Jump to content
twincharged

Σκούπα ή φίλτρο

Recommended Posts

καλή φάση επίλαρχε...γουστάρω ήχο αλλά δεν θελω να βάλω χέρι ακομα...ειναι στην εγγύηση κ αν βάλω κατι θα την χάσω..αλλο ενα χρόνο υπομονη..παμε για προγραμμα κ βλεπουμε.

ΦΊΛΕ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ πολύ εξυπνά,γιατί να χάσεις την εγγύηση, δεν υπάρχει λόγος, υπάρχει όμως κάτι που μπορείσ να κάνεις ώστε να έχεις τον πολυπόθητο ήχο χωρίς να χάσεις την εγγύηση, :baby:

Link to comment
Share on other sites

καλή φάση επίλαρχε...γουστάρω ήχο αλλά δεν θελω να βάλω χέρι ακομα...ειναι στην εγγύηση κ αν βάλω κατι θα την χάσω..αλλο ενα χρόνο υπομονη..παμε για προγραμμα κ βλεπουμε.

Και πρόγραμμα να βάλεις θα χάσεις την εγγύηση.Θα το καταλάβουν όταν συνδέσουν τη φύσα του εγκεφάλου σου με το διαγνωστικό μηχάνημα βλαβών στο πρώτο service..Ό,τι κάνεις κάν'το μετά τη λήξη της εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι.θελω ενα πρωτο στεδιο βελτιωσης σε Ιν 1,4 golf και λεω να βαλω ελευθερο φιλτρο,αξιζει;δεν θελω να κανει πολυ θορυβο για αυτο και δεν βαζω σκουπα..κανενα μαγαζι κοντα στο γαλατσι και τιμες;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι.θελω ενα πρωτο στεδιο βελτιωσης σε Ιν 1,4 golf και λεω να βαλω ελευθερο φιλτρο,αξιζει;δεν θελω να κανει πολυ θορυβο για αυτο και δεν βαζω σκουπα..κανενα μαγαζι κοντα στο γαλατσι και τιμες;

στους 1,4 είναι καλό το φίλτρο και ιδιάτερα ΚΝ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι γελοία η ερώτησή :lol: μου αλλά η σκούπα δεν είναι κι αυτή μία φιλτροχοάνη μέσα σε κουτί με μορφή σκούπας ;;; :wacko::lol::cry::lol:

¶ρα ποια η διαφορά μεταξύ σκούπας και απλής φιλτροχοάνης??? :blink::blink::blink:withstupid.gif

Λοιπον, η σκουπα ειναι οντος μια φιλτροχοανη μεσα σε ενα παραλληλογραμο κουτι το οποιο τοποθετειται πισω απο την μασκα του car. Τωρα πως λειτουργει, απλος το κουτι/σκουπα προστατευει την φιλτροχοανη να μην τραβαει ζεστο αερα και να μαζευει οσο το δυνατον περισσοτερο αερα. Δηλ οσο που κρυος αερας στην εισαγωγη τοσο καλυτερη αποδοση θα εχεις. Αυτα μεσες ακρες. new_lol.gif:lol:tongue.gif<_<:cry:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, η σκουπα ειναι οντος μια φιλτροχοανη μεσα σε ενα παραλληλογραμο κουτι το οποιο τοποθετειται πισω απο την μασκα του car. Τωρα πως λειτουργει, απλος το κουτι/σκουπα προστατευει την φιλτροχοανη να μην τραβαει ζεστο αερα και να μαζευει οσο το δυνατον περισσοτερο αερα. Δηλ οσο που κρυος αερας στην εισαγωγη τοσο καλυτερη αποδοση θα εχεις. Αυτα μεσες ακρες. new_lol.gif:Dtongue.gif:D<_<

ειναι και αυτό αλλά κυρίως ειναι το φαινομενο VENTURI που δημιουργητε απο τη στενωση ττης σκουπας με αποτελεσμα να αυξανεται η ταχυτητα του αερα οπως μπαινει στην πεταλουδα :D

Link to comment
Share on other sites

Η σκουπα εχει μπει εδω και καιρό ήταν κατι που περιμενα και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Απο θορυβο και απο "αερα" τα πράγματα ειναι θετικά ενω η κατανάλωση βενζινης αυξηθηκε ελάχιστα. Σημερα πηγα σεναν εξατμισα απο τους πολλους που εχουμε Λαρισα και ρωτησα για καζανακι/μπουκες. Μου ειπε για καζανάκι για το 5άρι ενα ανοιξειδωτο Ελληνικής κατασκευης πολυ αξιόπιστο στα 200ευρω ταρίφα κ μπουκες μετα οτι βαλεις μου λεει +100 δηλαδη στα 300 ολο το πακέτο για εξαγωγη.Εισαγωγη εχω βαλει την σκουπα και λέω να παω για εξαγωγη σύντομα.Πως σας φαινεται η τιμή? Εχει να προσθεσει καποιος κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ορεξη Γιαλανζτη Θεσσαλονικη..Μακαρι να ειχα τα δικα μου τα πραγματα και να τα προλαβαινες εσυ...

