αντιπροσωπου!!!

Εχουμε και τους τελωνιακους που κανουν τα ''δικα'' τους!!!

Ιδωμεν.........

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

κάτι νέο που άκουσα σήμερα από τον πωλητή μου

είναι ότι έκλεισε το VW εργοστάσιο στο Βέλγιο, γιαυτο και καθυστερούν οι παραγγελίες

ισχύει κάτι τέτοιο???? ή ΄παπάδες μου έλεγε???

ξέρει κανείς????

Link to comment
Share on other sites

κάτι νέο που άκουσα σήμερα από τον πωλητή μου

είναι ότι έκλεισε το VW εργοστάσιο στο Βέλγιο, γιαυτο και καθυστερούν οι παραγγελίες

ισχύει κάτι τέτοιο???? ή ΄παπάδες μου έλεγε???

ξέρει κανείς????

Το πανε για κλεισιμο!! Τωρα ποτε θα γινει, προσωπικα δεν γνωριζω!!

Tο λουκετακι παντω ειναι σιγουρο και θα ανοιξουν εργοστασιο στην Κινα!!! thumbsdown.gif

Αφου απο το Βελγιο και ειχαν τα ελαττωματα τους, φαντασου τη θα γινεται στα made in China!!! :thumbsup:

Ποτε εδωσες παραγγελεια??

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στις 20 Νοεμβρίου έδωσα την 'παραγγελιά'

τα λεγόμενα του πωλητή έλεγαν παράδοση πριν τις γιορτές

και η τελευταία ενημέρωση που έχω είναι για τέλη Ιανουαρίου

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
Γύρω στις 20 Νοεμβρίου έδωσα την 'παραγγελιά'

τα λεγόμενα του πωλητή έλεγαν παράδοση πριν τις γιορτές

και η τελευταία ενημέρωση που έχω είναι για τέλη Ιανουαρίου

Υπόψη ότι αν το έχεις κάνει παραγγελία και το περιμένεις από Γερμανία το φυσιολογικό είναι 3 - 3,5 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στις 20 Νοεμβρίου έδωσα την 'παραγγελιά'

τα λεγόμενα του πωλητή έλεγαν παράδοση πριν τις γιορτές

και η τελευταία ενημέρωση που έχω είναι για τέλη Ιανουαρίου

Tο παραγγειλες ενα μηνα μετα απο μενα!!

Εμενα ηρθε 25 Δεκ. απο Βελγιο (χωρις να ειμαι σιγουρος μολις μαθω το code θα ειμαι σιγουρος),οποτε και σε εσενα κατα τα τελη Ιανουαριου το αργοτερο θα ειναι εδω!

Υπομονη φιλε..........τα καλυτερα ερχονται!!

Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα τα δυσάρεστα...

Πήγα σήμερα στην αντιπροσωπεία να ρωτήσω για το πότε θα έρθει.

Και τα άσχημα μαντάτα είναι πως δεν έχει μπει ακόμη σε βδομάδα παραγωγής. Οπότε περιμένουμε και λογικά (έτσι μου είπανε) θα έρθει περίπου 10 με 15 Μαρτίου!(ήλπιζα για αρχές Φεβρουαρίου αλλά...)

Για να σας προλάβω η παραγγελία έγινε 21 Νοεμβρίου στην αντιπροσωπεία (Τρίκαλα - Καρδίτσα)

Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα τα δυσάρεστα...

Πήγα σήμερα στην αντιπροσωπεία να ρωτήσω για το πότε θα έρθει.

Και τα άσχημα μαντάτα είναι πως δεν έχει μπει ακόμη σε βδομάδα παραγωγής. Οπότε περιμένουμε και λογικά (έτσι μου είπανε) θα έρθει περίπου 10 με 15 Μαρτίου!(ήλπιζα για αρχές Φεβρουαρίου αλλά...)

Για να σας προλάβω η παραγγελία έγινε 21 Νοεμβρίου στην αντιπροσωπεία (Τρίκαλα - Καρδίτσα)

Παιδες επειδη δεν ξερουμε τον ογκο των παραγγελιων που εχει δεχθει η VW για το Golf, μην αγχωνεστε!!

