Jump to content
Mdenax

Passat ή 159

Recommended Posts

+1! Passat! Βεβαια το ενα ειναι αρχοντια και στιβαρο και το αλλο ειναι με πολυ πιο καλο στησιμο και.. "αγωνιστικα γονιδια και καταβολες!". Η επιλογη δικη σου! Η αρχοντισσα και ο αλητης ενα πραγμαα! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Για το στήσιμο πιστεύω ότι είναι εφάμιλα. Μιλάμε για οικογενειακά αμάξια. Για τα VW υπάρχουν απίστευτες εφαρμογές, είτε για βελτίωση, accessories, μεταπώληση, μπλα μπλα μπλα!

Αφου και ο πατέρας μου μετά από την επιλογή μου για το Golf μου, δήλωσε VW-fanatic και το επόμενο θα είναι ένα VW... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη ειναι 2 ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικα στημενα αμαξια! πιστεψε με! η Αλφα ειναι αλλη κλαση σε οτι αφορα το κρατημα και το χωσιμο στην στροφη. Ειδικα η βελτιωμενη 159.. Αλλα το ερωτημα ειναι αν παιρνεις Αλφα και μολις την βαλεις μπρος:

α) κανεις τον σταυρο σου να μην ανατιναχτει απο κανα ηλεκτρικο προβλημα tongue.gif

β) μολις εχεις χασει 1500 ευρω μεταπωλητικης αξιας με την πρωτη εκκινηση/μιζια (που να το βαλεις 2η φορα μπροστα.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

¶ρα PASSAT + βελτίωση του στησίματος (αν ενδιαφέρεται ο αγοραστής) και είσαι ένας αλητάμπουρας στα σαλόνια...! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.giftongue.gif

Ε τότε PASSAT ασυζητητή. Ειχε και ο πατέρας μου μια Alfa κάποτε και κάθε μήνα ηταν στα συνεργεία....... thumbsdown.gifthumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Τα Alfa έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ σε θέμα ποιότητας/αξιοπιστίας.

Για ομορφιά και στήσιμο να μην αναφέρουμε καν καθώς η 159 είναι 2 σκαλιά πιο πάνω. Παρόλα αυτά κι εγώ μάλλον Passat θα επέλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Creat0r

Εγώ θα έπαιρνα Alfa...Μπροστά της το passat είναι σαν ασχημόπαπο.Όσο για την ποιότητα έχουν κάνει άλματα τα τελευταία χρονια οι ιταλοί...

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστα ματια την Αλφα φιλε μου.

Το αμαξι ειναι αλλη φαση και εχει ενα πατημα απο αλλον πλανητη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον dubber Stoilas.

οι alfa τα τελευταία χρόνια έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ.

όσο για σχεδιασμό, απλά πανέμορφο το 159...

το passat είναι ένα ακόμα καλό αυτοκίνητο. η alfa είναι ένα ξεχωριστό πολύ όμορφο αυτοκίνητο με τρομερό σχεδιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμενος κινητηρας της Alfa ειναι απλα ανεπαρκης, η αισθηση στο δρομο δεν διαφοροποιείται σχεδον καθολου απο του Passat (εντελως αχρωμη/καμμια σχεση με οτι ξερατε) και το μονο που αξιζει επανω της ειναι το ομολογουμενος καταπληκτικο design.

Γνωμη μου: Passat με κλειστα ματια.

Ο 2λιτρος που φοραει ειναι ενα πολυ ροπατο συνολο, στριβει, φρεναρει (οπως η Alfa -ισως και καλυτερα), δεν 'σκορπαει' μετα απο λιγα χρονια (οπως η Alfa), μπορεις να το πουλησεις και οχι να το χαρισεις στα ανηψια σου μετα απο 5-6 χρονια (οπως θα κανεις με την Alfa) και δεν ανεβαζει θερμοκρασια μετα απο το παραμικρο πλακωμα (οπως η Alfa).

Aυτα.

Ελπιζω να σε μπερδεψα κι αλλο. :D

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμενος κινητηρας της Alfa ειναι απλα ανεπαρκης, η αισθηση στο δρομο δεν διαφοροποιείται σχεδον καθολου απο του Passat (εντελως αχρωμη/καμμια σχεση με οτι ξερατε) και το μονο που αξιζει επανω της ειναι το ομολογουμενος καταπληκτικο design.

Γνωμη μου: Passat με κλειστα ματια.

Ο 2λιτρος που φοραει ειναι ενα πολυ ροπατο συνολο, στριβει, φρεναρει (οπως η Alfa -ισως και καλυτερα), δεν 'σκορπαει' μετα απο λιγα χρονια (οπως η Alfa), μπορεις να το πουλησεις και οχι να το χαρισεις στα ανηψια σου μετα απο 5-6 χρονια (οπως θα κανεις με την Alfa) και δεν ανεβαζει θερμοκρασια μετα απο το παραμικρο πλακωμα (οπως η Alfa).

Aυτα.