Να σου πει Φ ο τυπος που προτεινει...Αν κανεις εξατμιση πετα και το μεσαιο αν ειναι...Το χταποδι λεει πολυ στα FSI...Κι αυτο ομως το πουλησα προχτες σε εναν φιλο...Να δωσεις λιγα κ καλα...300 δεν ιναι και λιγα για τελικο παντως...ειναι λογικα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αποφάσισα τι θα κανω. Ακουστε ακουστε.Πηγα στην αντιπροσωπεία και ρωτησα για το τελικό του Gti.Λοιπον το σποιλερ (πλαστικο απο πισω) κ το τελικο (καταλύτης και μετα) εχουν 340+60=400 ευρω.Εχεις κατι επωνυμο ειναι ομορφο (υποκειμενικα) 1 χρονο εγγύηση και το ειδα και σε άτομο που δουλευει στην VW. Μαλλον την Δευτερα που θα κανω κ το σέρβις θα τα παραγγείλω. Πιστευω ειναι καλή τιμή 340 σε σχέση με το Ελληνικης κατασκευης καζανακι κ τις μπουκες που θελεις απο τον Mαστρο-mechanic , dont u think?????

Edited by theos_larissa
Link to comment
Share on other sites

Ψαροτικός δε λέω :( αλλά μήπως θυμίζει κάτι απο saxorallo :cry: ?

¶ν έβαζα εγώ στο VR θα ήταν πιο βαρής? new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Ψαροτικός δε λέω :( αλλά μήπως θυμίζει κάτι απο saxorallo :cry: ?

¶ν έβαζα εγώ στο VR θα ήταν πιο βαρής? new_killpc.gif

Skoupa den pernei to VR kai me xoani tha ekanes oreo ixo.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αποφάσισα τι θα κανω. Ακουστε ακουστε.Πηγα στην αντιπροσωπεία και ρωτησα για το τελικό του Gti.Λοιπον το σποιλερ (πλαστικο απο πισω) κ το τελικο (καταλύτης και μετα) εχουν 340+60=400 ευρω.Εχεις κατι επωνυμο ειναι ομορφο (υποκειμενικα) 1 χρονο εγγύηση και το ειδα και σε άτομο που δουλευει στην VW. Μαλλον την Δευτερα που θα κανω κ το σέρβις θα τα παραγγείλω. Πιστευω ειναι καλή τιμή 340 σε σχέση με το Ελληνικης κατασκευης καζανακι κ τις μπουκες που θελεις απο τον Mαστρο-mechanic , do u think?????

κανει του gti για 1.6?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα :blink: . Χοάνη ενοείς μέσα στο φιλτροκούτι ή εκτός <_< ?

Katargeis to filtrokouti kai bazeis ena anixto filtro typou xoanis. Otan brethoume kamia fora pempti ksana kato tha sou dikso i des tou Kosta px. Oso gia tin baboura....tha tin latrepseis...tha se kano mia bolta na akouseis omorfra pragmata..... :D

Edited by shocka
Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6
Katargeis to filtrokouti kai bazeis ena anixto filtro typou xoanis. Otan brethoume kamia fora pempti ksana kato tha sou dikso i des tou Kosta px. Oso gia tin baboura....tha tin latrepseis...tha se kano mia bolta na akouseis omorfra pragmata..... :D

eeetsi! μια φιλτροχοανη Κ&Ν με ΠΡΟΣΟΧΗ στο λαδομα..

(αν βαλεις πολυ "λαδι" θα παει στο ΜΑF και δεν ειναι

καθολου καλο αυτο ! )

και αποδοση θα εχεις και ηχο! :baby:

Link to comment
Share on other sites

κανει του gti για 1.6?

Το είδα φορεμένο σε Golf 5 σε μηχανικό της αντιπροσωπείας, όνομα δεν θυμαμαι.Παει μαζι με το πλαστικό ομως να ξέρετε αλλιως αν το κόψεις στο ήδη υπάρχον μαμα θα φαίνεται άσχημα :D

Edited by theos_larissa
Link to comment
Share on other sites

Katargeis to filtrokouti kai bazeis ena anixto filtro typou xoanis. Otan brethoume kamia fora pempti ksana kato tha sou dikso i des tou Kosta px. Oso gia tin baboura....tha tin latrepseis...tha se kano mia bolta na akouseis omorfra pragmata..... :D

Όντως στη βόλτα άκουσα φοβερό ήχο music.gif αλλά και ένιωσα ακόμη πιο φοβερή αίσθηση VW :thumbsup: !!!! Πολύ θα ήθελα να ήμουν syngro :( !!!! Ειλικρινά εάν κάποια στιγμή τα κατάφερνα και το έκανα tongue.gif δεν θα το αποχωριζόμουν ποτέ love.gif !!!

Ευχαριστώ πολύ για την εμπειρία!!! worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Όντως στη βόλτα άκουσα φοβερό ήχο music.gif αλλά και ένιωσα ακόμη πιο φοβερή αίσθηση VW :thumbsup: !!!! Πολύ θα ήθελα να ήμουν syngro :( !!!! Ειλικρινά εάν κάποια στιγμή τα κατάφερνα και το έκανα tongue.gif δεν θα το αποχωριζόμουν ποτέ love.gif !!!

Ευχαριστώ πολύ για την εμπειρία!!! worthy.gif

:D To rimadi mou kai ego se eyxaristoume gia ta kala sou logia!

Link to comment
Share on other sites

Guest golf_traveller

καλησπερα παίδες.

εχω ενα golf Iv 1.6 και εχω βάλει ενα φίλτρο ελευθέρας της bmc αλλα απογοητέτηκα γιατι δεν κατάλαβα σχεδόν καμία αλλαγη. μαλλον με βλέπω να πηγαίνω για βαρελάκι της BMC τελικά. Απλά θέλω να μου πείτε τιμή και κανένα μαστόρι κοντά στο Μαρούσι...

thanx in advance

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.