Ετσι ελεγα και εγω ''ποτε θα μπει γραμμη παραγωγης'' ή ''θα το παρω ανοιξη'' κτλ!!!

Μπορει και αυριο να μπει στη γραμμη!!

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
Και σήμερα τα δυσάρεστα...

Πήγα σήμερα στην αντιπροσωπεία να ρωτήσω για το πότε θα έρθει.

Και τα άσχημα μαντάτα είναι πως δεν έχει μπει ακόμη σε βδομάδα παραγωγής. Οπότε περιμένουμε και λογικά (έτσι μου είπανε) θα έρθει περίπου 10 με 15 Μαρτίου!(ήλπιζα για αρχές Φεβρουαρίου αλλά...)

Για να σας προλάβω η παραγγελία έγινε 21 Νοεμβρίου στην αντιπροσωπεία (Τρίκαλα - Καρδίτσα)

Εμ.. είπαμε 3 με 3,5 μήνες....

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες φιλε και καλοριζικο το αυτοκινητο!!

Αν θελεις,περνα μια και απο το ''Παρουσιαση νεων μελων'' να σε καλωσορισουμε και επισημα!!

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα, ειμαι κι εγω ενας πανευτυχης κατοχος ενος μαυρου Golf TSI - Sportline! Καλως σας βρηκα :lol:

Καλοριζικο και καλοταξιδο!!

Γνωριζει κανεις εαν το RCD300 με τα 4 ηχεια, εχει και τις λεγομενες ψειρες(μικρα ηχεια) στο ταμπλο???

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα, ειμαι κι εγω ενας πανευτυχης κατοχος ενος μαυρου Golf TSI - Sportline! Καλως σας βρηκα :lol:

Σιδερένιο και καλοτάξιδο!!! :lol:

3d ή 5d ?

Πότε έκανες τη παραγγελιά ?

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και καλοταξιδο!!

Γνωριζει κανεις εαν το RCD300 με τα 4 ηχεια, εχει και τις λεγομενες ψειρες(μικρα ηχεια) στο ταμπλο???

File Karlos έχει δυο τουίτερ στις πόρτες (πίσω απο τους καθρέπτες) και δυο ηχεία στις κάτω θήκες τις πόρτας.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Giwrgos7

Ευχαριστω για τις ευχες! Το 5-θυρο ειναι και το παραγγειλα γυρω στις 6 Δεκεμβριου. Μια ερωτηση. Λογω του οτι ο κινητηρας του ειναι εφοδιασμενος με κομπρεσορα και turbo, φανταζομαι πως ο τροπος οδηγησης θα ειναι καπως διαφορετικος απο εκεινον ενος ατμοσφαιρικου (απο τον οποιο και προερχομαι). Υπαρχει καποιο link που να βοηθαει για το θεμα αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Απο την παρασκευη το μεσημερι εχω το TSI στην κατοχη μου!!

Δεν θα σας κουρασω με τα τυπικα!! Οσοι το εχουν οδηγηση καταλαβαινουν τι εστι Golf και κατ'επεκτασιν TSI, εστω και μεχρι τις 3.500 λογω στροσιματος!!

Θα ηθελα την βοηθεια σας ομως σε 1 προβλημα και 1 απορια που εχω!!!

Το προβλημα εχει να κανει με την πορτα του οδηγου!! Δεν κλεινει εξισου ευκολα με τις αλλες τρεις! Να αφησω να πατησουν τα λαστιχα μηπως φταινε αυτα?? Ή να θελει ρυθμισμα η πορτα?? Δεν γουσταρω να την κοπαναω!!

Απορια:

Χθες και σημερα το πρωι ενω το μοτερ ηταν κρυο και πηγα να ξεκινησω βαζοντας οπισθεν ακουω να γυριζει κατι σαν ρουλεμαν, και ανοιγοκλεινει μια ''βαλβιδα'' ή ''πετελουδα'' δεν μπορω να καταλαβω!! Πραγμα το οποιο δεν το εκανε μετα!!

Οποτε ηρεμησα!!