Ελπιζω να σε μπερδεψα κι αλλο. :blink:

Αυτα ισχυαν παλια Κωστα και δεν ειναι τοσο τραγικα οσο τα λες.Αλφα ειχα και ξερω. -_-

Και οσο για το στριψιμο απλα καμια επαφη με το πασατ.Αν δεις τα τεστ που εχουν γινει εχει βγει μπροστα απο ολο τον ανταγωνισμο με μεγαλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Guest nionios

πειραζει να πω και εγω την γνωμη μου?λοιπον θα διαλεγα passat απο θεμα ποιοτητας κατασκευης και στιβαροτητας.θα επαιρνα την 159 απο θεμα ομορφιας και και σπορτιφ γρηγορης οδηγησης.αρα εχουμε και λεμε το αποτελεσμα:παιρνω και τη δυο και κανω τα γουστα μου.σωστος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω την 154...αλλα το 2.0 Passat ειναι καλο για καθημερινη οδηγηση, εχεισ ανεση και δεν προκειτε να γινει κοθδοθνιστρα για πολλα χρονια...

Αlfa δεν εχουμε εδω λογο μαρκετινγκ και ποιοτητας...αν εχουν φτιαξει δεν ξερω, αλλα design ειναι καλο! στο επιπεδο Αudi.

Link to comment
Share on other sites

παροτι στο τελος θα κατεληγα να παρω passat γιατι εχει περισοτερα περιθωρια βελτιωσης,δεν μπορω να μην σκεφτω τον αυτο μου μεσα σε μια 159 και να μην χαμογελασω ασυναισθητα.

πως να το κανουμε, το αμαξι που θα παρεις πρεπει να σου κανει "κλικ", και λιγα αμαξια εκτος των ΑLFA το καταφερνουν αυτο και συνηθως εχουν και την 4πλασια τιμη.

αλλωστε οταν οδηγεις ενα πανεμορφο αυτοκινητο αισθανεσαι και συ ομορφος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ισχυαν παλια Κωστα και δεν ειναι τοσο τραγικα οσο τα λες.Αλφα ειχα και ξερω. :thumbsup:

Και οσο για το στριψιμο απλα καμια επαφη με το πασατ.Αν δεις τα τεστ που εχουν γινει εχει βγει μπροστα απο ολο τον ανταγωνισμο με μεγαλη διαφορα.

Ασχετα με τα τεστ, τα εχω οδηγησει και τα 2, σε πολλες παραλλαγες κινητηρων και τα 2 και δεν κανω λαθος.

Ολες οι παλιες Αλφα ειχαν τιμονι-ξυραφι, αλλα αυτη ειναι περισσοτερο προσανατολισμενη στην ανεση και την πλαδαρη ηρεμη οδηγηση, παρα στο σπορ χαρακτηρα.

Εαν καποιος οδηγησει και τα 2 αυτοκινητα, χωρις να δωσει μεγαλη εμφαση στο -ομολογουμενος καταπληκτικο- design της Αλφα, πραγματικα θα απογοητευτει.

Γνωμη μου... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest SpyrosA

Κοίτα φίλε αν και ενδέχεται να είμαι προκατειλημένος θα σου προτείνω Passat!!!! Έχω στην κατοχή μου ένα passat 2.0 Fsi SportLine και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!!!!! Αν και το 159 είναι πολύ καλό θεωρώ ότι το Passat υπερέχει καθώς είναι περισσότερο ποιοτικό!!!!!!!! Έχω κάνει μόλις 15000 χλμ χωρίς φυσικά να μου εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα!!!! Και από θέμα επιδόσεων είναι πολύ καλό χωρίς να βάζει φωτιά στην άσφαλτο βέβαια, απλά για το αμάξωμα του πιστεύω τα 150 ps είναι αρκετά!!!!! Η επιλογή είναι δική σου!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χτές οδήγησα την 159 με τον 1.8 140hp.

Δεν πάει το αμάξι.Μάλον είναι λίγος για τα κιλά του, ο κινητήρας πατούσα

τέρμα το γκάζι και δυσανασχετούσε σαν να μπούκωνε.

Καμία σχέση με το Passat 2.0Fsi που οδήγησα.

Απο εμφάνιση βέβαια απο όπου περνούσα γυρνούσαν τα κεφάλια,αλλά θα με παιρνάνε

και τα 1400 new_lol.gif

Λοιπόν μετά απο αυτό αποφάσισα και πάω για παραγελία Passat 2.0 TFsi 200hp Sportline

ετσι για να έχω και λίγο γκάζι γιατί πιστεύω ένα αυτοκίνητο 30.000ευρώ πρέπει να πηγαίνει κιόλας. B)

Link to comment
Share on other sites

Χτές οδήγησα την 159 με τον 1.8 140hp.

Δεν πάει το αμάξι.Μάλον είναι λίγος για τα κιλά του, ο κινητήρας πατούσα

τέρμα το γκάζι και δυσανασχετούσε σαν να μπούκωνε.

Καμία σχέση με το Passat 2.0Fsi που οδήγησα.

Απο εμφάνιση βέβαια απο όπου περνούσα γυρνούσαν τα κεφάλια,αλλά θα με παιρνάνε

και τα 1400 new_lol.gif

Λοιπόν μετά απο αυτό αποφάσισα και πάω για παραγελία Passat 2.0 TFsi 200hp Sportline

ετσι για να έχω και λίγο γκάζι γιατί πιστεύω ένα αυτοκίνητο 30.000ευρώ πρέπει να πηγαίνει κιόλας. :ninja:

H καλυτερη επιλογη πιστευω!!

Με το καλο λοιπον!! :ninja:

Να το κλειδωσουμε μιας και πηρες την αποφαση??

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.