Ομως τωρα το πρωι που εφτασα στην δουλεια και υποτιθεται το μοτερ ηταν ζεστο (12 χιλ), παλι το εκανε!!Ακουγονταν η βαλβιδα!! Τι μπορει να συμβαινει? Το αντιμετωπιζει κανεις αλλος??

Καθε βοηθεια χρησιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Απορια:

Χθες και σημερα το πρωι ενω το μοτερ ηταν κρυο και πηγα να ξεκινησω βαζοντας οπισθεν ακουω να γυριζει κατι σαν ρουλεμαν, και ανοιγοκλεινει μια ''βαλβιδα'' ή ''πετελουδα'' δεν μπορω να καταλαβω!! Πραγμα το οποιο δεν το εκανε μετα!!

Οποτε ηρεμησα!!

Ομως τωρα το πρωι που εφτασα στην δουλεια και υποτιθεται το μοτερ ηταν ζεστο (12 χιλ), παλι το εκανε!!Ακουγονταν η βαλβιδα!! Τι μπορει να συμβαινει? Το αντιμετωπιζει κανεις αλλος??

Καθε βοηθεια χρησιμη!!!

Φίλε Karlos να το χαίρεσαι και καλά χιλιόμετρα!

Εγώ αυτό που παρατηρώ από την πρώτη μέρα κιόλας είναι όταν βάλω όπισθεν και πατήσω γκάζι είναι σαν να ανοίγει κάποια βαλβίδα (κάτι σαν τσακ) και ένα σφύριγμα του κομπρέσορα μάλον (ωραίος σαν ήχος). Αυτό δεν το ακούω όταν ξεκινάω με πρώτη. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να είναι πρόβλημα αλλά φυσιολογικός ήχος και ποτέ ως τώρα δεν έδωσα σημασία μέχρι που είδα αυτά. Ας μας πει κάνεις που ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Απο την παρασκευη το μεσημερι εχω το TSI στην κατοχη μου!!

Δεν θα σας κουρασω με τα τυπικα!! Οσοι το εχουν οδηγηση καταλαβαινουν τι εστι Golf και κατ'επεκτασιν TSI, εστω και μεχρι τις 3.500 λογω στροσιματος!!

Θα ηθελα την βοηθεια σας ομως σε 1 προβλημα και 1 απορια που εχω!!!

Το προβλημα εχει να κανει με την πορτα του οδηγου!! Δεν κλεινει εξισου ευκολα με τις αλλες τρεις! Να αφησω να πατησουν τα λαστιχα μηπως φταινε αυτα?? Ή να θελει ρυθμισμα η πορτα?? Δεν γουσταρω να την κοπαναω!!

Απορια:

Χθες και σημερα το πρωι ενω το μοτερ ηταν κρυο και πηγα να ξεκινησω βαζοντας οπισθεν ακουω να γυριζει κατι σαν ρουλεμαν, και ανοιγοκλεινει μια ''βαλβιδα'' ή ''πετελουδα'' δεν μπορω να καταλαβω!! Πραγμα το οποιο δεν το εκανε μετα!!

Οποτε ηρεμησα!!

Ομως τωρα το πρωι που εφτασα στην δουλεια και υποτιθεται το μοτερ ηταν ζεστο (12 χιλ), παλι το εκανε!!Ακουγονταν η βαλβιδα!! Τι μπορει να συμβαινει? Το αντιμετωπιζει κανεις αλλος??

Καθε βοηθεια χρησιμη!!!

Karlos κατ'αρχήν Καλοτάξιδο και καλά χιλιόμετρα!!!!! tongue.gif

Αν ο θόρυβος που ακούς είναι κάτι σαν "φύσημα" είναι φυσιολογικό. Το κάνει και εμένα και του κολλητού μου το TSI. Είναι απο τον κομπρέσορα και δεν πρέπει να σε ανησυχεί...Οδήγήσε με ανοικτό το παράθυρο και θα δεις ότι το κάνει και άλλες φορές και όχι μόνο στο ξεκίνημα.

Όσο για την πόρτα πιστεύω οτι με τον καιρό θα στρώσει. Εμένα αυτό το έχω παρατηρήσει με τις πίσω πόρτες που θέλουν λίγο παραπάνω δύναμη για να κλείσουν.

Για τον τρόπο οδήγησης και με τις 3500 στροφές το αμάξι πάει εξίσου καλά. Που να το δεις και όταν θα έχεις πάνω απο 5000χλμ. Τελείως διαφορετικό. Οδήγησα του κολλητού μου το TSi me 2000χλμ περίπου και μου φάνηκε "σφιγμένο" και με διαφορετικό δούλεμα απο το δικό μου TSi με 7500χλμ!

Αυτά και Καλοτάξιδο για άλλη μια φορά!!!!

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Υ.Γ.:Ανέβασε και καμία φωτογραφία να το δούμε...

Edited by Manos83
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα εχει να κανει με την πορτα του οδηγου!! Δεν κλεινει εξισου ευκολα με τις αλλες τρεις! Να αφησω να πατησουν τα λαστιχα μηπως φταινε αυτα?? Ή να θελει ρυθμισμα η πορτα?? Δεν γουσταρω να την κοπαναω!!

Αυτο το προβλημα το εχω και εγω! Στην αρχη νομιζα οτι δεν κλεινει ευκολα λογω της υπερπιεσης αερα μεσα στην καμπινα. Ομως οι αλλες τρεις κλεινουν πανευκολα! Αρα δεν ειναι αυτο!

Ρωτησα σημερα στο συνεργειο, που πηγα για αλλο προβλημα που εχω αναφερει σε αλλο τοπικ, και μου ειπαν οτι οταν πατησουν τα λαστιχα καλα δεν θα εχω προβλημα.

Να υποθεσω οτι και σε μενα και σε σενα εχουν πατησει τα λαστιχα ολων των αλλων πορτων καλα και μονο του οδηγου δεν εχουν πατησει?! Λιγο κουφο μου ακουγεται! Ισως να φταει και τιποτα αλλο...Δεν ξερω τι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εσείς που είστε κάτοχοι TSi αν μπορείτε να μου λύσετε 3 απορίες:

(α) Πόσο κάνει η έκδοση Spotline με το "κλειδί στο χέρι" χωρίς κανένα επιπλεόν extra? (Εννοώ να περιλαμβάνει τέλη και μεταλλικό χρώμά :D )

(β) Πόσο κάνει να προσθέσω ηλιοροφή?

(γ) Πόσο καιρό κάνει να παραδοθεί? Υπάρχουν ετοιμαπαράδοτα?

Θα πάω αύριο απο την αντιπροσωπεία αλλά θέλω να ξέρω κάποια πράγματα απο πριν!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

α) 19940¤ το 3θυρο, 20750 το 5θυρο + 425¤ το χρώμα + 390¤ τα τέλη. ¶ρα έχουμε 20755¤ για το 3θυρο και 21565¤ για το 5θυρο.

β) Η ηλιοροφή έχει 806¤ επιπλέον.

γ) Συνήθως υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα με ηλιοροφή ή και χωρίς. Αλλιώς παραγγελία και κάνει 3,5-4 μήνες. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εσείς που είστε κάτοχοι TSi αν μπορείτε να μου λύσετε 3 απορίες:

(α) Πόσο κάνει η έκδοση Spotline με το "κλειδί στο χέρι" χωρίς κανένα επιπλεόν extra? (Εννοώ να περιλαμβάνει τέλη και μεταλλικό χρώμά :) )

(β) Πόσο κάνει να προσθέσω ηλιοροφή?

(γ) Πόσο καιρό κάνει να παραδοθεί? Υπάρχουν ετοιμαπαράδοτα?

Θα πάω αύριο απο την αντιπροσωπεία αλλά θέλω να ξέρω κάποια πράγματα απο πριν!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

α .. 19940 + 425 (Μεταλλικό Χρώμα) +415 (Τέλη Ταξινόμησης) = 20780

β.. 806

γ.. Εξαρτάται το χρώμα που ια πάρεις, διαφορετικά γύρω στους 2,5 με 3 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.